Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε χρυσό

Επένδυση σε χρυσό 15 Νοε 2016 03:17 #406

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Παροτι πιστευα οτι ο Τραμπ εχει πολλες πιθανοτητες να βγει και υποστηριζα το δολαριο, δεν πιστευα ποτε οτι θα βγει ο Τραμπ που παρακολουθω 2-3 χρονια και αντι να πεσει το δολαριο, ανεβαινει ενω αντι να εκτοξευτει χρυσος και ειδικα το ασημι, πεφτουν. Αισθανομαι οτι πρωτη φορα εχω πεσει τοσο εξω. Το καλο ειναι οτι δεν αγορασα ασημι/χρυσο σε αυτες τις τιμες αλλα εχω τοποθετηθει απο πολυ πιο χαμηλα.

Εχω 2 εξηγησεις: 1) Οι αγορες δειχνουν τα δοντια τους στον Τραμπ λεγοντας του σε γραφουμε και θα συνεχισουμε τις χειραραγωγησεις των πολυτιμων μεταλλων (ασχετως που υπαρχουν καποια αποθαρρυντικά σημαδια στην ζητηση τουυς) 2) Υπαρχει χειραγωγουμενη πτωση, πριν την μεγαλη ανοδο. 3) Η ανοδος του δολαριου εχει να κανει με την επικυρωση τεραστιων προστιμως σε ευρωπαικες τραπεζες οπως ειναι η Deutsch Bank, κατι που θα οδηγησει στην αποσταθεροποιηση του ευρω. 4) Πιθανον ολα τα προηγουμενα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 15 Νοε 2016 03:58 #407

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker,

Δέξου ένα ΑΞΙΩΜΑ ως ορθό, και μην κουράζεις το μυαλό σου με σκέψεις, αναλύσεις και ψάχνοντας εξηγήσεις.

(Αν θυμάσαι, από τα μαθηματικά:
Αξίωμα = πρόταση που δεν αποδεικνύεται, αλλά τη λαμβάνουμε ως ορθή. Π.χ. "Η συντομωτέρα γραμμή μεταξύ δύο σημείων είναι η ευθεία".
Θεώρημα = Πρόταση που αποδεικνύεται ότι είναι ορθή. Π.χ. το Πυθαγόρειο θεώρημα).

Το ΑΞΙΩΜΑ λοιπόν που εννοώ (αλλά δεν μπορώ να σου αποδείξω την ορθότητα του) είναι το εξής:

Δεν είναι δυνατό κανένας να κάνει προβλέψεις για την πορεία των χρηματιστηρίων.

Κι αυτό ισχύει και για τις μετοχές, και για τα μέταλλα, και για όλα.

Αν το πιστέψεις αυτό ως ορθό, θα περνάς καλύτερα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": starmaker

Επένδυση σε χρυσό 20 Νοε 2016 23:27 #408

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
soto51 έγραψε:
starmaker,

Δέξου ένα ΑΞΙΩΜΑ ως ορθό, και μην κουράζεις το μυαλό σου με σκέψεις, αναλύσεις και ψάχνοντας εξηγήσεις.

(Αν θυμάσαι, από τα μαθηματικά:
Αξίωμα = πρόταση που δεν αποδεικνύεται, αλλά τη λαμβάνουμε ως ορθή. Π.χ. "Η συντομωτέρα γραμμή μεταξύ δύο σημείων είναι η ευθεία".
Θεώρημα = Πρόταση που αποδεικνύεται ότι είναι ορθή. Π.χ. το Πυθαγόρειο θεώρημα).

Το ΑΞΙΩΜΑ λοιπόν που εννοώ (αλλά δεν μπορώ να σου αποδείξω την ορθότητα του) είναι το εξής:

Δεν είναι δυνατό κανένας να κάνει προβλέψεις για την πορεία των χρηματιστηρίων.

Κι αυτό ισχύει και για τις μετοχές, και για τα μέταλλα, και για όλα.

Αν το πιστέψεις αυτό ως ορθό, θα περνάς καλύτερα.

Συμφωνω αλλα επισης λενε "πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το χουι", που στην δικη μου περιπτωση ισχυει και σε σχεση με την αναλυση των αγορων/επενδυσεων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 21 Νοε 2016 00:21 #409

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
Συμφωνω αλλα επισης λενε "πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το χουι", που στην δικη μου περιπτωση ισχυει και σε σχεση με την αναλυση των αγορων/επενδυσεων.

Εν τάξει, φίλε μου, και το χούϊ σου είναι απολύτως σεβαστό.

Και μιλάμε για χούϊ, ε, όχι για Χιούϊ, το ξεκαθαρίζω.

"Χιούϊ" είναι αυτό:

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 22 Νοε 2016 15:53 #410

  • lkast
  • Το Άβαταρ του/της lkast
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 206
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 4
Καλημερα,

Εχετε κανει συναλλαγες με την PRO AURUM? Θα την επισκεφτω συντομα και θα ηθελα εαν εχετε εμπειρια και κατα ποσο ειναι εξυπηρετικη . Εχουν ελπιζω Αγγλοφωνους για την επικοινωνια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 22 Νοε 2016 17:22 #411

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
lkast έγραψε:
Καλημερα,

Εχετε κανει συναλλαγες με την PRO AURUM? Θα την επισκεφτω συντομα και θα ηθελα εαν εχετε εμπειρια και κατα ποσο ειναι εξυπηρετικη . Εχουν ελπιζω Αγγλοφωνους για την επικοινωνια

Απο τους πλεον αξιοπιστους αλλα ολα στα Γερμανικα γραμμενα, εκτος απο εναν ιστοτοπο διεθνη που ειχε και ηταν για τα πανηγυρια. Οσες φορες ετυχε να μιλησω ηξεραν αγγλικα. Κατα διαστηματα κανει προσφορες οπως ολα τα μεγαλα μαγαζια. Αν θυμαμαι καλα στο τελευταιο newsletter ειχε προσφορες στα χρυσα LUNARS 1 ουγγιάς. Παλαιοτερα ειχε ελαφρως χειροτερες τιμες απο το coinvest ενω τωρα τα πραγματα εχουν αντιστραφει, γιατι το τελευταιο εχει ανεβασει αρκετα τα πρημιουμ και καθυστερει πολυ να περασει στον καταναλωτη τις μειωσεις των πολυτιμων μεταλλων. Γενικα αγορασε αφοβα, αφου συγκρινεις την ημερα αγορας, με τα αντιστοιχα καταστηματα. Παει καιρος που αγορασα, αν θυμαμαι καλα εναν νομισμα χρυσου αγγελου 20 φραγκων και κατι αλλα για την συλλογη μου, που δεν έβρισκα πουθενα σε τοσο καλη τιμή (κάπου 210 ευρω)

Το PRO AURUM σε μεγεθος και υπηρεσιες ελαχιστοι το ανταγωνιζονται. Θυμαμαι προσφορες απο δικες τους πλαστικες καρτες, υπηρεσιες αποθηκευσης ως επενδυτικα προγραμματα χρυσου. To μονο κακο ειναι οτι οταν ειχα παραγγειλει ασημι, ηρθε απο Ελβετια και ειχα μια σειρα απο επιπλεον φορους και τελωνειο. Να σημειωσω και κατι αλλο. Οταν παραγγελνα απο αυτους, ειχαν μεταφορικη εταιρεια που σε μεγαλες ποσοτητες πηγαινε ο κουκος αηδονι, γι' αυτο και καποια στιγμη καταληξα την coinvest. Το ιδιο ειχα παθει και με την Εσθονικη european mint που ειχε πολυ καλες τιμες αλλα απο μεταφορικα αστα. Το κοστος μεταφορικων εχει να κανει με το βαρος και οχι την αξια, κατι που ειναι θεμιτο για χρυσο αλλα απαγορευτικο για ασημι.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Τωρα που μπηκα στο coinvest εξακολουθει να εχει τις καλυτερες τιμες στο συνολο των μεταλλων. Ενα προβλημα ειναι οτι το aurum μπερδευει τον μεσο χρηστη με το ακρως δυσλειτουργικο σαιτ που εχει τις τιμες πχ στα μεταλλα που εχουν ΦΠΑ, χωρις ΦΠΑ και πρεπει να δεις προσεκτικα την τελικη τιμη. Αναφορικα τωρα με τον χρυσο που δεν εχει ΦΠΑ θελει πολυ προσοχη στις τελικες διατυπωσεις αναφορικα με κρυφες επιπλεον χρεωσεις και απο ποια αποθηκη θα σου ερθει κοκ Ολα θα τα δεις στο καλαθι σου, αφου ομως συνδεθεις ενω στο coinvest βλεπεις τις τελικες τιμες μεταφορικων κοκ χωρις να συνδεθεις, απλα προχωρώντας το καλαθι.
Τελευταία διόρθωση: 22 Νοε 2016 17:46 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lkast, Thanasis (atsi)

Επένδυση σε χρυσό 22 Νοε 2016 17:56 #412

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
lkast έγραψε:
Εχετε κανει συναλλαγες με την PRO AURUM?

Εγώ.
Έχω πάει σε τρία από τα μαγαζιά του, και έχω αγοράσει και από τα τρία. Φρανκφούρτη, Μόναχο, και Ζυρίχη. Ποτέ mail order, νομίζω μάλιστα ότι τότε που πήγα δεν είχε σύστημα mail.

Το πιο "πλήρες" είναι του Μονάχου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lkast

Επένδυση σε χρυσό 22 Νοε 2016 18:46 #413

  • lkast
  • Το Άβαταρ του/της lkast
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 206
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 4
soto51 έγραψε:
lkast έγραψε:
Εχετε κανει συναλλαγες με την PRO AURUM?

Εγώ.
Έχω πάει σε τρία από τα μαγαζιά του, και έχω αγοράσει και από τα τρία. Φρανκφούρτη, Μόναχο, και Ζυρίχη. Ποτέ mail order, νομίζω μάλιστα ότι τότε που πήγα δεν είχε σύστημα mail.

Το πιο "πλήρες" είναι του Μονάχου.

Θα επισκεφτω της Ζυριχης. Μπορεις επιτοπου να εγγραφεις πελατης τους και να αγορασεις ? Δεν θα εχω πολυ χρονο στη διαθεση μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 22 Νοε 2016 21:30 #414

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
lkast έγραψε:
Θα επισκεφτω της Ζυριχης. Μπορεις επιτοπου να εγγραφεις πελατης τους και να αγορασεις ? Δεν θα εχω πολυ χρονο στη διαθεση μου.
Δεν υπάρχει θέμα "εγγραφής" ως πελάτης.
Σκας το χρήμα, και παίρνεις αυτό που θέλεις. Θα πάρεις και παραστατικό.
Αν το μετρητό είναι πάνω από CHF 10.000 ίσως σου ζητήσει κάποιο στοιχείο ταυτότητας (διαβατήριο δηλαδή) και ΔΙΑΤΗΡΕΙ το δικαίωμα να σε δώσει στις αρχές, αν κάποτε ερωτηθεί. Άλλωστε το ίδιο κάνουν και οι άλλοι δύο που ξέρω (Chards & Coininvest). Μόλις ξεπέρασα τα 10k, μου ζήτησαν (ακόμα και για τις mail orders αυτοί). Αλλά δεν υπάρχει θέμα να σε δώσει, εκτός κι αν είσαι ο... πως τον λένε αυτόν από τη συμμορία των ρομά, και πάνε ψάχνοντας ειδικά εσένα.
Να ΜΗΝ πας έχοντας πιεσμένο χρόνο, διότι:
1) Δεν είναι γρήγορες διαδικασίες αυτές. Έχει "περίμενε να στα φέρω" (από κάπου πιο μέσα) και κάθεσαι στον καναπέ.
2) Κάποιος που βιάζεται φαίνεται γενικώς ύποπτος,
3) Δεν έχεις (εσύ) το χρόνο να ελέγξεις, συγκρίνεις, σκεφτείς και αποφασίσεις.

Και να έχεις υπ' όψη σου ότι το ωράριο τους (που είναι ανακοινωμένο στο site τους) τηρείται ΕΥΛΑΒΙΚΑ.

O ProAurum Ζυρίχης είναι κάπως σε προάστειο, όχι μέσα στο κέντρο (Bahnhofstrasse, λίμνη κλπ). Έχεις σκεφτεί πως θα πας και πως θα φύγεις? Δεν θεωρώ καλό να πεις στον ταξιτζή "Περίμενε με να ξαναβγώ".
Επίσης το μετρητό σου (αυτό που σκοπεύεις να του δώσεις), καλό είναι να το έχεις κάνει CHF πριν πας εκεί. Παίρνει και απ' τ' άλλα, αλλά μάλλον σε χειρότερο rate από την τράπεζα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lkast
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα