Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 30 Σεπ 2022 22:53 #82

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
SiMpAn έγραψε:
Φίλε ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna):

Με μια πιο προσεκτική ανάγνωση θα διαπιστώσεις ότι η 3η στήλη "ΛΗΞΗ" αναφέρει την επόμενη δημοπρασία.
Δηλαδή πχ στο 13 εβδομάδων

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑΣ: 3/8/2022

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ: 5/8/2022

ΛΗΞΗ: 4/11/2022 δηλαδή Τετάρτη 2/11/2022 θα γίνει η επόμενη δημοπρασία
Εκει που γράφει,"αποδοση" δεν είναι το επιτόκιο? Αν ναι πχ στα 26 εβδομάδων γιατι τα περισσότερα είναι αρνητικά?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 30 Σεπ 2022 22:55 #83

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 283
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 69
  • Κάρμα: 0
sosimple έγραψε:
Εκει που γράφει,"αποδοση" δεν είναι το επιτόκιο? Αν ναι πχ στα 26 εβδομάδων γιατι τα περισσότερα είναι αρνητικά?
Γιατί, μέχρι πρόσφατα, ήταν αρνητικά!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 01 Οκτ 2022 07:23 #84

  • vassilis (Vassilis)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (Vassilis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 122
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: -2
καλημέρα σε όλους
στην συγκεκριμμένη συζήτηση βρήκα πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες (το είπαν και άλλοι φίλοι) και γράφω λοιπόν και εγώ τις δικές μου πληροφορίες και σχόλια.
Απευθύνθηκα στην Πειραιώς, στην οποία μου είπαν ότι εχουν την δική τους "πρωτογενή" δηλαδή την Πέμπτη και την Παρασκευή μετά την έκδοσή μπορεί κάποιος να μπεί με ποσά ΕΩΣ 15000 Ευρώ με επιτόκιο περίπου 0.5% κάτω απότην έκδοση (αυτήν ουσιαστικά είναι η προμήθεια της Τράπεζας), δηλαδή η απόδοση από περίπου 2% που ήταν η απόδοση του 6-μήνου πήγε στο 1.5% περίπου. Η προμήθεις είναι η ίδια ανεξάρτητα από ποσό. Μπήκα με πολύ λίγα χρήματα περιμένονττας την έκδοση του 3-μήνου ΕΓΕΔ την ερχόμενη εβδομάδα
Από την ερχόμενη Δευτέρα ισχύουμ τα της "δευτερογενούς" με minimum 50000 Ευρώ και διαπραγμάτευση.

Παρακαλώ, αν ξέρει κάποιος, να επιβεβαιώσει κάποιος τις παραπάνω πληροφορίες γιατί είναι κάπως "περίεργες"

Ρωτησα και στην ΑΤΤΙΚΗΣ που με αποτρέπουν και με οδηγούν στην προθεσμιακή, γιατί προφνώς από εκεί κερδίζουν ενω στα ΕΓΕΔ είναι απλώς μεσάζοντες και δεν κερδίζουν τίποτε ενω έχει μεγάλη χαρτούρα, ακριβώς ότι λέει και ο φίλος "sosimple".

Ενα σχόλιο εδώ, το επιτόκιο της ΑΤΤΙΚΗΣ για ετήσιο (1.1% ή 1.3%) δεν νομίζω ότι συμφέρει γιατι τα επιτόκια μάλλον θα ανεβούν πολύ το επόμενο εξάμηνο. Αν συγκρίνουμε το εξάμηνο επιτόκιο (0.9%-1.1%) με το επιτόκιο των εξάμηνων ΕΓΕΔ (1.95%) αν κάποιος βάλει στην ΑΤΤΙΚΗΣ τα λεφτά του μισα-μισα, όπως ο sosimple τότε πηγείνει περίπου στο 1.5%, όπως ακριβώς και με την ΠΕΙΡΑΙΩΣ. Κερδισμένος βγαίνει μόνο στην ΑΤΤΙΚΗΣ, αν κάνει μόνο ΕΓΕΔ, που δεν νομίζω να του τα κάνουν, όπως λένε και άλλοι φίλοι εδώ
sosimple έγραψε:
Πηγα σήμερα στην Αττίκα, επαρχία. Συζήτησα για τα εντοκα και αν όντως δίνουν πρωτογενη αγορά (χωρίς προμήθεια της τράπεζας). Όντως το κάνουν. Ήταν η 1η μου επιλογή να ρωτήσω, μιας και στο δίλημμα μου να τα βάλω στην συγκεκριμένη προθεσμίακη ή εντοκα, αποφάσισα να κάνω και τα 2. Εβαλα 100χ στην ετήσια προθεσμίακη με 1.3, και μόλις λήξει η επόμενη προθεσμίακη σε 25 μέρες που είναι και τα περισσότερα 150χ +, θα τα βάλω στην επόμενη έκδοση εντοκα που θα βγει. (Η προηγ τράπεζα όπου τα ειχα με 0.4 μέχρι 0.8 έδινε).
Όντως δεν χαιρόταν και πολύ να τα βάλουν σε εντοκα και σε ωθουσαν σε προθεσμίακη. Ήταν εντιμοι, είπαν ότι στα εντοκα ουσιαστικά λειτουργούν σαν μεσάζοντες, δε βγάζουν τίποτα. Το μόνο κέρδος ότι έχουν ένα νέο πελάτη, μπορει να αφήσει κάποια σε λογαριασμό πριν και μετά κλπ. Αυτό που ουσίαστικα θέλανε, να αφήσεις ένα κομμάτι σε προθεσμίακη. Όχι ότι δεν θα το κάνανε διαφορετικα αλλά κάπου κάνανε αγγαρεία μετά.
Πάντως και αυτοί είπανε ότι υπάρχει σημαντική περίπτωση να μη πάρουν όλα τα λεφτά καθώς υπάρχει μεγάλη ζήτηση για εντοκα. Τους συνέβη ήδη είπαν. Ξεκίνησα τη διαδικασία, θα ετοιμάσουν τα χαρτιά και μέσα στη βδομάδα θα παω να υπογράψω. Θα μου στείλουν και ενα λινκ όπου μια μέρα πριν θα μαθαίνω ότι την επόμενη βγαίνει για έκδοση νέων εντόκων το δημόσιο. Το επιτόκιο θα ενημερώνει η τράπεζα την επόμενη και επιλέγεις αν θα μπεις εφόσον έχεις ήδη τα λεφτά σε λογαριασμό στην τράπεζα.. Κάπως ετσι. Στην πραξη θα φανεί. Έχει ένα συν η Αττίκα, εχει λίγο κόσμος, εξυπηρέτησαι και τουλάχιστον στο συγκεκριμένο κατάστημα είναι πάρα πόλοι σωστοί. Τα πάντα μετράνε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 01 Οκτ 2022 09:48 #85

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
@vassilis

Δεν υπάρχει πρωτογενής κάθε τράπεζας, ούτε μέσα σε εισαγωγικά, καταλαβαίνω πώς το είπε ο υπάλληλος, αλλά είναι καθαρά δευτερογενής αυτό που προσφέρει η Πειραιώς. Τώρα, να το βαφτίζει δική τους "πρωτογενή" είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ [τάση παραπληροφόρησης] και δεν είναι σωστή αντιμετώπιση του πελάτη. Η τραπεζικοί πρέπει να εξυπηρετούν τον πελάτη δίνοντας του σαφείς, ακριβείς πληροφορίες. Προσωπικά δε θα ξαναπατούσα στο συγκεκριμένο υποκατάστημα.
Είναι ξεκάθαρο ότι η Πειραιώς δεν ασχολείται με πρωτογενή και εγώ όταν τους επισκέφθηκα και τι δεν άκουσα, ότι τα έντοκα τα έχουμε για τους πελάτες μας [ δηλαδή κάνε μου μια προθεσμιακή με 0.20% για να σου δώσω έντοκο και τι έντοκο, με υπερ-προμήθεια] κλπ κλπ
Ευχαριστώ δε θα πάρω και δεν είναι αποδεκτές στις μέρες μας οι νεφελώδεις απαντήσεις, ούτε θα μάς εντυπωσιάσουν με καθρεφτάκια.

Ναι, χρειάζονται χαρτιά, αλλά μπορείς να τα φτιάξεις σε ουδέτερο χρόνο, μαζεύονται σε μία μέρα.

Η Αττικής καίγεται να αυξήσει τις καταθέσεις αυτή την περίοδο, γι' αυτό αποτρέπει τον πελάτη από τα έντοκα.

Το καταθετικό της Αττικής είναι το καλύτερο προϊόν μέχρι τώρα και ευέλικτο, προκάλεσε σοκ στην αγορά, ειδικά με το κόλπο του δώρου στο τέλος [για να περάσει και την έγκριση της ΤτΕ ? ]. Εκτίμηση μου είναι ότι οι υπόλοιπες τράπεζες θα αργήσουν πολύ να βγάλουν αντίστοιχο προϊόν, θα αντιδράσουν αλλά δε θα φτάσουν στο 1.1% 1.3%. Αν έχει ζήτηση το προϊόν και μαζέψουν το ποσό που έχουν προγραμματίσει, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το κόψουν.

Ποτέ όλα τα λεφτά σε ένα καλάθι, καλύτερα μοιρασμένα και ας πέφτει η απόδοση.

@SiMpAn

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Να κάνουμε το πρόσφατο παράδειγμα του εξαμήνου.

Γιατί με την πληροφόρηση που είχα από την τράπεζα, έπρεπε τα χρήματα να βρίσκονταν ελεύθερα την Πέμπτη, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς στη λήξη να ανανεώσεις με αγορά εντόκου, εκτός αν απλά ήθελαν τα χρήματα μια ημέρα πριν για σιγουριά.

Λοιπόν, η λήξη του προηγουμένου εξάμηνου εντόκου ήταν στις 30/9. Αν τα χρήματα έπρεπε να είναι ελεύθερα στις 29/9 Πέμπτη, όπως μου ζητήθηκε, σημαίνει ότι δεν μπορείς να συνεχίσεις με αγορά νέου εντόκου στη λήξη. Εκτός και αν τα χρήματα έπρεπε να είναι ελεύθερα πράγματι 30/9 Παρασκευή και όχι την Πέμπτη.
Τελευταία διόρθωση: 01 Οκτ 2022 10:08 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SiMpAn

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 01 Οκτ 2022 12:30 #86

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Στην Αττική Bank ειναι σε Δικαστήρια με το Ταμείο των Πολιτικών Μηχανικών Εργοληπτών Δημοσίων Εργων που ζητανε τα χρήματά τους €350.000.000 μην τους τα βαλουν στον Ε.Φ.Κ.Α και γίνουν "μετοχές" ΣΥ.ΡΙΖ.Α το party των τζαμπατζήδων.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 01 Οκτ 2022 12:30 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 01 Οκτ 2022 12:34 #87

  • SiMpAn
  • Το Άβαταρ του/της SiMpAn
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 19
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 25
  • Κάρμα: 0
Φίλε ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna):

Ως προς το πρώτο σκέλος της ανάρτησης, συμφωνώ απόλυτα.
Όσοι έχουμε ασχοληθεί με το σπορ της ανακάλυψης ικανοποιητικών αποδόσεων, έχουμε φρίξει με τον "επαγγελματισμό" των "ειδικών".
Εγώ προσωπικά τους κάνω χάζι, όταν με το ύφος των 1000 καρδιναλίων, προσπαθούν να σε πείσουν ότι είσαι κουτός και πρέπει δογματικά να τους ακολουθήσεις.
Αν τα πράγματα ζορίσουν, μπορείς να τους κάνεις μεγάλη ζημιά.
Και εξηγώ:
1.Μου αρνήθηκαν τραπεζική επιταγή ημέρας για μεταφορά ποσού σε άλλη τράπεζα με γελοίες δικαιολογίες και μόλις επικαλέστηκα την αστυνομία (και όντως θα το "τράβαγα") όλα έτρεξαν σε χρόνο dt.
2.Μου δημιούργησαν κόλλημα ως προς την διαδικασία άνοιγμας MFID για την αγορά ΕΓΕΔ (Attica) με σκοπό να τα κρατήσουν στο ταμιευτήριο και να είναι διαθέσιμα τέλος του μηνός για την επόμενη έκδοση.
Εκεί να δείτε τι έγινε και ξεμπλόκαραν όλες οι διαδικασίες σε χρόνο αστραπή.
Συμπέρασμα: να γνωρίζεις τα δικαιώματα σου και να μην αφήνεις τον κάθε τυχάρπαστο βισματικό, που δεν έχει ιδέα περι αγοράς, να σε θεωρεί παιχνιδάκι του!

Ίσως κάποια στιγμη να ανοίξουμε ένα thread με τα κουζουλά του κάθε υπαλλήλου, για να διασκεδάσουμε βρε παιδί μου, κάτι σαν επιθεώρηση.

Ως προς το δεύτερο σκέλος, παράλειψη μου να ενημερώσω πως πρέπει να έχεις ήδη και άλλο ποσό διαθέσιμο κατά την έκδοση, γιατί όπως σωστά διέκρινες:
Τετάρτη - ανακοίνωση
Πέμπτη - συμφωνία για το ύψος του ποσού που θα διαθέσεις και υπάρχει ήδη στο λογαριασμό
Παρασκευή - εκροή του ποσού για την αγορά ΕΓΕΔ (πρωινή ώρα), εισροή του ποσού των ΕΓΕΔ που έληξαν (μεσημέρι προς απόγευμα)
Δηλαδή μην υπολογίζεις το ποσό που λήγει την Παρασκευή για την αγορά ΕΓΕΔ.
Είναι θέμα transaction timing .
Τελευταία διόρθωση: 01 Οκτ 2022 12:43 από SiMpAn.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)

Τράπεζα Αττικής - Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου 01 Οκτ 2022 21:53 #88

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Σάββατο , 1 Οκτωβρίου 2022

...............Για να αντιληφθούμε όμως καλύτερα το μέγεθος της ζημίας αυτής της συναλλαγής για το Ταμείο των Μηχανικών, θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι με βάση τα splits και τα reverse splits που έχουν ακολουθήσει τις μετοχές της τράπεζας, το τίμημα μιας μετοχής ανερχόταν στο ποσό των 789 ευρώ, με την τρέχουσα τιμή της μετοχής να βρίσκεται στα 0,20 ευρώ.
Δηλαδή μια πτώση της τάξης του -99,99%

Μετά την αύξηση κεφαλαίου της Attica Bank, που πραγματοποιήθηκε το 2015 και την εισαγωγή των νέων μετοχών στο Χρηματιστήριο Αθηνών τον Ιανουάριο του 2016, το ΤΣΜΕΔΕ έφτασε να κατέχει το 56,25% της τράπεζας.

Το Ταμείο των Μηχανικών, που μέχρι σήμερα έχει απολέσει πάνω από 800 εκατ. ευρώ από τη συμμετοχή του στη μετοχική βάση της Attica Bank, κατέληξε τον Μάιο του 2018, μετά την τελευταία Αύξηση Μετοχικού Κεφαλαίου συνολικού ύψους 88,9 εκατ. ευρώ, να κατέχει μόλις το 11,77% του συνόλου των κοινών μετοχών της Τράπεζας. Και αυτό διότι ο ΕΦΚΑ κάλυψε τα 70 εκατ. ευρώ της αύξησης και κατείχε πλέον το 64% της τραπέζης.

Ακολούθησε υπουργική απόφαση με βάση την οποία μεταβιβάστηκαν 95.606.341 κοινές μετοχές της Τράπεζας, από το χαρτοφυλάκιο του Ενιαίου Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης (ΕΦΚΑ), στο χαρτοφυλάκιο του ΤΜΕΔΕ. Με αυτήν τη μεταβίβαση, το ΤΜΕΔΕ αύξησε το ποσοστό του στην Τράπεζα Αττικής και έφτασε στο 32,5%, από το 11,77% που κατείχε μετά από την αύξηση μετοχικού κεφαλαίου που προηγήθηκε.

Πανηγύριζε και πάλι η διοίκηση των μηχανικών για την «υλοποίηση της απόφασης της Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, κ. Έφης Αχτσιόγλου, για τη μεταφορά σημαντικού ποσοστού μετοχών της Attica Bank από τον Ε.Φ.Κ.Α. στο Τ.Μ.Ε.Δ.Ε., καθώς αποδεικνύει τη βούληση της Πολιτείας να ανταποκριθεί στις δεσμεύσεις της και να ολοκληρώσει σταδιακά τη μεταφορά περιουσίας που αναλογεί στο Τ.Μ.Ε.Δ.Ε., σύμφωνα με τον ιδρυτικό του νόμο και την εγκεκριμένη οικονομική μελέτη βιωσιμότητάς του».

............Είναι προφανές πως διοίκηση του ΤΜΕΔΕ, είχε λησμονήσει ότι στο παρελθόν η ενασχόληση του ταμείου με τα τραπεζικά, είχε επιφέρει καταστροφικά αποτελέσματα, καθώς οι συσσωρευμένες ζημίες πλησίαζαν και πάλι τότε, τα 800 εκατ. ευρώ. Πέραν βέβαια και της πλήρους αποτυχίας του στρατηγικού χαρακτήρα του εγχειρήματος. Ίσως όμως δικαιολογημένα να πανηγύριζε, γιατί μπροστά της έγινε μια μεταφορά μετοχών από τον ΕΦΚΑ στο ΤΜΕΔΕ με μια υπουργική απόφαση, στα πλαίσια της «μεταφοράς περιουσίας».

Σήμερα, η μετοχική σύνθεση της Τράπεζας έχει ως ακολούθως:

-Ενιαίος Φορέας Κοινωνικής Ασφάλισης (Ε.Φ.Κ.Α.) με ποσοστό 46,16%,

-Ταμείο Μηχανικών Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (Τ.Μ.Ε.Δ.Ε.) με ποσοστό 32,50% και

-Ταμείο Αλληλοβοήθειας Προσωπικού Ιονικής - Λαϊκής Τράπεζας και Άλλων Τραπεζών (Τ.Α.Π.Ι.Λ.Τ.-Α.Τ.) σε 2,83%.

Οι υπόλοιποι μικρομέτοχοι κατέχουν αθροιστικά ποσοστό 18,51% των μετοχών της Τράπεζας. Στο ποσοστό των μικρομετόχων, συμπεριλαμβάνονται η ΕΥΔΑΠ και ο Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών, καθώς η κυβέρνηση των Τσίπρα Καμμένου, είχε υποχρεώσει τόσο την ΕΥΔΑΠ, όσο και τον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών, να συμμετάσχουν σε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου της τράπεζας.

Πηγή:
Τρ. Αττικής - Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου
www.liberal.gr/oikonomia/tr-attikis-hron...ggelthentos-thanatoy
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 02 Οκτ 2022 22:04 #89

  • vassilis (Vassilis)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (Vassilis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 122
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: -2
@ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
φίλε Δημήτρη, εγώ το ονόμασα "πρωτογενή" όχι ο υπάλληλος της τράπεζας. Δεν βρήκα άλλη καταλληλότερη λέξη την στιγμή που έγραφα, πως αλλοιώς θα ονόμαζες αυτήν την περίεργη διαδικασία τηςε Πειραιώς? οποιαδήποτε άλλη καταλληλότερη λέξη/χαρακτηρισμός ευπρόσδεκτη.
Συμφωνώ ότι η προθεσμιακή της ΑΤΤΙΚΗΣ είναι πολύ καλύτερη από τις συστημικές, αλλά πιστεύω ότι υπολείπεται από τα ΕΓΕΔ, ακόμη και της ΠΕΙΡΑΙΩΣ. Επίσης, η διαδικασία της ΠΕΙΡΑΙΩΣ μάλλον έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να γραφείς στην λήξη των ΕΓΕΔ για την νέα έκδοση, γιατί μου είπαν ότι μπορείς να γραφείς και Παρασκευή (εγω γράφτηκα Πέμπτη γιατί τα λεφτά ήταν διαθέσιμα)

Επί της ουσίας
1. γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στην Eurobank?
2. Εχει κάποιος ΜΟΝΟ ΕΓΕΔ στην ΑΤΤΙΚΗΣ ή τα συνδιάζει (αναγκαστικά?) με προθεσμιακή για να κερδίζει και η τράπεζα? Μπορεί η ΑΤΤΙΚΗΣ στην λήξη των ΕΓΕΔ να μπεί κάποιος στην νέα έκδοση ή λόγω transqaction timing (που λέει ο φίλος SiMpAn) πρέπει τα λεφτα να περιμένουν άτοκα την νέα έκδοση?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
@vassilis

Δεν υπάρχει πρωτογενής κάθε τράπεζας, ούτε μέσα σε εισαγωγικά, καταλαβαίνω πώς το είπε ο υπάλληλος, αλλά είναι καθαρά δευτερογενής αυτό που προσφέρει η Πειραιώς. Τώρα, να το βαφτίζει δική τους "πρωτογενή" είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ [τάση παραπληροφόρησης] και δεν είναι σωστή αντιμετώπιση του πελάτη. Η τραπεζικοί πρέπει να εξυπηρετούν τον πελάτη δίνοντας του σαφείς, ακριβείς πληροφορίες. Προσωπικά δε θα ξαναπατούσα στο συγκεκριμένο υποκατάστημα.
Είναι ξεκάθαρο ότι η Πειραιώς δεν ασχολείται με πρωτογενή και εγώ όταν τους επισκέφθηκα και τι δεν άκουσα, ότι τα έντοκα τα έχουμε για τους πελάτες μας [ δηλαδή κάνε μου μια προθεσμιακή με 0.20% για να σου δώσω έντοκο και τι έντοκο, με υπερ-προμήθεια] κλπ κλπ
Ευχαριστώ δε θα πάρω και δεν είναι αποδεκτές στις μέρες μας οι νεφελώδεις απαντήσεις, ούτε θα μάς εντυπωσιάσουν με καθρεφτάκια.

Ναι, χρειάζονται χαρτιά, αλλά μπορείς να τα φτιάξεις σε ουδέτερο χρόνο, μαζεύονται σε μία μέρα.

Η Αττικής καίγεται να αυξήσει τις καταθέσεις αυτή την περίοδο, γι' αυτό αποτρέπει τον πελάτη από τα έντοκα.

Το καταθετικό της Αττικής είναι το καλύτερο προϊόν μέχρι τώρα και ευέλικτο, προκάλεσε σοκ στην αγορά, ειδικά με το κόλπο του δώρου στο τέλος [για να περάσει και την έγκριση της ΤτΕ ? ]. Εκτίμηση μου είναι ότι οι υπόλοιπες τράπεζες θα αργήσουν πολύ να βγάλουν αντίστοιχο προϊόν, θα αντιδράσουν αλλά δε θα φτάσουν στο 1.1% 1.3%. Αν έχει ζήτηση το προϊόν και μαζέψουν το ποσό που έχουν προγραμματίσει, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το κόψουν.

Ποτέ όλα τα λεφτά σε ένα καλάθι, καλύτερα μοιρασμένα και ας πέφτει η απόδοση.

@SiMpAn

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Να κάνουμε το πρόσφατο παράδειγμα του εξαμήνου.

Γιατί με την πληροφόρηση που είχα από την τράπεζα, έπρεπε τα χρήματα να βρίσκονταν ελεύθερα την Πέμπτη, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς στη λήξη να ανανεώσεις με αγορά εντόκου, εκτός αν απλά ήθελαν τα χρήματα μια ημέρα πριν για σιγουριά.

Λοιπόν, η λήξη του προηγουμένου εξάμηνου εντόκου ήταν στις 30/9. Αν τα χρήματα έπρεπε να είναι ελεύθερα στις 29/9 Πέμπτη, όπως μου ζητήθηκε, σημαίνει ότι δεν μπορείς να συνεχίσεις με αγορά νέου εντόκου στη λήξη. Εκτός και αν τα χρήματα έπρεπε να είναι ελεύθερα πράγματι 30/9 Παρασκευή και όχι την Πέμπτη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 03 Οκτ 2022 08:41 #90

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
@vassilis

2. Έχω ΕΓΕΔ στην ΑΤΤΙΚΗΣ και όχι προθεσμιακή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα