Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 15 Απρ 2014 01:42 #1

  • mariala
  • Το Άβαταρ του/της mariala
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Ειλικρινά, δεν εμπιστέυομαι ξανά ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ κανένα δημοσίευμα, κτλ.

Επένδυσα απο την Τράπεζα Πειραιώς πριν απο 2 χρόνια, ισως και λιγότερο, οταν ο χρυσός ητανε 45 ευρώ το γρ., περίπου 20,000 ευρώ

και σήμερα που τα χρειάζομαι, εχω σε χρυσό 13,000 ευρώ!!!

Ειλικρινά, χτυπάω το κεφάλι μου και οχι μονο αυτο αλλα οταν κάλεσα την Τράπεζα για να τα ρευστοποιήσω,

μου είπανε πως δεν τους εχει συμβει ξανα σε ράβδους και δεν ξερουνε και πως θα πρεπει να βρουνε τον εκτιμητή, κτλ

περάσανε 3 ημέρες, καμια ειδοποίηση, μονο εγω παίρνω και ακομα να βρουνε πως... ρευστοποιείται!!!

Ειλικρινά, δεν αξίζει σαν επένδυση! Τουλάχιστον για μενα, ποτε ξανά χρυσός!
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2014 01:43 από mariala.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 15 Απρ 2014 03:11 #2

  • thomas (tsovi)
  • Το Άβαταρ του/της thomas (tsovi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 22
  • Κάρμα: 0 (-4)
Exeiς αγοραση ραβδο χρυσου ?Και τον εχεις παρκαρει στην τραπεζα?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 15 Απρ 2014 04:36 #3

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Λοιπόν, ας δοκιμάσω να σου πω την άποψη μου, εν μέσω διαφόρων τραγικών μαρτυρίων που υφίσταται πια η σελίδα. Ο χρυσός βρίσκεται εδώ και καιρό σε πτωτική φάση. Θα το καταλάβεις επειδή ακόμα και στα ανοδικά του ξεσπάσματα, γράφει συνεχώς χαμηλότερα υψηλά. Αυτο δεν μπορούσε να το προβλέψει κανείς αρχικά, γιατι τα νήματα τα κινουν τύποι που βρισκονται πίσω απο μαύρες κουρτίνες (λογοπαίγνιο). Τώρα είναι προφανές το τι συμβαίνει. Ενδέχεται να διορθώσει τελικά την ανοδική του κίνηση σε βάθος δεκαετίας, οπότε καταλαβαίνεις πως μπορεί να δεις και μεγαλύτερες απώλειες. Υπάρχει μια πιθανότητα να εχουμε μια σοβαρη διόρθωση (πτώση) στα χρηματιστήρια μέχρι το τέλος του έτους (μιλάω για τα διεθνή, όχι τα χάλια τα δικά μας) και παραδοσιακά τα δολλάρια (οχι μόνο usd) και τα πολύτιμα μέταλλα (πχ χρυσός) παίρνουν τα επάνω τους. Αν δεν τα επείγεσαι άμεσα θα σου έλεγα ξαναδές το μέχρι το καλοκαίρι, αν και δεν προκειται να ξαναβρεί (ίσως και ποτέ) τα προηγούμενα υψηλά. Αυτή είναι η άποψη μου, αυτό θα έκανα εγω.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2014 04:44 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 15 Απρ 2014 05:15 #4

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1779
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 691
  • Κάρμα: 35
Ειπαμε ο χρυσος ειναι τοποθετηση για περιοδους μεγαλης κρισης και δεν ειναι ποτε επενδυση. Ειναι μεσο διασπορας κινδυνου. Οσον αφορα στην πωληση μπες στο στεκι συλλεκτων (ψαξτο στο google) και θα βρεις πολλους τρελλους (ειμαι και εγω μεσα σαυτους) που θα θελησουν να αγορασουν τις ραβδους σου. Περιμενω νεα σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Anisixos (Ανησυχοζζζ)

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 15 Απρ 2014 05:22 #5

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Όταν σου λένε άνθρωποι, οικονομικοί αναλυτές όχι ο makper φυσικά, ότι ο χρυσός ενδέχεται να διορθώσει την άνοδο δεκαετίας και εσύ συνεχίζεις να μιλάς για" τοποθέτηση σε μέσο διασποράς κινδύνου", τότε είσαι άξιος της όποιας χασούρας υποστείς. Ειδικά για ένα μέταλλο που είναι πλέον μόνο κερδοσκοπία.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 15 Απρ 2014 05:45 #6

  • mariala
  • Το Άβαταρ του/της mariala
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Ναι είναι ράβδοι χρυσού και οχι λίρες, τις οποιες και εχω σε τράπεζα φυλαγμένες με τα αποδεικτικά, σε κουτάκια, κτλ.
Θα προσπαθήσω να μην τον ρευστοποιήσω ολον αλλα να περιμένω οπως λες και εσυ, για το μεγαλύτερο ποσο μέχρι και το καλοκαίρι.
Σχετικά με καποιον φιλο που ρώτησε πως ειναι διατεθιμένος να αγοράσει και οτι υπάρχει στέκι χρυσού, πως θα μπορούσα να λαβω μερος και να ανεβασω φωτό, κτλ ωστε να τα πουλήσω. Γιατί θεωρω οτι αν τα δώσω πισω στην τράπεζα θα χάσω ΠΑΛΙ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 15 Απρ 2014 21:51 #7

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Απ ότι είδα πρόχειρα απο τα γραφήματα μου, αγόρασες χρυστό γύρω στα 1275€/oz, τιμές που έχει εγκαταλείψει από αρχές του 13. Στην παρούσα φάση το βλέπω δύσκολο να ξαναγυρίσει στην περιοχή των 1100€, πόσο μάλλον των 1200€. Περίμενε όμως, ο Μαίος είναι παραδοσιακός μήνας πτώσης των χρηματιστηρίων, συνήθως τα κεφάλαια πηγαινουν αλλού. Αυτήν την εποχή κινούνται σε τίτλους του Αμερικάνικού δημοσίου (treasuries) ίσως τσιμπήσουν και λίγο τα μέταλλα. Υπάρχουν περιπτώσεις που και ο κλάδος των μετάλλων ακολουθεί την πτώση των χρηματιστηρίων. Τότε έχουμε το λέγομενο ξεπούλημα. Καλό είναι αν κάνεις τέτοιες επενδύσεις, να τα παρακολουθείς μόνη σου, με διάβασμα και ενημέρωση. Τωρα, εγω έχω χάσει ενα σωρο λεφτά στα χρημ. στις αρχές που ασχολιόμουν οπότε αυτά τα ποσά μου φαινονται για πλάκα. Σημέρα φυσικά δεν είναι για πλάκα, λέμε τώρα!
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 15 Απρ 2014 22:09 #8

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
φιλος μου, που εχει χρυσο στην ελβετια, τον πληροφόρησαν από την UBS, ότι ο χρυσός θα πάει στα 1000USD/oz, κάτω από το κόστος εξόρυξης , όπως του είπαν

Ομως ο φυσικός χρυσος δεν ειναι επένδυση, είναι κατι σαν καβαντζα, εαν γινει καποιος πολεμος η χρεωκοπία κράτους.

την μπαρα χρυσου, απορω γιατι σε καθυστερούν, για δες εδώ, ρευστοποιείται αμεσα στην ΤΤΕ,
αφου εχεις τα χαρτιά, πιστοποίησης και γραμμαριων , τα λεφτα που θα παρεις περίπου είναι :

www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/goldbars.aspx

www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIR...FltFld=ID&FltVal=837
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 15 Απρ 2014 22:12 #9

  • mariala
  • Το Άβαταρ του/της mariala
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Η Τράπεζα Πειραιως με ενημέρωσε, απο τα κεντρικά, πως δεν ρευστοποιεί πλεον ράβδους/πλάκες παρα μονο χρυσές λίρες

και να απευθυνθώ στην Τράπεζα της Ελλάδος η οποια μου έδωσε για σήμερα 15/04 αστεία τιμή... 29 ευρώ/το γραμμάριο + 20 ευρώ η καθε μπάρα για να ελεγχθεί.

Έκανα μια προσπάθεια και μιλησα και με ενα αλλο κατάστημα τύπου 'ενεχυροδανειστήριο' και μου ειπανε, πως τις δεχονται χωρις ελεγχο, σχεδον στην τρεχουσα τιμή, μειων 2.5% που ειναι καποιο γραμματιο το οποιο λεει καταθετουν οι ιδιοι στο δημοσιο :S

Επισης να συμπληρωσω, πως η Πειραιως μου ειχε πωλησει τις πλακες προς 46.50 ευρω το γραμμαριο :(
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2014 22:19 από mariala.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα