Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Συνεταιριστιή Τράπεζα Δωδεκανήσου αξιολόγηση.

Απ: Συνεταιριστιή Τράπεζα Δωδεκανήσου αξιολόγηση. 11 Ιουλ 2012 19:06 #19

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
REKPAM έγραψε:

Πες μας λοιπον ,εσυ πιστευεις οτι θα γινη??? Αυτο ειναι το θεμα...

Όχι, το θέμα είναι η Συνεταιριστιή Τράπεζα Δωδεκανήσου.

Αλλά να σου απαντήσω (έστω και εκτός θέματος):

Η κατάσταση αυτή δε θα διατηρηθεί επ' άπειρον. Κάτι θα αλλάξει. Τώρα τι θα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θα αλλάξει, δε μπορώ να στο πω, γιατί δεν είμαι προφήτης, ένας κοινός θνητός είμαι.

Το πιθανότερο είναι ότι θα αλλάξει κάτι σε σχέση με το νόμισμα.
Το τι θα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό, πάλι δε μπορώ να στο πω. Θα είναι το νόμισμα της Ελλάδας? Θα είναι το νόμισμα μερικών χωρών του Νότου? Θα είναι το νόμισμα των χωρών του Βορρά? Δεν ξέρω, και δε νομίζω να ξέρει ούτε ο Γιούνγκερ.
Τα συμβαίνοντα είναιι ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ, άρα δεν υπάρχει ιστορικό προηγούμενο, ώστε να αντλήσουμε γνώση από εκεί.

Το βέβαιο είναι ότι η παρούσα κατάσταση δε θα συνεχιστεί επ' άπειρο. Εφ' όσον αποτύχαμε (ως έθνος) να δημιουργήσουμε ένα βιώσιμο κράτος, το κράτος αυτό αναγκαστικά είτε θα διαλυθεί (για να σχηματιστεί στη θέση του κάποιο άλλο), είτε θα δημιουργήσει κάποιο νέο πεδίο εξουσίας και οικονομίας στη βάση του οποίου θα καταφέρει να επιβληθεί στους υπηκόους του.

Σαν τέτοιο εγώ βλέπω την ανάκτηση του εργαλείου της νομισματικής πολιτικής (το οποίο αποδεχτήκαμε να απωλέσουμε με την εισαγωγή μας στο euro - ΣΩΣΤΗ επιλογή κατά τη γνώμη μου), αλλά χωρίς το οποίο δεν καταφέραμε να επιβιώσουμε.

Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το κράτος μας θα αναγκαστεί να ξαναπάρει στα χέρια του (και να χειρίζεται αυτό, με το σάπιο τρόπο που πάντα έκανε) αυτό το εργαλείο.

Αυτό πιστεύω ότι θα γίνει.

Μην παραμυθιαστείς ως προς το πως θα "παρουσιαστεί" αυτή η αλλαγή. Η ουσία είναι αυτή που σου λέω: Το κράτος μας δεν μπόρεσε να επιβιώσει χωρίς αυτό το εργαλείο στα χέρια του.

Ελπίζω ότι έγινα σαφής.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Συνεταιριστιή Τράπεζα Δωδεκανήσου αξιολόγηση. 11 Ιουλ 2012 20:25 #20

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
Και ποια είναι η λύση ρε συ soto51; Να ανεβάζουμε φωτογραφίες με σκουπίδια κάθε φορά που τολμάει κάποιος να ρωτήσει για την τράπεζα Δωδεκανήσου; Και όταν τολμήσει να αντιμιλήσει φωτογραφίες με παπαγάλους;

Όσο για το άλλο που λες, αν κατάλαβα τι λες, δεν θα μας ρωτήσουν. Θα βρεθούμε προ εκπλήξεως. Επιλογή μας να διαλέξουμε δραχμή όχι φυσικά, θα μας την φορέσουν κολλαριστή ΑΝ διαλυθεί το ευρώ.

Ιστορικά προηγούμενα υπάρχουν 1)Argentina 2)Lehman Brothers. Μην μου πεις δεν είναι το ίδιο, ποτέ δεν είναι το ίδιο, αλλά πορίσματα και συγκρίσεις πάντα υπάρχουν. Έχουν βγει συμπεράσματα.

ΑΝ ΔΕΝ διαλυθεί το ευρώ πχ για 10 χρόνια, όσοι τα στείλανε Ελβετίες-Γερμανίες ή οτιδήποτε παρόμοιο με 0,5-2% θα έχουν χάσει σχεδόν το 50% των καταθέσεών τους λόγο ελάχιστης ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΟΚΩΝ, σε σχέση πάντα με επιτόκια 6-10%.

Αν διαλυθεί ή διχοτομηθεί το Ευρώ τότε όσοι βγάλαν λεφτά έξω δικαιώνονται. Τις ιστορίες με τα ελληνικά ΑΦΜ μάλλον στην πλάκα τις παίρνω, χωρίς να κοιμάμαι και τελείως ήσυχος

Όσοι βλέπετε διάσπαση του Ευρώ κάντε τα χρυσές λίρες, καθαρά και ξάστερα χωρίς πολλές σάλτσες. Όσοι δεν βλέπετε διάσπαση αλλά αποφυγή προβλημάτων οι συγκεκριμένες τράπεζες είναι μια χαρά. Για να μην πω κάντε τα χρυσές λίρες ότι και να γίνει...Coca Cola πάρτο σπίτι πάει μ' όλα B) :laugh:
Τελευταία διόρθωση: 11 Ιουλ 2012 20:39 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Συνεταιριστιή Τράπεζα Δωδεκανήσου αξιολόγηση. 11 Ιουλ 2012 23:19 #21

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Optimus έγραψε:
Και ποια είναι η λύση ρε συ soto51;

Πριν ζητήσεις "τη λύση", Optimus, διατύπωσε το πρόβλημα.

Ποιο είναι λοιπόν το πρόβλημα?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.051 δευτερόλεπτα