Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 03 Οκτ 2022 11:28 #91

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 283
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 69
  • Κάρμα: 0
Με προμήθεια η χωρίς ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 03 Οκτ 2022 12:04 #92

  • SiMpAn
  • Το Άβαταρ του/της SiMpAn
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 19
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 25
  • Κάρμα: 0
Θεωρώ, και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων, ότι δεν γίνεται σωστή ανάγνωση των μηνυμάτων που γράφουν οι χρήστες που τεκμηριωμένα έχουν ασχοληθεί με το θέμα.

Συνηθίζεται στη χώρα μας το δόγμα "FAST & EASY".
Το ίδιο δόγμα εφαρμόζετε και εδώ.
Μπείτε στον κόπο να κάνετε σωστή ανάγνωση των απαντήσεων.
Έχουν απαντηθεί όλα τα ερωτήματα σας.
Αν συνεχιστεί η "αδιαφορία", θα έχει ως αποτέλεσμα να αποχωρήσουν όσοι έχουν την θέληση να βοηθήσουν.

Αγαπητέ PRS33 (PARIS33),
συμφωνώ απόλυτα με αυτά τα οποία αναφέρεις για την κακοδιαχείριση, αλλά θα ήταν προτιμότερο να ανοίξεις νέο thread για να σχολιάσει κάποιος τα κακώς κείμενα της Αττικής.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά εδώ αναφερόμαστε στα ΕΓΕΔ και πως μπορεί κάποιος να πορευτεί σωστά ως προς την επιλογή του, διαβάζοντας/αναλύοντας την εμπειρία του καθενός απο εμάς.

Αγαπητέ vassilis (Vassilis),

1. γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στην Eurobank? ότι ακριβώς και στην Πειραιώς με διαφορά 0,05% - 0,10%
2. Εχει κάποιος ΜΟΝΟ ΕΓΕΔ στην ΑΤΤΙΚΗΣ ή τα συνδιάζει (αναγκαστικά?) με προθεσμιακή για να κερδίζει και η τράπεζα?
μπορείς: είτε μόνο ΕΓΕΔ, ή μόνο προθεσμιακή ή συνδυασμό των 2
Μπορεί η ΑΤΤΙΚΗΣ στην λήξη των ΕΓΕΔ να μπεί κάποιος στην νέα έκδοση ή λόγω transqaction timing (που λέει ο φίλος SiMpAn) πρέπει τα λεφτα να περιμένουν άτοκα την νέα έκδοση? δεν μπορείς να βάλεις το ποσό που λήγει εκείνη την ημέρα (Παρασκευή). Πρέπει να έχεις κάβα το ποσό που θα χρειαστείς. Νόμιζα ότι το εξήγησα.
Τελευταία διόρθωση: 03 Οκτ 2022 16:01 από SiMpAn.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 03 Οκτ 2022 13:00 #93

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
SiMpAn

Οταν αναφέρεσται σε ΕΓΕΔ απο την Τράπεζα Αττικής και υπάρχει "ρεπερτόριο" ερωτήσεων τοτε καλο θα ηταν να ενημερωθείτε για την Τράπεζα που θα βαλετε τα χρήματά σας.
Το πρόβλημα π.ο.τ.έ δεν ηταν τα ΕΓΕΔ αλλά οι Τράπεζες και οι φερεγγυότητά τους ιδίως οταν εχουν "φάει" πολλαπλάσια χρήματα αλλων Ταμείων (ΤΣΕΣΜΕΔΕ Ταμείου Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων)

Πηγή:30 Σεπτεμβρίου 2022 13:38
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ: «Λευκός καπνός» για την Attica Bank- Στα 490 εκατ. η ΑΜΚ, τι θα βάλουν ΤΧΣ και Ellington-ΤΜΕΔΕ
www.mononews.gr/trapezes/apokaliptiko-le...s-ke-ellington-tmede

Εγω "την εχω κάνει απο καιρό" Asia for ever και κατα τυχη βρίσκω δημοσιεύματα που ισως ενδιαφέρουν!
Εδω εγινε "συστημική" η........Παγκρήτια Τράπεζα και για επιδοτήσεις Δημοσίων Εργων ανοιγουν Νεα Τράπεζα στην οποια καλοθα ηταν υπάρχει ενημέρωση μηπως πάνε να τις μεταβιβάσουν τα Χρεη της Παγκρήτιας Τράπεζας.
Ολοι πανε να μεταβιβάσουν τα Χρεη ο ενας στον αλλο οπως και στην φορολογία μας!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 03 Οκτ 2022 13:15 #94

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
Εγω πάντως που έβαλα 100χ σε προθεσμίακη στην Αττίκα, μετέφερα εκει περισσότερα χρήματα απο αυτα. Τα υπόλοιπα, οχι οτι ειναι ιδιαίτερα σημαντικό αλλα τοκιζονται με 0.20 %, νομίζω θέλει 20χ να έχεις ελεύθερα. Αν σκεφτείς οτι είχα 250χ μεχρι τωρα δέσμευμενα για έτος με 0,40%, παίρνω το μισό επιτοκιο για οσα θα κάθονται κανα μηνα... Σε καμια 20ρια μέρες που θα λήξει και η 2η προθεσμίακη μου σε άλλη τράπεζα θα τα μεταφέρω και αυτά, και στην 1η ευκαιρία όλα τα ελεύθερα θα (προσπαθήσω) να τα βάλω εντοκα. Δεν το έχω ξανά κάνει οπότε είναι λίγο πείραμα για εμένα να δω αν το επιτόκιο θα συμφέρει, και αν αντλήσουν όλα τα λεφτα ή μου πουν ότι λόγω ζήτησης μόνο ένα χ πόσο έγινε εντοκα. Θα το δοκιμάσω και θα δω αν όντως στην πραξη αξίζει. Γιατί αν πχ μου πούνε είχε μεγάλη ζήτηση και πήραν μονο 30χ, χαμένος θα βγω.. Θέλω να πιστεύω ότι τα λένε λίγο τραγικα για να προτιμήσεις την προθεσμίακη, αλλά η πράξη θα δείξει.
Επισης όντως, το έγραψα και εγω οτι δεν με υποχρεώσαν να κανω ΚΑΙ προθεσμίακη. Αν και σε παρακαλούσαν έντονα να το κάνεις ωστε να έχουν και αυτοι κάποιο κέρδος (απ τα εντοκα δεν έχουν), ηταν τελικά δικιά μου επιλογή να μη τα βάλω όλα εντοκα.
Πάντως αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι είναι λίγο ρευστά τα πράγματα. Υποθέτω (μπορεί να κάνω λάθος) ότι αμα πεσεις σε υπάλληλο που βαριέται να το κάνει ή για X Y λογους δεν θέλει να το κάνει, μπορει να σου πει ότι δε γίνεται. Απ τη στιγμή που άμεσο κέρδος η τράπεζα δεν έχει απ τα εντοκα, τίποτα δεν αποκλείεται. Οπότε ίσως αν σας πούνε ότι δε γίνεται, να πάτε σε άλλο υποκατάστημα αν υπάρχει η δυνατότητα.
Επισης για να αγοράσεις εντοκα θέλει κάποια έξτρα χαρτιά, εκκαθάριστικο από 4 σερί έτη αν θυμάμαι καλά, Ε2, βεβαίωση κινητού (πας πχ κόσμοτε που είχα, και ζητάς βεβαίωση του τάδε νούμερου για τράπεζα). Αν έχετε κινητό με λογαριασμό κάθε μήνα ίσως δε χρειάζεται, ενώ αναλόγως αν εργάζεσαι ίσως θέλει και άλλα. Και κάποιο λογαριασμό πχ νερού ή δεη να φαίνεται το όνομα σας.
Μιας και τα έκανα τώρα, τα θυμάμαι.
Τελευταία διόρθωση: 03 Οκτ 2022 13:20 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 03 Οκτ 2022 19:53 #95

  • vassilis (Vassilis)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (Vassilis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 122
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: -2
φίλε SiMpAn

αν το παρακάτω που έγραψες

"Μπείτε στον κόπο να κάνετε σωστή ανάγνωση των απαντήσεων.
Έχουν απαντηθεί όλα τα ερωτήματα σας. Αν συνεχιστεί η "αδιαφορία", θα έχει ως αποτέλεσμα να αποχωρήσουν όσοι έχουν την θέληση να βοηθήσουν."

αναφέρεται (και) σε εμένα, εγώ διαβάζω με προσοχή ότι γράφεται εδώ, σε διαβεβαιώ.

Συγκεκριμμένα,
σχετικά με το "δεν μπορείς να βάλεις το ποσό που λήγει εκείνη την ημέρα (Παρασκευή). Πρέπει να έχεις κάβα το ποσό που θα χρειαστείς. Νόμιζα ότι το εξήγησα." επέμενα γιατί είναι νομίζω κλειδί στην απόφαση κάποιου. Αν η ΑΤΤΙΚΗΣ δίνει το επιτόκιο των ΕΓΕΔ (πχ 2%) και η ΠΕΙΡΑΙΩΣ θέλει προμήθεια, δηλαδή πέφτει στο 1.5% αλλά στο 3-μηνο ή 6-μηνο ανανεώνει ενώ στην ΑΤΤΙΚΗΣ πρέπει να περιμένεις την επόμενη έκδοση , που πιθανόν είναι σε 2 ή 4 εβδομάδες με τα λεφτά άτοκα, τότε τα επιτόκια είναι πολύ κοντά.
σχετικά με το "γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στην Eurobank? ότι ακριβώς και στην Πειραιώς με διαφορά 0,05% - 0,10%" δεν είχε λεχθεί, δηλαδή η EUrobank κάνει ότι και ή ΠΕΙΡΑΙΩΣ μέχρι 15 000?
σχετικά με το "μπορείς: είτε μόνο ΕΓΕΔ, ή μόνο προθεσμιακή ή συνδυασμό των 2" προφανώς είναι σωστό αυτό που λές, απλά σε αποφέυγουν όταν πας μονο για ΕΓΕΔ, σε ενα καταστημα που απευθύνθηκα δεν μου απάντησαν και στο άλλο με το ζόρι. Προφανώς και μπορώ να τους πιέσω αλλα σκέφτομαι ότι αν μετα 3 μήνες τα λεφτα κάθονται ατοκα 1 μήνα δεν συμφέρει και πολύ και γιατί να τους ζορίζω?
οποιαδήποτε γνώμη/σχόλιο ευπρόσδεκτα

SiMpAn έγραψε:
Θεωρώ, και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων, ότι δεν γίνεται σωστή ανάγνωση των μηνυμάτων που γράφουν οι χρήστες που τεκμηριωμένα έχουν ασχοληθεί με το θέμα.

Συνηθίζεται στη χώρα μας το δόγμα "FAST & EASY".
Το ίδιο δόγμα εφαρμόζετε και εδώ.
Μπείτε στον κόπο να κάνετε σωστή ανάγνωση των απαντήσεων.
Έχουν απαντηθεί όλα τα ερωτήματα σας.
Αν συνεχιστεί η "αδιαφορία", θα έχει ως αποτέλεσμα να αποχωρήσουν όσοι έχουν την θέληση να βοηθήσουν.

Αγαπητέ PRS33 (PARIS33),
συμφωνώ απόλυτα με αυτά τα οποία αναφέρεις για την κακοδιαχείριση, αλλά θα ήταν προτιμότερο να ανοίξεις νέο thread για να σχολιάσει κάποιος τα κακώς κείμενα της Αττικής.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά εδώ αναφερόμαστε στα ΕΓΕΔ και πως μπορεί κάποιος να πορευτεί σωστά ως προς την επιλογή του, διαβάζοντας/αναλύοντας την εμπειρία του καθενός απο εμάς.

Αγαπητέ vassilis (Vassilis),

1. γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στην Eurobank? ότι ακριβώς και στην Πειραιώς με διαφορά 0,05% - 0,10%
2. Εχει κάποιος ΜΟΝΟ ΕΓΕΔ στην ΑΤΤΙΚΗΣ ή τα συνδιάζει (αναγκαστικά?) με προθεσμιακή για να κερδίζει και η τράπεζα?
μπορείς: είτε μόνο ΕΓΕΔ, ή μόνο προθεσμιακή ή συνδυασμό των 2
Μπορεί η ΑΤΤΙΚΗΣ στην λήξη των ΕΓΕΔ να μπεί κάποιος στην νέα έκδοση ή λόγω transqaction timing (που λέει ο φίλος SiMpAn) πρέπει τα λεφτα να περιμένουν άτοκα την νέα έκδοση? δεν μπορείς να βάλεις το ποσό που λήγει εκείνη την ημέρα (Παρασκευή). Πρέπει να έχεις κάβα το ποσό που θα χρειαστείς. Νόμιζα ότι το εξήγησα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 03 Οκτ 2022 19:59 #96

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 283
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 69
  • Κάρμα: 0
sosimple έγραψε:
Εγω πάντως που έβαλα 100χ σε προθεσμίακη στην Αττίκα, μετέφερα εκει περισσότερα χρήματα απο αυτα. Τα υπόλοιπα, οχι οτι ειναι ιδιαίτερα σημαντικό αλλα τοκιζονται με 0.20 %, νομίζω θέλει 20χ να έχεις ελεύθερα. Αν σκεφτείς οτι είχα 250χ μεχρι τωρα δέσμευμενα για έτος με 0,40%, παίρνω το μισό επιτοκιο για οσα θα κάθονται κανα μηνα... Σε καμια 20ρια μέρες που θα λήξει και η 2η προθεσμίακη μου σε άλλη τράπεζα θα τα μεταφέρω και αυτά, και στην 1η ευκαιρία όλα τα ελεύθερα θα (προσπαθήσω) να τα βάλω εντοκα. Δεν το έχω ξανά κάνει οπότε είναι λίγο πείραμα για εμένα να δω αν το επιτόκιο θα συμφέρει, και αν αντλήσουν όλα τα λεφτα ή μου πουν ότι λόγω ζήτησης μόνο ένα χ πόσο έγινε εντοκα. Θα το δοκιμάσω και θα δω αν όντως στην πραξη αξίζει. Γιατί αν πχ μου πούνε είχε μεγάλη ζήτηση και πήραν μονο 30χ, χαμένος θα βγω.. Θέλω να πιστεύω ότι τα λένε λίγο τραγικα για να προτιμήσεις την προθεσμίακη, αλλά η πράξη θα δείξει.
Επισης όντως, το έγραψα και εγω οτι δεν με υποχρεώσαν να κανω ΚΑΙ προθεσμίακη. Αν και σε παρακαλούσαν έντονα να το κάνεις ωστε να έχουν και αυτοι κάποιο κέρδος (απ τα εντοκα δεν έχουν), ηταν τελικά δικιά μου επιλογή να μη τα βάλω όλα εντοκα.
Πάντως αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι είναι λίγο ρευστά τα πράγματα. Υποθέτω (μπορεί να κάνω λάθος) ότι αμα πεσεις σε υπάλληλο που βαριέται να το κάνει ή για X Y λογους δεν θέλει να το κάνει, μπορει να σου πει ότι δε γίνεται. Απ τη στιγμή που άμεσο κέρδος η τράπεζα δεν έχει απ τα εντοκα, τίποτα δεν αποκλείεται. Οπότε ίσως αν σας πούνε ότι δε γίνεται, να πάτε σε άλλο υποκατάστημα αν υπάρχει η δυνατότητα.
Επισης για να αγοράσεις εντοκα θέλει κάποια έξτρα χαρτιά, εκκαθάριστικο από 4 σερί έτη αν θυμάμαι καλά, Ε2, βεβαίωση κινητού (πας πχ κόσμοτε που είχα, και ζητάς βεβαίωση του τάδε νούμερου για τράπεζα). Αν έχετε κινητό με λογαριασμό κάθε μήνα ίσως δε χρειάζεται, ενώ αναλόγως αν εργάζεσαι ίσως θέλει και άλλα. Και κάποιο λογαριασμό πχ νερού ή δεη να φαίνεται το όνομα σας.
Μιας και τα έκανα τώρα, τα θυμάμαι.
Το ποσό που θα πάρεις από τα εντοκα έχει να κάνει με την υπερκαλυψη. Δεν είναι κάτι αόριστο. Και η κάλυψη είναι γύρω στο 2.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRS33 (PARIS33)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 04 Οκτ 2022 12:01 #97

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
GREGORYMO έγραψε:
Το ποσό που θα πάρεις από τα εντοκα έχει να κάνει με την υπερκαλυψη. Δεν είναι κάτι αόριστο. Και η κάλυψη είναι γύρω στο 2.
Αόριστο είναι το αν θα καταφέρεις να βάλεις όσα χρήματα θες να επενδύσεις.
Τελευταία διόρθωση: 04 Οκτ 2022 12:01 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 04 Οκτ 2022 12:28 #98

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 283
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 69
  • Κάρμα: 0
sosimple έγραψε:
Αόριστο είναι το αν θα καταφέρεις να βάλεις όσα χρήματα θες να επενδύσεις.
50%
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 05 Οκτ 2022 20:04 #99

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 283
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 69
  • Κάρμα: 0
1.35%, τελικά
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα