Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Αν έχετε εντοπίσει κάποια καλή προσφορά ή ενναλακτικούς τρόπους αγοράς, που βοηθούν στην εξοικονόμηση χρημάτων, για προϊόντα ή υπηρεσίες, μπορείτε να την δημοσιεύσετε σε αυτό το νήμα.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: ebay Αγορές μούφα ?

ebay Αγορές μούφα ? 20 Μαϊ 2016 16:17 #1

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
Αγόρασα σε διάστημα 1,5 μήνα μια κάμερα ip και ένα smart fone από το ebay η χώρα αποστολής και των δυο προϊόντων ήταν η Κίνα Περίμενα το χρονικό διάστημα αποστολής που ανέφερε ο πωλητής αλλά τίποτα δεν ήρθε σε εμένα Ενημέρωσα το ebay ότι δεν παρέλαβα τίποτα από τα προϊόντα που είχα παραγγείλει και μετά από κάποιες ημέρες μου επιστρέψανε τα χρήματα μου!Μήπως όλη η ιστορία είναι να παίρνουν τα χρήματα κάμποσες ημέρες και να στα επιστρέφουν άτοκα ?Εχει συμβεί σε κάποιον άλλο αυτή η περίπτωση?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ebay Αγορές μούφα ? 20 Μαϊ 2016 16:30 #2

Πολλές φορές μου έτυχε και δεν έχασα ποτέ λεφτά...
Δεν είναι καθόλου περίεργο μιλάμε για μια παγκόσμια αγορά που είναι πολύ πιθανό να συμβούν πάρα πολλά...
Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι σου δέσμευσαν τα χρήματα πληρώνοντας της ανάλογες προμήθειες για να βγάλουν τι???
Το e-bay είναι ένα από τα ποιο ασφαλή διαδικτυακά site αγορών πάντως είδους, που πότε κανείς δεν έχασε τα λεφτά του... γιαυτό το λόγο συνεργάζεται με την Pay Pal έναν ακόμη παγκόσμιο κολοσσό στον τομέα των ασφαλών διαδικτυακών πληρωμών...
Τελευταία διόρθωση: 20 Μαϊ 2016 16:31 από Bin Laden (Δεν τη παλεύω...!).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), kostas bg (kostas.bg)

ebay Αγορές μούφα ? 20 Μαϊ 2016 16:38 #3

  • Κώστας (sardanapalos)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας (sardanapalos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 3 (1)
προτίμησε όταν αγοράζεις κάτι να ζητάς και track no. κοστίζει γύρω στα 2€ επιπλέον.
υπόψην ότι τα λεφτά που πλήρωσες δε τα παίρνει αμέσως ο πωλητής αλλά τα δεσμεύει το paypal για 21 μέρες και τα δίνει μετά στον πωλητή. αυτό το κάνει ώστε σε περίπτωση στραβής, όπως σου έτυχε δηλαδή, να μπορεί να σου τα επιστρέψει.

έχω κάνει πολλές αγορές από το εξωτερικό (ebay και άλλα καταστήματα....) τα περισσότερα μου έχουν έρθει. οι εξαιρέσεις ήταν ελάχιστες και σε αντικείμενα χαμηλής αξίας χωρίς track no.
γενικά συμβαίνει αλλά δεν είναι αυτό που σκέφτηκες.
πολύ πιθανόν να χάνονται με όλο το χαμό των δεμάτων ή κάποιοι να βάζουν χέρι.

αν μένεις με πολυκατοικία ίσως φροντίζει γι αυτό κάποιος ένοικος. :evil:
έχω ακούσει τέτοιες περιπτώσεις.

από την άλλη, τα ΕΛΤΑ έχουν τρομερές ελλείψεις και δεν αποκλείεται αυτά που περιμένεις να έρθουν σε κάποιες μέρες.

βέβαια υπάρχουν και οι απατεώνες πωλητές, που στοχεύουν σε άτομα που δε γνωρίζουν πως δουλεύει το ebay, ώστε να τους φάνε λεφτά μη στέλνοντας το προϊόν ή στέλνοντας λάθος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), kostas bg (kostas.bg)

ebay Αγορές μούφα ? 20 Μαϊ 2016 17:19 #4

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13112
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1248
  • Κάρμα: -29 (-1)
Να ελέγχεις στο κουτάκι δεξιά, πόσα προϊόντα έχει πουλήσει, και τι βαθμό του έχουν βάλει οι υπόλοιποι αγοραστές.
Μη δίνεις λεφτά σε κάποιον που πούλησε κάτω από 100 παρόμοια τεμάχια.

Κανένας Κινέζος αγρότης θα είναι, που απλά συμπληρώνει το εισόδημα του.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

ebay Αγορές μούφα ? 20 Μαϊ 2016 17:37 #5

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
kostas bg (kostas.bg) έγραψε:
Μήπως όλη η ιστορία είναι να παίρνουν τα χρήματα κάμποσες ημέρες και να στα επιστρέφουν άτοκα ?

Σίγουρα όχι, γιατί πολλές φορές μου έχει τύχει και να πάρω πίσω τα λεφτά μου μετά το περιθώριο αναμονής αλλά και το προϊόν να μου παραδοθεί στο τέλος. Μιλάμε για 2 μήνες μετά. Αν βέβαια είναι αξίας και έρθει σε καλή κατάσταση θα επιστρέψω τα λεφτά στον πωλητή.
Η λογική εξήγηση στην όλη υπόθεση είναι ότι τα ταχυδρομεία καθυστερούν πολύ ή/και χάνουν τα πακέτα από Κίνα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ebay Αγορές μούφα ? 20 Μαϊ 2016 18:05 #6

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Απο eBay δε χανεις σχεδόν ποτέ. Λοιπόν εγώ αγόρασα κάτι που δεν ήρθε στην ημερομηνία του. Το ανέφερα και αμέσως που δώσανε πίσω τα χρήματα. Μετά απο μια βδομάδα ήρθε!! και είχα 2 επιλογές ή να κάνω το κινέζο ή να βάλω πάλι τα χρήματα στο δικαιούχο.
Απλά πολλές φορές αργούνε υπερβολικά να φτάσουνε.
Αλλη περίπτωση, αγόρασα μια camera, δεν ήταν η ανάλυση που περίμενα και που περιγράφανε, δέχτηκα να μου επιστρέψουν τα μισά χρήματα. Δε τους συμφέρει να μή σε ικανοποιήσουν, όπως δε συμφέρει κι εσένα να επιστρέψεις το προιόν. Οπότε προκειμένου να τους βάλεις πολλά θετικά σχόλια σου επιστρέφουν χρήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ebay Αγορές μούφα ? 20 Μαϊ 2016 19:18 #7

  • Zis (teris3)
  • Το Άβαταρ του/της Zis (teris3)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 130
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 20
  • Κάρμα: 1 (1)
kostas bg (kostas.bg) έγραψε:
Αγόρασα σε διάστημα 1,5 μήνα μια κάμερα ip και ένα smart fone από το ebay η χώρα αποστολής και των δυο προϊόντων ήταν η Κίνα Περίμενα το χρονικό διάστημα αποστολής που ανέφερε ο πωλητής αλλά τίποτα δεν ήρθε σε εμένα Ενημέρωσα το ebay ότι δεν παρέλαβα τίποτα από τα προϊόντα που είχα παραγγείλει και μετά από κάποιες ημέρες μου επιστρέψανε τα χρήματα μου!Μήπως όλη η ιστορία είναι να παίρνουν τα χρήματα κάμποσες ημέρες και να στα επιστρέφουν άτοκα ?Εχει συμβεί σε κάποιον άλλο αυτή η περίπτωση?

Ρε φίλε φτάνει στα όρια της παράνοιας ο τρόπος σκέψης σου. Ποιοί να σου παίρνουν τα χρήματα δηλαδή και να στα επιστρέφουν άτοκα;
Καταρχήν για παραγγελίες από Κίνα να ξέρεις όλα έρχονται με κοντέινερς που σημαίνει μέσος όρος αναμονής 1μήνας για Ελλάδα...πολλές φορές μου έχει τύχει να ανοίξω case και να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω και όντως να μου επιστραφούν και μετά από μέρες εμφανίστηκε το προιόν, ειδικά από Κίνα μου έχει κάνει και 45μέρες να έρθει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ebay Αγορές μούφα ? 20 Μαϊ 2016 19:40 #8

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
Zis (teris3) έγραψε:
kostas bg (kostas.bg) έγραψε:
Αγόρασα σε διάστημα 1,5 μήνα μια κάμερα ip και ένα smart fone από το ebay η χώρα αποστολής και των δυο προϊόντων ήταν η Κίνα Περίμενα το χρονικό διάστημα αποστολής που ανέφερε ο πωλητής αλλά τίποτα δεν ήρθε σε εμένα Ενημέρωσα το ebay ότι δεν παρέλαβα τίποτα από τα προϊόντα που είχα παραγγείλει και μετά από κάποιες ημέρες μου επιστρέψανε τα χρήματα μου!Μήπως όλη η ιστορία είναι να παίρνουν τα χρήματα κάμποσες ημέρες και να στα επιστρέφουν άτοκα ?Εχει συμβεί σε κάποιον άλλο αυτή η περίπτωση?

Ρε φίλε φτάνει στα όρια της παράνοιας ο τρόπος σκέψης σου. Ποιοί να σου παίρνουν τα χρήματα δηλαδή και να στα επιστρέφουν άτοκα;
Καταρχήν για παραγγελίες από Κίνα να ξέρεις όλα έρχονται με κοντέινερς που σημαίνει μέσος όρος αναμονής 1μήνας για Ελλάδα...πολλές φορές μου έχει τύχει να ανοίξω case και να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω και όντως να μου επιστραφούν και μετά από μέρες εμφανίστηκε το προιόν, ειδικά από Κίνα μου έχει κάνει και 45μέρες να έρθει.
Το ebay όπως έγραψα μου επέστρεψε τα χρήματά!Πρέπει όμως να ελέγχει τους συνεργάτες του πωλητές αν είναι επαγγελματίες και φερέγγυοι !Περιμενα 45 ημέρες να παραλάβω ένα προϊόν που δεν ήρθε ποτέ! Τελικά κατάλαβα ότι είναι λοταρία αν θα σου έρθει η παραγγελία στο σπίτι σου!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ebay Αγορές μούφα ? 20 Μαϊ 2016 20:04 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Έχω παραγγείλει πανω από 170 (ίσως 200+) "items" από ebay μέσα σε 9 χρόνια, και καμιά 70ριά από Banggood, και έχουν έρθει ΟΛΑ.

Δεν υπάρχει θέμα κακοπιστίας από τους πωλητές, κι αν υπάρξει (μου έχει τύχει ένας), είναι εύκολο να αποδειχτεί, και το ebay διορθώνει ό,τι στραβό έχει γίνει.

Κατά τη γνώμη μου είναι μια πολύ καλή περίπτωση αγοράς πραγμάτων (εγώ αγοράζω κυρίως μαστοροπράματα) και καλά θα κάνουν όσοι έχουν ενδιαφέρον, να την εκμεταλλευτούν.
Για όσο καιρό υπάρχει ακόμα, γιατί έτσι όπως πάμε, κάποια στιγμή το "shipping to Greece" θα μπει στις εξαιρέσεις.
Σαν τη Βόρεια Κορέα ένα πράμα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα