Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: Καταθέσεις στην Αγγλία

Καταθέσεις στην Αγγλία 20 Φεβ 2017 03:29 #55

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Gynaika38 έγραψε:
Πιθανόν αυτό που θα γράψω να μην είναι σωστό.
........
όπως όλοι μας, να βγάζουν 420 και μετά 840, λίγα λίγα τα λεφτά τους

Επιτρέψατε μου μιαν διορθωσούλαν:

Δεν είναι "πρώτα 420, και μετά 840".

Είναι 60 την ημέρα, και το μόνο που άλλαξε (δύο φορές) είναι η συχνότης επιτρεπομένων αναλήψεων.

Πρώτα το 60 την ημέρα έγινε 420 ανά 7 ημέρες (7χ60 = 420, ως γνωστόν).
Δηλαδή δεν αναγκάζουν τον κόσμο να στήνεται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στο ΑΤΜ για να πάρει το 60ρι του, αλλά μπορεί να το κάνει μια φορά τη βδομάδα και να πάρει 420 μαζεμένα.
Και μετά το 420 ανά 7 έγινε 840 ανά 14, που είναι πάλι το ίδιο (7 χ 14 = 840), απλώς πάει μια ανά δυο βδομάδες.

Το όριο αναλήψεων παραμένει το ίδιο: 60 ευρώ την ημέρα.
Άλλαξε (δυο φορές) η συχνότης επιτρεπομένων αναλήψεων.

Για να δούμε τι θα γίνει κι αύριο, Δευτέρα, στο Eurogroup, γιατί ΠΟΛΛΑ θα εξαρτηθούν από το αποτέλεσμα.
Ίσως και αλλαγές στα ανωτέρω νούμερα.

Κοντός ψαλμός.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στην Αγγλία 20 Φεβ 2017 21:02 #56

  • mixalis (furbygr)
  • Το Άβαταρ του/της mixalis (furbygr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 24
  • Κάρμα: 5
Σημερα εγινε το εξης περιεργο. Ενω πριν κανα μηνα με ειχε παρει τηλ η Lloyds σχετικα με αιτηση ανοιγματος λογαριασμου την οποια απερριψε γιατι μου ζητησαν μεταφορα 25.000 λιρων ,(πραγμα αδυνατο λογω cc)σημερα μου στειλανε καποια εγγραφα πιθανως για υπογραφη (θα τα δω αυριο)και να τους τα στειλω λεει με φαξ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στην Αγγλία 20 Φεβ 2017 21:55 #57

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
Μιχάλη, να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στην Lloyds Bank του Isle of Man (Jersey) ή του Gibraltar; Σε αυτήν του Ηνωμένου Βασιλείου νομίζω δεν άνοιγαν καθόλου σε έλληνες; Ή κάτι άλλαξε;

Επίσης θυμάμαι ότι αυτές οι Lloyds (που είναι εκτός UK, για ξένους πελάτες) είχαν ως ελάχιστο απαιτούμενο ποσό κατάθεσης 25,000£ ή το ισότιμο σε € (που είναι λίγο περισσότερο), αλλά αν το υπόλοιπό σου ήταν κάτω από 100,000 χρεωνόσουν τέλη διατήρησης λογαριασμού 8€ το μήνα (μετά τους τρεις πρώτους μήνες). Επίσης δεν είναι παράλογο που σου ανοίγουν λογαριασμό. Τα 25,000 έχεις περιθώριο ένα μήνα να τα καταθέσεις.

Φυσικά μπορεί κι αυτοί να αρχίσουν να βάζουν νερό στο κρασί τους, όσον αφορά την αποδοχή ξένων πελατών, μετά τις πρόσφατες εξελίξεις στο Ηνωμένο Βασίλειο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στην Αγγλία 20 Φεβ 2017 22:02 #58

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
kathrine έγραψε:
Η Barclays είναι μια τράπεζα με διεθνείς δραστηριότητες που χαρακτηρίζεται από risk appetite όπως και η Deutsche Bank, για αυτό το λόγο έχουν την ίδια βαθμολογία ήτοι Baa2 με αρνητική προοπτική... Δε θα την χαρακτήριζα λοιπόν σαν φάρο ασφαλείας όπως για παράδειγμα την Bank of New York Mellon, την Zuercherkantonalbank, την DBS στη Σιγκαπούρη ή την ANZ στην Ωκεανία...

Σε ευχαριστώ πολύ kathrine. Θέλω όμως να παρατηρήσω ότι υπάρχουν δύο αξιολογήσεις. Η βαθμολογία που αναφέρεις αφορά την Barclays plc, ενώ υπάρχει και η Barclays Bank plc, που νομίζω είναι η UK retail bank, στην οποία πιστεύω είμαστε (ή γινόμαστε) πελάτες και καταθέτες. Η τελευταία φέρει πολύ καλύτερη βαθμολογία (από τον συγκεκριμένο οίκο A1 αρνητικό, από τους άλλους οίκους λίγο χειρότερο, αλλά πάντως πέριξ του Α). Ποια από τις δύο βαθμολογίες πρέπει να κοιτάμε «ως καταθέτες στην Barclays Αγγλίας», αυτές της Barclays ή αυτές της Barclays Bank και γιατί;

Ένα δεύτερο που θα ήθελα να σημειώσω είναι ότι δεν είναι πάντα εύκολο να πάμε στην Ωκεανία ή τη Σιγκαπούρη, για να καταφύγουμε στο «ιδανικό» τραπεζικό ίδρυμα. Οπότε θα ήταν πιο απτό και χρήσιμο αν ήθελες να τη συγκρίνεις με άλλες βρετανικές ή ευρωπαϊκές τράπεζες που είναι πιο κοντά μας ή στις οποίες μπορεί να έχουμε ευκολότερη πρόσβαση.

Τέλος δε νομίζω ότι μετράει μόνο η υγεία μιας τράπεζας. Αν αφήσουν να κουρέψει ποτέ καταθέσεις η Citibank ή η HSBC δε νομίζω ότι ο κόσμος θα είναι ο ίδιος. Θα χαρώ να ακούσω τις σκέψεις σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στην Αγγλία 20 Φεβ 2017 22:52 #59

  • birdy
  • Το Άβαταρ του/της birdy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 42
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
Οι τράπεζες στα νησιά Jersey έχουν εγγύηση καταθέσεων 50.000 GBP. Οι τράπεζες με αυτό το όριο παρουσιάζονται στην παρακάτω διεύθυνση
www.gov.je/Industry/Finance/DepositProtection/Pages/Banks.aspx
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gynaika38

Καταθέσεις στην Αγγλία 20 Φεβ 2017 23:40 #60

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Οι τράπεζες όσο ισχυρές και αν είναι και με διεθνή παρουσία μοιράζονται το ρίσκο της χώρας στην οποία έχουν έδρα. Barclays plc είναι η μητρική εταιρεία και Barclays Bank plc η θυγατρική. Στην Ευρώπη οι πιο ασφαλείς τράπεζες είναι η ZuercherKantonalbank στην Ελβετία ,η BNP Paribas και η Credit Mutuel Arkea στη Γαλλία. Η HSBC στην Αγγλία. Η Συνεταιριτιστικη τράπεζα των γιατρών στη Γερμανία.Η Banco Bilbao Vizkaya Argentaria(BBVA) και η Santander στην Ισπανία. H Intesa Sanpaolo SpA στην Ιταλία.Η Nordea στη Σκανδιναβία.H Sberbank και η VTB στη Ρωσία...
Οι καιροί ου μενετοί...
Τελευταία διόρθωση: 20 Φεβ 2017 23:55 από kathrine.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μενέλαος

Καταθέσεις στην Αγγλία 21 Φεβ 2017 21:47 #61

  • mixalis (furbygr)
  • Το Άβαταρ του/της mixalis (furbygr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 24
  • Κάρμα: 5
Μενέλαος έγραψε:
Μιχάλη, να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στην Lloyds Bank του Isle of Man (Jersey) ή του Gibraltar; Σε αυτήν του Ηνωμένου Βασιλείου νομίζω δεν άνοιγαν καθόλου σε έλληνες; Ή κάτι άλλαξε;

Επίσης θυμάμαι ότι αυτές οι Lloyds (που είναι εκτός UK, για ξένους πελάτες) είχαν ως ελάχιστο απαιτούμενο ποσό κατάθεσης 25,000£ ή το ισότιμο σε € (που είναι λίγο περισσότερο), αλλά αν το υπόλοιπό σου ήταν κάτω από 100,000 χρεωνόσουν τέλη διατήρησης λογαριασμού 8€ το μήνα (μετά τους τρεις πρώτους μήνες). Επίσης δεν είναι παράλογο που σου ανοίγουν λογαριασμό. Τα 25,000 έχεις περιθώριο ένα μήνα να τα καταθέσεις.

Φυσικά μπορεί κι αυτοί να αρχίσουν να βάζουν νερό στο κρασί τους, όσον αφορά την αποδοχή ξένων πελατών, μετά τις πρόσφατες εξελίξεις στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Ναι για αυτη αναφερομουν και με ειχανε παρει τηλ.
Υπαρχε και μια αλλη στο Isle of Man την οποια δε θυμαμαι δυστυχως αλλα μολις επιλεξεις Ελλαδα στο σαιτ της για αιτηση λογαριασμου αυτοματα σε σταματαει. Νομιζω η μονη, αναμεσα στις 200 επιλογες που εχει. Προφανως εχει να κανει με τα c.c.

Επισης να πω οτι το Mail της Loydd's ηταν spam οποτε καλο ειναι να προσεχετε λιγο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στην Αγγλία 23 Φεβ 2017 10:51 #62

  • Gynaika38
  • Το Άβαταρ του/της Gynaika38
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
Θα την πω και τη δική μου άποψη και κάποιες παρατηρήσεις σαν θεωρητική(αν και δεν έχω πείρα με το συγκεκριμένο κομμάτι)

-Είδα κάποιες σελίδες, από Έλληνες στο εξωτερικό. (αυτοί όμως μένουν εκεί έχουν κατοικία) Έγραφαν κάποια βασικά πράγματα, επιβεβαιώνουν την άποψη τους για τις τράπεζες.
hellenicmcr.wixsite.com/hellenicmcr/--c4bf
www.e-telescope.gr/greece/greece-misc/su...immigrant-in-egnland
Υπάρχουν και ξένα φόρουμ με παρατηρήσεις και σχόλια για τις ξένες τράπεζες, εαν εξυπηρετούν σωστά, εαν δεν είναι ικανοποιημένοι, τί φήμη έχει η τράπεζα ΠΡΑΚΤΙΚΑ.

-Tα επίσημα χαρτιά από Ελληνικά σε ξένες γλώσσες, τα μεταφράζει η μεταφραστική υπηρεσία υπουργείο εξωτερικών (βεβαιώσεις, πτυχία και πολλά άλλα) Είναι σχετικά λογικές οι τιμές τους.
www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton-politi/meta...astiki-ypiresia.html
Αν τους πάρει κάποιος τηλ έχουν ένα κονσέρβα μήνυμα.
Αν μπει στη σελίδα κάποιος και μιλά ελληνικά, πάλι έχει απορίες,χαχαχαχα.
Οπότε αν κάποιος ζητά επίσημα χαρτιά, στα αγγλικά είναι μια καλή λύση. (σε κάποια όταν μεταναστεύεις θέλει και τη σφραγίδα της Χάγης, πριν τη μετάφραση)

-Το cc είναι εθνικός νόμος. Δεν είναι ευρωπαικός. Οπότε λογικά μια ξένη τράπεζα δεν τον ακολουθεί και ανοίγει λογαριασμό σε Ευρωπαίους πολίτες με συγκεκριμένη διαδικασία. Το πώς θα στείλει κάποιος τα λεφτά εκεί, δεν γνωρίζω αν το αναλαμβάνει η ξένη τράπεζα.
Παλιότερα το έκαναν οι ελληνικές τράπεζες, αλλά οκ αυτές έδιναν δάνεια σε όλους, χωρίς να πληρούν τα κριτήρια. Τώρα είναι πιο προσεχτικές? (ας το πούμε έτσι.)
Aυτοί που έχουν λογαριασμούς στο εξωτερικό, τουλάχιστον όσους ξέρω εγώ , είναι φοιτητές, εργαζόμενοι, που πηγαινοέρχονται Ελλάδα Αγγλία. Δεν έχω δει να έχουν τρομερά πλεονεκτήματα για τώρα. Ούτε τεράστια ποσά. Οπότε δεν τους ζηλεύω. Βέβαια τα cc μπορεί να χειροτερέψουν ή να μας βρει χειρότερο κακό. Σε αυτές τις περιπτώσεις πιθανόν έχουν πλεονεκτήματα. (δεν μιλάμε για άτομα που έχουν χρήματα από παράνομες δραστηριότητες ή κλεμμένα) Μεγάλες διαφορές έχω δει σε ναυτικούς.

Αντίθετες απόψεις
α)Το να κάνει κάποιος ένα μικρό άνοιγμα στο εξωτερικό, με ένα λογικό αρχικό ποσό, να περιμένει 6 μήνες και σιγά σιγά να αυξήσει τη θέση του, είναι μια συντηρητική άποψη. Πόσα να είναι τα έξοδα? Τόσο απαγορευτικά? (έξοδα λογαριασμού και μεταφοράς χρημάτων, αν είναι εφικτό)
Για μεγάλα ποσά, θέλει διαπραγμάτευση και χρόνο για να δει κάποιος αν η τράπεζα τον βολεύει σε αυτά που θέλεις
β)Υπάρχει η αντίθετη άποψη, του να μην είσαι μίζερος και συντηρητικός στις επενδύσεις. Γιατί τις καλύτερες τιμές τις δίνουν μερικές φορές σε αυτούς που πάνε με αέρα. Που διαπραγματεύονται επιθετικά. (γνώμη γνωστού μου, που έχει πιο πολύ πείρα)

Δεν θα έδινα ένα μεγάλο ποσό σε οποιαδήποτε τράπεζα, που απλά θα μου έστελνε χαρτιά. Υπάρχουν δικηγόροι ειδικοί, που μπορούν να τα διαβάζουν, να πουν μια γνώμη. Αν βρεις σωστό άτομο και όχι απατεώνα, να σου πει αληθινή γνώμη και να μην σου πάρει απλά μια ακριβη επίσκεψη. Υπάρχουν ξένα υποκαταστήματα στην Ελλάδα, που έκαναν παλιά τη διαδικασία. Λογικά θα ξέρουν πιο πολλά και ίσως δίνουν πληροφορίες , ή ένα mail στο εξωτερικό, συνεργάτη της ξένης τράπεζας εκεί, που ασχολείται με Έλληνες πελάτες. (θα έχουν τα χαρτιά ήδη στα Ελληνικά) (ιδέες είναι αυτές)

e-mail ->Με κάποιες εταιρίες (οχι τράπεζες) έχει τύχει να στείλω αρκετές φορές μέιλ για διευκρινήσεις πχ και να καταλάβω ότι μιλάω με γραμματέα, ούτε καν με άτομο που έχει εξειδικευμένη πείρα, απλά προσωπικό της εταιρίας που δίνει πληροφορίες , αναλαμβάνει την επικοινωνία με τον κόσμο.
Στις ελληνικές τράπεζες, άλλος είναι με βαθμό λυκείου, άλλος με πτυχίο και άλλο με μεταπτυχιακά.Βέβαια πρακτικά παίζει ρόλο ποιος ασχολείται και να έχει πείρα να σε εξυπηρετήσει στο συγκεκριμένο προιόν.

->Το linkedin είναι επίσης καλό καρφί, για να πάρεις μια ιδέα με ποιον μιλάς. Εμένα μου έχει λύσει κάποιες απορίες στο παρελθόν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα