Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 09 Απρ 2024 12:26 #559

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Μόλις μίλησα με εκπρόσωπο της Πειραιώς για να αγοράσω έντοκα από την δευτερογενή.
Μου έστειλε κάτι αποδόσεις μεταξύ 2,4-2,8%.
Του λέω, μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος με τις αποδόσεις;
Είναι πολύ χαμηλές.
Μου απάντησε πως υπάρχει τρελή ζήτηση για εντοκα κ έχουν πέσει οι αποδόσεις.
Παρόλο που γίνεται το αντίθετο σε αυτές τις περιπτώσεις, δεν επέμεινα κ δώσαμε ραντεβού σε δύο εβδομάδες, όταν θα βγουν τα νέα εξάμηνα για να τα πάρω από πρωτογενή.
Σας έχουν πει κάτι παρόμοιο;

Αν δεν αγοράσεις την ημέρα της δημοπρασίας φυσικό είναι αλλά το πιο πιθανό είναι να σου λέει ψέματα όμως γιατί όλες οι τράπεζες είναι σε κόντρα με τις επενδυτικές οπότε έχω ακούσει τρελές ιστορίες με πελάτες που θέλανε να κάνουν ΕΓΕΔ και τα καταστήματα τραπεζών τους λέγανε διαφορά ψέματα γιατί ο διευθυντής της τράπεζας χάνει μπόνους κάθε φορά που φεύγουν τα λεφτά από το κατάστημα και πάνε στην επενδυτική και παίρνει μπόνους η επενδυτική. Αυτό είναι κανόνας. Άρα άμα ήμουν υπάλληλος της τράπεζας θα έκανα τα πάντα να μείνουν τα λεφτά στο κατάστημα γιατί κατάστημα χωρίς λεφτά κλείνει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 09 Απρ 2024 13:13 #560

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Bernikos έγραψε:
Αν δεν αγοράσεις την ημέρα της δημοπρασίας φυσικό είναι αλλά το πιο πιθανό είναι να σου λέει ψέματα όμως γιατί όλες οι τράπεζες είναι σε κόντρα με τις επενδυτικές οπότε έχω ακούσει τρελές ιστορίες με πελάτες που θέλανε να κάνουν ΕΓΕΔ και τα καταστήματα τραπεζών τους λέγανε διαφορά ψέματα γιατί ο διευθυντής της τράπεζας χάνει μπόνους κάθε φορά που φεύγουν τα λεφτά από το κατάστημα και πάνε στην επενδυτική και παίρνει μπόνους η επενδυτική. Αυτό είναι κανόνας. Άρα άμα ήμουν υπάλληλος της τράπεζας θα έκανα τα πάντα να μείνουν τα λεφτά στο κατάστημα γιατί κατάστημα χωρίς λεφτά κλείνει.

Έτσι σκέφτηκα κ εγώ.
Όταν του είπα πως "αγόρασα όμως από την δευτερογενή μέσα Μαρτίου την έκδοση που λήγει 23-8 μέσω EuroBank κ μου έδωσε γύρω στο 3,4%", μου έριξε την καταπληκτική ατάκα "η EuroBank ίσως σας κάνει καλύτερη τιμή"!!!!!
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 09 Απρ 2024 15:40 #561

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 284
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 71
  • Κάρμα: 0
Έτσι είναι.
Η Πειραιώς δίνει πολύ λίγο γιατί προωθεί τα δικά τής
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 09 Απρ 2024 16:28 #562

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Οι συστημικες είναι για τα πανηγύρια. Παντού χρεώσεις, προσωπικό δεν εχουν. Γενικά σε κλέβουν παντού. Εγω γι αυτο παω στην Αττικα και είμαι ψιλο ευχαριστήμενος. Παραπάνω γραφω πηρα ετησιο λιγες μέρες πριν. Δευτερογενή 3.2+
Το μόνο που σκέφτομαι μήπως να αγοράσω απο χρηματιστήριακη. Είμαι σχεδόν σίγουρος θα παρω ελαφρώς καλύτερη απόδοση. Απλα δεν τους εχω και μεγάλη εμπιστοσύνη. Τουλάχιστον η τράπεζα εχει μια συγκεκριμένη δομη. Οι αλλες είναι μικρό εταιρείες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 09 Απρ 2024 18:46 #563

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
sosimple έγραψε:
Οι συστημικες είναι για τα πανηγύρια. Παντού χρεώσεις, προσωπικό δεν εχουν. Γενικά σε κλέβουν παντού. Εγω γι αυτο παω στην Αττικα και είμαι ψιλο ευχαριστήμενος. Παραπάνω γραφω πηρα ετησιο λιγες μέρες πριν. Δευτερογενή 3.2+
Το μόνο που σκέφτομαι μήπως να αγοράσω απο χρηματιστήριακη. Είμαι σχεδόν σίγουρος θα παρω ελαφρώς καλύτερη απόδοση. Απλα δεν τους εχω και μεγάλη εμπιστοσύνη. Τουλάχιστον η τράπεζα εχει μια συγκεκριμένη δομη. Οι αλλες είναι μικρό εταιρείες.

Στην χρηματιστηριακή θα πρέπει να βάλεις τα λεφτά σού στον λογαριασμό της χρηματιστηριακής κάτι που ψυχολογικά κάποιος κόσμος δεν το αντέχει γιατί φοβάται ότι η χρηματιστηριακή δεν θα επενδύσει τα λεφτά του μετά και θα του στείλει ψεύτικα πινακιδια και είναι απατεώνες κτλ αλλά στην πράξη αυτές χρηματιστηριακές είναι πολλά χρόνια στην πιάτσα δεν βγήκαν χθές πότε έγινε τελευταία φορά κάτι τέτοιο .. .. αυτό εκμεταλλεύονται οι τράπεζες και σου λέει σε χρεώνω παραπάνω αλλά κοιμάσαι ήσυχος. Είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας τι ταιριάζει στο προφίλ του κάθε επενδυτή. Το ίδιο σου γράφω και για την revolut που ρώτησες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, john (moody)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 09 Απρ 2024 20:23 #564

  • john (moody)
  • Το Άβαταρ του/της john (moody)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 1
Bernikos έγραψε:
Στην χρηματιστηριακή θα πρέπει να βάλεις τα λεφτά σού στον λογαριασμό της χρηματιστηριακής κάτι που ψυχολογικά κάποιος κόσμος δεν το αντέχει γιατί φοβάται ότι η χρηματιστηριακή δεν θα επενδύσει τα λεφτά του μετά και θα του στείλει ψεύτικα πινακιδια και είναι απατεώνες κτλ αλλά στην πράξη αυτές χρηματιστηριακές είναι πολλά χρόνια στην πιάτσα δεν βγήκαν χθές πότε έγινε τελευταία φορά κάτι τέτοιο .. .. αυτό εκμεταλλεύονται οι τράπεζες και σου λέει σε χρεώνω παραπάνω αλλά κοιμάσαι ήσυχος. Είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας τι ταιριάζει στο προφίλ του κάθε επενδυτή. Το ίδιο σου γράφω και για την revolut που ρώτησες.

Συμφωνώ με όσα αναφέρετε για την αγορά μέσω χρηματιστηριακών.Ενώ στην αγοραπωλησία μετοχών υπάρχει η δυνατότητα στον αγοραστή να δεί τα υπόλοιπα του στο αποθετήριο τίτλων μέσω axiaweb και το ίδιο συμβαίνει στην αγορά ΕΓΕΔ απο πρωτογενή μέσω τραπεζών , στην περίπτωση αγοράς ΕΓΕΔ μέσω ΑΕΠΕΥ πρέπει κάποιος να αρκεστεί στο πινακίδιο αγοράς και στο αντίγραφο στον επενδυτικό του λογαριασμό στην Τράπεζα Ελλάδος που θα λάβει στο email του.
Όσο για το πότε έγινε κάτι σε χρηματιστηριακή η απάντηση είναι πολύ πρόσφατα:
www.euro2day.gr/news/market/article/2238...inetai-h-agonia.html
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple, Bernikos

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 09 Απρ 2024 21:23 #565

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
john (moody) έγραψε:
Συμφωνώ με όσα αναφέρετε για την αγορά μέσω χρηματιστηριακών.Ενώ στην αγοραπωλησία μετοχών υπάρχει η δυνατότητα στον αγοραστή να δεί τα υπόλοιπα του στο αποθετήριο τίτλων μέσω axiaweb και το ίδιο συμβαίνει στην αγορά ΕΓΕΔ απο πρωτογενή μέσω τραπεζών , στην περίπτωση αγοράς ΕΓΕΔ μέσω ΑΕΠΕΥ πρέπει κάποιος να αρκεστεί στο πινακίδιο αγοράς και στο αντίγραφο στον επενδυτικό του λογαριασμό στην Τράπεζα Ελλάδος που θα λάβει στο email του.
Όσο για το πότε έγινε κάτι σε χρηματιστηριακή η απάντηση είναι πολύ πρόσφατα:
www.euro2day.gr/news/market/article/2238...inetai-h-agonia.html

Έχετε δίκιο γιατί παγκόσμιος γίνεται πολύ συχνά όχι μόνο με απάτη χρηματιστηριακών που βάζουν λουκέτο αλλά και με απάτη μετοχών από εταιρείες μαϊμούδες. Γενικά ο κόσμος του χρηματιστηρίου έχει αρκετές απάτες που από πίσω κρύβεται και πολιτικό σύστημα. Τελευταία είναι στην μόδα η απάτη του άνθρακα και ενέργειας κτλ. Παλιότερα έχουν καταρρεύσει μέχρι και κολοσσοί. Οι Τράπεζες ακόμα και λουκέτο να βάλουν έχουν από πίσω παγκόσμια πολιτική κάλυψη ενώ οι χρηματιστηριακές και οι ασφαλιστικές όχι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 10 Απρ 2024 17:36 #566

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Bernikos έγραψε:
. Οι Τράπεζες ακόμα και λουκέτο να βάλουν έχουν από πίσω παγκόσμια πολιτική κάλυψη ενώ οι χρηματιστηριακές και οι ασφαλιστικές όχι
Ακριβώς. Ακόμα και ο Σύριζα που ηταν το κόμμα που θεωρητικά φοβόταν λιγότερο απο καθε αλλο το κλείσιμο των τραπεζών, σε ερώτηση γιατι δεν αφήσατε χρεοκοπημενες τράπεζες να καταρρεύσουν αντι να υπερ φορολογισετε τον κόσμο, ειχε πει την ατάκα : Αν αφήναμε τράπεζα να καταρρεύσει, θα γινόταν ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος στην Ελλάδα.. Και αυτο δείχνει την ψυχολογία όλων των πολιτικών ασχέτως τι λενε προεκλογικα. Συμφωνώ ότι είναι κυρίως ψυχολογικο το θέμα, αλλα δηλώνω θύμα αυτής της ψυχολογίας για την ώρα..
Τελευταία διόρθωση: 10 Απρ 2024 17:37 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 15 Απρ 2024 10:44 #567

  • mikegad
  • Το Άβαταρ του/της mikegad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Η Πειραιώς παίρνει απίστευτη προμήθεια στην δευτερογενή.
Πριν λίγες μέρες είχα ρωτήσει σε Πειραιώς και Eurobank, για έντοκο με την ίδια ημερομηνία λήξης και η διαφορά ήταν περίπου 1%
3,5% η Eurobank
2.5% η Πειραίως

Αν κάποιος έχει άποψη για Alphabank και Εθνική ας ενημερώσει να έχουμε μια εικόνα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikiforos (Thodoros), Καράντη Μαρία (cross), sosimple
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα