Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 28 Σεπ 2022 18:11 #64

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
@sosimple

Προετοιμάσου για επόμενες εκδόσεις από τώρα.

Χρειάζεται να ανοίξεις λογαριασμό στην τράπεζα που θα δεχθεί να σου δώσει τελικά πρωτογενή, απ' ότι κατάλαβες κάποιες αρνούνται.

Για το άνοιγμα λογαριασμού τα χαρτιά είναι εύκολα, τα γνωστά χαρτιά επικαιροποίησης. Στη συνέχεια θα υπογράψεις Mifid και τέλος είσαι έτοιμος, να κτυπήσεις στην επόμενη λήξη σου. Αν δεν έχεις ρήτρα διακοπής προθεσμιακής, φυσικά σε συμφέρει να βγεις από προθεσμιακή και να μπεις στα έντοκα, πολλές φορές η διαφορά απόδοσης μπορεί να καλύπτει και την πιθανή ρήτρα.

Όσο για το εξάμηνο, χρόνο, έχει δίκιο ο φίλος SiMpAn, όταν ο ρυθμός αύξησης των επιτοκίων είναι μεγάλος, τότε τα μικρότερα δεσμευτικά χρονικά διαστήματα, δίνουν την ευκαιρία να απολαύσεις καλύτερο αποτέλεσμα από τα ετήσια, γιατί θα έχεις ακόμη μια ευκαιρία να πάρεις μεγαλύτερο επιτόκιο για το δεύτερο εξάμηνο π.χ. Το αντίθετο συμβαίνει βέβαια όταν τα επιτόκια πέφτουν.

Καλό απόγευμα.
Τελευταία διόρθωση: 28 Σεπ 2022 18:14 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, SiMpAn

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 28 Σεπ 2022 19:01 #65

  • SiMpAn
  • Το Άβαταρ του/της SiMpAn
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 19
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 25
  • Κάρμα: 0
Ο λόγος αποφυγής των 52 εβδομάδων είναι απλά η μηνιαία άνοδος των επιτοκίων.

π.χ.
52 ->1,97%
26 ->1,95%
13 -> θα το δούμε την επόμενη Τετάρτη.

Αν το επόμενο των 26 πάει στο 2,50% και το μεθεπόμενο στο 3,50%, καταλαβαίνεις το ποσό της χασούρας...
Ομοίως, αν το επόμενο των 13 πάει στο 2% και το μεθεπόμενο στο 3%.

Πιστεύω να "πιάνεις" το συλλογισμό μου και να μην σε βραχυκύκλωσα.

Edit:
Μόλις τώρα είδα την ανάρτηση του φίλου ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) και τα θέτει πολύ σωστά.
Τελευταία διόρθωση: 28 Σεπ 2022 19:04 από SiMpAn.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 28 Σεπ 2022 22:25 #66

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
@sosimple

Προετοιμάσου για επόμενες εκδόσεις από τώρα.

Χρειάζεται να ανοίξεις λογαριασμό στην τράπεζα που θα δεχθεί να σου δώσει τελικά πρωτογενή, απ' ότι κατάλαβες κάποιες αρνούνται.
Τι εννοείς ακριβώς? Νομίζω 2 τράπεζες δινουν, Πειραιως και Eurobank, αν δεν εχω καταλάβει κατι λάθος.

υπάρχει καμία σελίδα καπου να λεει ημερομηνίες ποτε θα βγάλει τις επόμενες εκδόσεις το δημόσιο και για τι διάρκεια είναι καθε μια?
Τα εντοκα τι καλυψη εγγύησης έχουν? θεωρούνται λογικα επενδυτικά προϊόντα και καλύπτονται εως 20.000 αντι για 100.000 που έχει η προθεσμιακη?

Πχ εμένα λήγει μια προθεσμιακη σε 5-6 μέρες. 100.000+ Ποιο μηνα βγαινει η επόμενη 6μηνη που προλαβαίνω να κάνω?
είμαι στο δίλημμα να τα αφήσω ελευθερα περιμένοντας την επόμενη 6μηνη έκδοση ή να τα παω αττικα..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 28 Σεπ 2022 22:44 #67

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
sosimple έγραψε:
Τι εννοείς ακριβώς? Νομίζω 2 τράπεζες δινουν, Πειραιως και Eurobank, αν δεν εχω καταλάβει κατι λάθος.

υπάρχει καμία σελίδα καπου να λεει ημερομηνίες ποτε θα βγάλει τις επόμενες εκδόσεις το δημόσιο και για τι διάρκεια είναι καθε μια?
Τα εντοκα τι καλυψη εγγύησης έχουν? θεωρούνται λογικα επενδυτικά προϊόντα και καλύπτονται εως 20.000 αντι για 100.000 που έχει η προθεσμιακη?

Πχ εμένα λήγει μια προθεσμιακη σε 5-6 μέρες. 100.000+ Ποιο μηνα βγαινει η επόμενη 6μηνη που προλαβαίνω να κάνω?
είμαι στο δίλημμα να τα αφήσω ελευθερα περιμένοντας την επόμενη 6μηνη έκδοση ή να τα παω αττικα..

Το αρνούνται το χρησιμοποίησα γιατί παραπάνω αναφέρθηκε ότι η Πειραιώς π.χ. πουλά μόνο δευτερογενή ή τέλος πάντων προτιμά να πουλά δευτερογενή. Για την EUROBANΚ δεν γνωρίζω, η ATTICA γνωρίζω ότι δίνει πρωτογενή.

Τα έντοκα είναι επενδυτικά και γι' αυτό επιβάλλεται η υπογραφή MIFID.

Κάθε μήνα έχει 6μηνο, επικοινωνείς με την τράπεζα σου και σου λεέι την ακριβή ημέρα.

www.minfin.gr/web/guest/stoicheia-demosi...3524_resetCur%3Dtrue
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 29 Σεπ 2022 01:07 #68

  • mvc
  • Το Άβαταρ του/της mvc
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Τι προμήθειες υπάρχουν από την Αττικής στην πρωτογενή; Ο Οδδηχ λέει ότι δεν δίνει προμήθειες στις τράπεζες και απ´ότι καταλαβαίνω οι συστημικές δεν πολυψήνονται γιατί δεν το θεωρούν αρκετά κερδοφόρο. Οπότε σου κρατάει τίποτα η Αττικής να βγάλει το κατιτίς της;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 29 Σεπ 2022 07:55 #69

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 283
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 69
  • Κάρμα: 0
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
Το αρνούνται το χρησιμοποίησα γιατί παραπάνω αναφέρθηκε ότι η Πειραιώς π.χ. πουλά μόνο δευτερογενή ή τέλος πάντων προτιμά να πουλά δευτερογενή. Για την EUROBANΚ δεν γνωρίζω, η ATTICA γνωρίζω ότι δίνει πρωτογενή.

Τα έντοκα είναι επενδυτικά και γι' αυτό επιβάλλεται η υπογραφή MIFID.

Κάθε μήνα έχει 6μηνο, επικοινωνείς με την τράπεζα σου και σου λεέι την ακριβή ημέρα.

www.minfin.gr/web/guest/stoicheia-demosi...3524_resetCur%3Dtrue
Είσαι σίγουρος για την ΑΤΤΙΚΑ ?
Δίνει πρωτογενή?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 29 Σεπ 2022 08:31 #70

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
Το αρνούνται το χρησιμοποίησα γιατί παραπάνω αναφέρθηκε ότι η Πειραιώς π.χ. πουλά μόνο δευτερογενή ή τέλος πάντων προτιμά να πουλά δευτερογενή. Για την EUROBANΚ δεν γνωρίζω, η ATTICA γνωρίζω ότι δίνει πρωτογενή.
Εσυ καλα τα γράφεις, εγω εχω μπερδευτεί..
Η διαφορά πρωτογενή με δευτερογενή, ποια είναι? Νομιζα οτι πρωτογενή είναι ουσιαστικά χωρίς προμήθεια, πχ μέσω χρηματιστήριου, ενω δευτερογενή μεσω τράπεζων, με προμήθεια της τράπεζας δηλαδή.
Αν δίνουν και πρωτόγενη οι τράπεζες, αλλα κρατάνε και τοτε προμήθεια, τότε ποια η διαφορά απ το να σου δώσουν δευτερογενή ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 29 Σεπ 2022 08:41 #71

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 283
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 69
  • Κάρμα: 0
sosimple έγραψε:
Εσυ καλα τα γράφεις, εγω εχω μπερδευτεί..
Η διαφορά πρωτογενή με δευτερογενή, ποια είναι? Νομιζα οτι πρωτογενή είναι ουσιαστικά χωρίς προμήθεια, πχ μέσω χρηματιστήριου, ενω δευτερογενή μεσω τράπεζων, με προμήθεια της τράπεζας δηλαδή.
Αν δίνουν και πρωτόγενη οι τράπεζες, αλλα κρατάνε και τοτε προμήθεια, τότε ποια η διαφορά απ το να σου δώσουν δευτερογενή ?
Αποφεύγουν να δώσουν πρωτογενή και δεν το κάνουν όλες οι τράπεζες γιατί ΔΕΝ παίρνουν προμήθεια. Για αυτό είπε ο φίλος ότι πρέπει να είσαι στο personal banking της τράπεζας κτλ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 29 Σεπ 2022 08:45 #72

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Ναι, η ATTICA ασχολείται με πρωτογενή, ρωτήστε και αν έχουν όριο ποσού, από 100000 και πάνω σίγουρα παίζει. Το ποσό που ζητάτε, απορροφάται όλο.

Στην πρωτογενή δεν υπάρχουν προμήθειες στην τιμή που ανακοινώνεται, στην περίπτωση μας 1.95%, στη δευτερογενή υπάρχουν, δε γνωρίζω το ποσοστό.

Οι τράπεζες στην πρωτογενή μπορεί να έχουν κέρδος από τις μη ανταγωνιστικές προτάσεις επιτοκίων που κάνουν στον ΟΔΔΗΧ. Ο ΟΔΔΗΧ δέχεται ποσά από τράπεζες με επιτόκιο και πάνω από το 1.95% [ αν χρειάζεται μεγαλύτερο ποσό από αυτό που έχει προσφερθεί μέχρι το 1.95%], ίσως εκεί να κρύβεται το κέρδος της τράπεζας στην πρωτογενή, δηλαδή να έχει επιτύχει λίγο μεγαλύτερο επιτόκιο και να μάς δίνει το ανακοινωμένο, όπως άλλωστε πρέπει. Αυτά αποτελούν δική μου άποψη, δεν τα έχω διασταυρώσει.

Να κάνω και μια εξήγηση, αν γράφω κάτι, το έχω τεκμηριώσει. Στην περίπτωση της νέας επιτοκιακής πολιτικής στην ATTICA, είχα την πληροφόρηση πριν ανακοινωθεί επίσημα το προϊόν και όχι πλήρη, ότι είχα το έδωσα αμέσως. Το ότι δεν είχα πλήρη ενημέρωση δεν οφειλόταν σε μένα.

Αν εκφράζω προσωπικές απόψεις , ατεκμηρίωτες, θα το αναφέρω, όπως παραπάνω.

Στη συνέχεια δε θα απαντώ σε ερωτήσεις αν είμαι σίγουρος για αυτά που γράφω.

Καλημέρα.
Τελευταία διόρθωση: 29 Σεπ 2022 09:01 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, SiMpAn
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα