Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 20 Φεβ 2014 05:45 #1

  • confused
  • Το Άβαταρ του/της confused
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι.. Δεν εχω καθολου ακινητα και δεν εχω κανει ποτε το περιουσιολογιο. Παρολα αυτα εχω καταθεσεις εξωτερικου και μεχρι 31δεκ 2013 πληρωνα κανονικα και δηλωνα τις καταθεσεις στην εφορια,δηλωσεις και πληρωνα κανονικα τοκους στη δου.. επειδη σε καποιους μηνες θα φυγω για το εξωτερικο και τωρα το 2014 δεν σκοπευω να δηλωσω τους τοκους στη ΔΟΥ(μιλαμε για ποσο φορου τοκων μολις 10ευρω /μηνα) ουτε να το δηλωσω οτι εχω καταθεσεις στην επομενη δηλωση του χρονου..και αυτο διοτι δε θα μπορεσω να πληρωνω τους τοκους ολο το ετος αφου δε θα ειμαι ελλαδα και θα το αγνοησω απο την επομενη δηλωση.. τι πιστευετε ή ξερετε? Σχετικα με το περιουσιολογιο και τις καταθεσεις εξωτερ. .. Δωστε μου τα φωτα μας γιατι ανησυχω πολυ τα χρηματα ειναι καθαρα και δε θελω να εχω προβληματα...
Να ειστε καλα ευχαριστω εξ αρχης! :)
Τελευταία διόρθωση: 20 Φεβ 2014 05:47 από confused.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 20 Φεβ 2014 12:30 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
George έγραψε:
Οι καταθέσεις δεν δηλώνονται ποτε και πουθενα!

Σ' αυτό που λες έχεις δίκιο, αλλά μην το θεωρείς καμιά "κατάκτηση" του φορολογούμενου υποζυγίου.
Ο λόγος που δεν (ζητείται να) δηλώνονται δεν είναι τα δικαιώματα, η ατομικότης, η ελευθερία, το απόρρητο, τα προσωπικά δεδομένα και όλα αυτά τα ωραία και εντυπωσιακά.
Ο λόγος είναι ότι τις καταθέσεις (στις Ελληνικές τράπεζες) δεν χρειάζεται να τις δηλώσεις, για να ξέρει ο big brother πόσα έχεις, που, από πότε, αν τα αύξησες, αν τα μείωσες, και τι σου αποδίδουν. Το ξέρει από μόνος του (πια). Γι' αυτό δεν σε ρωτάνε.
Για έξω, σε ρωτάνε.
Δειλά-δειλά στην αρχή,

E1_16_029.jpg


αλλά όπου να'ναι θα αρχίσουν να ρωτάνε και λεπτομέρειες.
Όπως θα αρχίσουν να ρωτάνε και τι έχεις στο στρώμα. Το έχουν πει άλλωστε.

Επομένως, μην εκδηλώνεις τόσο ενθουσιασμό. Κοινώς, "κράτα μικρότερο καλάθι".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), George (georgetsl)

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 20 Φεβ 2014 15:20 #3

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
Αφου τον τελευταιο καιρο τα Ες Ες στο Βερολινο εχουν αρχισει και διαφημιζουν τον νεο φορο επι της περιουσιας που θα πρεπει να επιβληθει στους "Νεους Εβραιους του Νοτου". Ενδεχομενως θα δηλωνονται και τα χρυσα δοντια. Ξερεις ποσους τονους χρυσου εβγαλαν οι ναζι στην Ελβετια που προερχοταν απο δοντια εβραιων κλπ κρατουμενων, τα οποια εβγαζαν οι Γερμανοι με ταναλιες?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 20 Φεβ 2014 19:57 #4

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Kratistos έγραψε:
με ταναλιες
Με πένσες.
Να είσαι ακριβής.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 21 Φεβ 2014 00:33 #5

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
soto51 έγραψε:
Kratistos έγραψε:
με ταναλιες
Με πένσες.
Να είσαι ακριβής.

Μπραβο Σοτο, εποικοδομητικη παρατηρηση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 21 Φεβ 2014 01:29 #6

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
confused έγραψε:
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι.. Δεν εχω καθολου ακινητα και δεν εχω κανει ποτε το περιουσιολογιο. Παρολα αυτα εχω καταθεσεις εξωτερικου και μεχρι 31δεκ 2013 πληρωνα κανονικα και δηλωνα τις καταθεσεις στην εφορια,δηλωσεις και πληρωνα κανονικα τοκους στη δου.. επειδη σε καποιους μηνες θα φυγω για το εξωτερικο και τωρα το 2014 δεν σκοπευω να δηλωσω τους τοκους στη ΔΟΥ(μιλαμε για ποσο φορου τοκων μολις 10ευρω /μηνα) ουτε να το δηλωσω οτι εχω καταθεσεις στην επομενη δηλωση του χρονου..και αυτο διοτι δε θα μπορεσω να πληρωνω τους τοκους ολο το ετος αφου δε θα ειμαι ελλαδα και θα το αγνοησω απο την επομενη δηλωση.. τι πιστευετε ή ξερετε? Σχετικα με το περιουσιολογιο και τις καταθεσεις εξωτερ. .. Δωστε μου τα φωτα μας γιατι ανησυχω πολυ τα χρηματα ειναι καθαρα και δε θελω να εχω προβληματα...
Να ειστε καλα ευχαριστω εξ αρχης! :)

Ρε φιλε μας δουλευεις ? Τους τοκους δηλωνεις οχι το υψος της καταθεσης. Εμενα μου στελνουν statement , η το εκτυπωνω απο το ιντερνετ , που λεει μονο , ποσο τοκου credited. K ημερομηνια τοκου.
Τιποτα αλλο...

Βεβαια εαν για χψ λογους , σε ελεγξουν , σιγουρα θα σου ζητησουν κ το υψος της καταθεσης. 100%


Εως τωρα ομως στην εφορια γνωστοποιω ποσο τοκου, οχι υψος καταθεσης
Τελευταία διόρθωση: 21 Φεβ 2014 01:30 από george123.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 22 Φεβ 2014 03:55 #7

  • confused
  • Το Άβαταρ του/της confused
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
ναι φιλοι μου ακριβως σε αυτο τον κωδικο δηλωσα οτι εχω καταθεσει στο εξωτερικο και ακρηβη ποσο τοκων σε εναν αλλο κωδικο της δηλωσης.. και εννοειται καθε μηνα με τη πιστωση των τοκων πηγαινα εφορια και πληρωνα το φορο 15%επι των τοκων που εβγαιναν σκαρτα 10€/μηνα... σε αυτη τη δηλωση που θα κανουμε φετος θα φηλωσω κανονικα τους τοκους αφου πληρωσα μεχρη δεκεμβρη κανονικα τα παντα..ομως απο αυτο το ετος στα σταματησω να πληρωνω το 10ευρω το μηνα διοτι στα μεσα του ετους θα φυγω για το εξωτερικο και δε θα μπορεσω να τα δηλωσω στη δηλωση του χρονου... θα μου δινει το δικαιωμα το προγραμμα του ταξισνετ να ξεκλικαρω οτι εχω καταθεσεις μη βαλουν καποια προειδοποιση ή δε μου επιτρεψει να το κανω ολα ειναι πιθανα.. τι πιστευετε εσεις παιδια? ειμαι πολυ αγχωμενος... εχει κανει κανεις το λεγομενο περιουσιολογιο? ειναι υποχρεωτικο? λεω να μη πληρωσω φετος φορους τοκων και να μη κανω περιουσιολογιο :S
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 22 Φεβ 2014 03:57 #8

  • confused
  • Το Άβαταρ του/της confused
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
υψος καταθεσης εννοειται μεχρι τωρα δε δηλωνω πουθενα μονο τους τοκους.. αλλα το περιουσιολογιο νομιζω λεει οτι πρεπει να δηλωθουν ακινητα και καταθεσεις...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

περιουσιολογιο και καταθεσεις εξωτερικου 22 Φεβ 2014 18:33 #9

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12983
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Βιαστές, απαγωγείς, Γεωργιανοί μαφιόζοι, Βούλγαροι έμποροι ναρκωτικών, Πακιστανοί εκβιαστές, έχουν πρόσβαση σε όλα μας τα προσωπικά δεδομένα!
Διεφθαρμένοι υπάλληλοι του δημοσίου πουλούν όλα τα ηλεκτρονικά μας αρχεία, σε όποιον πληρώνει! :angry:
Μάθετε πως εδώ στην Ελλάδα, υπάρχει μεγάλη διαφθορά, μέχρι και στον τραπεζικό κλάδο.

Όλα τα προσωπικά δεδομένα, όλων των Ελλήνων πολιτών, πωλούνται σε USB sticks, σε κάθε ενδιαφερόμενο, για λίγες εκατοντάδες ευρώ.
Πρόσφατα συνέλαβαν έναν νεαρό που εργαζόταν σε Εταιρία marketing και είχε στην κατοχή του μία πλήρη τράπεζα δεδομένων, όλων των Ελλήνων. :blink:

Πλέον, η αναζήτηση τραπεζικού απορρήτου στην Ελβετία, η άρνηση δήλωσης περιουσιακών στοιχείων και καταθέσεων, η αναζήτηση συναλλαγών μέσω εξωχώριων ανώνυμων εταιριών, καθίστανται απαραίτητες άμυνες κατά επιθέσεων από επιτήδειους! :woohoo:
Όλα τα ελληνικά δικαστήρια και το δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων της Ευρώπης, θα αθωώσουν όποιον αποκρύψει στοιχεία για να σώσει τα παιδιά του και τη γυναίκα του από απαγωγές.

Μητρώο καταθετών; Περιουσιολόγιο;

Είναι αυτή η λίστα όλων των περιουσιακών μας στοιχείων, που διεφθαρμένοι υπάλληλοι των Υπουργείων ανταγωνίζονται για το ποιος θα πρωτοπουλήσει, σε στικάκια USB, σε διαφημιστικές/ασφαλιστικές/φαρμακευτικές/τραπεζικές/εισπρακτικές Εταιρίες, ληστές, απαγωγείς, μαφιόζους, βιαστές, κτλ; :(

Ευχαριστούμε, δε θα πάρουμε.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα