Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019?

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 25 Μαϊ 2019 17:40 #73

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
batista έγραψε:
Shame on you........ και για τα δυο.
Δεν φταιω εγω...ηταν τυχαιο. :laugh: :laugh: :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 25 Μαϊ 2019 17:43 #74

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
CV έγραψε:
Δεν φταιω εγω...ηταν τυχαιο. :laugh: :laugh: :laugh:

Τέλος πάντων... Να μην επαναληφθεί.... :whistle:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 26 Μαϊ 2019 02:16 #75

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
CV έγραψε:
Δεν φταιω εγω...ηταν τυχαιο. :laugh: :laugh: :laugh:


Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), CV

Σε airbnb ή booking! 02 Ιουλ 2019 09:36 #76

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
sosimple έγραψε:
1000 φορες καλυτερα να αγορασεις μια αδεια ταξι που λεει και ο φιλος παραπανω και να το δουλεψεις ο ιδιος.

Αποφεύγουν τα ταξί λόγω υψηλού κόστους και διπλής ταρίφας
Το μεταφορικό έργο έχει περιοριστεί κατά 60% την τελευταία δεκαετία, ενώ η έλλειψη πόρων οδηγεί στη γήρανση του στόλου, που έχει άμεσο αντίκτυπο τόσο στο επίπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών όσο και στο κόστος συντήρησης και κυκλοφορίας των ταξί.
Η οικονομική κρίση έχει αναγκάσει το 93% των οδηγών να κάθεται στο τιμόνι για τουλάχιστον 10 ώρες την ημέρα, ενώ το 65% ξεπερνά τις 12 ώρες ημερησίως. Η πλειονότητα των οδηγών (96%) απασχολείται για 6 ημέρες την εβδομάδα τουλάχιστον και το 60% εργάζεται 7 ημέρες την εβδομάδα.
www.kathimerini.gr/1030272/article/epika...s-kai-diplhs-tarifas
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Σε airbnb ή booking! 03 Ιουλ 2019 04:57 #77

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
Βρηκα στο ιντερνετ σε μορφη διαφημισης μια ελκυστικη προταση, 3% στην hsbc... Προθυμοι επενδυτες, σπευσατε!

www.hsbc.gr/el-gr/accounts/products/term...WM:L9:INV:1:1902:004:


γιώργης (yorgi) έγραψε:
Το μεταφορικό έργο έχει περιοριστεί κατά 60% την τελευταία δεκαετία, ενώ η έλλειψη πόρων οδηγεί στη γήρανση του στόλου, που έχει άμεσο αντίκτυπο τόσο στο επίπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών όσο και στο κόστος συντήρησης και κυκλοφορίας των ταξί.


Υπαρχει ένας νομος που λεει ότι μετα απο 10κατι χρονια πρεπει υποχρεωτικα να αλλαξεις το αυτοκινητο.
Τελευταία διόρθωση: 03 Ιουλ 2019 04:57 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Σε airbnb ή booking! 03 Ιουλ 2019 08:33 #78

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Stefan έγραψε:
Βρηκα στο ιντερνετ σε μορφη διαφημισης μια ελκυστικη προταση, 3% στην hsbc... Προθυμοι επενδυτες, σπευσατε!

www.hsbc.gr/el-gr/accounts/products/term...WM:L9:INV:1:1902:004:

Ναι, υπάρχει αρκετούς μήνες αυτό. Καλό για όποιον έχει δολάρια στην κατοχή του.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 10 Σεπ 2020 04:14 #79

  • ΘΕΟΦΙΛΟΣ (fedor1981)
  • Το Άβαταρ του/της ΘΕΟΦΙΛΟΣ  (fedor1981)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 2
φιλε μου διαβασα ολα τα κειμενα περι επενδυσεις απο ολους πριν απαντησω.Ειμαι ιδιοκτητης ταξι απο το 2008,που ναι μεν την αγορασα 200 χιλ,αλλα τοτε αξιζε το κοπο.Αν θες να αγορασεις αδεια για επενδυση μαθε οτι πλεον μονο 1 αδεια,δεν αξιζει.Τωρα εχουμε covid που εχει παει στο πατο η δουλεια,και η αδεια 75 χιλ αλλα μονο με μια πλεον δε τραβαει σε περιπτωση που θες απλα για επενδυση.750 το χαρτι,(850 αν εχεις αμαξι)..λοιπον 220 τεβε (κουλη θελατε),50 φορο επιτιδευματος,φορο 26% και προκαταβολη φορου 100%.θα σου μενου 4 κατοσταρικα.ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΠΛΕΟΝ μονο γιατι θα εχεις πληρωσει το τεβε απλως θα αυξηθει λιγο η εφορια..οποτε με 2 αδειες θα σου μεινει κανα χιλιαρικο τσεπη.αλλα θα δωσεις 160 χιλ.και ολα αυτα προ κορονοιου...τωρα που εχει πεσει η αδεια ειναι ευκαιρια να αγορασεις αν θες,αλλα τα νοικια απο 8 κατοσταρικα πεσανε στα 3.5 λογω κορονοιου.Και η δουλεια πλεον δεν αξιζει το κοπο,πολλες ωρες και η κουραση που δεχεσαι δεν εξισωνεται με το κερδος.Ειδικα ετσι οπως εχει γινει η αθηνα που κλεισανε και το κεντρο....αστα κολαση.Εγω θα τη πουλαγα αν εφτανε παλι 100 αλλα πλεον στην ελλαδα με τοση φορολογια και προκαταβολες και φπα δεν αξιζει ο κοπος να κανεις τιποτα.Για το ΑΙΡΒΝΒ δε ξερω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 10 Σεπ 2020 20:23 #80

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
ΘΕΟΦΙΛΟΣ (fedor1981) έγραψε:
φιλε μου διαβασα ολα τα κειμενα περι επενδυσεις απο ολους πριν απαντησω.Ειμαι ιδιοκτητης ταξι απο το 2008,που ναι μεν την αγορασα 200 χιλ,αλλα τοτε αξιζε το κοπο.Αν θες να αγορασεις αδεια για επενδυση μαθε οτι πλεον μονο 1 αδεια,δεν αξιζει.Τωρα εχουμε covid που εχει παει στο πατο η δουλεια,και η αδεια 75 χιλ αλλα μονο με μια πλεον δε τραβαει σε περιπτωση που θες απλα για επενδυση.750 το χαρτι,(850 αν εχεις αμαξι)..λοιπον 220 τεβε (κουλη θελατε),50 φορο επιτιδευματος,φορο 26% και προκαταβολη φορου 100%.θα σου μενου 4 κατοσταρικα.ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΠΛΕΟΝ μονο γιατι θα εχεις πληρωσει το τεβε απλως θα αυξηθει λιγο η εφορια..οποτε με 2 αδειες θα σου μεινει κανα χιλιαρικο τσεπη.αλλα θα δωσεις 160 χιλ.και ολα αυτα προ κορονοιου...τωρα που εχει πεσει η αδεια ειναι ευκαιρια να αγορασεις αν θες,αλλα τα νοικια απο 8 κατοσταρικα πεσανε στα 3.5 λογω κορονοιου.Και η δουλεια πλεον δεν αξιζει το κοπο,πολλες ωρες και η κουραση που δεχεσαι δεν εξισωνεται με το κερδος.Ειδικα ετσι οπως εχει γινει η αθηνα που κλεισανε και το κεντρο....αστα κολαση.Εγω θα τη πουλαγα αν εφτανε παλι 100 αλλα πλεον στην ελλαδα με τοση φορολογια και προκαταβολες και φπα δεν αξιζει ο κοπος να κανεις τιποτα.Για το ΑΙΡΒΝΒ δε ξερω.

Εσυ ξέρεις τη δουλειά σου άρα σε γενικές γραμμές πάσο. Δυο ενστάσεις μόνο οχι 26% αλλά 24% (μικρό το κακό) από 29% όμως.
Οι εισφορές ΤΕΒΕ 220 μια χαρά είναι. Το 2008 πόσο πλήρωνες ΤΕΒΕ? Το 2018? Σε εμένα το εκκαθαριστικό του 2019 για τον ΕΦΚΑ ήταν 23800€!!!!!! Αρα ακούω Κατρουγκάλ και τρέχω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 10 Σεπ 2020 23:59 #81

  • ΘΕΟΦΙΛΟΣ (fedor1981)
  • Το Άβαταρ του/της ΘΕΟΦΙΛΟΣ  (fedor1981)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 2
Δε θυμαμαι ποσο εδινα σιγουρα λιγοτερο αλλα το τεβε ειναι μικρο το κακο σε σχεση με την εφορια..τοτε εδινα θυμαμαι μονο φορο επιτηδευματος 600 το χρονο.Ομως το 08 τα νοικια για ενα ολοκληρο ταξι ηταν στα 70 ευρω ημερισιως.Μετα τη κριση πεσανε στα 45.Αλλα για καποιον που θελει να παρει σκετο χαρτι για επενδυση,δεν αξιζει.Απο τα 750 (προ κορονοιου) θα του μεινουν τα 350-400..τωρα αν το δεις σε σχεση με το τι σου δινει μια τραπεζα απο θεμα αποδοσης οκ.Εγω παντως αν ειχα μια 80ρα θα επερνα ενα 3ρι,θα το εκανα λουξ και θα καθαριζα 100 τη μερα απο airbnb.(αν και ενας φιλος που ασχολειται με αυτα,μου ειχε πει καλυτερα 2 μικρα απο ενα μεγαλο)Οποτε αμα επιμενεις για ταξι,καλυτερα 2 παρα μια..παρε και κανα μαντρα τηλ να σου πει και αυτος ( ΣΠΑΝΟΣ-ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ που δεν ειναι λαμογια). Περνεις 2 αδειες,δινεις 160 χιλ και καθαριζεις το μηνα 1200 και τελος δεν ασχολεισαι καθολου.Αλλα η μια,θα παει ολη στα τεβε-εφορια.Αν ομως σκεφτεσαι για αδεια καντο ΤΩΡΑ.λογω κορονοιου,απο 120 επεσε αποτομα στα 80.ομως με το εμβολιο θα ξανα ανεβει.κατω απο 80-75 δε παιζει να πεσει γιατι ολο αυτο ειναι παροδικο.και γω το μετανιωσα που δεν την εσπρωσξα στα 100 εστω,τωρα θα την ξανα αγοραζα φτηνοτερα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα