Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε χρυσό

Επένδυση σε χρυσό 17 Αυγ 2017 15:04 #424

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Filoxrimatos έγραψε:
άλλα sites (π.χ το https://www.silver-to-go.com/en/ ) δεν χρεώνουν ΦΠΑ στο ασήμι. Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.

Να στο βγάλω εγώ:
Ο www.silver-to-go.com/en/company/ δεν χρεώνει ΦΠΑ γιατί κάνει κανονική εξαγωγή εμπορεύματος σε χώρα ΕΕ, οπότε δεν στον χρεώνει, αλλά υποχρεούσαι εσύ να δηλώσεις την εισαγωγή εδώ (σύστημα VIES), και τον πληρώνεις κατά την επόμενη συναλλαγή σου (αν είσαι έμπορος).
Αν ΔΕΝ είσαι έμπορος, ο www.silver-to-go.com/en/company/ θα σου χρεώσει ΦΠΑ. Και το αν είσαι έμπορος ή όχι φαίνεται από το VIES που είναι πανευρωπαϊκο και έχει καταχωρημένα όλα τα ευρωπαϊκά ΑΦΜ.
Αν δεν είσαι μέσα, θα στον χρεώσει.
Και σε κάθε περίπτωση, ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ το VIES ότι "πούλησα στον τάδε, GR, ΑΦΜ τόσο, αυτό το προϊόν". Κάποια στιγμή κινδυνεύεις να γίνει διαστεύρωση και να σε τσιμπήσουν.

Στην περίπτωση αυτή το ασήμι αντιμετωπίζεται σαν οποιοδήποτε άλλο προϊόν από τη Γερμανία: Γάλα, αυτοκίνητο, ρούχο, ό,τι θες.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Filoxrimatos

Επένδυση σε χρυσό 17 Αυγ 2017 15:44 #425

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
soto51 έγραψε:
Αυτό είναι επικίνδυνη κουβέντα να την λες, γιατί τον τελωνειακό δεν τον βλέπεις πάντα (αν σε περιμένει ή όχι).
Και σίγουρα στα αεροδρόμια (που υπάρχουν ανιχνευτές μετάλλων για άλλους λόγους - όχι οικονομικούς) το ρίσκο να σε τσιμπήσουν είναι πολύ μεγαλύτερο από ότι σε χερσαία σύνορα.

Το έχω κάνει κι ήμουν τυχερός. Άφιξη στο Ελ. Βεν. μεταμεσονύχτια, οι πλάκες πάνω μου (αγορασμένες με μετρητά από αεροδρόμιο μετά τον έλεγχο), έστειλα μπροστά τον συνταξιδιώτη μου να κάνει ανίχνευση της εξόδου και μετά πέρασα σαν κύριος.
Με τα κοντομάνικα και τις βερμούδες εννοείται, όχι με επίσημο ένδυμα και δερμάτινους χαρτοφύλακες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 17 Αυγ 2017 16:06 #426

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Filoxrimatos έγραψε:
Το έχω κάνει κι ήμουν τυχερός.
Σίγουρα ήσουν τυχερός.
Και γιατί δεν τα στελνες με ένα courier? Όπως τα στέλνει ο Coinivest, o Chard, και όλοι αυτοί που στέλνουν εδώ ταχυδρομικά τις παραγγελίες τους?
Τσιγκ-ουνεύτηκες τα 50-100 που θα στοίχιζε?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 17 Αυγ 2017 16:41 #427

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
soto51 έγραψε:
Σίγουρα ήσουν τυχερός.
Και γιατί δεν τα στελνες με ένα courier? Όπως τα στέλνει ο Coinivest, o Chard, και όλοι αυτοί που στέλνουν εδώ ταχυδρομικά τις παραγγελίες τους?
Τσιγκ-ουνεύτηκες τα 50-100 που θα στοίχιζε?

Γιατί δεν το είχα προγραμματίσει. Κι όταν το αποφάσισα δεν προλάβαινα να ψάχνω για κούριερ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 20 Αυγ 2017 16:22 #428

ευχαριστω για τις απαντησεις -συμπερασμα δεν εβγαλα , και μαλλον φταιω εγω-1. Επρεπε να πω στο τελωνιο οταν ερχομουν οτι εχω 2 πλακες χρυσου ,δεν θα πληρωνα τιποτα και θα περναγα 2. για να τις βγαλω ξανα εξω και να τις παω ταυλανδη οπου τις αγορασα θα πρεπει να τις δηλωσω και να πληρωσω και εδω και εκει/στην ταυλανδη αγοραζεις και πουλας ανετα στα μαγαζια πλακες χρυσου με καθημερινη τιμη αγορας πωλησεις ενω εδω δυσκολο το βλεπω να πουλησεις νομιμα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 20 Αυγ 2017 22:52 #429

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Εγώ πιστεύω (δεν το έχω κάνει για να είμαι σίγουρος, αλλά αυτή είναι η πεποίθηση μου) ότι αν πας να βγάλεις (προς οπουδήποτε - είτε προς ΕΕ είτε εκτός ΕΕ) 2 πλάκες του κιλού (αξίας σήμερα περί τις €70.000) ΔΕΝ θα σε αφήσουν να τις πάρεις μαζί σου έξω.
Ο λόγος είναι τα CC.
Έχουν βάλει όριο μετρητών €2.000 να παίρνεις μαζί σου, αν πας να δηλώσεις ότι βγάζεις 2 κιλά χρυσό (70k δηλαδή), θα σου πουν "Απαγορεύεται", και είτε θα χάσεις το αεροπλάνο σου, είτε θα πρέπει να έχεις κάποιον δικό σου μαζί σου, να του τις δώσεις να τις κρατήσει αυτός εντός χώρας (για να φύγεις εσύ).
Ο (επενδυτικός) χρυσός θα αντιμετωπιστεί από το τελωνείο σαν χρηματική αξία (που είναι, άλλωστε).

Το να πας να τις περάσεις ΧΩΡΙΣ να τις δηλώσεις (και να σε πιάσουν) δεν το συζητώ, θα στις κατάσχουν μέχρι να αποφασίσουν τι πρόστιμο θα σου ρίξουν.
Κι αν τις πάρεις ποτέ πίσω, γιατί ό,τι εμπόδιο είναι δυνατόν να προβληθεί στο να στις ξαναδώσουν (π.χ. ολοκλήρωση φορολογικού ελέγχου - που τις βρήκες, κλπ), θα το προτάξουν, και θα στο βάλουν. Και θα πρέπει να τα ξεπεράσεις όλα.

Τα τρία λινκ "ειδήσεων" που έβαλε ο Filoxrimatos στο ποστ #418, αυτό λένε (με δημοσιογραφικά λόγια και σάλτσα).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΔΗΜΗΤΡΗΣ (SPAWN)

Επένδυση σε χρυσό 27 Αυγ 2017 15:58 #430

οι δυο πλακες που εχω ειναι κατι γραμαρια 16 νομιζω, με αξια γυρω στα 500 ευρο η μια
Τελευταία διόρθωση: 27 Αυγ 2017 15:58 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (SPAWN).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 28 Αυγ 2017 00:58 #431

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (SPAWN) έγραψε:
οι δυο πλακες που εχω ειναι κατι γραμαρια 16 νομιζω, με αξια γυρω στα 500 ευρο η μια

Δεν έχεις πρόβλημα για τέτοια αξία, είναι κάτω από το όριο των CC.
Στο πορτοφόλι σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 29 Αυγ 2017 20:39 #432

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Soto51
1.Για γαλα μην το ξαναγραψεις (το εχω κοψει οπως και ολα τα προιοντα ζαχαρης πανω απο 15 χρονια) αλλα καπου διαβασα οτι σχεδιαζουν τεχνητη ελλειψη στο γαλα στη Europa Soviet τρεχαγυρευε οτι προκυψει.
Μεινανε καραβιες σκονη γαλακτος στους Βελγους και Ολλανδους για νά "πιασει τιμη".
2.Γιά τυχερος και ατυχος στην ωρα εισοδου στο Βενιζελος ειμαι αντιθετος (οπως εγραψες παραπανω) γιάτι εγω που πηγαινω "κατω"στα "λημερια" την πανεμορφη Thailand μονο bazookas δεν εω περασει.....και "διωξει".
Δεν γραφονται φιλε αυτα σε forum που ολοι οι bloggers και οι χαφιεδες "δημοσιογραφοι" το "παρακολουθουν .....παντως υπαρχουν τροποι ..….νομιμοτατοι και μπροστα στα ματια των "αρχων" .
Τελευταια εφερα (πανακριβο κοματι) πινακα με φιλντισι και πετρες 2.500 euros το ειδα σε γκαλερι διαστασεων 1 m X 70 cm (ημουνα και μαλά δεν το τυλιξα να το περασω οταν ηρθα Βενιζελος αλλά το περασα ολο με το χρυσο καδρο.
Κανενα προβλημα !
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 29 Αυγ 2017 20:40 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα