Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακή, Προεξόφληση ή Φ/Β;

Προθεσμιακή, Προεξόφληση ή Φ/Β; 20 Δεκ 2011 17:22 #1

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Έχω ένα κεφάλαιο γύρω στα 20.000 Ε και ψάχνω τρόπους να βγάλω κάτιτις από αυτά. Κατόπιν έρευνας καταλήγω μάλλον σε κάτι από αυτα τα τρία, και θα ήθελα τη γνώμη σας:

1. Προθεσμιακή κατάθεση: Επιτόκια γύρω στο 4-5% και καθαρή απόδοση 70-90 Ε /μήνα. Μειονέκτημα: τι γίνεται αν βαρέσουμε κανόνι ή ακόμα χειρότερα επιστρεψουμε στη δραχμή πριν πάρεις τα λεφτά σου;

2. Μερική αποπληρωμή του στεγαστικού μου για ελάφρυνση μηνιαίων εξόδων. Όφελος γύρω στα 150 Ε / μήνα. Μειονέκτημα: χάνεις το κεφάλαιο που ίσως σου χρειαστεί σε μια ώρα ανάγκης. Επίσης ισχύει ό,τι και πιο πάνω (δραχμή :pinch: )

3. Εγκατάσταση Φ/Β: Με το πιο πάνω ποσό γύρω στα 6 ΚW και όφελος γύρω στα 350-400 Ε / μήνα (τσεκαρισμένο από γείτονες που έχουν). Μειονέκτημα: όλα τα πιο πάνω, συν η περίπτωση να φαληρίσει η ΔΕΗ (ή το κράτος) και να σου μείνουν τα Φ/Β για μπιμπελό :sick: .

Συμπέρασμα (δικό μου): όσο πιο μεγάλο το πιθανό όφελος, τόσο πιο μεγάλο και το ρίσκο. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή, Προεξόφληση ή Φ/Β; 20 Δεκ 2011 17:55 #2

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Την απαντηση την εδωσες μονος σου ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή, Προεξόφληση ή Φ/Β; 20 Δεκ 2011 18:08 #3

Ανώνυμος έγραψε:
Έχω ένα κεφάλαιο γύρω στα 20.000 Ε και ψάχνω τρόπους να βγάλω κάτιτις από αυτά. Κατόπιν έρευνας καταλήγω μάλλον σε κάτι από αυτα τα τρία, και θα ήθελα τη γνώμη σας:

1. Προθεσμιακή κατάθεση: Επιτόκια γύρω στο 4-5% και καθαρή απόδοση 70-90 Ε /μήνα. Μειονέκτημα: τι γίνεται αν βαρέσουμε κανόνι ή ακόμα χειρότερα επιστρεψουμε στη δραχμή πριν πάρεις τα λεφτά σου;

2. Μερική αποπληρωμή του στεγαστικού μου για ελάφρυνση μηνιαίων εξόδων. Όφελος γύρω στα 150 Ε / μήνα. Μειονέκτημα: χάνεις το κεφάλαιο που ίσως σου χρειαστεί σε μια ώρα ανάγκης. Επίσης ισχύει ό,τι και πιο πάνω (δραχμή :pinch: )

3. Εγκατάσταση Φ/Β: Με το πιο πάνω ποσό γύρω στα 6 ΚW και όφελος γύρω στα 350-400 Ε / μήνα (τσεκαρισμένο από γείτονες που έχουν). Μειονέκτημα: όλα τα πιο πάνω, συν η περίπτωση να φαληρίσει η ΔΕΗ (ή το κράτος) και να σου μείνουν τα Φ/Β για μπιμπελό :sick: .

Συμπέρασμα (δικό μου): όσο πιο μεγάλο το πιθανό όφελος, τόσο πιο μεγάλο και το ρίσκο. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Κατ'εμέ, είναι σήμερα πολύ κακή στιγμή να χρωστάς. Ειδικά αν γυρίσουμε στη δραχμή, μετά από λίγες υποτιμήσεις θα βρεθείς να χρωστάς ίσως και τα διπλάσια απ'αυτά που χρωστάς σήμερα, που σημαίνει : ΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!
Σκέψου το απλά : αν τα βάλεις προθεσμιακή και βγάζεις 70-90 το μήνα και το δάνειο τρέχει ολόκληρο, σου παίρνει μηνιαία 150 (δικά σου λόγια). Ήτοι βγαίνεις χαμένος κατά 60-80 το μήνα (πολλά λεφτά... και χωρίς λόγο).
Και σε ό,τι αφορά το κεφάλαιο για ώρα ανάγκης, αν γυρίσουμε σε δραχμή θα'χουμε μόνο την ανάγκη. Το κεφάλαιο ξέχνα το, θα είναι αστείας αξίας.
Προσωπική (πάντα) λοιπόν γνώμη : Αγαπούλα, αποπληρωμούλα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή, Προεξόφληση ή Φ/Β; 20 Δεκ 2011 18:40 #4

  • Κάλχας
  • Το Άβαταρ του/της Κάλχας
Φίλε, για μένα το παν είναι η διαφύλαξη κεφαλαίου αυτή τη στιγμή και όχι να βγάλεις κέρδος. Το κόστος του χρήματος θα γίνει πολύ ακριβό σύντομα, όσο για δανεισμό δεν θα μπορείς από πουθενά. Οπότε κράτα ευρώ μπαουλιασμένα για να μπορείς να ξεχρεώνεις το δάνειο ή ότι άλλο χρειαστείς και πάρε και καμιά δεκαριά χρυσές λίρες. Όσο για τα φωτοβολταϊκά ίσως να έχει ψιλά γράμματα που δεν γνωρίζουμε, όπως επίσης μπορεί κάποια στιγμή να σου το θεωρήσει το κράτος ως εισόδημα και να φορολογείται στην κλίμακα και να το μετανιώσεις (αυτή τη στιγμή δεν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά δεν τους έχω εμπιστοσύνη).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή, Προεξόφληση ή Φ/Β; 20 Δεκ 2011 19:23 #5

  • επιθετικός
  • Το Άβαταρ του/της επιθετικός
Κύριο μέλημα μας:να μην χρωστάμε πουθενά!όταν χρωστάς δεν κοιτάς επενδύσεις αλλά να ξεχρεώσεις!όσο γρηγορότερα προτείνω αποπληρωμή δανείου.Τα χρήματα σου μπορεί να γίνουν δραχμές ,η αξία των δανεικών όμως θα είναι βασισμένη στα ευρώ που δανείστηκες,οπότε καλύτερα να μην το σκέφτεσαι τι σε περιμένει αν βαρέσουν κανένα κανόνι και έρθει η δραχμή.Χωρίς σκέψη θα έδινα όσα μπορούσα για την αποπληρωμή του δανείου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή, Προεξόφληση ή Φ/Β; 20 Δεκ 2011 19:29 #6

  • Κάλχας
  • Το Άβαταρ του/της Κάλχας
Δώστα όλα για μερική αποπληρωμή του δανείου και μετά όταν θα βρεθείς στην πρώτη δυσκολία να σου πάρουν το σπίτι επειδή δεν πλήρωσες δύο ή τρεις δόσεις!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή, Προεξόφληση ή Φ/Β; 20 Δεκ 2011 19:44 #7

  • APoria
  • Το Άβαταρ του/της APoria
Ρε παιδια γιατι εμεις να χρωσταμε σε ευρω αν γυρισουμε στη δραχμη, ενω τα ωραια μας ευρω να γινουν δραχμες για τις τραπεζες?
:blink:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή, Προεξόφληση ή Φ/Β; 20 Δεκ 2011 19:57 #8

  • Κάλχας
  • Το Άβαταρ του/της Κάλχας
Ενδέχεται να γυρίσουν και τα δάνεια σε δραχμή με ένα επιτόκιο της τάξης του 20 %. Η ιστορία όμως έχει δείξει ότι σε όσες χώρες έγινε αυτό, ο κόσμος χρωστούσε στο νόμισμα που είχε αρχικά δανειστεί. Σε κάθε περίπτωση είναι θέμα των πολιτικών για το τι θα γίνει και πως θα προστατευτεί ο κόσμος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή, Προεξόφληση ή Φ/Β; 20 Δεκ 2011 20:47 #9

  • Κάλχας
  • Το Άβαταρ του/της Κάλχας
Αν θέλεις πάντως μπορείς να τα καταθέσεις και στο ταμείο για την εξόφληση του δημοσίου χρέους. Που ξέρεις αν τελικά δικαιωθούν οι βουλευτές για τα αναδρομικά θα τα χρειαστούν σίγουρα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα