Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε χρυσό

Επένδυση σε χρυσό 16 Αυγ 2017 11:55 #415

αμα αγορασεις πλακα χρυσου σε αλλη χωρα η στο αεροδρομιο πρεπει να το δηλωσεις ..και αν ναι γιατι; μπορεις να αγορασεις οσο θελεις η υπαρχει οριο; αν θελεις να το βγαλεις εξω απ τη χωρα για να το χαλασεις στο εξωτερικο παλι τι πρεπει να κανεις;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 16 Αυγ 2017 15:12 #416

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (SPAWN) έγραψε:
αμα αγορασεις πλακα χρυσου σε αλλη χωρα η στο αεροδρομιο πρεπει να το δηλωσεις ..και αν ναι γιατι; μπορεις να αγορασεις οσο θελεις η υπαρχει οριο; αν θελεις να το βγαλεις εξω απ τη χωρα για να το χαλασεις στο εξωτερικο παλι τι πρεπει να κανεις;

Κατ'αρχάς να πούμε ότι ο χρυσός και οι πολύτιμοι λίθοι δεν υπάγονται στις διατάξεις για το ρευστό, είναι θέμα τελωνείου.

Όταν τα φέρνεις λοιπόν για να είσαι νομοταγής πρέπει να τα δηλώσεις και να πληρώσεις τους αναλογούντες δασμούς.
Εγώ θα σου πω ότι έφερα πλάκα χρυσού απ'έξω (αεροπορικώς) και δεν το δήλωσα. Επίσης, έχω αγοράσει ταχυδρομικώς (πλάκα και λίρες) και πάλι δεν το δήλωσα κάπου.

Για όριο δε νομίζω να υπάρχει, ότι θέλεις παίρνεις, λαμβάνοντας υπόψη το ρίσκο ότι μπορεί να σε πιάσουν και να πληρώσεις τους δασμούς (και το πρόστιμο σε αυτή την περίπτωση).

Αν θες να το βγάλεις από τη χώρα θα πρέπει να αποφύγεις το αεροδρόμιο, γιατί εκεί θα το πιάσουν σίγουρα και επίσης πρέπει να το δηλώσεις στο αεροδρόμιο που θα προσγειωθείς και να πληρώσεις πάλι δασμούς. Μόνο οδικώς ή με κανένα πλοίο.
Τελευταία διόρθωση: 16 Αυγ 2017 15:47 από Filoxrimatos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε χρυσό 17 Αυγ 2017 04:32 #417

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Filoxrimatos έγραψε:
Κατ'αρχάς να πούμε ότι ο χρυσός και οι πολύτιμοι λίθοι δεν υπάγονται στις διατάξεις για το ρευστό, είναι θέμα τελωνείου.

Όταν τα φέρνεις λοιπόν για να είσαι νομοταγής πρέπει να τα δηλώσεις και να πληρώσεις τους αναλογούντες δασμούς.

Νομίζω ότι λες λάθη, και παραπληροφορείς σε σχέση με τον χρυσό (δεν ξέρω για πολύτιμους λίθους)

1) Μπορείς να πεις πόσοι είναι οι δασμοί για τον χρυσό? Και ποια είναι η διάταξη που απαιτεί πληρωμή τους?

2) Εντός ΕΕ (ως γνωστόν) δεν υπάρχουν πλέον δασμοί. Αυτό σημαίνει ότι αν φέρεις χρυσό από την Κίνα π.χ. θα πληρώσεις δασμό, ενώ από τη Γαλλία όχι?

Σημείωσε ότι ο χρυσός (ως επένδυση) δεν επιβαρύνεται ούτε με ΦΠΑ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 17 Αυγ 2017 08:41 #418

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
soto51 έγραψε:
Νομίζω ότι λες λάθη, και παραπληροφορείς σε σχέση με τον χρυσό (δεν ξέρω για πολύτιμους λίθους)

1) Μπορείς να πεις πόσοι είναι οι δασμοί για τον χρυσό? Και ποια είναι η διάταξη που απαιτεί πληρωμή τους?

2) Εντός ΕΕ (ως γνωστόν) δεν υπάρχουν πλέον δασμοί. Αυτό σημαίνει ότι αν φέρεις χρυσό από την Κίνα π.χ. θα πληρώσεις δασμό, ενώ από τη Γαλλία όχι?

Σημείωσε ότι ο χρυσός (ως επένδυση) δεν επιβαρύνεται ούτε με ΦΠΑ.

Ενδεχομένως να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα, αλλά εγώ μέχρι τώρα γνωρίζω αυτά:

Η απαλλαγή ΦΠΑ στην αγορά/πώληση χρυσού αφορά μόνο την Τράπεζα της Ελλάδος και τις συναλλαγές που γίνονται μέσω αυτής. Αυτή είναι η έννοια του επενδυτικού χρυσού. Sorry, αλλά να αγοράζω εγώ ή εσύ χρυσό και να το βάζουμε στο στρώμα, στη θυρίδα ή στην χύτρα δεν είναι επένδυση.

Η Ευρωπαϊκή οδηγία είναι εδώ:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=LEGISSUM:l31012

Η Ελληνική νομοθεσία - η οποία αναφέρει τι απαλλάσεται από ΦΠΑ- είναι εδώ:
https://www.e-forologia.gr/lawbank/document.aspx?digest=859E4D9CF505E244.1D031AEA53&version=1986/08/21

και υπάρχει και σχετική απόφαση του ΣτΕ (4177/2005) που το κάνει ακόμη σαφέστερο:

Εισαγωγή χρυσών νομισμάτων. Απαλλαγή από το φόρο: Εφόσον η αγορά και η πώληση χρυσών νομισμάτων στην Ελλάδα διενεργούνται αποκλειστικώς από την Τράπεζα της Ελλάδος, η εισαγωγή στη χώρα χρυσών νομισμάτων, τα οποία χρησιμοποιούνται στις συναλλαγές, λόγω της αξίας του χρυσού τον οποίο περιέχουν, απαλλάσσεται, ως εισαγωγή επενδυτικού χρυσού, του φόρου προστιθέμενης αξίας, διότι και η παράδοσή τους στην Τράπεζα της Ελλάδος (από υποκειμένους στο φόρο) απαλλάσσεται του φόρου αυτού, δεν συνάγεται δε το αντίθετο από τη ρητή απαλλαγή από το φόρο της εισαγωγής χρυσού από την Τράπεζα της Ελλάδος με το άρθρο 22, παρ. 1, περ. ζ΄ του Ν. 1642/1986, διότι η διάταξη αυτή σκοπό έχει την απαλλαγή και της ίδιας της Τράπεζας της Ελλάδος από το φόρο κατά την εισαγωγή από αυτήν χρυσού.

Υπάρχει και παλιότερη απόφαση του Αρείου Πάγου, η οποία αναφέρει ότι η εισαγωγή χρυσού χωρίς πληρωμή ΦΠΑ αποτελεί λαθρεμπορία:

http://www.areiospagos.gr/nomologia/apofaseis_DISPLAY.asp?cd=ilBAZnYu0svCLH35BeY1G2p8G0Gaqw&apof=586_1991&info=%D0%CF%C9%CD%C9%CA%C5%D3%20-%20%20%CF%C

Ειλικρινά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση στο τι συμβαίνει αν ο χρυσός προέρχεται από ΕΕ ή από τρίτη χώρα, αλλά σε κάθε περίπτωση σε κάποιο σημείο (αγοράς ή πώλησης) πρέπει να έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ.

Γι'αυτό άλλωστε ακούμε συχνά-πυκνά ειδήσεις για διάφορους τύπους που τους πιάνουν στο αεροδρόμιο με αδήλωτες πλάκες χρυσού:

Έκρυβε στις αποσκευές του τρεις ράβδους χρυσού

Οι τελωνειακοί κατέσχεσαν χρυσό, ΙΧ, κοσμήματα και αδήλωτα εκατομμύρια Πηγή: Οι τελωνειακοί κατέσχεσαν χρυσό, ΙΧ, κοσμήματα και αδήλωτα εκατομμύρια |

Πήγαν να περάσουν χρυσό από την Ελλάδα (που αλλού;) στη Γερμανία σε κουτιά από πασχαλινές λαμπάδες!
Τελευταία διόρθωση: 17 Αυγ 2017 08:46 από Filoxrimatos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": miou (ΜΑΝΘΟΣ)

Επένδυση σε χρυσό 17 Αυγ 2017 13:05 #419

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Filoxrimatos,

Παρέθεσες 6 λινκ.
Τα 3 τελευταία είναι ειδησεογραφικά,
τα 2 είναι νομοθεσία (eur-lex και e-forologia)
και το ένα είναι η απόφαση του Αρείου Πάγου.

Από τη νομοθεσία εγώ δεν καταλαβαίνω τι λέει.
Σαφής είναι κάπως η απόφαση του Α.Π., το οποίο λέει (με απλά λόγια) "Όταν τον διακινείς, οφείλεις να τον δηλώνεις για να πληρώνεις ΦΠΑ".
Το έψαξα λίγο (τηλεφώνησα σε τελωνεία π.χ.). Είναι ΣΑΦΕΣ ότι ο επενδυτικός χρυσός ΔΕΝ πληρώνει ΦΠΑ κατά την διακίνηση του. Στο γιατί η απόφαση του Α.Π. το αναφέρει, η εξήγηση είναι ότι η απόφαση μιλάει ΓΕΝΙΚΑ για την υποχρέωση δήλωσης (που ως πιθανή ή βέβαιη συνέπεια έχει την πληρωμή τελών). Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ του χρυσού από τον ΦΠΑ δεν τον απασχόλησε ή δεν την ήξερε ο Άρειος Πάγος.

Γιατί υπάρχουν κατασχέσεις (όπως λένε τα δημοσιεύματα):
Διότι ο διακινητής δεν εφήρμοσε/τήρησε το νόμο που λέει (σαφώς) ότι πρέπει να δηλώνεις στο τελωνείο αυτά που κουβαλάς.
ΑΣΧΕΤΑ από το αν η δήλωση συνεπάγεται ή όχι την πληρωμή τελών, είσαι υποχρεωμένος να δηλώνεις τι κουβαλάς (και εννοείται αν αυτά έχουν κάποια σημαντική αξία - δε θα σου πει ποτέ κάποιος γιατί πέρασες χωρίς να δηλώσεις μια ή πέντε λίρες (στην είσοδο). Αλλά αν κουβαλάς 100 λίρες (€26.000 σήμερα) και δεν τις δηλώσεις, και στις βρουν, θα μπλέξεις. Πως θα μπλέξεις?
Ο τελωνειακός που μίλησα (δεν ήταν ειδικός για χρυσό) μου είπε το εξής:
"Έρχεσαι εσύ, φέρνεις μια πλάκα 1 κιλό και τη δηλώνεις όπως οφείλεις.
Έρχεται ο άλλος, φέρνει μια πλάκα 1 κιλό και ΔΕΝ τη δηλώνει, όπως οφείλει. Αυτόν, δεν πρέπει να τον τιμωρήσω, αφού τον έπιασα? Θα του το κατάσχω λοιπόν, μέχρι να μου πληρώσει αυτά που πρέπει (πρόστιμο), και το οποίο το ορίζω ίσο με τον ΦΠΑ.
"

Η ουσία είναι αυτή, αγαπητέ Filoxrimatε.
Επειδή πρόκειται για ΣΥΜΠΥΚΝΩΜΕΝΗ αξία (σε μικρό όγκο και βάρος), η διοίκηση θέλει να ξέρει τι διακινείται και ποιος το διακινεί. Γιατί θέλει να το ξέρει? Ούτε η ίδια δεν ξέρει. Απλώς "δεν της κάθεται καλά" να μπορείς εσύ, εγώ, και ο καθένας να φορτώνει 10 κιλά χρυσού στη βαλίτσα του και να περνάει τα σύνορα. Οπότε σου λέει "Είσαι υποχρεωμένος να το δηλώνεις".

Αλλά μη νομίζεις! Και η τροχαία να σε σταματήσει στο δρόμο για αλκοτέστ, αν σου ανοίξει και το πορτ-μπαγκάζ για να δει αν έχεις τρίγωνο και πυροσβεστήρα και δει ότι μέσα έχεις 20 πλάκες του κιλού, δεν θα σε αφήσει να φύγεις έτσι εύκολα... Κάπου θα μπλέξεις. Και μία να έχεις, αν τη δουν, πάλι θα μπλέξεις.

ΔΕΝ ΤΗΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΑ "της διοίκησης" να βλέπει ότι διακινούνται μεγάλες αξίες χωρίς να είναι κι αυτή "μέσα" στην υπόθεση.
Αυτή είναι η ερμηνεία που δίνω εγώ, και επειδή και για τη δικιά μου ερμηνεία πρέπει να υπάρχει λόγος, ο λόγος που υπάρχει (λέω εγώ) είναι ότι θέλει να παίρνει μερίδιο. Κι επειδή οι νόμοι σήμερα δεν της το επιτρέπουν (για τη συγκεκριμένη περίπτωση), θέλει να ξέρει, για να σκεφτεί με ποιον τρόπο θα πάρει το μερίδιο.

Δεν υπάρχει διαφοροποίηση στο τι συμβαίνει αν ο χρυσός προέρχεται από ΕΕ ή από τρίτη χώρα.
Και ο χρυσός απαλλάσσεται από δασμούς, τέλη, ΦΠΑ και όλα αυτά. Γι' αυτό άλλωσε και όταν αγοράζεις χρυσό νόμισμα (ή χρυσή μπάρα) από τον Coininvest στη Γερμανία ΔΕΝ σου χρεώνει ΦΠΑ, ενώ αν αγοράσεις ασήμι, θα στον χρεώσει.

Εισαγωγή χρυσών νομισμάτων. Απαλλαγή από το φόρο: Εφόσον η αγορά και η πώληση χρυσών νομισμάτων στην Ελλάδα διενεργούνται αποκλειστικώς από την Τράπεζα της Ελλάδος, η εισαγωγή στη χώρα χρυσών νομισμάτων, τα οποία χρησιμοποιούνται στις συναλλαγές, λόγω της αξίας του χρυσού τον οποίο περιέχουν, απαλλάσσεται, ως εισαγωγή επενδυτικού χρυσού, του φόρου προστιθέμενης αξίας, διότι και η παράδοσή τους στην Τράπεζα της Ελλάδος (από υποκειμένους στο φόρο) απαλλάσσεται του φόρου αυτού, δεν συνάγεται δε το αντίθετο από τη ρητή απαλλαγή από το φόρο της εισαγωγής χρυσού από την Τράπεζα της Ελλάδος με το άρθρο 22, παρ. 1, περ. ζ΄ του Ν. 1642/1986, διότι η διάταξη αυτή σκοπό έχει την απαλλαγή και της ίδιας της Τράπεζας της Ελλάδος από το φόρο κατά την εισαγωγή από αυτήν χρυσού.

Το ανωτέρω είναι ένα ουτοπικό κείμενο. Διότι θεωρεί δεδομένο ότι "αγορά και η πώληση χρυσών νομισμάτων στην Ελλάδα διενεργείται αποκλειστικώς από την Τράπεζα της Ελλάδος". Που αυτό (όπως ξέρεις) δεν είναι αληθές.

Για να είναι μια χώρα κανονικό μπουρδέλο (όπως η δική μας είναι) δεν αρκεί να κρεμάσει στην πόρτα μια ταμπέλα που θα λέει "ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ".
Πρέπει να έχει και άλλα στοιχεία που να δικαιολογούν τον τίτλο της.
Ένα απ' αυτά είναι η νομοθεσία της (θεσμικό πλαίσιο).
Ε, εμείς επάξια κατέχουμε τον τίτλο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 17 Αυγ 2017 13:07 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 17 Αυγ 2017 13:34 #420

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
soto51 έγραψε:
Filoxrimatos,

Και η τροχαία να σε σταματήσει στο δρόμο για αλκοτέστ, αν σου ανοίξει και το πορτ-μπαγκάζ για να δει αν έχεις τρίγωνο και πυροσβεστήρα και δει ότι μέσα έχεις 20 πλάκες του κιλού, δεν θα σε αφήσει να φύγεις έτσι εύκολα... Κάπου θα μπλέξεις. Και μία να έχεις, αν τη δουν, πάλι θα μπλέξεις.

Εδώ τσιμπάνε τους Δραμινούς που φέρνουν κάνα μπιτονι βενζίνη από Βουλγαρία.
Τους περνάνε αυτόφωρο.
Στο χρυσό θα κολώσουν;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 17 Αυγ 2017 13:35 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 17 Αυγ 2017 13:51 #421

  • sdoros
  • Το Άβαταρ του/της sdoros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 136
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 33
  • Κάρμα: 5
Τα link είναι από παλιές αποφάσεις , από το 1998 και 1991 .
Κάποιο πρόσφατο που βρήκα και παραπέμπει στις τελευταίες τροποποιήσεις είναι αυτό :
www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26082
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Filoxrimatos

Επένδυση σε χρυσό 17 Αυγ 2017 14:08 #422

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
sdoros έγραψε:
Τα link είναι από παλιές αποφάσεις , από το 1998 και 1991 .
Κάποιο πρόσφατο που βρήκα και παραπέμπει στις τελευταίες τροποποιήσεις είναι αυτό :
www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26082

Πολύ ενδιαφέρον αυτό, όπως κι αυτά που έγραψε ο Sotos, αν και σε άλλο πνεύμα.
Αν και νομίζω ότι είναι σαφές ότι ο επενδυτικός χρυσός δεν αφορά ιδιώτες όπως εμείς, μπερδεύτηκα λίγο με το παράδειγμα του coininvest, το οποίο όντως στέλνει χρυσό χωρίς ΦΠΑ (έχω πάρει κι εγώ).
Όσον αφορά το ασήμι το coininvest χρεώνει ΦΠΑ, αλλά άλλα sites (π.χ το https://www.silver-to-go.com/en/ ) δεν χρεώνουν ΦΠΑ στο ασήμι. Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.

Σε κάθε περίπτωση, για να επανέλθουμε στο αρχικό ερώτημα του φίλου Spawn αν θέλει να είναι νομοταγής οφείλει να τα δηλώσει.

Τι θα έκανα στη θέση του ; Δεν θα τα δήλωνα, παρά μόνο αν έβλεπα μπροστά μου τον τελωνειακό να με περιμένει.
Τελευταία διόρθωση: 17 Αυγ 2017 14:12 από Filoxrimatos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 17 Αυγ 2017 14:53 #423

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Filoxrimatos έγραψε:
Δεν θα τα δήλωνα, παρά μόνο αν έβλεπα μπροστά μου τον τελωνειακό να με περιμένει.

Αυτό είναι επικίνδυνη κουβέντα να την λες, γιατί τον τελωνειακό δεν τον βλέπεις πάντα (αν σε περιμένει ή όχι).
Και σίγουρα στα αεροδρόμια (που υπάρχουν ανιχνευτές μετάλλων για άλλους λόγους - όχι οικονομικούς) το ρίσκο να σε τσιμπήσουν είναι πολύ μεγαλύτερο από ότι σε χερσαία σύνορα.

Το έχω δει το έργο, στα Ελβετο-Γερμανικά σύνορα, όπου ένας ηλίθιος ραμπο-φιλόδοξος γερμανός τελωνειακός τσιγκλίστηκε/προβληματίστηκε από τις Ελληνικές πινακίδες μου και άρχισε τα ψαξίματα.
Κατέληξε να μου ρίξει €3.400 πρόστιμο (κακώς, έλεγα εγώ - και είχα δίκιο, γιατί μετά από 6 μήνες τους τα πήρα πίσω), αλλά με τρέξανε.

Συμπερασματικά:
Δασμοί και φόροι για τον χρυσό δεν πληρώνονται, καλύτερα βέβαια είναι να μην ξέρουν ότι τον έχεις, αλλά να μην ρισκάρεις να σε πιάσουν με αδήλωτον.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα