Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Επένδυση 100k

Επένδυση 100k 15 Αυγ 2022 23:16 #1

  • Nick (Nick1980)
  • Το Άβαταρ του/της Nick (Nick1980)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Γεια σας και χρόνια πολλά! Διαβάζω χρόνια το site, αλλά δεν είχα γράψει ποτέ.
Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να έχω ένα κεφάλαιο 150.000 € από κληρονομιά και θα ήθελα την γνώμη σας για την επένδυση του.
Δουλεύοντας μια ζωή σαν μισθωτός δεν έχω καθόλου αίσθηση του επιχειρήν, ούτε σκαμπάζω από επενδύσεις…όποτε δεν μου είναι και πολύ εύκολο να αποφασίσω.
Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να κρατήσω ένα μικρό ποσό για ώρα ανάγκης (ασθένεια, ανεργία κτλ) και να επενδύω τα υπόλοιπα, οπότε μιλάμε για περίπου 100.000 € διαθέσιμα.

Οι επιλογές που φαντάζομαι πως έχω είναι:
- κρατάω το ποσό σε έναν τραπεζικό λογαριασμό με (σχεδόν) μηδενικό επιτόκιο…και το βλέπω να ροκανίζεται όσο περνάνε τα χρόνια
- βρίσκω κάποια επενδυτική εταιρία και μου φτιάχνουν ένα πορτοφόλιο (φαντάζομαι πως με χαμηλό ρίσκο θα είναι και χαμηλά τα κέρδη)
- Προσπαθώ να βρω να αγοράσω μερικά μικρά (παλια; ) ακίνητα για ενοικίαση. Μου ακούγεται ενδιαφέρον γιατί είναι παθητικό εισόδημα και μπορώ να κρατήσω την δουλειά μου. Φυσικά δεν ξέρω με αυτό το κεφάλαιο τι παίρνω.
- Επενδύω το ποσό στο να ανοίξω κάποια επιχείρηση που μπορεί να μου φέρνει ένα σημαντικό εισόδημα. Το πρόβλημα είναι πως δεν γνωρίζω την αγορά και δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω (δε νομίζω πως άλλο ένα καφέ delivery είναι αυτό που θα λύσει το πρόβλημα μου).
- Να βρω κάποια φιλόδοξη startup στην οποία να επενδύσω (δεν έχω ιδέα πως θα γίνει αυτό ή αν αρκεί το κεφάλαιο που διαθέτω).
- Κάτι άλλο που μου διαφεύγει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις.

Νίκος
Τελευταία διόρθωση: 16 Αυγ 2022 12:57 από Nick (Nick1980).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση 100k 16 Αυγ 2022 12:43 #2

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12983
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Επένδυσε στον εαυτό σου, αποκτώντας νέες δεξιότητες με εντατικά μαθήματα, μαθαίνοντας ξένη γλώσσα της Χώρας που σου αρέσει, και μεταναστεύοντας εκεί οριστικά για υψηλόμισθη εργασία.
Μακριά από Ελλάδα.
Επικίνδυνες όλες οι άλλες επιλογές που έγραψες!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 16 Αυγ 2022 12:45 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση 100k 16 Αυγ 2022 12:50 #3

  • Nick (Nick1980)
  • Το Άβαταρ του/της Nick (Nick1980)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Επένδυσε στον εαυτό σου, αποκτώντας νέες δεξιότητες με εντατικά μαθήματα, μαθαίνοντας ξένη γλώσσα της Χώρας που σου αρέσει, και μεταναστεύοντας εκεί οριστικά για υψηλόμισθη εργασία.
Μακριά από Ελλάδα.
Επικίνδυνες όλες οι άλλες επιλογές που έγραψες!

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν είναι επιλογή αυτή τη στιγμή η μετανάστευση. Οπότε χρειάζομαι κάποια πρόταση εντός χώρας. Ευχαριστώ
Τελευταία διόρθωση: 16 Αυγ 2022 12:56 από Nick (Nick1980).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση 100k 16 Αυγ 2022 14:21 #4

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
Σαν και σενα εκατοντάδες εδω μεσα.. Ολα οσα ανέφερες έχουν ρίσκο όπως και εσυ έχεις καταλάβει. Μέχρι να σκεφτείς καλά και να αποφάσεις τι και αν, θες να επενδύσεις βαλτα σε μια 6μηνη προθ κατάθεση όπου βρεις μεγαλύτερο επιτοκιο (δεν και τον πινακα επιτοκιων στο εδω σιτε). Γράφω 6μηνη γιατι η ΕΚΤ έχει ξεκινήσει κύκλο αύξησης των επιτοκιων. Πιθανών μεχρι τότε να ανέβουν λιγο οπότε αν αξίζει τα ξανα βάζεις με μεγαλύτερο επιτοκιο.Σε καθε περίπτωση μιλάμε για ελάχιστα κέρδη (πχ εγώ τα έχω με 0.4%)
Υπάρχει και η λύση της αγοράς ομολόγων η οποία στην επαρχία που είμαι δεν ξερω καν πως γίνεται αλλά το σκέφτομαι και εγω, καθώς εχει βγάλει πχ η Ελλάδα ομόλογα με 3%+ τελευταία αν θυμάμαι καλα. Με το δεδομένο οτι η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνικων ομολόγων είναι στην ΕΚΤ σχεδόν αδύνατον να κουρεύτουν ξανα αυτές οι εκδόσεις.
Προσωπικά απο ολες τις επενδύσεις που ανέφερες, εχω κανει εδω και 20 χρόνια την κατασκευή για ενοικίαση διαμερίσματων.
Δε θα πρότεινα καμια, ουτε αυτη που έκανα. Εκτός και παρατήσεις την δουλειά σου (αν δεν είναι καλη) και κανεις κάποια δική σου επιχείρηση που να την πιστεύεις. Επιχείρηση στην οποία δεν ασχολήσαι ο ίδιος πολύ στην Ελλάδα, σπάνια θα σου αποφέρει κερδη.
Τελευταία διόρθωση: 16 Αυγ 2022 14:25 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Nick (Nick1980)

Επένδυση 100k 16 Αυγ 2022 15:24 #5

  • Nick (Nick1980)
  • Το Άβαταρ του/της Nick (Nick1980)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
sosimple έγραψε:
Σαν και σενα εκατοντάδες εδω μεσα.. Ολα οσα ανέφερες έχουν ρίσκο όπως και εσυ έχεις καταλάβει.
Προσωπικά απο ολες τις επενδύσεις που ανέφερες, εχω κανει εδω και 20 χρόνια την κατασκευή για ενοικίαση διαμερίσματων.
Δε θα πρότεινα καμια, ουτε αυτη που έκανα.

Τι είναι αυτό που σε δυσκόλεψε περισσότερο απο την ενοικίαση για εισόδημα;
Σκέφτομαι πως 2-3 μικρά διαμερίσματα που να φέρνει 300 ευρώ/μήνα έκαστο ίσως να είναι μια καλή λύση στην περίπτωση μου γιατί μένουν και τα ντουβάρια τα οποία σε μια ανάγκη πουλάς.
Επενδυτικά πακέτα με 3% απόδοση max φοβάμαι πως θα μικρύνουν το κεφάλαιο μου γιατί ο πληθωρισμός τρέχει πιο γρήγορα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση 100k 16 Αυγ 2022 17:50 #6

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12983
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Nick (Nick1980) έγραψε:
2-3 μικρά διαμερίσματα που να φέρνει 300 ευρώ/μήνα έκαστο
Επενδυτικά πακέτα με 3% απόδοση max φοβάμαι πως θα μικρύνουν το κεφάλαιο μου γιατί ο πληθωρισμός τρέχει πιο γρήγορα.
Όλοι σου γράψαμε πως δεν θα έχεις κέρδη με παθητικό εισόδημα, πρέπει να το κυνηγάς συνεχώς σαν κύρια ασχολία (ανακαινίσεις-επισκευές-έπιπλα-κοινόχρηστα-ασανσέρ-καλώδια internet-φυσικό αέριο-κτλ), αλλά εσύ επιμένεις πως θα κάθεσαι κι απλά θα πέφτει το παραδάκι, χωρίς φθορές, χωρίς έννοιες, χωρίς τόκες, χωρίς καταστροφή περιουσίας.
Ισχυρίζεσαι πως πάντα θα βρίσκεις διαθέσιμους ενοικιαστές για τα ακίνητα σου, σε μια Χώρα σε οικονομική και κοινωνική παρακμή, με ρεκόρ υπογεννητικότητας.
Σε φόβισε η πληθωριστική απαξίωση του κεφαλαίου σου, αλλά δε σε ανησυχεί η απαξίωση των ακινήτων σου.
Ισχυρίζεσαι πως πάντα θα βρίσκεις διαθέσιμους αγοραστές για τα ακίνητα σου, σε μια Χώρα σε οικονομική και κοινωνική παρακμή, με ρεκόρ υπογεννητικότητας.

Δεν ακούς.
Θα πάθεις και θα μάθεις.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 16 Αυγ 2022 18:00 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση 100k 16 Αυγ 2022 18:34 #7

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Αγορα χρυσων λιρων Αγγλιας. Νεας κοπης. Με πιστοποιηση γνησιοτητας.Long term επενδυση.

Oχι αγορες απο Ελλαδα !

www.coininvest.com/en/gold-coins/soverei...h-ii-gold-coin-2022/

www.coininvest.com/en/faq/
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 16 Αυγ 2022 19:00 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση 100k 16 Αυγ 2022 23:17 #8

  • Nick (Nick1980)
  • Το Άβαταρ του/της Nick (Nick1980)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:

Επένδυσε στον εαυτό σου, αποκτώντας νέες δεξιότητες με εντατικά μαθήματα, μαθαίνοντας ξένη γλώσσα της Χώρας που σου αρέσει, και μεταναστεύοντας εκεί οριστικά για υψηλόμισθη εργασία.
Μακριά από Ελλάδα.
Επικίνδυνες όλες οι άλλες επιλογές που έγραψες!
Να υποθέσω τα έχεις κάνει αυτά χρόνια τώρα και μας γράφεις από μια σοβαρά η χώρα του εξωτερικού;
Όλοι σου γράψαμε
Ένας το έγραψε, όχι όλοι.
πως δεν θα έχεις κέρδη με παθητικό εισόδημα, πρέπει να το κυνηγάς συνεχώς σαν κύρια ασχολία (ανακαινίσεις-επισκευές-έπιπλα-κοινόχρηστα-ασανσέρ-καλώδια internet-φυσικό αέριο-κτλ), αλλά εσύ επιμένεις πως θα κάθεσαι κι απλά θα πέφτει το παραδάκι, χωρίς φθορές, χωρίς έννοιες, χωρίς τόκες, χωρίς καταστροφή περιουσίας.
Δεν σκόπευα να κάνω ανακαίνιση, να νοικιάζω φτηνά ήταν η σκέψη μου. Τα περισσότερα από τα παραπάνω βαράινουν τον ενοικιαστή.
Ισχυρίζεσαι πως πάντα θα βρίσκεις διαθέσιμους ενοικιαστές για τα ακίνητα σου
Δεν το ισχυρίστηκα ποτέ
Ισχυρίζεσαι πως πάντα θα βρίσκεις διαθέσιμους αγοραστές για τα ακίνητα σου
ούτε αυτό ισχυρίστηκα…την σκέψη μου ξεδίπλωσα μήπως και έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλύτερο.
Δεν ακούς.
Θα πάθεις και θα μάθεις]
Όπως πάντα τα σχόλια σου εποικοδομητικά…
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση 100k 16 Αυγ 2022 23:54 #9

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Δες αν μπορείς να ενταχθείς σε μια ενεργειακή κοινότητα. Οι 100Κ θα σου δώσουν σε βάθος 20ετιας γύρω στα 600Κ. Θα πάρεις το κεφάλαιο σου πίσω σε 3-4 χρόνια και μετά τρέχει το κέρδος. Η ενέργεια θα είναι τα επόμενα πολλά χρόνια safe επιλογη. Δεν είναι εύκολο να μπεις θέλει βοήθεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nick (Nick1980)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα