Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: 3% προθεσμιακή κατάθεση σε δολάρια ΗΠΑ

3% προθεσμιακή κατάθεση σε δολάρια ΗΠΑ 23 Νοε 2018 00:01 #46

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
birdy έγραψε:
Θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία. Πριν τα capital control είχα ρωτήσει την HSBC εάν ανοίγει λογαριασμό σε ξένη δική της τράπεζα στο εξωτερικό. Αυτό που μου είπαν ήταν πως πρέπει να είσαι premier customer για να σου το κάνουν από το ελληνικό κατάστημα. Δηλαδή να έχεις στην εδώ τράπεζα ένα ποσό άνω των 60 Κ €. Επειδή η τότε hsbc άνηκε στην Αγγλία σου άνοιγαν λογαριασμό στο UK σε λίρες ή στο Jersey σε €. Το Jesrey τότε εάν δεν κάνω λάθος άνηκε στο UK. Η διαδικασία ήταν απλή εφόσον τηρούσες τα κριτήρια. Στην συνέχεια τους πήγαινες το εκκαθαριστικό σου μία μισθοδοσία την διεύθυνση διαμονή σου στην Ελλάδα και σε λιγότερο από 15 ημέρες σου είχαν ανοίξει το λογαριασμό

Αναλυτικότατος. Ευχαριστώ.
Τα νησιά της Μάγχης και το νησί του Μαν ΔΕΝ ανήκουν στο UK. Γι' αυτό και δεν έχουν κοινή εγγύηση καταθέσεων με το UK.

Μήπως γνωρίζεις αν στο νέο λογαριασμό του εξωτερικού υπάρχει κι εκεί κατώτατο όριο καταθέσεων;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

3% προθεσμιακή κατάθεση σε δολάρια ΗΠΑ 23 Νοε 2018 00:15 #47

  • birdy
  • Το Άβαταρ του/της birdy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 42
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
kostasgl έγραψε:
Αναλυτικότατος. Ευχαριστώ.
Τα νησιά της Μάγχης και το νησί του Μαν ΔΕΝ ανήκουν στο UK. Γι' αυτό και δεν έχουν κοινή εγγύηση καταθέσεων με το UK.

Μήπως γνωρίζεις αν στο νέο λογαριασμό του εξωτερικού υπάρχει κι εκεί κατώτατο όριο καταθέσεων;

Αν είναι έτσι όπως το λες δεν ξέρω γιατί μου έδωσαν την δυνατότητα της επιλογής του Jersey.Πάντως σε δική μου ερώτηση εάν δύναται να ανοίξεις λογαριασμό σε άλλο ευρωπαϊκό κράτος και σε ευρώ π.χ Γαλλία, Βέλγιο κλπ μου απάντησαν πως δεν γίνεται . Όσο αφορά το δεύτερο ερώτημα δεν μου έβαλαν κάποιο κατώτερο όριο στις καταθέσεις εξωτερικού αρκεί πάντα να παραμένεις premier customer στην τράπεζα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

3% προθεσμιακή κατάθεση σε δολάρια ΗΠΑ 23 Νοε 2018 00:27 #48

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Εγώ, όταν έψαχνα για καταθέσεις εξωτερικού (πριν 3-4 χρόνια) και έμπαινα στο site της HSBC μόνο Jersey έβλεπα ότι μπορούσα να ανοίξω λογαριασμό. Για UK, πρώτη φορά το διαβάζω στα δικά σου σχόλια.

Μόνο η Citibank άνοιγε λογαριασμό (εκτός του Jersey) και στο Λονδίνο σε δολάρια ΗΠΑ.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

3% προθεσμιακή κατάθεση σε δολάρια ΗΠΑ 23 Νοε 2018 20:55 #49

  • dimos (finos)
  • Το Άβαταρ του/της dimos (finos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
μπορεις τωρα αν εισαι premier ηδη για 6 μηνες στην hsbc να ανοίξεις εξω λογαριασμο; κι αν ναι σε ποια χωρα;

παντως μου το ειπαν οταν ανοιξα λογαριασμο οτι υπαγεται γαλλια πλεον και οτι η εγγυηση απο το εκει τεκε ειναι 100000 ευρω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

3% προθεσμιακή κατάθεση σε δολάρια ΗΠΑ 20 Φεβ 2019 12:06 #50

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 59
  • Κάρμα: 4
καλημέρα μια βοήθεια αν γνωρίζει κανείς, λήγει μια π.κ που έχω στη eurobank 100000 δολλ και σκέφτομαι για μείωση κινδύνου να πάω τουλάχιστον τα μισά στην hsbc το ερώτημα μου είναι αν πάρω επιταγή π.χ 50000 συμφέρει καλύτερα ή να πάρω τμηματικά 5000 μετρητά.Γνωρίζει κανείς τη θα μου χρεώσουν και ποια θα είναι η προμήθεια της hsbc για την κατάθεση που θα τις κάνω?

Ευχαριστώ!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

3% προθεσμιακή κατάθεση σε δολάρια ΗΠΑ 20 Φεβ 2019 12:53 #51

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
vlass έγραψε:
καλημέρα μια βοήθεια αν γνωρίζει κανείς, λήγει μια π.κ που έχω στη eurobank 100000 δολλ και σκέφτομαι για μείωση κινδύνου να πάω τουλάχιστον τα μισά στην hsbc το ερώτημα μου είναι αν πάρω επιταγή π.χ 50000 συμφέρει καλύτερα ή να πάρω τμηματικά 5000 μετρητά.Γνωρίζει κανείς τη θα μου χρεώσουν και ποια θα είναι η προμήθεια της hsbc για την κατάθεση που θα τις κάνω?

Ευχαριστώ!!

Η επιταγή (της Eurobank)θα είναι στο όνομά σου και θα κατατεθεί σε λογαριασμό (δολαρίου) της HSBC που προφανώς θα είναι πάλι στο όνομά σου. Γιατί λοιπόν να σου χρεώσει προμήθεια η HSBC; Υπάρχει κάτι τέτοιο στο τιμολόγιό τους (που δεν υπάρχει σε καμία ελληνική, συστημική ή μη);
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 20 Φεβ 2019 12:55 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GSAKKI

3% προθεσμιακή κατάθεση σε δολάρια ΗΠΑ 20 Φεβ 2019 15:01 #52

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
Εν τέλει υπάρχει κανείς που το έχει κάνει να μας πει εντυπώσεις; Δηλ. ως premier customer Ελλάδος, να έχει ανοίξει λογαριασμό στο εξωτερικό; Ο ξένος λογαριασμός από πού ελέγχεται και η επικοινωνία με την ξένη τράπεζα από πού γίνεται, μέσω της HSBC Ελλάδος ή απευθείας με το εξωτερικό;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

3% προθεσμιακή κατάθεση σε δολάρια ΗΠΑ 21 Φεβ 2019 13:05 #53

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 59
  • Κάρμα: 4
batista έγραψε:
Η επιταγή (της Eurobank)θα είναι στο όνομά σου και θα κατατεθεί σε λογαριασμό (δολαρίου) της HSBC που προφανώς θα είναι πάλι στο όνομά σου. Γιατί λοιπόν να σου χρεώσει προμήθεια η HSBC; Υπάρχει κάτι τέτοιο στο τιμολόγιό τους (που δεν υπάρχει σε καμία ελληνική, συστημική ή μη);


Η Αλφα χρεώνει είτε τις πας μετρητά είτε επιταγή συνάλλαγμά προμήθεια το ξέρω από εμπειρία στα καπιταλ κοντρολ πήγαινα 1000δολλ μετρητά και με χρέωναν 2 ευρώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

3% προθεσμιακή κατάθεση σε δολάρια ΗΠΑ 22 Φεβ 2019 13:20 #54

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
vlass έγραψε:

Η Αλφα χρεώνει είτε τις πας μετρητά είτε επιταγή συνάλλαγμά προμήθεια το ξέρω από εμπειρία στα καπιταλ κοντρολ πήγαινα 1000δολλ μετρητά και με χρέωναν 2 ευρώ.

Για να τα καταθέσεις στον λογαριασμό σου;;;;!!!!!!! :ohmy:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα