Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: smart plan peiraios.

smart plan peiraios. 10 Ιουν 2015 01:21 #1

καλησπερα......παρακολουθω το forum αρκετα συχνα και με εχεται βοηθησει πολλες φορες......... τωρα τελευταια απο την τραπεζα με εχουν πρηξει για ενα ασφαλιστικο-επενδυτικο προγραμμα.......smart-plan..για τοποθετιση μερους κεφαλαιου.. γνωριζει καποιος κατι περισοτερο.....δεν τα εμπειστευομαι και πολυ.......ευχαριστω...!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

smart plan peiraios. 14 Μαρ 2016 00:41 #2

  • okalamatianos
  • Το Άβαταρ του/της okalamatianos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
πρόσφατα μου είπαν και εμένα στην Πειραιώς για το Smart Plan το οποίο δεν είναι τίποτε άλλο απο ένα αποταμιευτικό που επενδύει σε αμοιβαία της ΝΝ με έδρα το λουξεμβούργο και εγγυάται πως θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου στην 15ετια!!!!!!! Ο υπάλληλος έτσι μου το πλάσαρε αλλά δεν έδειξα ενδιαφέρον μα παρόλα αυτά πήρα μαζί τους όρους του συμβολαίου για τους μελετήσω ....
Διαβάζοντας τους όρους του συμβολαίου λοιπόν διαπίστωσα πως οι τύποι στην Πειραιώς το "πουλάνε " λάθος !!!! Το συγκεκριμένο επενδύει όπως είπαμε σε αμοιβαία κεφάλαια της ΝΝ στο λουξεμβούργο και έχει δυναμική διαχείριση δηλ αν κάτι δεν πάει καλά στο αμοιβαίο οι διαχειριστές αλλάζουν το καλάθι των αμοιβαίων για να μην υπάρχουν απώλειες . Έχει έκτακτη καταβολή έως 20.000 ευρώ στην έναρξη του προγράμματος και θέλει τον πρώτο χρόνο τουλάχιστον 85 ευρώ το μήνα για 12 μήνες ... αυτό το για 12 μήνες το αναφέρω γιατί αν μετά τους 12 μήνες αν δεν κάνεις καταβολή και η αξία του χαρτοφυλακίου σου είναι πάνω απο 5000 ευρώ ( που αν κάνεις έκτακτη 20.000 και τακτικες 85χ12 μηνες πας στα 21000 ευρω) το πρόγραμμα δεν ακυρώνεται και μπορείς βάσει πίνακα του προγράμματος να εξαγοράσεις το 100% της έκτακτης καταβολής 20.000 ευρώ και το 100% της τακτικής καταβολης 1000 ευρώ μετά την πενταετία ! Με άλλα λόγια μιλάμε για συμμετοχή σε αμοιβαία κεφάλαια του εξωτερικου μέσω της πλαγίας οδού αφου με τον κανονικό τρόπο πρέπει έιτε να στείλεις έμβασμα απο το εξωτερικό είτε να εξαγοράσεις αμοιβαία κεφαλαια εξωτερικου και με το ποσο που θα προκύψει να συμμετέχεις . Το σκέφτομαι μιας και έχω κάμποσους λογαριασμούς μηδενικούς στη πειραιώς να βγάλω μερικά σε αμοιβαία εξωτερικού για διασπορά . Θα ρίξω βέβαια και ένα τηλέφωνο στην ΝΝ όχι στην Πειραιως για να μου απαντήσουν σε μερικές ερωτήσεις που έχω και βλέπουμε .
Έχει κανείς άλλος ψάξει το συγκεκριμένο για να ανταλλάξουμε απόψεις ???
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

smart plan peiraios. 14 Μαρ 2016 15:19 #3

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
θοδωρης (τεο) έγραψε:
καλησπερα......παρακολουθω το forum αρκετα συχνα και με εχεται βοηθησει πολλες φορες......... τωρα τελευταια απο την τραπεζα με εχουν πρηξει για ενα ασφαλιστικο-επενδυτικο προγραμμα.......smart-plan..για τοποθετιση μερους κεφαλαιου.. γνωριζει καποιος κατι περισοτερο.....δεν τα εμπειστευομαι και πολυ.......ευχαριστω...!!!

Μακρυαααααααα !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

smart plan peiraios. 14 Μαρ 2016 21:03 #4

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
εγώ μελέτησα προσεκτικά τους όρους, έχει πολλές κρατήσεις και δεν συμφέρει.
Καλύτερα κάποιος να φτιάξει ένα πρόγραμμα με αμοιβαία που θα επιλέξει ο ίδιος όπως το MasterPlan της Eurobank,
δυστυχώς όμως λόγω των capital controls δεν μπορούν να αγοραστούν μερίδια από το εξωτερικό εδώ και 8 μήνες.
Κατα τα άλλα, ρευστοποίησεις κτλ είναι εύκολες με μικρές κρατήσεις.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

smart plan peiraios. 16 Νοε 2016 20:05 #5

  • oceanstar (ocean)
  • Το Άβαταρ του/της oceanstar (ocean)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπερα,

Κι εγω δεν ειμαο φιλος τετοιων προιοντων αλλα το συγκεκριμενο δειχνει "δικαιο". Μπορεις (Θοδωρη) σε παρακαλω να αιτιολογησεις γιατι δεν προτεινεται? Εγω βλεπω πως εχει σχετικα ακριβη διαχειριση (γυρω στο 2-3% το χρονο) αλλα ωστοσο γινεται καποια επενδυση χωρις να αφιερωνει καποιος χρονο . Επισης τον 6ο χρονο το κεφαλαιο ειναι αναληψιμο στο συνολο του. Εχεις δει καποιο αλλο μειωνεκτημα γιατι η απαντηση σου δειχνει απολυτη?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

smart plan peiraios. 21 Νοε 2016 20:19 #6

  • beigeflag
  • Το Άβαταρ του/της beigeflag
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Από τη στιγμή που τα capital controls μας έχουν μπλοκάρει την αγορά Α/Κ εξωτερικού, τα ασφαλιστικά προγράμματα σαν και αυτά είναι μία από τις λίγες διαθέσιμες λύσεις. Για έναν αποταμιευτή που δεν έχει ιδιαίτερες γνώσεις οικονομικών, είναι καλή λύση, αρκεί να ψάξει λίγο στην αγορά.

Το 2-3% προμήθεια είναι συνηθισμένο για ενεργή διαχείριση ασφαλιστικού χαρτοφυλακίου, αλλά ίσως βρείτε χαμηλότερα αν πάτε απευθείας στην ασφαλιστική.

Ρωτήστε εάν είναι απλό αποταμιευτικό πρόγραμμα (εγγυημένου κεφαλαίου, με τοποθέτηση μόνο σε ομόλογα) ή επενδυτικό πρόγραμμα (unit-linked, επενδύουν σε μικτά Α/Κ με υψηλότερο ρίσκο & απόδοση). Το SmartPlan νομίζω ότι πέφτει στην πρώτη κατηγορία.
Ourwallet.gr - Το Δικό μας Πορτοφόλι!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

smart plan peiraios. 23 Νοε 2016 00:34 #7

  • FLYER
  • Το Άβαταρ του/της FLYER
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 60
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
ρε ουστ!!
ενας εισαγγελέας να τους πάρει μέσα...
πουλάνε παπάδες στον κόσμο να τους φάνε λεφτά και προμήθειες :evil:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aceman
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα