Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Χρυσές λίρες

Χρυσές λίρες 05 Ιαν 2015 19:40 #136

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Voukes έγραψε:
Η συγκεκριμένη εταιρεία (που φαίνεται σοβαρή) δε δέχεται πιστωτικές.

Για αγορά 2-3 λιρών κάθε φορά δε συμφέρει και από πλευράς εξόδων αποστολής.
Το ζήτημα είναι να διαθέσει κάποιος ένα μεγαλύτερο ποσό, για περισσότερα κομμάτια (ειδικά αν αγοράσει και σε πτωτική στιγμή).
Για αγορές εκ του μακρόθεν είναι καλό να μην κάνεις μεγάλες κινήσεις. Χίλια ευρώ (και κάτω) είναι ένα καλό όριο. Παραπάνω είναι too big the risk. Τι δηλαδή, να στείλεις 10 χιλιάρικα σε κάποιον για να σου στείλει λίρες? κι αν.....?

Εγώ είχα ψωνίσει παλιότερα από κάποιον guernseymint.com αλλά τώρα βλέπω πως αν δώσω guernseymint.com με γυρίζει αυτόματα σε κάποιον bullionrock.com που δεν τον ξέρω. Προφανώς συγχωνεύτηκαν ή έκαναν κοινοπραξία - δεν ξέρω. Ο guernseymint.com δεχόταν πιστωτική (χρέωνε 2% βέβαια την προμήθεια της πιστωτικής, αλλά χαλάλι του) και με την πιστωτική έχεις κάποια εξασφάλιση αν σε ξεγελάσει. Πας στην τράπεζα και λες "με ξεγέλασε". Με το έμβασμα δεν έχεις τέτοια δυνατότητα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 05 Ιαν 2015 20:38 #137

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
soto51 έγραψε:
Voukes έγραψε:
Η συγκεκριμένη εταιρεία (που φαίνεται σοβαρή) δε δέχεται πιστωτικές.

Για αγορά 2-3 λιρών κάθε φορά δε συμφέρει και από πλευράς εξόδων αποστολής.
Το ζήτημα είναι να διαθέσει κάποιος ένα μεγαλύτερο ποσό, για περισσότερα κομμάτια (ειδικά αν αγοράσει και σε πτωτική στιγμή).
Για αγορές εκ του μακρόθεν είναι καλό να μην κάνεις μεγάλες κινήσεις. Χίλια ευρώ (και κάτω) είναι ένα καλό όριο. Παραπάνω είναι too big the risk. Τι δηλαδή, να στείλεις 10 χιλιάρικα σε κάποιον για να σου στείλει λίρες? κι αν.....?

Εγώ είχα ψωνίσει παλιότερα από κάποιον guernseymint.com αλλά τώρα βλέπω πως αν δώσω guernseymint.com με γυρίζει αυτόματα σε κάποιον bullionrock.com που δεν τον ξέρω. Προφανώς συγχωνεύτηκαν ή έκαναν κοινοπραξία - δεν ξέρω. Ο guernseymint.com δεχόταν πιστωτική (χρέωνε 2% βέβαια την προμήθεια της πιστωτικής, αλλά χαλάλι του) και με την πιστωτική έχεις κάποια εξασφάλιση αν σε ξεγελάσει. Πας στην τράπεζα και λες "με ξεγέλασε". Με το έμβασμα δεν έχεις τέτοια δυνατότητα.
Αυτό που λες δεν το ήξερα. Πως καλύπτεσαι δηλαδή σε περίπτωση προβλήματος ή απάτης αν έχεις αγοράσει με πιστωτική; Και κυρίως, πώς θα σε πιστέψει η τρπεζα;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 06 Ιαν 2015 00:24 #138

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Voukes έγραψε:
Αυτό που λες δεν το ήξερα. Πως καλύπτεσαι δηλαδή σε περίπτωση προβλήματος ή απάτης αν έχεις αγοράσει με πιστωτική; Και κυρίως, πώς θα σε πιστέψει η τρπεζα;
Κοίτα:
Όταν πληρώνεις κάποιον με πιστωτική κάρτα, τα λεφτά δεν πάνε από την τσέπη σου στην τσέπη του πετώντας. Πάνε μέσα από ένα σύστημα το οποίο απεικονίζεται στο εξής σχήμα:


VisaSystem.gif



Αυτό σου δίνει το δικαίωμα να πας στην τράπεζα σου και να πεις "Με ξεγέλασε", "με εξαπάτησε", "κακώς με χρέωσε", "δεν μου έστειλε αυτό που μου υποσχέθηκε", ό,τι θέλεις τέλος πάντων.
Η τράπεζα το ψάχνει το θέμα (μέσω του δικτύου που βλέπεις στο σχήμα) και μην ξεχνάς πως και στην άλλη άκρη, η τράπεζα του εμπόρου (που του πληρώνει τις πωλήσεις με πιστωτικές κάρτες) ΕΧΕΙ κάποιο μέσο πίεσης πάνω του.

Η τράπεζα σε πιστεύει (η δεν σε πιστεύει) ανάλογα με τα στοιχεία που θα της παρουσιάσεις (και τα οποία προωθεί παραπέρα μέχρι την άλλη άκρη).
Την τελική απόφαση για το τι θα γίνει την παίρνει η VISA (ή η AMERICAN EXPRESS, ή η MASTERCARD κλπ) με βάση τα στοιχεία που προσκομίζουν οι δυο πλευρές.

Εκ πείρας σου λέω ότι έχω κάνει "αμφισβήτηση χρέωσης" δυο φορές, και τα έχω πάρει πίσω και τις δυο.

Η μια (που δεν είχα και δίκιο) ήταν ένα κωλοξενοδοχείο στο Newcastle που με ταλαιπώρησε - μη σου γράφω όλη την ιστορία τώρα - και αποφάσισα να τους ταλαιπωρήσω κι εγώ. Τελικά η χρέωση της κάρτας ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ (δηλαδή έμεινα 3 μέρες τσάμπα). Αλλά τα στοιχεία που παρουσίασα εδώ στην τράπεζα ήταν αδειάσειστα. Ήταν "his word against mine" και έγινε πιστευτό το "my word".

Η δεύτερη ήταν κανονικός ιντερνετικός απατεώνας. Εμφανίστηκε στην οθόνη μια μάσκα που έλεγε "συνδρομή $1,20" και είπα να την αγοράσω. ΟΜΩΣ, η χρέωση (μετά το κλικ - "Ι Accept") ήταν $120. Και μάλιστα μετά βγήκαν διάφορες μάσκες που έλεγαν "Μην αμφισβητήσετε τη χρέωση γιατί θα μειωθεί το credit σας" και άλλες τέτοιες παπαριές.
Είχα προνοήσει όμως και κρατήσει με print screen όλες τις οθόνες του transaction σε εικόνες.
Πήγα στην Eurobank (prepaid visa ήταν θυμάμαι) και τους είπα "έτσι κι έτσι". Μετά από κανα δίμηνο μου τα πίστωσαν ανάποδα.

Αν έχεις δίκιο, και ξέρεις να το διεκδικήσεις, το βρίσκεις, Voukes.
Αν στείλεις με έμβασμα λεφτά σε κάποιον (άγνωστο) δεν υπάρχει κάποιο σημείο να πας μετά και να ζητήσεις το δίκιο σου. Όλοι θα σου πουν "Πήγαινε στα δικαστήρια (της χώρας που βρίσκεται βέβαια) να το βρεις".

Αυτό το κενό έχει καταφέρει να το ξεπεράσει το PayPal που προσφέρει κάποιες προστασίες έναντι απατών. Αλλά δεν δέχονται όλοι οι έμποροι PayPal, και έχει και μεγάλες προμήθειες (για μεγάλα ποσά).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιαν 2015 00:24 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Voukes, maria (mb361)

Χρυσές λίρες 06 Ιαν 2015 13:53 #139

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Και εγώ αγοράζω από έξω ποσα μικρά μέχρι 3000. Προτιμώ PREPAID CARD και κάνω τη δουλειά μου. Με καμποσο googling μπορείς να μάθεις για το ποιον κάποιου και συνήθως έτσι είσαι ασφαλής.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 06 Ιαν 2015 18:23 #140

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
soto51 έγραψε:
Voukes έγραψε:
Η συγκεκριμένη εταιρεία (που φαίνεται σοβαρή) δε δέχεται πιστωτικές.

Για αγορά 2-3 λιρών κάθε φορά δε συμφέρει και από πλευράς εξόδων αποστολής.
Το ζήτημα είναι να διαθέσει κάποιος ένα μεγαλύτερο ποσό, για περισσότερα κομμάτια (ειδικά αν αγοράσει και σε πτωτική στιγμή).
Για αγορές εκ του μακρόθεν είναι καλό να μην κάνεις μεγάλες κινήσεις. Χίλια ευρώ (και κάτω) είναι ένα καλό όριο. Παραπάνω είναι too big the risk. Τι δηλαδή, να στείλεις 10 χιλιάρικα σε κάποιον για να σου στείλει λίρες? κι αν.....?

Εγώ είχα ψωνίσει παλιότερα από κάποιον guernseymint.com αλλά τώρα βλέπω πως αν δώσω guernseymint.com με γυρίζει αυτόματα σε κάποιον bullionrock.com που δεν τον ξέρω. Προφανώς συγχωνεύτηκαν ή έκαναν κοινοπραξία - δεν ξέρω. Ο guernseymint.com δεχόταν πιστωτική (χρέωνε 2% βέβαια την προμήθεια της πιστωτικής, αλλά χαλάλι του) και με την πιστωτική έχεις κάποια εξασφάλιση αν σε ξεγελάσει. Πας στην τράπεζα και λες "με ξεγέλασε". Με το έμβασμα δεν έχεις τέτοια δυνατότητα.
Τελικά από ό,τι βλέπω και το coininvest δέχεται πιστωτικές
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 06 Ιαν 2015 19:29 #141

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 804
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 50 (6)
Στέλνει καποιος έμπορος εξωτερικού λίρες με πληρωμή με κάρτα? :lol:
Κατά 99% δεν υπάρχει κανένας (εκτος αν εννοεί για κατοίκους ίδιας χώρας)
Ο λόγος αυτό που είπε ο soto51 oti με καρτα υπαρχει ευνοΐκο καθεστως για τον αγοραστή.
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 06 Ιαν 2015 20:53 #142

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
miou έγραψε:
Στέλνει καποιος έμπορος εξωτερικού λίρες με πληρωμή με κάρτα?


ParcelA.JPG


ParcelB.JPG
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 06 Ιαν 2015 21:06 #143

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 804
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 50 (6)
Εμ τέτοια έκανε γιαυτό έκλεισε. :laugh:
Υπαρχει κανένας τέτοιος σήμερα?
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιαν 2015 21:09 από miou (ΜΑΝΘΟΣ).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 07 Ιαν 2015 03:18 #144

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
miou έγραψε:
Εμ τέτοια έκανε γιαυτό έκλεισε. :laugh:
Υπαρχει κανένας τέτοιος σήμερα?
Υποθέτω πως όλοι όσοι στέλνουν με ταχυδρομείο το ίδιο κάνουν.
Τι δε σου άρεσε απ' ότι έκανε?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα