Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Συνταξιοδοτικο προγραμμα

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 07 Σεπ 2018 18:22 #46

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
CV έγραψε:
Επισυναπτω και το φυλλαδιο απο το τελευταιο προγραμμα που μου στειλανε περσι το Μαρτιο, για πληροφορηση. Εχω σβησει τα στοιχεια της εταιρειας.
Το κοιταγα μιση μερα για να καταλαβω αν μου κανουν πλακα!

Δεν φαίνεται κάτι, ίσως να μην ανέβηκε
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 07 Σεπ 2018 18:37 #47

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Programa_Page_1.png


Programa_Page_2.png


Programa_Page_3.png


Programa_Page_4.png


Programa_Page_5.png


Programa_Page_6.png


Programa_Page_7.png
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 07 Σεπ 2018 22:54 #48

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
CV έγραψε:
Επισυναπτω και το φυλλαδιο απο το τελευταιο προγραμμα που μου στειλανε περσι το Μαρτιο, για πληροφορηση. Εχω σβησει τα στοιχεια της εταιρειας.
Το κοιταγα μιση μερα για να καταλαβω αν μου κανουν πλακα!
Με ενα πολυ γρήγορο υπολογισμό, σε εφαρμογή στο κινητο, η μεση ετήσια αποδοση ειναι κατω απο 1.73%
Αν κατάλαβα καλα οτι βάζεις 1210€ καθε ετος χωρίς αύξηση ασφαλιστρου (γιατι το λεει περίεργα οτι επιλέγεις εσυ αν θα ανεβαινει το ασφαλιστρο 3% ή οχι. Θεωρώ τα πάντα υπέρ του πελάτη, ότι το ασφαλιστρο που αναφερει δεν χρειάζεται αναπροσαρμογη για να δωσει το τελικό ποσο, αλλιως, μπαίνεις και μεσα..)
Και αν δεν έχει αλλα έξοδα κλπ. (που μαλλον πολλα απο αυτα δεν ισχύουν)
Αν καποιος ειναι ευχαριστημένος με αυτη την αποδοση οκ. Εγω απο προθεσμιακή παιρνω τώρα που τα επιτόκια εχουν καταρρεύσει μεγαλύτερη απόδοση από αυτη (βέβαια για μεγαλο κεφάλαιο).
Δεδομένο οτι σε 25 χρόνια αποκλείεται να μην υπάρχουν επιτόκια μεγαλύτερα, το μεσο επιτόκιο μου θα ειναι σίγουρα μεγαλύτερο. (έχω πάρει ήδη ακομα και 7%). Και δε συζητάμε αν επενδύσεις σε αλλα προϊόντα αναλαμβάνοντας και μικρο ρίσκο.
Αλλα οκ, κάποιοι χρειάζονται το θεσμο της ασφάλισης, να ξέρουν οτι καθε μηνα πχ θα βαλουν το χ ποσο στην ακρη, διαφορετικά θα τα φανε.. Τα πάντα σχετικά είναι. Απλα διαλέξτε καποιο με μεγαλύτερη απόδοση (αν βρειτε).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 01:34 #49

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
sosimple έγραψε:
Με ενα πολυ γρήγορο υπολογισμό, σε εφαρμογή στο κινητο, η μεση ετήσια αποδοση ειναι κατω απο 1.73%
Αν κατάλαβα καλα οτι βάζεις 1210€ καθε ετος χωρίς αύξηση ασφαλιστρου (γιατι το λεει περίεργα οτι επιλέγεις εσυ αν θα ανεβαινει το ασφαλιστρο 3% ή οχι. Θεωρώ τα πάντα υπέρ του πελάτη, ότι το ασφαλιστρο που αναφερει δεν χρειάζεται αναπροσαρμογη για να δωσει το τελικό ποσο, αλλιως, μπαίνεις και μεσα..)
Και αν δεν έχει αλλα έξοδα κλπ. (που μαλλον πολλα απο αυτα δεν ισχύουν)
Αν καποιος ειναι ευχαριστημένος με αυτη την αποδοση οκ. Εγω απο προθεσμιακή παιρνω τώρα που τα επιτόκια εχουν καταρρεύσει μεγαλύτερη απόδοση από αυτη (βέβαια για μεγαλο κεφάλαιο).
Δεδομένο οτι σε 25 χρόνια αποκλείεται να μην υπάρχουν επιτόκια μεγαλύτερα, το μεσο επιτόκιο μου θα ειναι σίγουρα μεγαλύτερο. (έχω πάρει ήδη ακομα και 7%). Και δε συζητάμε αν επενδύσεις σε αλλα προϊόντα αναλαμβάνοντας και μικρο ρίσκο.
Αλλα οκ, κάποιοι χρειάζονται το θεσμο της ασφάλισης, να ξέρουν οτι καθε μηνα πχ θα βαλουν το χ ποσο στην ακρη, διαφορετικά θα τα φανε.. Τα πάντα σχετικά είναι. Απλα διαλέξτε καποιο με μεγαλύτερη απόδοση (αν βρειτε).
Αυτή η εφαρμογή του κινητού, ποια είναι;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 05:01 #50

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
dimos (finos) έγραψε:
το συνταξιοδοτικο που εκανα το 2013 για 10 χρονια, εχει αποδοση 3% .δεν με συμφερει σε σχεση με τα επιτόκια τραπεζων.; εννοείται ότι εκανα ένα μερος της αποταμιευσης μου που δεν θα το χρειαστω. επισης η αποδοση επειδή δεν είναι τοκοι δεν φορολογειται

30% είναι καλα, εχει και πιο πανω βεβαια. Αυτη είναι η εγγυημενη αποδοση και να υποθεσω ότι παιζει να ανεβει αν πανε καλα καποιοι χρηματιστηριακοι δεικτες με τους οποιους τυχον είναι συνδεδεμενο?
Η αποδοση φυσικα και θα φορολογηθει, μη μου πεις οτι το συμβολαιο σου γραφει ότι είναι αφορολογητη.

CV έγραψε:
Γιατι το παιρνεις προσωπικα το θεμα; Κανε οτι νομιζεις οτι ειναι το καλυτερο για σενα.

Εγω εκανα αυτο που νομιζω καλυτερο για εμενα: πηγα σε ασφαλιστικη εταιρεια και εκανα απλη ασφαλεια ζωης (για να εξασφαλισω την οικογενεια μου σε περιπτωση θανατου) και σε επενδυτικη εταιρεια για τις επενδυσεις μου (για να εξασφαλισω οτι οταν θελησω να σταματησω να δουλευω θα εχω λεφτα για να ζησω).

Aφου προσωπικα μου απευθυνεσαι πως πρεπει να το παρω?

Ασφαλεια ζωης δε θα εκανα ποτε. Μονο επενδυτικο πρόγραμμα (στο οποιο αναγκαστικα υπαρχει και το ασφαλιστικο κομματι) με ελαχιστο εγγυημενο πλαφον. Επαναληψη μητηρ πασης κακιας :)

Ώστε εκανες επενδυτικο προγραμμα χωρις καθολου ασφαλεια μεσα? Ποιο, αν επιτρεπεται?
Τελευταία διόρθωση: 08 Σεπ 2018 05:33 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 05:22 #51

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
CV έγραψε:
Επισυναπτω και το φυλλαδιο απο το τελευταιο προγραμμα που μου στειλανε περσι το Μαρτιο, για πληροφορηση. Εχω σβησει τα στοιχεια της εταιρειας.
Το κοιταγα μιση μερα για να καταλαβω αν μου κανουν πλακα!

1210€ x 25 χρονια = 30250€.
Το εγγυημενο Εφάπαξ που θα παρεις αν διαλέξεις αυτό είναι λεει 38178€.

Αν δεν υπαρχει καποια προοπτικη για μεγαλυτερη αποδοση σαφως και δεν αξιζει το κοπο να δωσεις 30χιλ. επι 25 χρονια για να παρεις 38 χιλ.
Η δε ετησια καταβολη ασφαλιστρων δε δινει πια την φοροεκπτωση που εδινε παλιοτερα.

Γιατι νομιζες ότι σου κανουν πλακα?
Τελευταία διόρθωση: 08 Σεπ 2018 05:28 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 08:57 #52

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Αυτές οι ιδιωτικές είναι απλά εταιρίες.
Πως να εμπιστευτείς ότι αύριο δε θα πτωχεύσουν;
Δε θα συγχωνευτούν ή θα πουλήσουν την ασφάλεια σου σε άλλη εταιρία;;;

Είναι κοινό μυστικό οτι υπάρχουν ασφαλιστικές εταιρείες που περνάνε με το ζόρι τα stress tests καθώς τα αποθεματικά τους δεν επαρκούν. Είναι κοινό μυστικό οτι το Solvency II θα τις ζορίσει ακόμα περισσότερο.


Ποιός θα μου εγγυηθεί οτι η ασφαλιστική που θα επιλέξω για τη σύνταξή μου θα κάνει σωστές επενδύσεις και θα χρησιμοποιήσει εξορθολογισμένα το κεφάλαιό μου ώστε να μπορέσει σε έναν ορίζοντα 20-25 ετών να μου δώσει σύνταξη?


Ποιος μου εξασφαλίζει οτι δε θα στηθεί άλλη πυραμίδα όπως της Ασπίδας με τις ευλογίες του κράτους?


Ποιός μου εγγυάται οτι θα αποζημιωθώ σε περίπτωση που πτωχεύσει?

Αμερικη αλλα και Βρετανια οι κατεξοχην Ομοσπονδιες δεν χ.ρ.ε.ο.κ.ο.π.η.σ.α.ν Ιδιωτικες Ασφαλιστικες Εταιρειες και οι Ασφαλισμενοι απο …...την υποσχομενη καλη Συνταξη βγηκαν “στο κλαρι” …...Κοινωνικο επιδομα …….και οποιος αντεξει?
Καμια προειδοποιηση των Ασφαλισμενων για πιθανη ανακληση Αδειας κλπ βουτηξαν “πακετο” τα χρηματα οι Πολιτικοι συγνωμη. ….οι……..”Εποπτικες Αρχες” ηθελα να γραψω και…….εριξαν ευθυνες στον “διαχειριστη” …….προσοχη ο.χ.ι στον ιδιοκτητη……!


Λετε την Ελλαδα να υπολογισουν …..η να μας ρωτησουν……..?
Απλα θα μπαινουν υπο “καθεστως …..Κρατικης …..εποπτειας” οι χρεοκοπημενες η που δεν παιρνουν τα stress tests Ασφαλιστικες και ο Ασφαλισμενος στην “μπανανα” ………….

Ποιος ανασφαλιστος και οικονομικα εξουθενωμενος θα ασκησει διωξη κατα μεγαλομετοχων παραδειγμα σαν τον Μαρινακη ιδιοκτητη ασφαλιστικης.
Εδω τρεις (3) τονους ηρωινη εφερε με καραβι……..και η Μαρξιστικη Δεξια στα “δεκατεσσερα” (14) συνηγορος του και η “ανεξαρτητη” (€$) Δικαιοσυνη “τα πιασανε”.....αθωος ………
“Διχτυ Κοινωνικης Προστασιας” (€$)...........


Γιατί αλλιώς μας βλέπω να γυρνάμε 200 χρόνια πίσω σε παραδοσιακά σπιτικά γιατροσόφια με βότανα και δε ξέρω γω τι.
Μέχρι να βρεις παθολόγο σου έχει φύγει το κρύωμα-ίωση…

(α) έχω, δυστυχώς, απανωτά παραδείγματα φίλων που πέθαναν στα υπερπολυτελή κρεβάτια των 5άστερων ξενοδοχείων ιδιωτικών νοσοκομείων που βρήκαν αμέσως διαθέσιμα, λόγω λανθασμένης διάγνωσης.

(β) έχω επίσης διασταυρωμένη πληροφόρηση από νοσοκομειακούς του ΕΣΥ, αλλά και από πραγματικές περιπτώσεις σε φίλους, ότι όταν ένα περιστατικό ζορίζει σε ιδιωτικό νοσοκομείο, το κάνουν πάσα στο ΕΣΥ για να μην τους πεθάνει και χαλάνε τα στατιστικά τους (αφού έχουν ξεζουμίσει πρώτα τον ασθενή ή την ασφάλειά του, εννοείται...).

(γ) έχω άμεση γνώση του ότι μπαίνεις στο ιδιωτικό νοσοκομείο για... στραβοκομμένο νύχι, που λέει ο λόγος, και σε κρατάνε για πλάκα τρεις μέρες παραπάνω και σου κάνουν και μερικές άχρηστες αξονικές/μαγνητικές, αν πληρώνει η ασφάλεια.

(δ) τέλος, έχω άμεση γνώση του τί συμβαίνει στην εφημερία ενός μεγάλου κρατικού νοσοκομείου, αλλά και στα εξωτερικά του ιατρεία εκτός εφημερίας.
Αυτό σημαίνει ότι τα περιστατικά που βλέπει ένας γιατρός σε νοσοκομείου του ΕΣΥ σε ένα χρόνο, ο γιατρός του ιδιωτικού νοσοκομείου δεν θα τα δει σε όλη του τη ζωή.
Ποιον λοιπόν θα εμπιστευτώ περισσότερο;
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": apom

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 09:10 #53

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Voukes έγραψε:
Αυτή η εφαρμογή του κινητού, ποια είναι;
Στο playstore θα βρεις 10δες οι περισσοτερες τσαμπα. Αυτη που τυχαίνει να έχω εγκαταστήμενη αυτη τη στιγμη λέγεται EMI + Financial
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Voukes

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 10:32 #54

  • sin
  • Το Άβαταρ του/της sin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 49
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0
PARIS33 έγραψε:
Ποιον λοιπόν θα εμπιστευτώ περισσότερο;


Μην εμπιστεύεσαι κανένα . Κλείσου στο καβούκι σου μέχρι το τέλος της ζωής σου γιατί κινδυνεύεις από όλους...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα