Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: προσκληση από εφορία

προσκληση από εφορία 13 Δεκ 2012 19:34 #1

  • iliaslost
  • Το Άβαταρ του/της iliaslost
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Καλήμέρα.
Θα ήθελα να σας αναφέρω το προβλημά που μου έχει προκύψει και να θέσω το ερωτημά μου. Εχω μεταφέρει στην Κύπρο τις αποταμιεύσεις μου και δεν επιθυμώ να τις φέρω πίσω. Μου ήρθε , ωστόσο, μια πρόσκληση απο την εφορία που αναφέρει πως υπάρχει ασυμφωνία του ποσού που έστειλα με εμβασμα στη Κύπρο με τα εισοδήματα που δήλωνα τα τελευταία 8 χρόνια [ 2004 ]. Στην πρόσκληση δεν αναφέρεται το ποσό που έχω στείλει στην Κύπρο , ούτε με ενημερώνουν για το ποσό που πρέπει να διακιολογήσω [ πχ...να μου έλεγαν ότι πρέπει να μας πείτε που βρήκατε 50,000ευρώ και τα στείλατε εκέι ...] απλά μου ζητάνε εντός 20 ημερών να καταθέσω στην εφορία ή συμπληρωματική δήλωση ή αποδεικτικά [ από το 2004 και πίσω προφανώς ] εισοδήματος . Ρωτάω , λοιπόν πως είναι δυνατόν να θεωρούμε φοροφυγάς , αφού μόνο τα τελευταία 2 χρόνια είναι υποχρεωτική η δήλωση των καταθέσεων ;;;; Γιατί πρέπει αναγκαστικά να αποδείξω ,ότι δεν είμαι ελέφαντας ; Θα ήθελα επιπλέον να ρωτήσω αν κατά τη γνώμη σας το προβλημά μου είναι λογιστικό ή νομικό ; Aν θα πρέπει να συννενοηθώ προτίστως με το λογιστή μου ή με το δικηγόρο μου ; Θα πρέπει να μπω στη διαδικασία να αποδείξω πως τα έχω μαζέψει τα τεέυταία 20 χρόνια ή να κινηθώ νομικά ;
Προφανώς , η απόφαση για το τι θα κάνω είναι δική μου , θα με βοηθούσε, ωσόσο, πάρα πολύ τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ.

υ.σ. εννοείται ότι δεν είμαι ο μοναδικός σε όλη την Ελλάς , οπότε αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει ήδη ...ας ενημερώσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 13 Δεκ 2012 19:58 #2

  • NikosP
  • Το Άβαταρ του/της NikosP
Είναι προφανής η περίεργη ομοβροντία δηλώσεων για τα ραβασάκια, αλλά τέλος πάντων ας το παρακάμψουμε αυτό. Δεν υπάρχει φίλε μου καμιά υποχρεωτική δήλωση καταθέσεων τα τελευταία 2 χρόνια. Αν παρόλα αυτά δεν είσαι φοροφυγάς όπως λές, απλά βγάλε μια φωτοτυπία των δηλώσεων που έχει τα τελευταία χρόνια, κάνε και μαι πράξη άθροισμα εισοδήματων-τεκμήρια για να μην εκτεθείς και αν είσαι ΟΚ στειλ' τους τα και άστους να βγάλουν τα μάτια τους. Δεν καταλαβαίνω που ειναι το πρόβλημα σου... :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 13 Δεκ 2012 20:06 #3

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
iliaslost έγραψε:
Μου ήρθε μια πρόσκληση απο την εφορία που αναφέρει πως υπάρχει ασυμφωνία του ποσού που έστειλα με εμβασμα στη Κύπρο με τα εισοδήματα που δήλωνα τα τελευταία 8 χρόνια [ 2004 ].

μου ζητάνε εντός 20 ημερών να καταθέσω στην εφορία ή συμπληρωματική δήλωση ή αποδεικτικά [ από το 2004 και πίσω προφανώς ] εισοδήματος .

Ρωτάω , λοιπόν πως είναι δυνατόν να θεωρούμε φοροφυγάς , αφού ....

Θα πρέπει να μπω στη διαδικασία να αποδείξω πως τα έχω μαζέψει τα τεέυταία 20 χρόνια ή να κινηθώ νομικά ;

Προφανώς , η απόφαση για το τι θα κάνω είναι δική μου ,

οπότε αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει ήδη ...ας ενημερώσει.

Μάλλον είσαι ο πρώτος που γράφει εδώ στον tsig ότι του ήρθε το ραβασάκι του Μαυραγάνη.

Θα είχε ενδιαφέρον (για όλους εμάς τους υπόλοιπους) να σκανάρεις αυτό που σου έστειλαν αφού σβήσεις (με μουτζούρα) τα στοιχεία που αποκαλύπτουν την ταυτότητα σου, και να μας το βάλεις εδώ να το δούμε.

Πριν ακούσεις γνώμη εδώ (από μένα τουλάχιστον), πες:
Δικαιολογείς (σαν κτήση) το ποσό που έστειλες από τις από τις παλιές δηλώσεις σου (άσχετα με το όριο 2004)?

Αν ναι, φτιάξε μια κατάσταση με όλα τα ποσά ανά έτος, και πήγαινε την στη ΔΟΥ σου (ή σ' αυτόν που σου έστειλε το ραβασάκι). Θα τους πεις:
"Να τα εισοδήματα μου που σας τα είχα δηλώσει και με φορολογήσατε, υπερκαλύπτουν το ποσό που έστειλα, αυτά τα εισοδήματα έστειλα. Αφήστε με ήσυχο".

Μη ρωτάς "πως είναι δυνατόν να θεωρούμαι φοροφυγάς". Εϊναι το ίδιο σα να ρωτάς "πως είναι δυνατόν να θεωρούμαι ελέφαντας".

Αν δεις ειδήσεις σήμερα θα δεις ότι σχεδόν όλοι οι Έλληνες είναι φοροφυγάδες. Αυτό λένε τα κανάλια.

Σημείωση: Σε όλες αυτές τις δουλειές παίζουν ρόλο οι λεπτομέρειες. Διατύπωση, ημερομηνίες, "Από", "προς" στα έγγραφα, αριθμοί πρωτοκόλλου, κλπ.
Γι αυτό έχει σημασία το τι λέει το χαρτί που σου ήρθε.

Για να δούμε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 13 Δεκ 2012 20:11 #4

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Και το χαρτί που ζητάς δεν έχει και τόσο σημασία. Αν οι τύποι που θα εμφανιστούν εδώ και σε άλλες σελίδες είναι στο κόλπο θα δείς όντως ενα χαρτί σαν κι αυτό που πρόκειται να στείλουν μουτζουρωμένο. Το θέμα είναι ποιοι θα το πάρουν, πότε και τι θα γράφει. Τωρα που υποτίθεται πως πήραν τη δόση θα ξεκινήσει το επόμενο βήμα της ληστείας και θα είναι μαζικό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 13 Δεκ 2012 20:57 #5

  • agelos2
  • Το Άβαταρ του/της agelos2
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 102
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -3 (1)
iliaslost έγραψε:
Καλήμέρα.
Θα ήθελα να σας αναφέρω το προβλημά που μου έχει προκύψει και να θέσω το ερωτημά μου. Εχω μεταφέρει στην Κύπρο τις αποταμιεύσεις μου και δεν επιθυμώ να τις φέρω πίσω. Μου ήρθε , ωστόσο, μια πρόσκληση απο την εφορία που αναφέρει πως υπάρχει ασυμφωνία του ποσού που έστειλα με εμβασμα στη Κύπρο με τα εισοδήματα που δήλωνα τα τελευταία 8 χρόνια [ 2004 ]. Στην πρόσκληση δεν αναφέρεται το ποσό που έχω στείλει στην Κύπρο , ούτε με ενημερώνουν για το ποσό που πρέπει να διακιολογήσω [ πχ...να μου έλεγαν ότι πρέπει να μας πείτε που βρήκατε 50,000ευρώ και τα στείλατε εκέι ...] απλά μου ζητάνε εντός 20 ημερών να καταθέσω στην εφορία ή συμπληρωματική δήλωση ή αποδεικτικά [ από το 2004 και πίσω προφανώς ] εισοδήματος . Ρωτάω , λοιπόν πως είναι δυνατόν να θεωρούμε φοροφυγάς , αφού μόνο τα τελευταία 2 χρόνια είναι υποχρεωτική η δήλωση των καταθέσεων ;;;; Γιατί πρέπει αναγκαστικά να αποδείξω ,ότι δεν είμαι ελέφαντας ; Θα ήθελα επιπλέον να ρωτήσω αν κατά τη γνώμη σας το προβλημά μου είναι λογιστικό ή νομικό ; Aν θα πρέπει να συννενοηθώ προτίστως με το λογιστή μου ή με το δικηγόρο μου ; Θα πρέπει να μπω στη διαδικασία να αποδείξω πως τα έχω μαζέψει τα τεέυταία 20 χρόνια ή να κινηθώ νομικά ;
Προφανώς , η απόφαση για το τι θα κάνω είναι δική μου , θα με βοηθούσε, ωσόσο, πάρα πολύ τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ.

υ.σ. εννοείται ότι δεν είμαι ο μοναδικός σε όλη την Ελλάς , οπότε αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει ήδη ...ας ενημερώσει.

πότε σου ήρθε φίλε και αν θες το ποσό που έστειλες στην Κύπρο είναι μικρο η μεγάλο ?
Τελευταία διόρθωση: 13 Δεκ 2012 21:04 από agelos2.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 13 Δεκ 2012 21:48 #6

  • rebel
  • Το Άβαταρ του/της rebel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 219
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 0 (7)
agelos2 έγραψε:
iliaslost έγραψε:
Καλήμέρα.
Θα ήθελα να σας αναφέρω το προβλημά που μου έχει προκύψει και να θέσω το ερωτημά μου. Εχω μεταφέρει στην Κύπρο τις αποταμιεύσεις μου και δεν επιθυμώ να τις φέρω πίσω. Μου ήρθε , ωστόσο, μια πρόσκληση απο την εφορία που αναφέρει πως υπάρχει ασυμφωνία του ποσού που έστειλα με εμβασμα στη Κύπρο με τα εισοδήματα που δήλωνα τα τελευταία 8 χρόνια [ 2004 ]. Στην πρόσκληση δεν αναφέρεται το ποσό που έχω στείλει στην Κύπρο , ούτε με ενημερώνουν για το ποσό που πρέπει να διακιολογήσω [ πχ...να μου έλεγαν ότι πρέπει να μας πείτε που βρήκατε 50,000ευρώ και τα στείλατε εκέι ...] απλά μου ζητάνε εντός 20 ημερών να καταθέσω στην εφορία ή συμπληρωματική δήλωση ή αποδεικτικά [ από το 2004 και πίσω προφανώς ] εισοδήματος . Ρωτάω , λοιπόν πως είναι δυνατόν να θεωρούμε φοροφυγάς , αφού μόνο τα τελευταία 2 χρόνια είναι υποχρεωτική η δήλωση των καταθέσεων ;;;; Γιατί πρέπει αναγκαστικά να αποδείξω ,ότι δεν είμαι ελέφαντας ; Θα ήθελα επιπλέον να ρωτήσω αν κατά τη γνώμη σας το προβλημά μου είναι λογιστικό ή νομικό ; Aν θα πρέπει να συννενοηθώ προτίστως με το λογιστή μου ή με το δικηγόρο μου ; Θα πρέπει να μπω στη διαδικασία να αποδείξω πως τα έχω μαζέψει τα τεέυταία 20 χρόνια ή να κινηθώ νομικά ;
Προφανώς , η απόφαση για το τι θα κάνω είναι δική μου , θα με βοηθούσε, ωσόσο, πάρα πολύ τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ.

υ.σ. εννοείται ότι δεν είμαι ο μοναδικός σε όλη την Ελλάς , οπότε αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει ήδη ...ας ενημερώσει.

πότε σου ήρθε φίλε και αν θες το ποσό που έστειλες στην Κύπρο είναι μικρο η μεγάλο ?


ψέματα λέει απλά είναι τρομοκρατημένος παρόμοια απορία είχε το 2011 την αντιπαραθέτω !!!!



Κύριοι καλησπέρα.
Θα έρθω κατευθείαν στο θέμα. Διάβασα σε οικονομίκη εφημερίδα , ότι η εφορία θα καλέσει όλους όσους έχουν " βγάλει " χρήματα σε τράπεζες του εξωτερικού για εξηγήσεις ( που βρήκαν τα χρήματα , και εαν τα είχαν δηλώσει στις προηγούμενες φορολογικές τους δηλώσεις ) . Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής : A. εαν εγώ έχω 50,000 ευρώ και για τους γνωστούς λόγους τα στείλω ( μέσω Τραπεζας Ελλάδος ) Κύπρο και μπορώ να δικαιολογήσω την προελευσή τους ( από τη δουλεία μου προφανώς ) θα μου επιβάλλουν κάποιο πρόστιμο επειδή δεν τα ανέφερα στη δηλωσή μου ( έπρεπε ;;) ; B. o φόρος 10% του τόκου των καταθέσεων που γίνεται αυτόματα δε συνεπάγεται και γνώση των τραπεζικών ποσών που έχω στο κράτος ;; Γ. υπάρχει περίπτωση να σου πει η εφορία , ότι ναι μεν έχετε δικαιολογημένα 50.000 καταθέσεις ¨η 100.000 ή 300.000 ( ο,τι ποσό τελοσπάντων θέλετε ) αλλά επειδή εμείς δε το γνωρίζουμε θέλουμε να το φορολογήσουμε ΠΑΛΙ ;; με τι ποσοστό ; για ποιό λόγο ;; Γενικά είμαι πολύ μπερδεμένος και ίσως δεν εκφράζομαι με τους σωστούς όρους , αλλά πραγματικά νιώθω φοβερά μπερδεμένος....αισθάνομαι , ότι για κάποιο λόγο τα χρήματα που έχω , πολύ σκληρα, μαζέψει είτε θα τα χάσω ( πτώχευση ) , είτε θα χάσω ένα μεγάλο ποσοστό ( φορολογιά ) , είτε θα χάσω ένα μικρό ποσοστό ( πρόστιμο για κάποιο λόγο....) γενικά πάντως βλέπω ότι η μόνη περίπτωση είναι να χάσω κάτι..........Ευχαριστώ και συγνώμη για την πολυλογία.:( :(
Τελευταία διόρθωση: 13 Δεκ 2012 21:48 από rebel.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

προσκληση από εφορία 13 Δεκ 2012 21:58 #7

  • .....
  • Το Άβαταρ του/της .....
Ο τύπος ψαρεύει πληροφορίες. Τι σκέφτονται να κάνουν οι φοροφυγάδες του tsig.gr
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 13 Δεκ 2012 22:10 #8

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
κάτι μου βρωμάει κάτι μου βρωμάει :dry:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

προσκληση από εφορία 13 Δεκ 2012 22:11 #9

  • ΓΕΡΟΝΤΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΓΕΡΟΝΤΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 106
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 2 (-28)
ΜΑΛΛΟΝ ΑΡΧΙΣΑΝΕ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ B) ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :P
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα