Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Συνταξιοδοτικο προγραμμα

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 11:30 #55

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
PARIS33 έγραψε:




(β) έχω επίσης διασταυρωμένη πληροφόρηση από νοσοκομειακούς του ΕΣΥ, αλλά και από πραγματικές περιπτώσεις σε φίλους, ότι όταν ένα περιστατικό ζορίζει σε ιδιωτικό νοσοκομείο, το κάνουν πάσα στο ΕΣΥ για να μην τους πεθάνει και χαλάνε τα στατιστικά τους (αφού έχουν ξεζουμίσει πρώτα τον ασθενή ή την ασφάλειά του, εννοείται...).

(γ) έχω άμεση γνώση του ότι μπαίνεις στο ιδιωτικό νοσοκομείο για... στραβοκομμένο νύχι, που λέει ο λόγος, και σε κρατάνε για πλάκα τρεις μέρες παραπάνω και σου κάνουν και μερικές άχρηστες αξονικές/μαγνητικές, αν πληρώνει η ασφάλεια.

(δ) τέλος, έχω άμεση γνώση του τί συμβαίνει στην εφημερία ενός μεγάλου κρατικού νοσοκομείου, αλλά και στα εξωτερικά του ιατρεία εκτός εφημερίας.
Αυτό σημαίνει ότι τα περιστατικά που βλέπει ένας γιατρός σε νοσοκομείου του ΕΣΥ σε ένα χρόνο, ο γιατρός του ιδιωτικού νοσοκομείου δεν θα τα δει σε όλη του τη ζωή.
Ποιον λοιπόν θα εμπιστευτώ περισσότερο;

Ως πιο σχετικός με το επάγγελμα, θα πω κ εγώ τη γνώμη μου.
Στα μικρά ιδιωτικά νοσοκομεία, που δεν έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό, ίσως να στέλνουν τα δύσκολα περιστατικά στο ΕΣΥ.
Στα μεγάλα όμως, μάλλον το αντίθετο γίνεται.
Οι σοβαρές επεμβάσεις, ειδικά σε νευροχειρουργικά παίδων, γίνονται σε συγκεκριμένα ιδιωτικά νοσοκομεία.
Ψαξτο λίγο κ θα καταλάβεις.
Δεν θέλω να γράψω λεπτομέρειες.
Τα αγγειοχειρουργικα, πάλι στον εγκέφαλο, γίνονται σε ιδιωτικά.
Εκεί υπάρχει πολύ ανώτερος εξοπλισμός από τα δημόσια νοσοκομεία.
Ο μόνος λόγος που φεύγουν ασθενείς από τα ιδιωτικά νοσοκομεία δεν είναι ο φόβος να "μη χαλάσουν τα στατιστικά τους με περισσότερους θανάτους", αλλά επειδή ο ασθενής ή οι συγγενείς τους δεν έχουν ή δεν θέλουν να πληρώνουν άλλο το νοσοκομείο.
Δημοσιεύονται τα οικονομικά στοιχεία των νοσοκομείων όχι πόσοι πέθαναν το χρόνο.
Αυτοί που έχουν λεφτά, κάθονται όσο θέλουν κ αν πεθάνουν, πεθαίνουν σε αξιοπρεπές περιβάλλον.
Όσο για αυτό που γράφεις, ότι δηλ, στα ιδιωτικά γίνονται άχρηστες εξετάσεις, θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου.
Απο την άλλη όμως, κάποιοι το βλέπουν σαν ευκαιρία να ψαχτουν σε όλο το σώμα τους, αφού υπάρχουν ασθένειες που δεν ξέρουμε πως τις έχουμε κ δεν δίνουν αμέσως συμπτώματα.
Άρα, με έναν γενικό έλεγχο ίσως να βρούμε κάτι που αλλιώς δεν θα το ξέραμε.
Έτσι κ αλλιώς, η ασφαλιστική πληρώνει...
Όσο για την εμπειρία των γιατρών του ΕΣΥ, επειδή βλέπουν πολλά περιστατικά...τι να πω;
Αυτοί οι γιατροί έχουν μόνιμη δουλειά κ σταθερό μισθό, ο οποίος θα "πέφτει" ότι κ αν γίνει.
Η υπερβολική σιγουριά τους, όπως κ σε κάθε ΔΥ, τους κάνει νωθρους, αδρανείς κ χωρίς κίνητρο για μάθηση κ επιπλέον γνώσεις.
Οι μόνοι που κυνηγάνε τη δουλειά κάπως, είναι οι χειρουργοί, επειδή όσα περισσότερα περιστατικά κάνουν, δεν θα ανέβει βέβαια ο μισθός των 1800€ που παίρνουν, αλλά θα πάρουν περισσότερα φακελάκια.
Αυτό είναι...
Κατά τ'αλλα... ρίξε μία ματιά σε εφημερία δημόσιου νοσοκομείου να δεις τι ξεπετα θα φας...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 08 Σεπ 2018 11:57 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 14:33 #56

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Πρωτα απο ολα τα Ιδιωτικα Νοσοκομεια δεν αντεχουν ουτε …...μισαωρο να κανουν εφημερια…...οχι 24ωρο.
Αμα ενα Ιδιωτικο Νοσοκομειο εκανε την εφημερια που κανει το Τζανειο η το Αττικο …...τοτε θα “συνερχοταν” μετα απο ενα μηνα.
Πολλω δε μαλιστα τα Δημοσια που καθε τριτη -δευτερη μερα εχουν εφημερια.

Αντιπρόεδρος της Πανελληνίας Ομοσπονδίας των εργαζομένων στα δημόσια νοσοκομεία, Πέτρος Κετικίδης

Οι διακομιδές των ιδιωτικών κλινικών στα…δημόσια νοσοκομεία

«Σχεδόν καθημερινά συγγενείς ασθενών μας λένε ότι έχουν μεταφερθεί από ιδιωτική κλινική γιατί ο άνθρωπος τους παρουσίασε επιπλοκές», αναφέρει και υποστηρίζει πως οι στατιστικές θανάτων στις ιδιωτικές κλινικές είναι μηδενικές, γιατί οι ασθενείς μεταφέρονται στα δημόσια νοσηλευτικά ιδρύματα.

www.docmed.gr/i-diakomides-ton-idiotikon...a-dimosia-nosokomia/

Τα συστήματα ιδιωτικής ασφάλισης συνδέουν το ύψος των εισφορών με την πιθανότητα της αρρώστιας. Οι ιδιωτικές εταιρείες ή δεν ασφαλίζουν καθόλου τους «επικίνδυνους» πελάτες (π.χ. διαβητικούς) ή τους ζητούν πολύ ψηλά ασφάλιστρα.
Για τον λόγο αυτό στη Γερμανία, για παράδειγμα, ένας στους πέντε ασφαλισμένους έχει τη δυνατότητα να μεταπηδήσει σε ιδιωτική ασφάλιση, παίρνοντας μαζί και τις εισφορές του, αλλά μόνο το 40% απ" αυτούς το κάνουν.

Προσωπικα …...αν και ειμαι “αλλεργικος” στα Νοσοκομεια (εχω πανω απο 15 χρονια να παω η να παρω φαρμακα) αλλα η γνωμη μου μεταξυ Δημοσιου και Ιδιωτικου Νοσοκομειου ειναι Κ.ρ.α.τ.ι.κ.ο.
Βαλαμε λυκους (γιατρους) να φυλανε τα προβατα τους ασθενεις ενω χρειαζεται οικονομολογος γιατι σε ο.λ.α τα προηγμενα Κρατη οταν ο ασθενης παει να νοσηλευτει η πολιτης αρρωστησει σε αλλον τοπο μεσα στην επικρατεια της Χωρας που πληρωνει Ασφαλεια τοτε π.ρ.ω.τ.α γινετε ο οικονομικος διακανονισμος μεταξυ των Νοσοκομειων….και επειτα η εισαγωγη.


Βεβαια τα Νοσοκομεια γενικα είναι χώροι που ολοι “περναμε” μια καποια στιγμη ειτε οταν γεννηθούμε ειτε οταν πεθανουμε.

Ενω για τις Ιδιωτικες Ασφαλειες Υγειας δεν δεχονται να αποζημιώσουν ηδη υπάρχουσες ασθένειες, οποτε το ξεχνας ενω και υγιής να είσαι, κάτι θα βρουν για να σε "κρεμάσουν".
Εξαρτάται από τις καλύψεις και από το εκπιπτόμενο που επιλέγεις!

Για τους “γιατρους” μονο στο δημοσιο πανε τοσο συχνα σε σεμιναρια γιατι στον ιδιωτικο τομεα δεν συμφερει. Επισης τα καλυτερα μηχανηματα ειναι παλι στο δημοσιο και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που πολλα δυσκολα περιστατικα τα ιδιωτικα τα στελνουν στο δημοσιο.

Αλλο να εχεις 30 εισαγωγες στο 12ωρο με τους μισους να πεθαινουν και αλλο να εχεις 4-5 τον μηνα!
Τελος μεγάλη προσοχή στον μπούσουλα των "συγγενών (aka. κληρονομικών) παθήσεων" και σε οτι σχετικό με αυτές αναφέρει το συμβόλαιο.

Ουτε θα κανουμε θεμα “ζησε σαν αρρωστος για να πεθανεις υγιεις!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 16:25 #57

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
PARIS33 έγραψε:
Αυτές οι ιδιωτικές είναι απλά εταιρίες.
Πως να εμπιστευτείς ότι αύριο δε θα πτωχεύσουν;
Δε θα συγχωνευτούν ή θα πουλήσουν την ασφάλεια σου σε άλλη εταιρία;;;

Είναι κοινό μυστικό οτι υπάρχουν ασφαλιστικές εταιρείες που περνάνε με το ζόρι τα stress tests καθώς τα αποθεματικά τους δεν επαρκούν. Είναι κοινό μυστικό οτι το Solvency II θα τις ζορίσει ακόμα περισσότερο.


Ποιός θα μου εγγυηθεί οτι η ασφαλιστική που θα επιλέξω για τη σύνταξή μου θα κάνει σωστές επενδύσεις και θα χρησιμοποιήσει εξορθολογισμένα το κεφάλαιό μου ώστε να μπορέσει σε έναν ορίζοντα 20-25 ετών να μου δώσει σύνταξη?


Ποιος μου εξασφαλίζει οτι δε θα στηθεί άλλη πυραμίδα όπως της Ασπίδας με τις ευλογίες του κράτους?


Ποιός μου εγγυάται οτι θα αποζημιωθώ σε περίπτωση που πτωχεύσει?

Αποψη μου για αυτο το τμημα του ποστ:
1. Οι ιδιωτικες εταιρειες πτωχευουν. Και τα κρατη το ιδιο κανουν (βλεπε Ελλαδα). Κανενας δεν εγγυαται τιποτα.
2. Μην επιλεξεις ασφαλιστικη για τη συνταξη σου. Κανε τις επενδυσεις μονος σου. Δεν ειναι ιδιαιτερη επιστημη.
3. Μπορεις να κανεις διασπορα κινδυνου βαζοντας ενα ποσο σε μια εταιρεια, αλλο ποσο σε αλλη κτλ.
4. Ο κινδυνος μειωνεται οταν επιλεγεις εταιρειες διεθνους κυρους. Προφανως δεν μηδενιζεται. Γιατι να πας σε εταιρεια τυπου Aspis? Πηγαινε σε εταιρεια τυπου Allianz (Αν και καποιος μπορει να φερει σαν παραδειγμα την AIG...)
5. Η επιλογη του να μην κανεις τιποτα δεν υπαρχει: Αν δεν επενδυσεις θα χασεις σιγουρα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 16:40 #58

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
sosimple έγραψε:
Με ενα πολυ γρήγορο υπολογισμό, σε εφαρμογή στο κινητο, η μεση ετήσια αποδοση ειναι κατω απο 1.73%
Αν κατάλαβα καλα οτι βάζεις 1210€ καθε ετος χωρίς αύξηση ασφαλιστρου (γιατι το λεει περίεργα οτι επιλέγεις εσυ αν θα ανεβαινει το ασφαλιστρο 3% ή οχι. Θεωρώ τα πάντα υπέρ του πελάτη, ότι το ασφαλιστρο που αναφερει δεν χρειάζεται αναπροσαρμογη για να δωσει το τελικό ποσο, αλλιως, μπαίνεις και μεσα..)
Και αν δεν έχει αλλα έξοδα κλπ. (που μαλλον πολλα απο αυτα δεν ισχύουν)
Αν καποιος ειναι ευχαριστημένος με αυτη την αποδοση οκ. Εγω απο προθεσμιακή παιρνω τώρα που τα επιτόκια εχουν καταρρεύσει μεγαλύτερη απόδοση από αυτη (βέβαια για μεγαλο κεφάλαιο).
Δεδομένο οτι σε 25 χρόνια αποκλείεται να μην υπάρχουν επιτόκια μεγαλύτερα, το μεσο επιτόκιο μου θα ειναι σίγουρα μεγαλύτερο. (έχω πάρει ήδη ακομα και 7%). Και δε συζητάμε αν επενδύσεις σε αλλα προϊόντα αναλαμβάνοντας και μικρο ρίσκο.
.

Το δικο μου θεμα δεν ειναι η αποδοση. Η καθε εταιρεια μπορει να ταζει λαγους με πετραχηλια για να βρει πελατες/θυματα.

Οσον αφορα αυτα που ειναι ξεκαθαρα απο τα εγγραφα:
1. Σε περιπτωση θανατου κατα τη διαρκεια της αποταμιευσης, παιρνεις πισω το ποσο που εχεις καταβαλει μειον φορους και επιβαρυνσεις. Αυτο ειναι γελοιο (και καθολου γενναιο οπως ειπωθηκε παραπανω)!
2. Σε περιπτωση που θελεις να το σταματησεις εντος δυο ετων, χανεις το κεφαλαιο σου. Μετα τα δυο χρονια χανεις λιγο παραπανω απο τα ασφαλιστρα του πρωτου ετους. Αν ειναι δυνατον! Δεν μιλαμε να χασεις τοκους: εδω χανεις κεφαλαιο!

Οσον αφορα γκριζες ζωνες, ειναι παρα πολλες. Παραδειγμα:
1. Τι ποσο πηγαινει για την ασφαλεια (που θα την πληρωνεις απο το κεφαλαιο αν σταματησεις να βαζεις λεφτα μεσα), τι ποσο για επενδυση και τι για προμηθεια.
2. Τι συμβαινει αν καποιος σταματησει να πληρωνει για μερικους μηνες.
3. Σε τι επενδυει το προγραμμα.
4. Γινεται αναφορα σε διαχειριστικα και λοιπα εξοδα και σε μια τεχνικη βαση. Αυτα ομως δεν προσδιοριζονται.

sosimple έγραψε:
Αλλα οκ, κάποιοι χρειάζονται το θεσμο της ασφάλισης, να ξέρουν οτι καθε μηνα πχ θα βαλουν το χ ποσο στην ακρη, διαφορετικά θα τα φανε.. Τα πάντα σχετικά είναι.
Συμφωνω, αλλα ειναι κριμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 16:42 #59

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Voukes έγραψε:
Αυτή η εφαρμογή του κινητού, ποια είναι;

Στον υπολογιστη χρησιμοποιω αυτο: www.moneychimp.com/calculator/compound_interest_calculator.htm
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 16:47 #60

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Stefan έγραψε:
Aφου προσωπικα μου απευθυνεσαι πως πρεπει να το παρω?

Ασφαλεια ζωης δε θα εκανα ποτε. Μονο επενδυτικο πρόγραμμα (στο οποιο αναγκαστικα υπαρχει και το ασφαλιστικο κομματι) με ελαχιστο εγγυημενο πλαφον. Επαναληψη μητηρ πασης κακιας :)

Πλεον το πιστεψα. Δεν θα εκανες ποτε ασφαλεια ζωης αλλα εκανες για να απολαυσεις τα προνομοια του προγραμματος. :woohoo:
Stefan έγραψε:
Ώστε εκανες επενδυτικο προγραμμα χωρις καθολου ασφαλεια μεσα? Ποιο, αν επιτρεπεται?
Δεν εχω βρει επενδυτικη εταιρεια που να κανει και ασφαλειες. Μπορει και να υπαρχει βεβαια.
Εγω ειμαι με τη Vanguard. Λιγοτερα σε Blackrock και State Street.
Τελευταία διόρθωση: 08 Σεπ 2018 16:51 από CV. Αιτία: Ορθογραφικο λαθος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 08 Σεπ 2018 16:49 #61

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
CV έγραψε:
Στον υπολογιστη χρησιμοποιω αυτο: www.moneychimp.com/calculator/compound_interest_calculator.htm
Ναι υπάρχουν και αυτα αμα δε θες να βάλεις εφαρμογή. Σελίδα στο ίντερνετ είναι αυτο, δουλεύει και στο κινητο και αυτο, τωρα το τεστάρα. :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": CV

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 09 Σεπ 2018 00:38 #62

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
PARIS33 έγραψε:
Αυτές οι ιδιωτικές είναι απλά εταιρίες.
Πως να εμπιστευτείς ότι αύριο δε θα πτωχεύσουν;
Δε θα συγχωνευτούν ή θα πουλήσουν την ασφάλεια σου σε άλλη εταιρία;;;]

Ε βεβαια είναι εταιριες, τι άλλο θα μπορουσε να ειναι, αγαθοεργη ιδρυματα? Αν δεν εμπιστεύεσαι δε κανεις.
Η συγχωνευση ειναι καλη, σημαινει ισχυροποιηση. Διαλεξε μια μεγαλη εταιρια να εισαι πιο ησυχος.
Προς το παρον εχουμε τις τραπεζες να πουλανε τα δανεια σου σε αλλη εταιρια.



PARIS33 έγραψε:
Ποιός θα μου εγγυηθεί οτι η ασφαλιστική που θα επιλέξω για τη σύνταξή μου θα κάνει σωστές επενδύσεις και θα χρησιμοποιήσει εξορθολογισμένα το κεφάλαιό μου ώστε να μπορέσει σε έναν ορίζοντα 20-25 ετών να μου δώσει σύνταξη?


Συνηθως υποτιθεται ότι παρακολουθεις και ζητας ο ιδιος που να επενδυσουν το χρημα σου, αλλωστε πληρωνεις εξτρα για την υπηρεσια αυτή, μαζι με τα εξοδα τηρησης φακελου. Αν δε ξερεις το αφηνεις στη κριση του ασφαλιστη σου.

Αν σκέφτεσαι ότι η εταιρια μπορει να πεθανει πριν από σενα, τοτε μη πας για συνταξη, πηγαινε για ενα εφαπαξ.


CV έγραψε:
1. Σε περιπτωση θανατου κατα τη διαρκεια της αποταμιευσης, παιρνεις πισω το ποσο που εχεις καταβαλει μειον φορους και επιβαρυνσεις. Αυτο ειναι γελοιο (και καθολου γενναιο οπως ειπωθηκε παραπανω)!

Oντως, αυτο το προσεξα και ηθελα να το σημειωσω . Σε περιπτωση θανατου λεει παιρνεις πισω μονο τις καταβληθεισες εισφορες.

Γενικα αυτο το συμβολαιο φαινεται ασυμφορο, και ασαφες οπως λες κι εσυ στη συνεχεια. Πρεπει να ρωτησεις τον ασφαλιστη σου για τις λεπτομερειες και να προχωρησει μονο αν πειστεις.

CV έγραψε:
Πλεον το πιστεψα. Δεν θα εκανες ποτε ασφαλεια ζωης αλλα εκανες για να απολαυσεις τα προνομοια του προγραμματος. :woohoo:


Δεν εχω βρει επενδυτικη εταιρεια που να κανει και ασφαλειες. Μπορει και να υπαρχει βεβαια.
Εγω ειμαι με τη Vanguard. Λιγοτερα σε Blackrock και State Street.

Χα χα χα ώστε τελικα αυτο ειχες καταλαβει? :laugh:
Δεν εκανα ασφαλεια, επενδυση εκανα. Η ασφαλεια ηταν μεσα σε ένα μικρο μερος, και δε μπορουσα να την αποφυγω.


Εγω παλι δεν εχω δει το αντιστροφο, επενδυτικο πρόγραμμα μεγαλης διαρκειας που να μην εχει ασφαλεια μεσα.
Μπορεις να μου πεις ακριβως τι επενδυεις και τι παιρνεις σε ποσο διαστημα?
Τελευταία διόρθωση: 09 Σεπ 2018 00:44 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 09 Σεπ 2018 10:23 #63

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Stefan έγραψε:
Oντως, αυτο το προσεξα και ηθελα να το σημειωσω . Σε περιπτωση θανατου λεει παιρνεις πισω μονο τις καταβληθεισες εισφορες.

Γενικα αυτο το συμβολαιο φαινεται ασυμφορο, και ασαφες οπως λες κι εσυ στη συνεχεια. Πρεπει να ρωτησεις τον ασφαλιστη σου για τις λεπτομερειες και να προχωρησει μονο αν πειστεις.

Δεν εχει δει πιο οικονομικο (ειτε στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο) -> ενα τυπικο "συνταξιοδοτικο" προγραμμα ειναι. Εριξα μια ματια και στους τρεις μεγαλους και τα ιδια φαινεται να προσφερουν:
www.allianz.com.gr/v_1522324150120/media...nsion_Flexi_KIID.pdf
www.axa.gr/el/investment/retirement-insurance/
www.metlife.gr/content/dam/alico/greece/...tor_product_card.pdf

Ή εχεις βρει το υπερπρογραμμα ή κατι παιζει. Αν ποσταρεις το συμβολαιο σου (σβησε ποσά, ονοματα κτλ) το κανουμε ενα ριβιου.

Να ρωτησει καποιος τον ασφαλιστη του για τις επενδυσεις του ειναι σαν να πηγαινει στον ΩΡΛ για πονους στο ποδι. Αν χρειαζεσαι πληροφοριες για επενδυσεις πας σε επενδυτικο συμβουλο που τον πληρωνεις ενα στανταρ ποσο (οχι ποσοστο) και σε καθοδηγει. Ο ασφαλιστης ειναι salesman για επενδυτικα προγραμματα και παιρνει μεγαλυτερη προμηθεια σε οσο πιο ακριβο προγραμμα σε βαλει. Και προφανως, δεν χρειαζεσαι ουτε επενδυτικο συμβουλο αν ξερεις αγγλικα. Ξεκινας απο εδώ: www.bogleheads.org/wiki/Main_Page


Stefan έγραψε:
Χα χα χα ώστε τελικα αυτο ειχες καταλαβει? :laugh:
Δεν εκανα ασφαλεια, επενδυση εκανα. Η ασφαλεια ηταν μεσα σε ένα μικρο μερος, και δε μπορουσα να την αποφυγω.
Εγω παλι δεν εχω δει το αντιστροφο, επενδυτικο πρόγραμμα μεγαλης διαρκειας που να μην εχει ασφαλεια μεσα.
Μπορεις να μου πεις ακριβως τι επενδυεις και τι παιρνεις σε ποσο διαστημα?

Ισως να εχασες το λινκ για τα PEPP παραπανω, ριξε μια ματια να δεις πως ειναι τα επενδυτικα προγραμματα στην Ευρωπη και πως θα γινουνε και στην Ελλαδα. Αυτο που αγορασες ειναι μια μορφη "whole life insurance".

Το επενδυτικο προγραμμα μεγαλης διαρκειας το φτιαχνεις μονος σου επενδυοντας καθε φορα οσα λεφτα μπορεις να βαζεις στην ακρη για πολλα χρονια. Απο τη στιγμη που τα αμοιβαια κεφαλαια των σοβαρων/αμιγως επενδυτικων εταιρειων (Vanguard, Blackrock, κτλ) δεν εχουν ερθει ακομα στην Ελλαδα, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αγοραζεις τα αντιστοιχα προϊοντα σε μορφη ETF. Δεν ειναι κατι δυσκολο.
Καποιος Ελληνας (πχ εγώ) θα μπορουσε να επενδυει σε αυτα τα δυο 50-50:
americas.vanguard.com/institutional/mvc/...ode=EQUITY##overview
www.ishares.com/uk/individual/en/product...ent-bond-ucits-etf#/

Καλη τυχη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα