Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πρόγραμμα EasyLife

Πρόγραμμα EasyLife 11 Μαρ 2011 23:58 #1

  • Scrooge (unclescrooge)
  • Το Άβαταρ του/της Scrooge (unclescrooge)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 22
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Θα ήθελα να περιγράψω εδώ μια πρόσφατη εμπειρία που είχα:

Πριν λίγες μέρες έλαβα ενα τηλ. απο τη Eurobank για καποιο αποταμιευτικό πρόγραμμα.

- "Με 50 ευρώ το μήνα σε 15 χρόνια θα έχετε μαζέψει ένα κεφάλαιο κοντά στα 14000 ευρώ είναι ευκαιρία αν σαν ενδιαφέρει. Σας εγγυόμαστε μίνιμουμ απόδοση 3%".
- "Με ενδιαφέρει, στείλτε μου αν θέλετε τις πληροφορίες και θα σας απαντήσω αν θέλω να το προχωρήσω"
- "Δεν καταλάβατε, για να μπορέσετε να κλειδώσετε την προσφορά μας με την μίνιμουμ απόδοση 3% πρέπει να μας απαντήσετε τώρα. Αν κάτι δεν σας αρέσει μπορείτε όποτε θέλετε να το ακυρώσετε και να πάρετε πίσω τα χρήματα σας."
- "Ωραία καλό ακούγεται.. δέχομαι". Η συζήτηση συνεχίζεται δίνοντας προσωπικές μου πληροφορίες στο τηλ. στην κυρία η οποία πήρε από απόρρητο αριθμό (θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε, βλακεία μου που τις έδωσα). Πάμε παρακάτω...

Μετά από 3 μέρες από το ταχυδρομείο λαμβάνω τον φάκελο με το συμβόλαιο. Πρώτο σοκ. Το αποταμιευτικό πρόγραμμα δεν είναι καταθετικό τραπεζικό προιόν όπως είχα καταλάβει, αλλά ασφαλιστικό με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την εγγύηση του κεφαλαίου μου σε περίπτωση χρεωκοπίας της εν λόγω εταιρίας.

Δεύτερο σόκ: κάνω τους υπολογισμούς. Μετά από 15 χρόνια θα έχω πληρώσει 12900 ευρώ και θα πάρω πίσω 13800 (με βάση το μίνιμουμ επιτόκιο.. με βάση το ενδεικτικό 5.5% ήταν κάπου 15100). Όλη η ιστορία γίνεται για 900 ευρώ σε 15 χρόνια;;; :blink:

Τρίτο σοκ: Τα χρήματα μου δεν είναι διαθέσιμα να τα πάρω και να φύγω όποτε θέλω όπως μου είπε η κυρία στο τηλέφωνο μιας και υπάρχει ποινή και ο μόνος τρόπος να είμαι κερδισμένος με το εγγυημένο επιτόκιο είναι να εξαντλήσω την 15ετία.

Αποφασίζω λοιπόν οτι δεν με ενδιαφέρει και στέλνω επιστολή που δηλώνω την υπαναχώρηση μου από το συμβόλαιο σύμφωνα με την πρότυπη επιστολή υπαναχώρησης που έλαβα μαζί με το συμβόλαιο.

Σήμερα με πήραν τηλ. να δουν αν έλαβα το συμβόλαιο. Τους είπα οτι το έλαβα αλλά σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου δεν αξίζει.
- "Μα γιατί; Νομίζετε ότι θα βρείτε κάτι καλύτερο στην αγορά; Με 1.5 ευρώ την ημέρα θα έχετε 14000 ευρώ! Τα επιτόκια θα πέσουν. Πέρσι δώσαμε πάνω από 6% απόδοση κτλ κτλ." Συνεχίστηκε αυτή η ιστορία για 10 λεπτά (βλακεία μου που μπήκα στη διαδικασία συζήτησης). Τελειώσαμε με:

- "Δεν έχω χρόνο να μιλήσω άλλο έχω ήδη κινήσει τη διαδικασία υπαναχώρησης με συστημένη επιστολή"
- "Με επιστολή; Τι νομίζετε κύριε ότι απλά στέλνετε ένα γράμμα και το διακόπτουμε; Υπάρχουν διαδικασίες!! Πρέπει να το στείλετε με fax"
- "Μα έχω χρησιμοποιήσει το πρότυπο επιστολής υπαναχώρησης που έλαβα μαζί με το συμβόλαιο"
- "Κύριε η διαδικασία είναι ότι πρέπει να το στείλετε με fax"

Άντε τώρα να βρίσκω fax. Πρώτη φορά σε τέτοιο τηλεφώνημα έκατσα να ακούσω την "προσφορά" και δεν είπα "δεν ενδιαφέρομαι" και κατέληξα να χάνω πιο πολύ χρόνο για να ακυρώσω το συμβόλαιο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πρόγραμμα EasyLife 12 Μαρ 2011 00:30 #2

  • antonios (antonakis)
  • Το Άβαταρ του/της antonios (antonakis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
  • Δημοσιεύσεις: 199
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 0
μπελα δεν ειχες στο κεφαλι και εβαλες...λιγη υπομονη και θα περασει. και μια μικρη συμβουλη....ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πρόγραμμα EasyLife 12 Μαρ 2011 11:06 #3

  • IRENEK
  • Το Άβαταρ του/της IRENEK
Κάτι τέτοιο μου είχαν προτείνει και μένα και εδώ και αρκετό καιρό το σκεφτόμουν ως αναγκαστικο μέσο αποταμίευσης...Λες τελικα να μην αξιζει?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πρόγραμμα EasyLife 12 Μαρ 2011 11:49 #4

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Ρε παιδιά, μέσω τηλεφώνου και με άμεση απάντηση (διαφορετικά δεν ισχύει η .... προσφορά) περιμένετε κάτι καλό;
Εντύπωση, πάντως, μου έκανε η συμπεριφορά της Eurobank. Στυγνοί τυχοδιώκτες. Η κρίση τους έχει ζορίσει πολύ φαίνεται.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πρόγραμμα EasyLife 12 Μαρ 2011 13:24 #5

  • Sovereign (aithalidis)
  • Το Άβαταρ του/της Sovereign (aithalidis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (4)
Η συμβουλή μου θα είναι να μην ασχοληθείς καθόλου ούτε με χαρτιά ούτε με τηλεομοιότυπα (fax) και άλλα τινά που σε βάζουν να κάνεις. Δεν έχεις υπογράψει τίποτα και μην ανησυχείς καθόλου φίλε μου. Τώρα σε ότι αφορά στο θέμα του να κλειδώσει κάποιος το επιτόκιο 3% για όλα τα χρόνια από όσο γνωρίζω αυτό θα αλλάξει σύντομα αν δεν έχει ήδη αλλάξει και για το λόγο ότι δεν μπορεί κανένας πια να είναι σίγουρος για υπεραποδόσεις που θα δώσουν στις εταιρίες κέρδη τέτοια ώστε να επιστρέφουν ένα εγγυημένο 3% στους ασφαλισμένους. Τα προϊόντα αυτά λέγονται bankassurance που σημαίνει ότι πίσω από τις ασφαλιστικές υπάρχει το όνομα και το κύρος μιας μεγάλης ιδιωτικής τράπεζας που σημαίνει ότι θα πληρωθείς κανονικά στη λήξη του ασφαλιστικού προγράμματος. Βέβαια είναι καλό να γνωρίζουμε ότι εδώ και λίγο καιρό επόπτης των ασφαλιστικών εταιριών ανέλαβε η Τράπεζα της Ελλάδος που σημαίνει ότι ο χώρος των ασφαλειών δεν προσφέρεται πια για μπαταχτσήδες τύπου Ψωμιάδη...Ακόμα και δύο γνωστές εταιρίες με προβληματικά κεφάλαια η ΕΤΕ τις ανάγκασε σε αύξηση κεφαλαίου άρον άρον πριν τους στείλει στον εισαγγελέα...Οπότε όλα αλλάζουν προς το καλύτερο στην ελληνική ασφαλιστική αγορά κατά την αποψή μου (βλέπε και συμφωνίες για τη
Solvency II που για τους γνωρίζοντες είναι για τις ασφαλιστικές ότι είναι η Βασιλεία ΙΙΙ για τις τράπεζες και την κεφαλαιακή επάρκεια.
Ειδικά για τα προγράμματα συνταξιοδότησης υπάρχει ένα διάστημα (συνήθως ένα έτος) στο οποίο δε μπορείς να κάνεις εξαγορά του κεφαλαίου σου. Από 2 εώς 8 χρόνια κάνεις εξαγορά του κεφαλαίου που έχεις επενδύσει μέχρι τότε αλλά με κλιμακούμενες προμήθειες που σου απομοιώνουν το κεφάλαιο (από 90% στον 2ο χρόνο μέχρι 10% τον 7ο χρόνο). Δηλαδή μόλις περάσουν 8 χρόνια κανένα πρόβλημα παίρνεις τα λεφτά σου όποτε θέλεις μαζί με τους τόκους-αποδόσεις της επένδυσης. Όλα αυτά συμπεριλαμβάνονται στους όρους του συμβολαίου. Σε κάθε περίπτωση το εγγυημένο κεφάλαιο στη λήξη πρέπει να είναι το συνολικό επενδεδυμένο όλα αυτά τα χρόνια συν 3% απόδοση κάθε χρόνο.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Scrooge (unclescrooge)

Απ: Πρόγραμμα EasyLife 13 Μαρ 2011 17:57 #6

  • Scrooge (unclescrooge)
  • Το Άβαταρ του/της Scrooge (unclescrooge)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 22
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ παιδια. Ναι, αυτό κατάλαβα κι εγώ..the hard way..ποτέ από το τηλέφωνο!

Sovereign αυτό θα σκεφτόταν ο οποιοσδήποτε, αλλά ακόμα και χωρίς υπογραφές στο τηλεφώνημα με συνέδεσαν με το europhone banking και τους είπα από ποιον λογαριασμό μου στην Eurobank θέλω να βγαίνουν τα χρήματα για να αποταμιεύονται. Επίσης στο e-banking έχει προστεθεί στα ασφαλιστικά προϊόντα το συγκεκριμένο προιόν, οπότε αν δεν στείλω το fax, μάλλον θα αρχίσουν να τραβάνε χρήματα από τις 30 του μηνός.

Για το bankassurance δεν το γνώριζα στο συμβόλαιο αναφέρεται η EFG Eurolife και η τράπεζα Eurobank δεν φαίνεται πουθενά.

Σύμφωνα με τον πίνακα στο συμβόλαιο που έλαβα τα 2 πρώτα χρόνια δεν μπορώ να κάνω εξαγορά, ενώ σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου αν υποθέσουμε σταθερή απόδοση 3% κάθε χρόνο πρέπει να εξαντλήσω την 15ετία για να πάρω κάποιο ποσό μεγαλύτερο ή ίσο του ποσού που θα έχω επενδύσει μέχρι τότε. Ακόμα και αν υποθέσουμε ενδεικτική απόδοση 5.5% κάθε χρόνο (πράγμα δύσκολο να γίνει στην πράξη απ' οσο φαντάζομαι) στην 10ετία θα έχω δώσει 7500 και θα έπαιρνα πίσω αν το διέκοπτα τότε 7334! Δηλαδή και πάλι θα έπρεπε να εξαντλήσω την 15ετία για να πάρω πόσο μεγαλύτερο ή ίσο εκείνου που θα έχω επενδύσει έως τότε. Από όπου και να το πιάσω δεν αξίζει!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα