Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019?

Σε airbnb ή booking! 14 Μαϊ 2019 17:37 #28

  • Tobi4 (tobi)
  • Το Άβαταρ του/της Tobi4 (tobi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: -3 (2)
Αν και πιστεύω ότι σήμερα στην Ελλάδα δεν είναι να κάνεις τίποτα και ιδίως επιχειρήσεις...
Παρόλα αυτά θα πρότεινα επενδύσεις τύπου Airbnb ή booking κτλ. Δλδ αγόρασε ένα, δυο διαμερίσματα σε Θεσσαλονίκη (προτιμότερο) ή Αθήνα ή κάποιο νησί που έχει τουρισμό σχεδόν όλο το χρόνο (από δασκάλους ή στρατιωτικούς που ψάχνουν να νοικιάσουν).
Γίνεται χαμός με ενοικιάσεις μέσο ίντερνετ για απλά διαμερίσματα.
Με έναν απλό υπολογισμό που είχα κάνει στο παρελθόν από ένα απλό διαμέρισμα 60 τμ. Θα μπορούσες να βγάζεις πάνω από 1500 € το μήνα.
Φυσικά απαιτούνται ορισμένες προϋποθέσεις (να είναι σε κεντρικό σημείο, καλή περιοχή, κοντά σε μέσα μεταφοράς, και όμορφα διακοσμημένο κτλ).
www.airbnb.gr/a/?af=43720035&c=.pi0.pk65...3EAAYASAAEgI82fD_BwE
www.booking.com/index.el.html?label=gen1...sb_price_type=total&
Τελευταία διόρθωση: 14 Μαϊ 2019 17:54 από Tobi4 (tobi).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σε airbnb ή booking! 14 Μαϊ 2019 20:45 #29

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Antonio (tobi) έγραψε:
Αν και πιστεύω ότι σήμερα στην Ελλάδα δεν είναι να κάνεις τίποτα και ιδίως επιχειρήσεις...
Παρόλα αυτά θα πρότεινα επενδύσεις τύπου Airbnb ή booking κτλ. Δλδ αγόρασε ένα, δυο διαμερίσματα σε Θεσσαλονίκη (προτιμότερο) ή Αθήνα ή κάποιο νησί που έχει τουρισμό σχεδόν όλο το χρόνο (από δασκάλους ή στρατιωτικούς που ψάχνουν να νοικιάσουν).
Γίνεται χαμός με ενοικιάσεις μέσο ίντερνετ για απλά διαμερίσματα.
Με έναν απλό υπολογισμό που είχα κάνει στο παρελθόν από ένα απλό διαμέρισμα 60 τμ. Θα μπορούσες να βγάζεις πάνω από 1500 € το μήνα.
Φυσικά απαιτούνται ορισμένες προϋποθέσεις (να είναι σε κεντρικό σημείο, καλή περιοχή, κοντά σε μέσα μεταφοράς, και όμορφα διακοσμημένο κτλ).
www.airbnb.gr/a/?af=43720035&c=.pi0.pk65...3EAAYASAAEgI82fD_BwE
www.booking.com/index.el.html?label=gen1...sb_price_type=total&

1500 το μήνα!!!!
Με μια μέση πληρότητα 50% (που είναι πολύ εκτός αν είσαι κάτω από την ακρόπολη) για να βγάλεις 1500 πρέπει να το νοικιάζεις 250€ τη μέρα αν υπολογίσεις 12% φόρο 15% προμήθεια AirBnB συντηρήσεις ΔΕΚΟ καθαριότητες κλπ. με 250 τη μέρα βρίσκεις μονοκατοικία στη Γλυφάδα μπροστά στη θάλασσα οχι 60μ2 διαμέρισμα. Επιπλέον αν αύριο το πρωι ξυπνήσει στραβά κανένας υπουργός και ψηφίσει κανένα μέτρο του στυλ συναίνεση ΟΛΩΝ των ενοίκων της πολυκατοικίας η ιδιαίτερη είσοδο για τους ενοικιαστές AirBnB θα μείνεις με το μανουάλι στο χέρι. Επενδύσεις τετοιου μεγέθους (<1Μ) δύσκολα αποδίδουν στην Ελλάδα αν δεν τις δουλέψεις μόνος σου. Τα μεγάλα ψάρια κερδίζουν σοβαρά προϊόντος του χρόνου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 14 Μαϊ 2019 22:31 #30

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
ρε παιδια κατανοω τους παντες αλλα αληθεια ακομη ασχολειστε με σοβαρους τροπους να βγαλετε αξιοπρεπη κερδη στην ελλαδα?

εδω ελλαδα δεν ειναι να εχεις τιποτα!!!

εχω προσωπικα καταληξει στο συμπερασμα οτι η καλυτερη λυση ειναι να εισαι ολιγαρκης.

τα υπολοιπα μονο προβληματα εις βαρος της υγειας μακροπροθεσμα επιφερουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 15 Μαϊ 2019 16:44 #31

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Stefan έγραψε:
Χα χα χα καλο :laugh: να επενδυεις με λεφτα από δανειο, όχι με δικα σου. Κι αν πεσεις εξω απλα αφηνεις φεσι στη τραπεζα

Stefan, δεν κατέβηκα απο τον Άρη, μάλλον εσύ έχεις πρόβλημα αντίληψης.
Από την αρχή έχω τονίσει πως εννοώ κ γράφω για ΑΓΟΡΆ κ εκμετάλλευση άδειας ταξί κ ΌΧΙ για απλούς οδηγούς ταξί.
Ακόμη κ έτσι όμως, ένας απλός οδηγός βγάζει τουλάχιστον 2500€ μηνιαίως μικτά.
Τώρα, αν αφαιρέσει το ενοίκιο των 900€ σίγουρα δεν του μένουν πολλά στην τσέπη.
Ξαναλέω όμως, ΔΕΝ εννοώ οδηγούς αλλά ιδιοκτήτες.
Αν έχεις ακόμη αμφιβολίες μπες σε ένα ταξί από την έναρξη ως τη λήξη της βάρδιας, σε μία μέρα δηλαδή κ σημείωσε τι λεφτά θα βγάλει.
Κ μετά πεστα μας πάλι.
Κ κυρίως κόψε την ειρωνία κ απάντα κόσμια όπως σου απευθύνομαι.
Εντάξει;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, GSAKKI

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 15 Μαϊ 2019 17:40 #32

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Stefan, δεν κατέβηκα απο τον Άρη, μάλλον εσύ έχεις πρόβλημα αντίληψης.
Από την αρχή έχω τονίσει πως εννοώ κ γράφω για ΑΓΟΡΆ κ εκμετάλλευση άδειας ταξί κ ΌΧΙ για απλούς οδηγούς ταξί.
Ακόμη κ έτσι όμως, ένας απλός οδηγός βγάζει τουλάχιστον 2500€ μηνιαίως μικτά.
Τώρα, αν αφαιρέσει το ενοίκιο των 900€ σίγουρα δεν του μένουν πολλά στην τσέπη.
Ξαναλέω όμως, ΔΕΝ εννοώ οδηγούς αλλά ιδιοκτήτες.
Αν έχεις ακόμη αμφιβολίες μπες σε ένα ταξί από την έναρξη ως τη λήξη της βάρδιας, σε μία μέρα δηλαδή κ σημείωσε τι λεφτά θα βγάλει.
Κ μετά πεστα μας πάλι.
Κ κυρίως κόψε την ειρωνία κ απάντα κόσμια όπως σου απευθύνομαι.
Εντάξει;

Eβαλες λαθος quote, αυτό απεθυνοταν στον άλλο φιλο.
Ένα απλο αστειακι του τυπου "στον Αρη ησουν και τωρα κατεβηκες στην Αθηνα?" και με φατσουλα, το εξέλαβες ως ειρωνια? Εγω καταλαβα ότι νευριασες επειδη καποιος σου υπεδειξε μια πραγματικοτητα διαφορετικη απ αυτη που νομιζες.
Κοσμια απευθυνεσαι?... Πως, με εκφρασεις "εχεις πρόβλημα αντιληψης", "και μετα πεστα μας παλι" ?

Επι της ουσιας τωρα, μεχρι πριν λιγο καιρο επαιρνα ταξι 2 φορες την ημερα και ακουγα τα παραπονα των οδηγων, σχεδόν ειχα γινει κι εγω οδηγος και συνεπασχα μαζι τους :) Μαθαινα ποσα πρεπει να βγαλουν την ημερα μίνιμουμ για να καλυφθει το νοικι, και τα λοιπα εξοδα, ότι καποιες μερες δεν εβρισκαν κανεναν πελατη γυριζοντας επι πολλες ωρες κλπ. Ναι εσυ μιλας για ιδιοκτησια και εκμεταλλευση της αδειας, οταν λοιπον ο οδηγος δε θα εχει να σε πληρωσει τι θα κανεις, ξαναρωταω? Καταρχήν είναι ευκολο να τον διωξεις αμεσως?
Τελευταία διόρθωση: 15 Μαϊ 2019 17:45 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 15 Μαϊ 2019 18:29 #33

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Stefan έγραψε:
Eβαλες λαθος quote, αυτό απεθυνοταν στον άλλο φιλο.
Ένα απλο αστειακι του τυπου "στον Αρη ησουν και τωρα κατεβηκες στην Αθηνα?" και με φατσουλα, το εξέλαβες ως ειρωνια? Εγω καταλαβα ότι νευριασες επειδη καποιος σου υπεδειξε μια πραγματικοτητα διαφορετικη απ αυτη που νομιζες.
Κοσμια απευθυνεσαι?... Πως, με εκφρασεις "εχεις πρόβλημα αντιληψης", "και μετα πεστα μας παλι" ?

Επι της ουσιας τωρα, μεχρι πριν λιγο καιρο επαιρνα ταξι 2 φορες την ημερα και ακουγα τα παραπονα των οδηγων, σχεδόν ειχα γινει κι εγω οδηγος και συνεπασχα μαζι τους :) Μαθαινα ποσα πρεπει να βγαλουν την ημερα μίνιμουμ για να καλυφθει το νοικι, και τα λοιπα εξοδα, ότι καποιες μερες δεν εβρισκαν κανεναν πελατη γυριζοντας επι πολλες ωρες κλπ. Ναι εσυ μιλας για ιδιοκτησια και εκμεταλλευση της αδειας, οταν λοιπον ο οδηγος δε θα εχει να σε πληρωσει τι θα κανεις, ξαναρωταω? Καταρχήν είναι ευκολο να τον διωξεις αμεσως?

Επειδή γράφω από κινητό κ έχει αλλάξει το σύστημα, δεν μπορώ να κάνω παράθεση στο κείμενο που θέλω.
Επικοινώνησα με τον διαχειριστή κ θα βρούμε λύση.
Όπως σου έγραψα πριν, στο ύφος που μου απευθύνεται κάποιος απαντάω ανάλογα.
Δεν είμαι άγιος να στρέφω κ το άλλο μάγουλο.
Για να κλείσω εγώ τουλάχιστον το θέμα, δεν είμαι ταξιτζής, δεν έχω άδεια ούτε έχω συγγενή ταξιτζή.
Μόνο 3 φίλους ιδιοκτήτες ταξί.
Αυτοί μου είπαν πόσα βγάζουν κ εργάζονται στην Αθήνα.
Ξέρω κ έναν τέταρτο που κάνει καθημερινά την απόσταση Αγρίνιο Αθήνα κ επιστροφή, με 4 άτομα επιβάτες από 100€ ο καθένας πήγαινε -ελα.
Αυτός είναι εκτός συναγωνισμού βέβαια..
Στην Ελλάδα γενικά όλοι κλαίγονται.
Κ εφοπλιστής να είσαι πάλι θα λες πως δεν βγαίνεις.
Τόσα χρόνια ακούω πως οι ταξιτζήδες πεινανε, πώς θα πουλήσουν τις άδειες κλπ.
Αποτέλεσμα;
Η άδεια αυτή τη στιγμή, ναι μεν να πέσει από τα 250 χιλιάρικα προ κρίσης στα 85, αλλά δεν έχει πέσει κ στα 5 χιλιάρικα, έτσι;
Άρα, δεν έχει ισοπεδωθεί ο κλάδος..
Δεν λέω βέβαια πως ένας ιδιοκτήτης ταξί είναι κροίσος, αλλά τέλος πάντων, δεν βλέπω κάτι καλύτερο σαν επένδυση αυτή την εποχή, σε αυτή τη χώρα.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 15 Μαϊ 2019 18:31 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 15 Μαϊ 2019 21:50 #34

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
παντως αν μπορεις την ενοικιαση της αδειας να την συνδιασεις και με ενα leasing ταξι, και να μετακυλισεις τη χρεωση, ο ενοικιαστης θα εχει καινουριο αυτοκινητο πληρωμενα ολα εκτος απο καυσιμα και ενα ενιαιο ενοικιο.
πολλοι χρησιμοποιουν και το beat οποτε εχουν πελατεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 16 Μαϊ 2019 00:37 #35

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Για να κλείσω εγώ τουλάχιστον το θέμα, δεν είμαι ταξιτζής, δεν έχω άδεια ούτε έχω συγγενή ταξιτζή.
Μόνο 3 φίλους ιδιοκτήτες ταξί.
Αυτοί μου είπαν πόσα βγάζουν κ εργάζονται στην Αθήνα.
Ξέρω κ έναν τέταρτο που κάνει καθημερινά την απόσταση Αγρίνιο Αθήνα κ επιστροφή, με 4 άτομα επιβάτες από 100€ ο καθένας πήγαινε -ελα.
Αυτός είναι εκτός συναγωνισμού βέβαια..
Στην Ελλάδα γενικά όλοι κλαίγονται.
Κ εφοπλιστής να είσαι πάλι θα λες πως δεν βγαίνεις.
Τόσα χρόνια ακούω πως οι ταξιτζήδες πεινανε, πώς θα πουλήσουν τις άδειες κλπ.
Αποτέλεσμα;
Η άδεια αυτή τη στιγμή, ναι μεν να πέσει από τα 250 χιλιάρικα προ κρίσης στα 85, αλλά δεν έχει πέσει κ στα 5 χιλιάρικα, έτσι;
Άρα, δεν έχει ισοπεδωθεί ο κλάδος..
Δεν λέω βέβαια πως ένας ιδιοκτήτης ταξί είναι κροίσος, αλλά τέλος πάντων, δεν βλέπω κάτι καλύτερο σαν επένδυση αυτή την εποχή, σε αυτή τη χώρα.

Απ οτι φαινεται δεν προσεχεις τι γραφω. Μιλησα για τους οδηγούς τι περνάνε, όχι για τους ιδιοκτητες.
Και για να (ξανα)ερθουμε στο θεμα, ξανακανω την ερωτηση στην οπoία στηριζεται και η παρεμβαση μου: Τι θα γινει αν ο οδηγος σου δεν εχει να σε πληρωσει, και κατά ποσο ειναι ευκολο να τον διωξει ςαμεσως?
Τελευταία διόρθωση: 16 Μαϊ 2019 00:40 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 16 Μαϊ 2019 01:19 #36

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Stefan έγραψε:
Απ οτι φαινεται δεν προσεχεις τι γραφω. Μιλησα για τους οδηγούς τι περνάνε, όχι για τους ιδιοκτητες.
Και για να (ξανα)ερθουμε στο θεμα, ξανακανω την ερωτηση στην οπoία στηριζεται και η παρεμβαση μου: Τι θα γινει αν ο οδηγος σου δεν εχει να σε πληρωσει, και κατά ποσο ειναι ευκολο να τον διωξει ςαμεσως?

Δεν έχω υπόψη μου κάποια τέτοια περίπτωση.
Με αυτό το σκεπτικό όμως κανείς δεν θα αγόραζε μαγαζί, σπίτι, χωράφι, άδεια ταξί ή οτιδήποτε προς ενοικίαση, γιατί θα υπήρχε το ρίσκο να μην τον πληρώσει ο ενοικιαστής.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 16 Μαϊ 2019 01:22 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα