Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε χρυσό

Απ: Επένδυση σε χρυσό 28 Ιουν 2012 17:26 #10

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
noname έγραψε:
soto51 έγραψε:
ermakos έγραψε:
Ο χρυσός απλά δεν είναι νόμισμα. Δε μπορείς να κάνεις αύριο ανάληψη χρυσού και να πάρεις ψωμί. Ο χρυσός είναι επένδυση με ρίσκο. Επίσης ο χρυσός σε υλική μορφή πλέον ειναι μαγνήτης για τα κλεφτρόνια! Αλλο οι καταθέσεις παιδια.

Το ευρώ ΕΙΝΑΙ νόμισμα (12 χρόνια τώρα).
Το δολλάριο είναι νόμισμα (120 χρόνια τώρα).
Το ελβετικό φράγκο είναι νόμισμα (350 χρόνια τώρα).
Ο χρυσός είναι νόμισμα εδώ και 8.000 χρόνια.
Για το ψωμί:
Ίσως δεν ξέρεις τις ιστορίες από την κατοχή, όπου όσοι είχαν λίρες αγόραζαν λάδι (και επέζησαν), ενώ αυτοί που είχαν το (τότε) νόμισμα...
Επένδυση με ρίσκο:
Χμμμμ... Η μετοχή του ΟΠΑΠ π.χ. δεν έχει ρίσκο, ενώ ο χρυσός έχει. Αυτό λες. Για πες μου, ποιό από τα 2 έχει περισσότερες πιθανότητες να πάει μια μέρα τιμή = 0?

ΑΛΛΟ οι καταθέσεις.
Ναι, συμφωνώ. Αλλου φαν παρκ, που λένε.



soto51 επειδή έχεις ξεφύγει θα σου πω κάτι όχι πως θα καταλάβεις αλλά δεν χάνω και τίποτα .
επένδυση σε χρυσό γίνετε από κάποιον που έχει στην άκρη ένα εκατομμύριο ας πούμε, και θέλει να κάνει μια διάσπαση στο χαρτοφυλάκιο του. οπότε παίρνει πολύτιμα μέταλλα χρυσό μετοχές κτλ..
κάποιος όμως που έχει 50 χιλιάρικα που είναι οι περισσότεροι εδώ μέσα.
δεν μπορεί να πάει να πάρει χρυσό. πρώτο ο χρυσός είναι πάρα πολύ υπερτιμημένος.
δεύτερο πρέπει να είναι η δουλειά σου .τρίτο ανά πάσα στιγμή χρειάζεσαι μετρητά και πολλά άλλα ...

Ο χρυσός είναι επένδυση "μακροχρόνια κιόλας". Που θές θυρίδα με ασφάλεια για να τον φυλάς. Επίσης πρέπει να είσαι και γνώστης του αντικειμένου και να ξέρεις και απο πού θα τον αγοράσεις αλλά και πώς θα αξιοποιήσεις την υπεραξία του. Θα τον πουλήσεις κάποτε και φυσικά θα τον ανταλλάξεις με κάποιο νόμισμα!!
Εσύ μιλάς προφανώς σε περίπτωση πολέμου! .. διάλυσης του κράτους...ότα θα τρέχεις να βρείς λάδι με 1 λίρα! Τότε προφανώς θα ψάχνεις να βρείς και αν ο χρυσός σου υπάρχει στη θυρίδα...και καμία ασφαλιστική δε το καλύπτει. Τότε όποιος προλάβει ... σώθηκε. Εκτός πάλι αν κρύψεις τις λίρες κάτω απο το στρώμα και περιμένεις ... τους κλέφτες...ή στο κήπο και ξυπνήσεις μια μέρα και δεν υπάρχουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 28 Ιουν 2012 19:38 #11

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
Soto51 σε ευχαριστούμε κατά αρχήν για τον κόπο σου και τον χρόνο σου για να μας ενημερώσεις. Όποιος είχε τον τσαμπουκά να πάρει μπάρες χρυσού(γιατί την ιδέα πολλοί την είχανε) πριν 2-3 χρόνια σήμερα πουλάει και εξασφαλίζει αυτόν και τα παιδιά του….
Έχω κάποιες ερωτήσεις…
1)Πως γίνεται να αγοράσει κάποιος χρυσό; Πάει στην τράπεζα της Ελλάδος ανοίγει μια βαλίτσα και αρχίζει να ξεφορτώνει χρήματα και του φέρνουν χρυσό :cheer: ; Μάλλον όχι ε; Μας ζητάνε αντιστοιχία χρυσού/εισοδημάτων για να αγοράσουμε; Είμαι σίγουρος ότι στην Ελλάδα για να αγοράσεις μπάρα χρυσού στα κάνουνε καρπούζια…
2)Τι άλλα χαρτιά χρειάζονται για να αγοράσουμε χρυσό;
3)Η τιμή αγοράς στην Ελλάδα είναι φυσιολογική ή υπερτιμημένη;
4)Πόσο κάνει μια ασφάλεια για 1χρόνο μια μπάρας χρυσού 100.000 ευρώ;
5)Ποια η διαδικασία και τι χαρτιά χρειάζονται για να πουλήσουμε χρυσό; Πάμε στην τράπεζα της Ελλάδος με μια βαλίτσα και ξεφορτώνουμε χρυσό; :laugh:
Τελευταία διόρθωση: 28 Ιουν 2012 19:43 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 28 Ιουν 2012 21:27 #12

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
επειδή την τελευταία φορά που μιλήσαμε για χρυσό πλακωθήκαμε :laugh: δεν θα συζητήσω για κινδύνους από την κατοχή χρυσού, αλλά θα πρότεινα να σκεφτεί αρκετά κάποιος να επενδύσει σε χρυσό, γιατί η σχέση "όταν τα χρηματιστήρια πέφτουν τα πολύτιμα μέταλλα ανεβαίνουν" δεν είναι πια και τόσο προφανής.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 29 Ιουν 2012 01:04 #13

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Optimus,

Αυτά που ρωτάς είναι πολλά, και δεν χωράνε σε μονολεκτικές απαντήσεοις. Δυστυχώς τώρα δεν έχω χρόνο. Αργότερα ίσως.

makper,

Μαζί είχαμε πλακωθεί? Δε θυμάμαι...
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 29 Ιουν 2012 01:18 #14

  • kYΡΙΑΚΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της kYΡΙΑΚΟΣ
Θα πρεπει να θυμηθητε τι εγινε με τους κατοχους χρυσου στην εποχη του ΚΡΑΧ μετα το 1929.Για πολλα χρονια η κατοχη του ηταν ΠΑΡΑΝΟΜΗ.Υπηρξε νομοθεσια που απογορευε την ΚΑΤΟΧΗ του και υποχρεωνε οσους ειχαν να τον παραδωσουν στο κρατος.Οσο αφορα την τιμη του οσοι αγορασαν γυρω στα 1950 δολαρια τωρα που ειναι 1550 εδω και καιρο μαλλον δεν χαιροντε και πολυ.Και μην ξεχνατε το 1999 2000 ειχε δεν ειχε 300 δολλαρια.Δεν ξερω αλλα προτιμω τις προθεσμιακες μικρης διαρκειας και υψηλου επιτοκιου που φτανουν μεχρι και 7%.Εξ αλλου δεν εχω και τα εκατομυρια να διασφαλισω.Αν ειχα μπορει και να ρισκαριζα ενα κοματι των κεφαλαιων μου και σε χρυσο αλλα παντα με τον φοβο να χασω αν αγοραζα τωρα στην τιμη που εχει ανεβει.Αν ειχα παλυ αγορασει στα 700/800 σιγουρα θα ειχα πουληση στα 1800/1900 που ειχε φτασει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 29 Ιουν 2012 01:24 #15

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
soto51 μαλλον οχι μαζι. Εχω ενα συμμαθητη απο το λυκειο μηχανικο ορυκτων πορων και τα λεμε που και που. Ετυχε να ειχα κανει μια κουβεντα πριν θιχτει το θέμα χρυσος, εγραψα κατι που μου ειπε σε ενα προηγουμενο νημα -μπορεί να ηταν και λάθος- και μερικοί επεσαν να με φανε. Ηταν η περιοδος που ειχα θιξει καποια αλλα θεματα, οπως αναφορες τραπεζων εξωτερικου προς Ελλαδα, κυνηγι αυτων που δεν εχουν πληρωσει τελη κυκλοφοριας μετα τις εκλογες κτλ. Δεν ξερω αν σχετιζεται... :unsure:
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιουν 2012 01:29 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 29 Ιουν 2012 13:49 #16

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
soto51 έγραψε:
xristos g έγραψε:
1) σε εκτιμώ αφάνταστα αλλά σε αυτό διαφωνώ κάθετα

2) φίλε δεν είναι το ευρώ το μόνο νόμισμα

1) Δεν πειράζει, πάλι φίλοι είμαστε.

2) Για πες, ποιο άλλο εννοείς?

στερλίνα, δολάριο, ελβετικό φράγκο

φίλε κάποια στιγμή αργά η γρήγορα θα δοθεί λύση στην ευρωζωνη και αλίμονο τότε σε όσους έχουν χρυσό στα χέρια τους :woohoo:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 29 Ιουν 2012 14:28 #17

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
O χρυσός ειναι οντως μια "σταθερή" αξία και αποτελεί οπως απο πολλούς
αναλυτές εχει γραφεί ενα ασφαλές "καταφύγιο" σε περιόδους κρίσης.
Αλλά -αλλά οταν δεν συντρέχουν αλλοι λόγοι για την ανοδό του.
Ρίξτε μια ματιά στο site της FED και την ουσιαστική δανειοδότηση που
δίνει στην E.C.B και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

www.federalreserve.gov/monetarypolicy/bst_liquidityswaps.htm

Προσωπική εκτίμηση για οσο καιρό διαρκεί το Swap με την FED forget it.
Δεν ειναι και κορόιδα απο την μία να παρέχουν ρευστότητα και απο την
αλλη να δίνουν "οπλα" για ανοδο -απορρόφηση της τιμής του χρυσού.

Το εχω ξαναγράψει αν και το τονίζω δεν ειμαι ειδικός αλλά σαν ουδέτερος
παρατηρητής απο την στιγμή που αρχισε η Swap line με την FED μέχρι και
ο χρυσός ειναι ακίνητος στο ταμπλο στα επίπεδα 1600$.


Αν γνωρίζει κανένας η οτιδήποτε εχει ακούσει διαβάσει σχετικά με "κάτι"
που θα "παίξει" τον Οκτώβριο μήνα.

Δεν γνωρίζω αλλά η πληροφορία ειναι "κουμπωμένη"
Και το πιό ακραίο οποιος γνωρίζει ας γράψει γιατί ο Οκτώβριος ειναι ο μήνας
πρίν απο τις Αμερικάνικες εκλογές
Εψαξα και θα ξαναψάξω στα site αλλα τίποτα και αυτό ειναι που με "φτιάχνει"
γιατί αμα το γράφανε πολλοί θα ημουνα ησυχος.

θα βάλω και αλλο ενα θεματάκι γιατί δεν κατάλαβα τίποτα απο το site οποιος
εχει τίποτα υπόψη και το πιό ακραίο δεκτό.


www.realclearmarkets.com/articles/2012/0...t_to_zero_99735.html
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 29 Ιουν 2012 14:32 #18

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Optimus έγραψε:
1)Πως γίνεται να αγοράσει κάποιος χρυσό; Πάει στην τράπεζα της Ελλάδος ανοίγει μια βαλίτσα και αρχίζει να ξεφορτώνει χρήματα και του φέρνουν χρυσό; Μάλλον όχι ε; Μας ζητάνε αντιστοιχία χρυσού/εισοδημάτων για να αγοράσουμε; Είμαι σίγουρος ότι στην Ελλάδα για να αγοράσεις μπάρα χρυσού στα κάνουνε καρπούζια…
2)Τι άλλα χαρτιά χρειάζονται για να αγοράσουμε χρυσό;
3)Η τιμή αγοράς στην Ελλάδα είναι φυσιολογική ή υπερτιμημένη;
4)Πόσο κάνει μια ασφάλεια για 1χρόνο μια μπάρας χρυσού 100.000 ευρώ;
5)Ποια η διαδικασία και τι χαρτιά χρειάζονται για να πουλήσουμε χρυσό; Πάμε στην τράπεζα της Ελλάδος με μια βαλίτσα και ξεφορτώνουμε χρυσό;

1) Η ΤτΕ πουλάει (σε ιδιώτες) μόνο λίρες. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη αντιμετώπιση για επαγγελματίες (χρυσοχόους, κατασκευαστές κοσμημάτων, βιοτέχνες που χρειάζονται χρυσό, κλπ). <<<< Edit: Δεν υπάρχει.
Για μέχρι 10.000 ευρώ δε σου ζητάνε παρά την ταυτότητα και το ΑΦΜ σου. Σε φακελλώνουν όμως, κι αν ξαναπάς σε δυο βδομάδες για άλλες 10.000 ευρώ σου ζητάνε και εκκαθαριστικό (να δικαιολογούνται κάπως τα λεφτά που τους δίνεις).

2) Τα είπαμε.

3) Η ΤτΕ πουλάει τις λίρες με απαράδεκτο καπέλλο. (Spread πώληση μείον αγορά = 20% περίπου). Αυτό δεν έχει τόση σημασία για κάποιον που θέλει να αγοράσει μια λίρα να "χρυσώσει" το βαφτιστήρι του (πας, την αγοράζεις και ξεμπερδεύεις στα γρήγορα), αλλά για κάποιον που σκοπεύει να αγοράσει πολλές λίρες σαν αποταμίευση, το ποσό γίνεται σοβαρό.
Μπορείς να βλέπεις εδώ
www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIR...DateYear&FltVal=2012
κάθε μέρα την τιμή της ΤτΕ (κράτα τη σελίδα)
και εδώ
www.guernseymint.com/shop/sovereigns/c-23/c-82
μια τιμή (σε λίρες αγγλίας όμως - χρειάζεται και ένας πολλαπαλασιασμός) κάθε μέρα για το πόσο πουλιέται έξω η λίρα. Κράτα και αυτή τη σελίδα επίσης.
Αυτές οι σελίδες (υπάρχουν κι άλλες για έξω) θα σε πληροφορούν κάθε μέρα πόσο κάνει η λίρα, και από κει και πέρα είναι δικιά σου η απόφαση πόσο θα αγοράσεις, όταν βρεθείς μπροστά στην ευκαιρία.

4) Δεν υπάρχει τέτοιο πράμα. Τι πάει να πει "ασφάλεια"? Έναντι ποιου κινδύνου? Αν εννοείς κλοπής, τι θέλεις, να σε ασφαλίσει κάποιος επειδή εσύ έχεις μια μπάρα χρυσού κάτω απ' το στρώμα σου? Δεν υπάρχουν τέτοιες ασφάλειες.

5) Ναι, πας στην ΤτΕ και πουλάς. Οι όροι είναι γραμμένοι στο site της ΤτΕ. Όπως και με την αγορά, μπορείς (ίσως) να βρεις καλύτερη τιμή από αυτή που σου δίνει κάθε μέρα η ΤτΕ. Θέλει ψάξιμο.
Για συνήθεις ποσότητες (που χωράνε σε μια τσέπη ή ένα τσαντάκι) δε νομίζω να χρειάζεται ιδιαίτερη χαρτούρα (πάντα βέβαια ταυτότητα και ΑΦΜ). Τώρα αν θες να πας στην ΤτΕ και να τους πεις "Έχω δυο τόνους χρυσού εδώ απ' έξω σε ένα ντάτσουν, με βοηθάτε ένα χεράκι να το ξεφορτώσουμε παρακαλώ, μη με γράψουν κι όλας?", δεν ξέρω τι ακριβώς θα σου ζητήσουν. Δεν το 'χω κάνει.

Τηλεφώνησα τώρα στην ΤτΕ (έχω καιρό να ασχοληθώ)
Με δεδομένο το σημερινό δελτίο:

Α. ΧΡΥΣΟΣ
99 ΧΡΥΣΟΣ ΤΙΤΛΟΥ * 0,995 - 1,000 ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ** 38,20 43,19
Β. ΛΙΡΑ ΑΓΓΛΙΑΣ ΤΙΤΛΟΥ 0,9166 (ΓΡΑΜ. 7,940 - 7.988)
01 ΠΑΛΑΙΑΣ ΚΟΠΗΣ 282,28 340,40
02 ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1973 & ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ 282,28 340,40
03 ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1974 & ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ 282,28 340,40
04 ΛΙΡΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΨΗ 273,80 330,19

Μου είπαν ότι πουλάνε μόνο το είδος 04 (ΛΙΡΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΨΗ) αντί 330,19 ευρώ (σήμερα). Τίποτα άλλο δεν πουλάνε.

Αγοράζουν τα πάντα όμως (όχι κοσμήματα και ψήγματα βέβαια), οπότε μπορείς να πας με το Datsun και τους δυο τόνους σου.

Κοίτα, για τον αδαή (και μάλλον για αδαής μου φαίνεσαι), η λίρα είναι μονόδρομος. Οι μπάρες θέλουν περισσότερο εξειδικευμένες γνώσεις, δυσκολώτερα μέσα ελέγχου, αντιπροσωπεύουν μεγαλύτερα ποσά (το κιλό είναι τάξης 40.000 ευρώ, το μισό 20 χιλιάρικα), δεν είναι εύκολα πράματα αυτά. Επίσης, είναι και πιο δύσκολο να το σπρώξεις, αν σου χρειαστεί χρήμα. Λίρες αγοράζει και η κουτσή Μαρία.

Ελπίζω σε φώτισα κάπως.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dobi
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα