Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Συλλεκτικά νομίσματα

Συλλεκτικά νομίσματα 05 Ιουν 2016 08:06 #1

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Διαφορές proof - uncirculated λιρών

soto51 έγραψε:
Θα προσπαθήσω (κάποια μέρα) να βγάλω πολύ καλές φωτογραφίες τους και να σας τις δείξω.

Τις έβγαλα.

Είναι ΠΟΛΛΗ δουλεια, και δεν είναι εύκολη δουλειά.
Οι γνώσεις (και ο εξοπλισμός μου) στη φωτογραφία επιτρέπουν να έχω ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα (σε σχέση με τις περισσότερες φωτογραφίες νομισμάτων που "κυκλοφορούν"), αλλά πέρα από την καθ' αυτό φωτογράφιση χρειάζεται και επεξεργασία (στο κομπιούτερ) γιατί υπάρχουν περιορισμοί. Π.χ. εδώ το όριο μεγέθους είναι 500kb ανά συνημμένο και νομίζω 5 φωτογραφίες ανά ποστ.

Επομένως θα χρειαστούν 3 ποστ για όλες, γιατί (μετά την επεξεργασία) είναι 11 φωτογραφίες. Οι εξής:

DS014s.jpg
DS015s.jpg
DS016b.jpg
DS016s.jpg
DS017f.jpg
DS017s.jpg
DS018s.jpg
DS019p.jpg
DS020_s.jpg
DS020p2.jpg
DS024s.jpg

Κατ' αρχάς η πρώτη διαφορά τους είναι η συσκευασία και το πιστοποιητικό.
Η απλή uncirculated (είναι του 2016 αυτή, η δεξιά) πωλείται "χύμα". Αν πάρεις 25 στις δίνουν με το κουτάκι του Royal Mint (και οι 25 σε ένα πλαστικό κουτάκι τύπου σωλήνα με καπάκι) και that's it.
Εγώ την έβαλα σε ένα "sovereign case" που βλέπετε στη φωτογραφία, που όμως ο εγγλέζος το πουλάει κι αυτό. 2 λίρες παρακαλώ.

DS014s.jpg


DS015s.jpg


Η συσκευασία της proof είναι άλλο πράμα. Πρώτα κάψουλα (ακρυλική, βιδωτή) που έχει μέσα τη λίρα, μετά ξύλινη βάση για την κάψουλα (που βλέπεις τη λίρα κι απ' τις δυο πλευρές χωρίς να βγάλεις την κάψουλα απ' τη βάση), μετά ξύλινο κουτάκι που η βάση μπαίνει μέσα και έχει και θήκη για το πιστοποιητικό, το ξύλινο κουτάκι σε χαρτονένιο κουτάκι και περιτύλιγμα, και όλο αυτό σε χαρτόνι που σύρεται μέσα του.
Δεν είναι ακριβά πράματα (να φτιαχτούν) αυτά, αλλά δίνουν μια "επισημότητα".
Α, και βιβλιαράκι που λέει διάφορα για τις λίρες και το Royal Mint. Κι αυτό μέσα στο χαρτονένιο κουτί.

Πάμε τώρα στις λίρες.


DS017s.JPG



DS016s.JPG


Όπως είπα, η διαφορά είναι στην επιφάνεια. Το κεφάλι της κυρίας, ο αη Γιώργης με το δράκο, και μερικά άλλα στοιχεία (τα γράμματα π.χ.) στην proof είναι ΜΑΤ, όχι γυαλιστερά.
Αυτό είναι δύσκολο να γίνει κατανοητό στις φωτογραφίες, γιατί οι γυαλιστερές επιφάνειες δεν έχουν δικιά τους εικόνα, βλέπεις μέσα σ' αυτές ότι καθρεφτίζεται από πίσω. Συνήθως καθρεφτίζεται ο (σχεδόν μαύρος) φωτογραφικός φακός (που πλησιάζει τη λίρα για να βγει η φωτογραφία). Αν "στρέψεις" λίγο τη λίρα, η εικόνα αλλάζει τελείως. Ανάλογα με το τι βρίσκεται πίσω σου.

Οι φωτογραφίες που βλέπετε εδώ είναι με το φακό σε απόσταση μερίπου 10-12 πόντους από τις λίρες, και βέβαια τις έχω μικρύνει στα <500kb (οι original είναι 10Mb jpg η κάθε μια - ούτε συζήτηση για τέτοια μεγέθη εδώ).

Original μέγεθος (για να γίνει κατανοητή η ευκρίνεια) είναι αυτή

DS016b.JPG


όπου όμως βέβαια έχω κόψει θέμα, για να "πιάσω" τα 500kb.


--Συνεχίζεται--
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex, ΝΙΚΟΣ (Roviros), Thanasis (atsi)

Συλλεκτικά νομίσματα 06 Ιουν 2016 06:01 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
--Συνέχεια--


DS017f.JPG



Στην πολύ μεγάλη μεγέθυνση αυτών των φωτογραφιών βλέπει κανείς ότι η επιφάνεια του νομίσματος (εννοώ την κυκλική επιφάνεια από την οποία εξέχει η ανάγλυφη παράσταση) δεν είναι "τζάμι". Έχει ανωμαλίες. Και όμως, με γυμνό μάτι αυτές δεν φαίνονται.

Όλα τα ακυκλοφόρητα νομίσματα (και τα proof βεβαίως) δεν πρέπει να πιάνονται με τα χέρια. Υπάρχουν λεπτά βαμβακερά γάντια ειδικά γι' αυτή τη δουλειά.
Στη φωτογραφία βλέπετε

DS018s.JPG


το χεράκι μου να φοράει ένα τέτοιο.

Όποιος θέλει να παραγγείλει, υπάρχουν κινέζοι στο ebay:
www.ebay.com/itm/12-Pairs-White-Cotton-G...3:g:xyMAAOSwYIhWk0G0
Τέσσερα ευρουλάκια, δώδεκα ζευγάρια γάντια.


DS019p.JPG


^^^ Άλλη μια φωτογραφία της proof λίρας, που φαίνεται το "μη λείον" της επιφάνειας της. Επίσης σ' αυτή νομίζω πως φαίνεται και το "ματ" του κεφαλιού της Λίζας.
Το σκούρο στο κάτω μέρος της επιφάνειας είναι γιατί η αντανάκλαση προέρχεται από σκούρο αντικείμενο (μάλλον απ' το φακό της μηχανής).
Τα μικρά άσπρα σημαδάκια (αριστερά, γύρω από τα γράμματα "ΙΝΑ") είναι μάλλον σκόνη που κάθησε στο νόμισμα όσο αυτό είναι έξω απ' την κάψουλα.
Επαναλαμβάνω, ότι τίποτα από όλα αυτά δεν φαίνεται με γυμνό μάτι.

Έκανα και μια προσπάθεια να φωτογραφίσω μέσα από μεγεθυντικό φακό, για να βγουν ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες της "ματ" επιφάνειας του κεφαλιού.

DS020_s.jpg


Ο φακός αυτός είναι 7x.

--Συνεχίζεται--
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιουν 2016 06:03 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΝΙΚΟΣ (Roviros), Thanasis (atsi)

Συλλεκτικά νομίσματα 06 Ιουν 2016 06:11 #3

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
--Συνέχεια-- και τέλος

Η επόμενη φωτο είναι τμήμα της προηγούμενης.

Ίσως σ΄αυτήν διακρίνεται καλύτερα το "ματ" της επιφάνειας του κεφαλιού.


DS020p2.JPG



Και τέλος, εδώ είναι όλα τα "οπτικά βοηθήματα" που χρησιμοποιώ για τέτοιες ψιλοδουλειές.

DS024s.JPG


Από κοινά γυαλιά 5 βαθμών+, μέχρι μεγεθυντικούς 10x. Απ' όλα έχει ο μπαξές.
Τα 3 μικροσκόπια (που πάνε μέχρι 300x - αλλά δεν χρειάζονται γι' αυτή τη δουλειά) δεν τα ξεπακετάρισα για να τα φωτογραφίσω.

Τέλος.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83), ΝΙΚΟΣ (Roviros), Thanasis (atsi)

Συλλεκτικά νομίσματα 06 Ιουν 2016 12:03 #4

  • Isidoros
  • Το Άβαταρ του/της Isidoros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 201
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 3
Σε ευχαριστούμε και για το χρόνο σου πάνω από όλα.
Μια λούπα Χ5-10 είναι ό,τι πρέπει για μια καλή εκτίμηση "τσέπης".
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιουν 2016 12:33 από Isidoros.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 06 Ιουν 2016 14:46 #5

  • ΝΙΚΟΣ (Roviros)
  • Το Άβαταρ του/της ΝΙΚΟΣ (Roviros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Soto, συγχαρητήρια για τις φωτογραφίες. Ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σου και για τον αναλυτικό τρόπο παρουσίασης που γίνεται κατανοητός και στους λιγότερο μυημένους.
Περιμένουμε σχόλια και για το καναδέζικο grizzly όταν με το καλό το λάβεις.
Βλέποντας τον εξοπλισμό που έχεις και επειδή υποθέτω σου αρέσει και το διάβασμα, θα σου πρότεινα να ασχοληθείς και με διαμάντια (gemology), μια που έχεις και μικροσκόπια. Η τιμή τους έχει μεγάλο εύρος αναλογα με την ποιότητα και άρα δεν είναι απαραίτητα πολύ ακριβά. Αρκεί να μπορείς έστω και χοντρικά να τα εκτιμήσεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 06 Ιουν 2016 15:41 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΝΙΚΟΣ (Roviros) έγραψε:
θα σου πρότεινα να ασχοληθείς και με διαμάντια
Όχι φίλε μου.

Όπως έγραψα λίγες μέρες πριν, η διαφορά των διαμαντιών από το χρυσό είναι:
Σε δυο τσέπες παντελονιού μπορείς να βάλεις (χωρίς να φαίνονται) 50-80 λίρες. Δηλαδή σήμερα περί τις 20.000 ευρώ.
Σε διαμάντια μπορείς να βάλεις 20.000.000 ευρώ.
(Πάντα χωρίς να φαίνονται).
Αυτή είναι η διαφορά τους.

Ξέρεις για ποιούς είχε νόημα αυτή η ενασχόληση?
Για παράδειγμα, πάμπλουτους εβραίους (εργοστασιάρχες, μεγαλέμπορους, κτηματίες κλπ) που ζούσαν στη Γερμανία (ή και την υπόλοιπη κατεχόμενη Ευρώπη) το 1935.
Αυτός, για να καταφέρει να επιζήσει θα πρεπε να απαλλαγεί από ότι έχει και δεν έχει (στη Γερμανία, την Πολωνία, την Τσεχία, κλπ), να τα βάλει σε μια τσέπη και να την κοπανήσει. Αλλιώς, σε 3-4-5 χρόνια....


Πολλοί, μυριζόμενοι το τι ερχόταν, πρόλαβαν και το έκαναν.
Αν λοιπόν έχει μια περιουσία αξίας (με τα σημερινά μέτρα) π.χ. 100 εκ. ευρώ, τι θα κάνει?

1) Θα την "σκοτώσει", για να μπορέσει να την πουλήσει. Ας πούμε ότι την πούλησε 25 εκ. ευρώ (στο 1/4).
2) Θα αγοράσει με αυτά τα λεφτά τα διαμάντια που λες. Και επειδή (σαν και μένα) είναι άσχετος από διαμάντια, πες ότι τον έριξαν στην αγορά. Του πούλησαν αντί 25 εκ. ευρώ (σημερινά λεφτά, αλλά τότε) διαμάντια αξίας 15 εκ.
3) Αυτά όμως μπαίνουν σε μια τσέπη.
4) Με αυτά στην τσέπη, έφυγε απ' την περιοχή. Που κατέληξε? Όπου θέλεις. ΗΠΑ, Καναδά, Αργεντινή, Ινδία, Αυστραλία, σε όποιο μέρος δεν κυνήγαγαν τους Εβραίους για να τους ψήσουν.
5) Εκεί, άρχισε να τα πουλάει. Θες να πούμε ότι και πάλι τον έριξαν? Τον έριξαν. Και αντί για (το αντίστοιχο των σημερινών) 15 εκ. ευρώ του έδωσαν οχτώ.
6) Ε, με €8Μ ξεκινάς μια καινούρια ζωή. Οπουδήποτε.

Και γι' αυτό, όσοι το έκαναν αυτό (από αυτούς που σου περιγράφω) τη γλύτωσαν.

Εγώ δεν σχετίζομαι με την ανωτέρω κατηγορία:
α) Δεν έχω τέτοιας τάξης περιουσία.
β) Δεν με κυνηγάει και ούτε βλέπω ότι (in my lifetime) πρόκειται να με κυνηγήσει κανείς.
γ) Δε σκοπεύω να "την κοπανήσω" από τον τόπο μου (μ' αρέσει εδώ).
Επομένως δεν έχω λόγο να εμπλακώ σε μια ιστορία της οποίας τις παραμέτρους αγνοώ πλήρως, και η οποία (λόγω του πολύ "ακριβού" ή "συμπυκνωμένης αξίας" αντικειμένου της) σημαίνει και μεγάλες χρηματικές δοσοληψίες.
Τι εννοώ μ' αυτό:
Αν κάποιος σήμερα μου πει "Πουλάω 10 λίρες, τις θέλεις?", και είμαι άσχετος, και αποφασίσω να τις πάρω, τι κινδυνεύω να πάθω? Κινδυνεύω να μου πλασσάρει (αφού είμαι άσχετος) Ιταλικές λίρες, και να με ξεγελάσει.
Έ, θα έχω δώσει 2.500 ευρώ, και θα έχω πάρει πράμα αξίας 2.200 ευρώ. Τίποτ' άλλο δεν μπορώ να πάθω. Ζημιά, 300 ευρώ. Δε γαμιέται (λέω, με τη σημερινή μου οικονομική κατάσταση).

Αν όμως εμπλακώ σε ένα διαμάντι, μεγέθους π.χ. ζαριού, που κάνει 50.000 ευρώ, ο κίνδυνος είναι πολύ μεγαλύτερος. Γιατί (όπως σωστά είπες): "η τιμή τους έχει μεγάλο εύρος".
Που να ξέρω εγώ αν η πέτρα είναι των 60.000, ή των 8.000. Για μένα όλες ίδιες δείχνουν. Και κινδυνεύω να "τη φάω", με τη μία, για ένα σαραντάρι, πενηντάρι.
Γιατί να το κάνω?
Θα μου πεις: Για τη χαρά της συλλογής.
Ε, όχι φίλε μου. Δε μαζεύω πεταλούδες ή γραμματόσημα καλύτερα?
Πιο φτηνά θα μου έρθουν.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 06 Ιουν 2016 16:09 #7

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΝΙΚΟΣ (Roviros) έγραψε:
Βλέποντας τον εξοπλισμό που έχεις
Α, και κάτι ακόμα:
Δεν πρόκειται για σημαντικής αξίας "εξοπλισμό".
Όλα αυτά που είδες στη φωτογραφία αγοράστηκαν μέσα σε μεγάλο χρονικό διάστημα, σιγά-σιγά, και επειδή βρέθηκαν (πάντα) σε τιμές εξευτελιστικές.
Άντε όλα μαζί (και τα μικροσκόπια - που είναι και τα ακριβότερα) να κάνουν 500 ευρώ.
Πιο ακριβά πράματα είναι οι φωτογραφικές (και ιδίως η Pentax, για την οποία έχω φακούς από 10mm μέχρι 1.100mm), αλλά βλέπεις ότι και σ' αυτά τα δεδομένα με τον καιρό όλα ανατρέπονται.
Οι φωτογραφίες που έβαλα εδώ βγήκαν όλες με μια Nikon των 130 ευρώ (ο καθένας μπορεί να την αποκτήσει), ενώ για το σύστημα DSLR Pentax έχω πληρώσει πάνω από 2.000......

"Τα πάντα ρει", φίλε μου...
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 07 Ιουν 2016 21:57 #8

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker και miou (ΜΑΝΘΟΣ),

ειλικρινά,
δεν καταλαβαίνω γιατί τρώγεστε.
Τώρα βέβαια έχω φάει (και πιει), οπότε η ικανότητα αντίληψης μου είναι κάπως μειωμένη.

Αλλά και σωστή να ήταν, νομίζω ότι πάλι δεν θα καταλάβαινα τίποτα.
Οπότε γιατί τρώγεστε?

Εν τω μεταξύ,
ήρθαν κι αυτά:

DSCN0538s.jpg


και όπως είχα υποσχεθεί,
soto51 έγραψε:
Όταν θα έρθουν (2 τεμ) θα ενημερώσω.
ενημερώνω

Πολύ ωραία είναι (αυτό το 99999 είναι που με τράβηξε),
αλλά η φάτσα της Λίζας δε με ενθουσιάζει.

DSCN0538p.jpg


(Μάλλον με τη Μέρκελ μοιαζει περισσότερο, παρά με τη βασίλισσα!)

Αλλά θα τα κρατήσω.
Δεν έχει "Γκο μπακ κυρία Μέρκελ", από μένα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιουν 2016 21:59 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giorgos (scrooge), ΝΙΚΟΣ (Roviros)

Συλλεκτικά νομίσματα 07 Ιουν 2016 22:04 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
miou (ΜΑΝΘΟΣ) έγραψε:
αποθηκεύω κάθε αποδεικτικό
Παίρνεις και τόκο γι' αυτό?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα