Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 01 Οκτ 2011 20:18 #10

  • talaiporimeni
  • Το Άβαταρ του/της talaiporimeni
καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να εμπιστευτώ κάποιον να αγοράσω λίρες;
Μου είπαν πως η τράπεζα σε κλέβει και στην μαυρη αγορα δεν θα βρεις γνήσιες. Τι πρέπει να κάνεις;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 01 Οκτ 2011 20:26 #11

  • talaiporimeni
  • Το Άβαταρ του/της talaiporimeni
δεν θέλω να είμαι παρανομη σε καμία περίπτωση. Αλλα δεν ξέρω προς τα που να κινηθώ.
Ψάχνω να μάθω πως μπορώ να μην χάσω, γιατί πολλά παιχνίδια παίζονται. Είναι επένδυση και το ξέρω.
Αλλα δεν θέλω να μου κλέψουν κι άλλα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 02 Οκτ 2011 12:35 #12

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Κανε λιγο υπομονη ,γιατι ο χρυσος θα πεσει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 02 Οκτ 2011 13:13 #13

  • G-Man
  • Το Άβαταρ του/της G-Man
Δεν υπάρχει μαύρη αγορά, η αγορά του επενδυτικού χρυσού είναι ελεύθερη και απαλασσόμενη από τον ΦΠΑ. Υπάρχει θέμα πόθεν έσχες αν δεν δικαιολογείς τα χρήματα για απόκτηση περιουσιακών στοιχείων όπως σε κάθε αγορά.

Το θέμα των κύβδηλων νομισμάτων είναι υπαρκτό και παλαιότατο. Θέλει προσοχή από ποιόν αγοράζεις, άν είναι επαγγελματίας με σταθερή διεύθυνση και άδεια μειώνεις το ρίσκο. Αν δεν είναι, υπάρχουν επαγγελματίες που αναλαμβάνουν τον έλεγχο με μικρή επιβάρυνση. Υπάρχουν σοβαροί πωλητές και στο εξωτερικό, απόλυτα αξιόπιστοι, αξίζει να το ψάξεις. Λειτουργούν και ηλεκτρονικά καταστήματα οίκων με μηδενικό ρίσκο και καλύτερες τιμές από την ΤτΕ.

Το αν θα πέσει η ισοτιμία του χρυσού σε ευρώ είναι άλλη συζήτηση. Παίρνεις το ρίσκο και αποφασίζεις. Εγώ θέτω την ερώτηση αν ρισκάρεις να έχεις όλη σου την περιουσία μόνο σε ευρώ και καθόλου σε χρυσό. Όσοι το έπραξαν τα τελευταία χρόνια μάλλον έχασαν και το μετανοιωσαν.

Αν σκοπεύεις να μετατρέψεις μεγάλα ποσά ίσως αξίζει να το κάνεις σταδιακά κάθε φορά που θα πέφτει λίγο η ισοτιμία, χωρίς να υπάρχει εγγύηση ότι έτσι θα γίνει. Καλές επιλογές και καλή τύχη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 03 Οκτ 2011 10:11 #14

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Έχει κάνει κάποιος αγορά χρυσών λιρών online ως τώρα και από που; Μπορεί να προτείνει κάποια αξιόπιστα site για να μπει κανείς και να κάνει τις συγκρίσεις του; Επειδή από μια πρόχειρη έρευνα που έχω κάνει ως τώρα, συνεχώς πέφτω πάνω σε γενικόλογες οδηγίες του τύπου "find a well-known and respected seller/buyer") - ναι αλλά ποιόν;; - ή αντίστοιχα πέφτω σε δήθεν "reviews" (= πληρωμένες καταχωρήσεις) διαφόρων φορεξ και έχω γίνει πολύ καχύποπτος...
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 03 Οκτ 2011 15:36 #15

  • G-Man
  • Το Άβαταρ του/της G-Man
Για αξιόπιστες αγορές από εξωτερικό:

www.taxfreegold.co.uk/

Ότι μπορείς να σκεφτείς να ρωτήσεις ώς αρχάριος στο χώρο έχει την απάντηση του στην ιστοσελίδα, η οποία έχει και live τιμές νομισμάτων προς πώληση με απόλυτα διαφανή premium αναλογα με τα τεμάχια αγοράς. Έχω αγοράσει κατά καιρούς σε παλιότερες εποχές, είναι επαγγελματίες με ιστορία, λειτουργούν από φυσική έδρα πολλών δεκαετιών στο Blackpool. Δεν είναι οι φθηνότεροι του κόσμου αλλά είναι αξιόπιστοι.

Αν ψάχνεις μεσαία πακέτα επενδυτικά σε καλύτερες τιμές μπορείς να βρείς στο e-bay από Γερμανούς κυρίως. Εχω αγοράσει πακέτα της τάξης των 10 - 20 kruggerand ή 50 - 100 λιρών χωρίς προβλήματα είτε με άμεση αγορά (ακριβότερα) είτε με πλειστηριασμό (φθηνότερα με ρίσκο να πλειοδοτήσει άλλος τελευταία στιγμή). Όταν κάποιος πωλητής έχει 15000 θετικές αξιολογήσεις μόνο από συναλλαγές με χρυσό, φυσική έδρα και όλα τα στοιχεία διαθέσιμα (VAT No, bank account, τηλ., φαξ και κάρτα μέλους των επαγγελματικών συλλόγων της χώρας του), είναι αξιόπιστος. Συνήθως δέχονται εξόφληση με πιστωτική αλλά με προσαύξηση, απόλυτα θεμιτό αφού εμπορεύονται νόμισμα και όχι αγαθό. Αν δέχονται μόνο κατάθεση σε λογαριασμό μην φοβηθείς εφ' όσον ισχύουν οι υπόλοιπες προυποθέσεις. Το εθνικό νομισματοκοπείο της Αυστρίας π.χ. δεν δέχεται πιστωτικές για τον ίδιο λόγο.

Υπάρχει και ένα ελληνικό site με φυσική έδρα στην πλατεία Ομονοίας, πολυδιαφημιζόμενο, δεν τους γνωρίζω ούτε έχω ακούσει θετικά ή αρνητικά και συνεπώς δεν μπορώ να τους συστήσω, αλλά έχουν online κατάλογο τιμών αγοράς/πώλησης πολλών γνωστών νομισμάτων. Για λίρες έχουν καλύτερες τιμές και premiums από την ΤτΕ.

www.nikiasgold.com/

Αν σκοπεύεις να μπείς σε αυτή την διαδικασία της αγοράς χρυσών νομισμάτων σε φυσική μορφή, από εμπόρους ή ιδιώτες πωλητές ή ενεχυροδανειστήρια,ίσως αξίζει να προμηθευτείς έν σετ fisch. Είναι εξαιρετικό εργαλείο για διασφάλιση της συναλλαγής, αφορά τα πιό γνωστά χρυσά νομίσματα σε κυκλοφορία, δουλεύει με αξιοπιστία και ταχύτητα και χρησιμοποιείται από χιλιάδες επαγγελματίες παγκοσμίως. Ελέγχει την γνησιότητα με βάση γεωμετρικά στοιχεία και βάρος και είναι 100% αξιόπιστο. Είναι λίγο ακριβό αλλά κάνει γρήγορα απόσβεση. Αφορά και ελεγχει αγορά bullion νομισμάτων μόνο φυσικά και δεν εξασφαλίζει την γνησιότητα ακριβών και σπάνιων κομματιών αφου μπορεί ο κυβδηλοποιός να χρησιμοποιήσει το σωστό κράμα χρυσού για ένα τόσο ακριβό νόμισμα όπου η αξία δεν είναι στο βάρος σε χρυσό αλλά στην σπανιότητα. Για επενδυτικό χρυσό είναι ιδανικό, για συλλέκτες ειδικών τεμαχίων δεν εξασφαλίζει. Το χρησιμοποιώ χρόνια και κατά καιρούς με έχει σώσει από "ατυχείς" συναλλαγές. Εννοείται ότι πάντα όλες οι συναλλαγές γίνονται on the barrel, δηλαδή το νόμισμα ελεγχεται από τον αγοραστή και αλλάζει χέρια επιτόπου χωρίς να βγει ποτέ από το οπτικό πεδίο του αγοραστή (είναι πολλοι ταχυδακτυλουργοί που πασσάρουν κάλπικα με την απλή μέθοδο της σακούλας, δηλαδή "δώσε να στο τυλίξω" και στη συσκευασία, κουτί ή σακουλάκι καταλήγει άλλο νόμισμα από αυτό που μόλις είδες).

www.fisch.co.za/home.htm

Καλές αγορές και΄ελπίζω να βοήθησα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 04 Οκτ 2011 23:19 #16

  • Loulis Loulakis (loulis)
  • Το Άβαταρ του/της Loulis Loulakis (loulis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 158
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 0 (7)
G-MAN ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Δε ξέρω πως να αυξήσω το κάρμα σου, δε βλέπω το "Σε ευχαριστώ" κάτω από την απάντησή σου για να το πατήσω.
Όπως και να' ναι πολύ χρήσιμα τα όσα έγραψες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 05 Οκτ 2011 10:33 #17

  • MaryG
  • Το Άβαταρ του/της MaryG
G-MAN ευχαριστώ και εγώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Δύο ερωτησεις θα ήθελα να κάνω.

1. Όταν κάνει κανείς παραγγελία από e-bay η αποστολή των νομισμάτων γίνεται με τον ίδιο τρόπο όπως σε άλλα προϊόντα ή υπάρχει κάποια ειδική διαδικασία?

2. Κατά τη γνώμη σου ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος φύλαξης των νομισμάτων (θυρίδα, χρηματοκιβώτιο, άλλος?)

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 16 Οκτ 2011 15:26 #18

GEIA EXO 2 PALEAS KOPIS KAI TIS POULAO 350 THN MIA
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα