Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Που μπορω να πουλησω χρυσαφικα;

Που μπορω να πουλησω χρυσαφικα; 22 Απρ 2016 17:40 #10

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Zis (teris3) έγραψε:
Xρεωμένος καταθέτης! (ant) έγραψε:
εχουμε δακτυλιδια που δεν τα χρειαζομαστε. Περασε και η μοδα τους. Που να παμε νε τα πουλήσουμε; Οι περισσοτεροι πανε να σε κοροιδεψουν!
Ριχαρδος εχω ακουσει, καλος ειναι;

καμια ιδεα;

Σε οποιον σαραφη και να πας, θα κάνουν το ίδιο πράγμα, απλά θα τα ζυγίσουν και θα σου πουν την αξία τους σε χρυσό.
Δηλαδή δεν θα λάβουν υπόψη την υπεραξία του ως κόσμημα (δαχτυλίδι, κολιέ κτλ )
Αν δεν είσαι σε ανάγκη και δεν πεινάς, τότε τα φωτογραφίζεις και τα σηκώνεις αγγελία σε ιδιώτη αν έχεις την υπομονή φυσικά....

Ισχυει και δεν ισχυει με την εννοια οτι ειναι οπως τα λες η διαδικασια αλλα ο καθενας δινει διαφορετικη τιμη. Παλαιοτερα σε αρθρο που ειχα διαβασει στο Βημα (καλο θα ηταν να το βρει καποιος- ειμαι εν κινησει και δεν μπορω να ψαξω) ενα ζευγαρι δημοσιογραφων πηγαν τα κοσμηματα τους (και καλα) σε 10-15 ενεχυροδανειστηρια και πηραν εντελως διαφορετικες τιμες με αποκλισεις ως και 50% (νομιζω ηταν μεγαλυτερη η αποκλιση) ενω καποιοι τους τα βγαζαν και ψευτικα!!!! Αντιστοιχα εχω δει και στην τηλεοραση, νομιζω στον σροιτερ αλλα δεν θυμαμαι καλα.
Τελευταία διόρθωση: 22 Απρ 2016 17:41 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Που μπορω να πουλησω χρυσαφικα; 22 Απρ 2016 21:04 #11

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1466
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 639
Είχα κάνει μια μεγάλη βόλτα πριν περίπου τρία χρόνια για να πουλήσω κάποια τιμαλφή.
Πέρασα από δεκάδες μαγαζιά (κάποιοι μάλιστα θέλαν να τα κόψουν για να δουν αν είναι & μέσα χρυσά, αλλά δεν δέχτηκα) & άκουσα διάφορες προσφορές.
Τελικά τις καλύτερες τιμές (&σε χρυσά &σε άλλα) μου τις έδωσε ένας τύπος Κρητικός στην Ερμού 129 (Μαθιουδάκης νομίζω λεγότανε).
Ελπίζω το μαγαζάκι να υπάρχει ακόμη, γιατί αν αποφασίσω να ξαναπουλήσω θα πάω πρώτα εκεί.
Σε κάθε περίπτωση (αν επιλέξεις 'βόλτα' & όχι αγγελία) σου συνιστώ όπως οι προλαλήσαντες να περάσεις από αρκετά μέρη πριν καταλήξεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Που μπορω να πουλησω χρυσαφικα; 23 Απρ 2016 01:01 #12

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
Φίλε , αγοράζω εγώ χρυσό .. Στείλε μου εαν θες μυνημα pm να αλλάξουμε εμαιλ και τηλέφωνα
Ιδιώτης ειμαι , οχι μαγαζί


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τελευταία διόρθωση: 23 Απρ 2016 01:01 από george123.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Που μπορω να πουλησω χρυσαφικα; 23 Απρ 2016 06:51 #13

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
george123 έγραψε:
Φίλε , αγοράζω εγώ χρυσό ..

Κι εγώ, κι εγώ!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Που μπορω να πουλησω χρυσαφικα; 23 Απρ 2016 12:05 #14

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1779
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 691
  • Κάρμα: 35
soto51 έγραψε:
george123 έγραψε:
Φίλε , αγοράζω εγώ χρυσό ..

Κι εγώ, κι εγώ!

Όλοι όσοι έχουν μυαλό αγοράζουν. Οι τύποι με την αγορά χρυσού πρέπει να κονομησαν τρελά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Που μπορω να πουλησω χρυσαφικα; 10 Σεπ 2016 04:09 #15

  • Ψαχνόμενος (ant)
  • Το Άβαταρ του/της Ψαχνόμενος (ant)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 203
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 3 (-3)
τελικα το κολπο ειναι να δεις στο ιντερνετ ποσο αγοραζουν το γραμμαριο το χρυσο. Απο τη στιγμη που βρηκα το χρονο ηθελα να πουλησω μεσα σε μια μερα

αρχικα ξεκινησα απο τη γειτονια μου που τα ζυγισαν τα τριψανε σε μια μαυρη πετρα και βαλαν μετα στην πετρα υγρο να δουν εαν ειναι χρυσαφι. Ηξερα οτι ειναι 8,4 γραμμαρια 18 καρατια και μου εδινε 150 ευρω. Το γραμμ δηλαδη 18 ευρω. Παντως και απο το τριψιμο λες θα τσιμπανε και λιγο ρινισμα; Ζητησα μεγαλυτερη τιμή και μου ειπε: αμα θες. Εμ δεν ηθελα!

Βρηκα μετα στο διαδικτυο την καλυτερη τιμη στο γραμμαριο στο Νεο Ηρακλειο αλλα απο το τηλεφωνο ειπαν ότι θα το τριψουν στην πετρα και μετα θα το κοψουν με ροδακι να δουν εαν ειναι ομοιογενες! Μου φαινεται κολπο για να στο βγαλουν αχρηστο και να φανε και τα ρινισματα του κοψιματος.

Αμεσως επομενη καλη τιμη στο Συνταγμα Gold4more που μου ειπε οτι θα το εβαζε σε φασματογραφο και ουτε τριψιμο ουτε κοψιμο. Πραγματι πηγα και μου εδωσε 207 ευρουλια. Δηλαδη: 25,5 τo gr μειον χαρτοσημο 3,6% Ωραιοτατος ανθρωπος και ιδιαιτερα φιλικος.

Κανα 200αρι εδινε μετα ο Νικιας που ειναι γνωστος στο φορουμ εδω για τις πωλησεις λιρων. Ειπε και αυτος τηλεφωνικα οτι δε το κοβει, αλλα δε μου μιλησε για φασματογραφο. 24,5 το γραμμαριο μειον χαρτοσημο 2,4%. για 18Κ υπενθυμιζω

Αρα λοιπον αν δινει καλη τιμη θα το γραφει στο διαδικτυο και να κοιτατε να εχει φασματογραφο. Να εχετε μαζι σας ταυτοτητα γιατι καταγραφει όλα τα στοιχεια σας
Τελευταία διόρθωση: 10 Σεπ 2016 04:19 από Ψαχνόμενος (ant).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": starmaker, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos), lkast, Δημήτρης (amstrad79)

Που μπορω να πουλησω χρυσαφικα; 10 Σεπ 2016 06:22 #16

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Xρεωμένος καταθέτης! (ant) έγραψε:
τελικα το κολπο ειναι να δεις στο ιντερνετ ποσο αγοραζουν το γραμμαριο το χρυσο. Απο τη στιγμη που βρηκα το χρονο ηθελα να πουλησω μεσα σε μια μερα

αρχικα ξεκινησα απο τη γειτονια μου που τα ζυγισαν τα τριψανε σε μια μαυρη πετρα και βαλαν μετα στην πετρα υγρο να δουν εαν ειναι χρυσαφι. Ηξερα οτι ειναι 8,4 γραμμαρια 18 καρατια και μου εδινε 150 ευρω. Το γραμμ δηλαδη 18 ευρω. Παντως και απο το τριψιμο λες θα τσιμπανε και λιγο ρινισμα; Ζητησα μεγαλυτερη τιμή και μου ειπε: αμα θες. Εμ δεν ηθελα!

Βρηκα μετα στο διαδικτυο την καλυτερη τιμη στο γραμμαριο στο Νεο Ηρακλειο αλλα απο το τηλεφωνο ειπαν ότι θα το τριψουν στην πετρα και μετα θα το κοψουν με ροδακι να δουν εαν ειναι ομοιογενες! Μου φαινεται κολπο για να στο βγαλουν αχρηστο και να φανε και τα ρινισματα του κοψιματος.

Αμεσως επομενη καλη τιμη στο Συνταγμα Gold4more που μου ειπε οτι θα το εβαζε σε φασματογραφο και ουτε τριψιμο ουτε κοψιμο. Πραγματι πηγα και μου εδωσε 207 ευρουλια. Δηλαδη: 25,5 τo gr μειον χαρτοσημο 3,6% Ωραιοτατος ανθρωπος και ιδιαιτερα φιλικος.

Κανα 200αρι εδινε μετα ο Νικιας που ειναι γνωστος στο φορουμ εδω για τις πωλησεις λιρων. Ειπε και αυτος τηλεφωνικα οτι δε το κοβει, αλλα δε μου μιλησε για φασματογραφο. 24,5 το γραμμαριο μειον χαρτοσημο 2,4%. για 18Κ υπενθυμιζω

Αρα λοιπον αν δινει καλη τιμη θα το γραφει στο διαδικτυο και να κοιτατε να εχει φασματογραφο. Να εχετε μαζι σας ταυτοτητα γιατι καταγραφει όλα τα στοιχεια σας

Μπραβο που μοιραστηκες την εμπειρια μαζι μας. Για αλλη μια φορα αποδειχτηκε ποσο απατεωνες και θρασυτατοι ειναι οι σαραφηδες, που τριβουν τον χρυσο σαν ερασιτεχνες, λες και προκειται για ταψι. Χιλιες φορες τα εχω πει για τους "αγοραζω χρυσο" που λειτουργουν εντελως ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ και αρρυθμιστα. Μονο μια παρατηρηση: ολα καλα τα εκανες εκτος απο το που δεχτηκες την μαυρη πετρα. Τελος καλα, ολα καλα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πωληση χρυσου 29 Σεπ 2016 15:13 #17

Καλημέρα σας ευχαριστώ για την αποδοχή σας στο forum. Θα 'θελα να σας ρωτήσω έχω κάποια κοσμήματα και θέλω να τα πουλήσω. Αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποια αξιόπιστα καταστήματα που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να πετύχω την καλύτερη δυνατή τιμή και πότε θα μπορούσα να τα πουλήσω. Παίζει ρόλο η εποχή: Αναμένω τις συμβουλές σας !!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πωληση χρυσου 29 Σεπ 2016 15:32 #18

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2964
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1352
  • Κάρμα: 146
ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ (bilablo) έγραψε:
Καλημέρα σας ευχαριστώ για την αποδοχή σας στο forum. Θα 'θελα να σας ρωτήσω έχω κάποια κοσμήματα και θέλω να τα πουλήσω. Αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποια αξιόπιστα καταστήματα που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να πετύχω την καλύτερη δυνατή τιμή και πότε θα μπορούσα να τα πουλήσω. Παίζει ρόλο η εποχή: Αναμένω τις συμβουλές σας !!!!

Υπάρχει ολόϊδιο θέμα, στην τρίτη σελίδα των πρόσφατων μηνυμάτων, με τον τίτλο " που μπορώ να πουλήσω χρυσαφικά".?
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα