Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

ΘΕΜΑ: ATTICA BANK....

ATTICA BANK.... 12 Ιουλ 2019 09:29 #28

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει και ανταγωνισμός σήμερα για να τους πιέσεις...
Πριν μερικά χρόνια πήγαινες και έλεγες "ο δίπλα μου δίνει 5,8 - ή μου δίνεις τα ίδια ή τα σηκώνω επί τόπου"
τώρα τι να πεις;
ο δίπλα δίνει 1,1;
είναι για...κλάματα η κατάσταση...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": IoannisD (Dia!84)

ATTICA BANK.... 12 Ιουλ 2019 10:01 #29

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Καταρχήν ο υπάλληλος, δεν ηταν βλακας οπως αναφέρθηκε αλλά έξυπνος. Η δουλειά του ειναι να "διαβαζει" τον καθε πελάτη, και να παρει τα λεφτα με το μικρότερο κόστος (επιτοκιο), χωρίς να χασει τον πελάτη.
Ο συγκεκριμένος το πετυχε άψογα, αρα μόνο βλακα δεν τον λες. Υπηρετει το συμφερον της τράπεζας (εργοδοτη) οχι του πελάτη.
Επισης αν και συχνα μετα απο διαπραγμάτευση παιρνεις το ιδιο επιτόκιο με αυτο που δίνουν για νέα κεφαλαια, δεν ειναι ο κανόνας. Μπορει και να μη στο δωσουν. Ακόμα και αν κανεις αυτο που αναφέρθηκε παραπανω, να τα παρεις και να ξαναμπείς στην τράπεζα ως νέο κεφαλαιο πλεον. Αμα η τράπεζα φτάσει στο σημείο να σε αφησει να φύγεις κατα κανονα ακομα και αν το κανεις αυτο, δεν θα το δεχτεί, και ξερω και περιπτωση. Εχω και φίλους συμφοιτητές διευθυντές υποκαταστηματων που τα εχουμε συζήτησει.
Αν κανεις αυτο, δεν θεωρουνται νέα κεφαλαια για την τράπεζα. Ακομα και μετα απο 1 μηνα να πας παλι δεν θεωρουνται νέα κεφαλαια.
Αναλογως την πολιτική της τράπεζας νεα κεφαλαια θεωρουνται οταν εχουν φύγει 3-6 μήνες πριν.
Απο εκει και περα, καθε τράπεζα κανει οτι θελει, δεν υπάρχουν σταθεροί κανόνες. Μπορει να πας σε μια τράπεζα και να παρεις το ιδιο επιτόκιο που δίνουν για νέα κεφαλαια, και ο επόμενος που θα έρθει, να μη το παρει.
Εγω πχ καταθέτω 15 χρονιά τωρα , με ξέρουν ολες οι τράπεζες σε μια μέση πολη που μένω. Εχουν χτίσει ενα προφίλ για εμένα. Ξέρουν οτι αν εχω βρει σε αλλη τράπεζα 1,1 και αυτοι μου δίνουν 1 θα φυγω. Οποτε συχνα παίρνω πχ 1.1 αν εχουν σκοπό να το δωσουν. Παει άλλος πελάτης τον οποιον εχουν ψυχολογήσει οτι θα κάτσει και με λιγότερα. Ε εχει τυχει αυτος να μη το πάρει . Και μάλιστα ηταν και φίλος μου, ανέφερε και το όνομα μου οτι τα εχω με τόσο εκει και παλι δεν έγινε κατι.
Εχω ξαναγραψει εμπειρία μου προ κρίσης οπου μου δίναν ενα επιτόκιο 5% και οταν πηγα να κανω την κατάθεση έμπλεξε το πράγμα και περίμενα ωρες να πάρουν έγκριση απο τα κεντρικά επειδη είδανε οτι ηταν πελάτης στην τράπεζα και ο πατέρας μου :)
Τα ειχε με πολυ μικρότερο επιτόκιο και υπήρξε προβλημα σε αυτο, γιατι σου λεει η τράπεζα θα χάσουμε αλλον πελάτη ..
Ετσι για να δείτε πόσοι παράγοντες παίζουν ρολο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), IoannisD (Dia!84)

ATTICA BANK.... 12 Ιουλ 2019 11:10 #30

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
sosimple έγραψε:
Καταρχήν ο υπάλληλος, δεν ηταν βλακας οπως αναφέρθηκε αλλά έξυπνος. Η δουλειά του ειναι να "διαβαζει" τον καθε πελάτη, και να παρει τα λεφτα με το μικρότερο κόστος (επιτοκιο), χωρίς να χασει τον πελάτη.
Ο συγκεκριμένος το πετυχε άψογα, αρα μόνο βλακα δεν τον λες. Υπηρετει το συμφερον της τράπεζας (εργοδοτη) οχι του πελάτη.
Επισης αν και συχνα μετα απο διαπραγμάτευση παιρνεις το ιδιο επιτόκιο με αυτο που δίνουν για νέα κεφαλαια, δεν ειναι ο κανόνας. Μπορει και να μη στο δωσουν. Ακόμα και αν κανεις αυτο που αναφέρθηκε παραπανω, να τα παρεις και να ξαναμπείς στην τράπεζα ως νέο κεφαλαιο πλεον. Αμα η τράπεζα φτάσει στο σημείο να σε αφησει να φύγεις κατα κανονα ακομα και αν το κανεις αυτο, δεν θα το δεχτεί, και ξερω και περιπτωση. Εχω και φίλους συμφοιτητές διευθυντές υποκαταστηματων που τα εχουμε συζήτησει.
Αν κανεις αυτο, δεν θεωρουνται νέα κεφαλαια για την τράπεζα. Ακομα και μετα απο 1 μηνα να πας παλι δεν θεωρουνται νέα κεφαλαια.
Αναλογως την πολιτική της τράπεζας νεα κεφαλαια θεωρουνται οταν εχουν φύγει 3-6 μήνες πριν.
Απο εκει και περα, καθε τράπεζα κανει οτι θελει, δεν υπάρχουν σταθεροί κανόνες. Μπορει να πας σε μια τράπεζα και να παρεις το ιδιο επιτόκιο που δίνουν για νέα κεφαλαια, και ο επόμενος που θα έρθει, να μη το παρει.
Εγω πχ καταθέτω 15 χρονιά τωρα , με ξέρουν ολες οι τράπεζες σε μια μέση πολη που μένω. Εχουν χτίσει ενα προφίλ για εμένα. Ξέρουν οτι αν εχω βρει σε αλλη τράπεζα 1,1 και αυτοι μου δίνουν 1 θα φυγω. Οποτε συχνα παίρνω πχ 1.1 αν εχουν σκοπό να το δωσουν. Παει άλλος πελάτης τον οποιον εχουν ψυχολογήσει οτι θα κάτσει και με λιγότερα. Ε εχει τυχει αυτος να μη το πάρει . Και μάλιστα ηταν και φίλος μου, ανέφερε και το όνομα μου οτι τα εχω με τόσο εκει και παλι δεν έγινε κατι.
Εχω ξαναγραψει εμπειρία μου προ κρίσης οπου μου δίναν ενα επιτόκιο 5% και οταν πηγα να κανω την κατάθεση έμπλεξε το πράγμα και περίμενα ωρες να πάρουν έγκριση απο τα κεντρικά επειδη είδανε οτι ηταν πελάτης στην τράπεζα και ο πατέρας μου :)
Τα ειχε με πολυ μικρότερο επιτόκιο και υπήρξε προβλημα σε αυτο, γιατι σου λεει η τράπεζα θα χάσουμε αλλον πελάτη ..
Ετσι για να δείτε πόσοι παράγοντες παίζουν ρολο.

ΟΚ το βλάκας, από μια οπτική, ίσως να μην αποδίδει σωστά τα χαρακτηριστικά που ήθελα να αποδώσω στον συγκεκριμένο. Πονηρίδης, εκμεταλλευτής, μπουρδολόγος, ίσως να τα αποδίδουν καλύτερα.
Ίσως όμως να είναι (εκ του αποτελέσματος) και βλάκας, αν η προσπάθειά του να κοροϊδέψει τον πελάτη επειδή τον βρήκε (ή νόμισε πως τον βρήκε) ... μπόσικο, φέρει τα αντίθετα (φυγή κατάθεσης), από τα επιδιωκόμενα, αποτελέσματα.

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει όλοι μας να μην τρώμε το σανό που προσπαθεί να μας προσφέρει ο οποιοσδήποτε. Αν το φάμε, είμαστε άξιοι της μοίρας μας και δεν πρέπει να ρίχνουμε την ευθύνη σε κανέναν. Άλλωστε, στις περισσότερες περιπτώσεις, υπάρχει η δυνατότητα, αν δεν ξέρουμε κάτι, να το μάθουμε από κάποιον από τον περίγυρό μας, πριν κάνουμε την ... πατάτα.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": IoannisD (Dia!84)

ATTICA BANK.... 12 Ιουλ 2019 13:26 #31

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
vlass έγραψε:
Μου είπαν ότι θά πέσουν σε λίγο καιρό και δεν μπορούν ούτε το 1,1 να δώσουν.
Θα τά είχα πάρει για τη Χανίων αλλά βιαζομουν και τα έκλεισα εκεί τελικά.
Κατάστημα Χαλανδρίου.
φίλε μου δεν σου έδωσαν το επιτόκιο του πίνακα γιατί το ποσό είναι κάτω από 80.000. Επίσης στη ΧΑΝΊΩΝ το όριο για επιτόκιο 1.4 είναι σήμερα 100.000. Τα επιτόκια του πίνακα τα δίνουν όλες οι τράπεζες σε νέα κεφάλαια η ανανεώσεις. Επιτόκια διαπραγμάτευσης (dealing room) Δεν υπάρχουν πλέον. Στην Αττικής ειδικό επιτόκιο 1.5% δίνεται μόνο για ποσό 1.000.000 και πάνω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": IoannisD (Dia!84)

ATTICA BANK.... 12 Ιουλ 2019 17:08 #32

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
JMT έγραψε:
φίλε μου δεν σου έδωσαν το επιτόκιο του πίνακα γιατί το ποσό είναι κάτω από 80.000. Επίσης στη ΧΑΝΊΩΝ το όριο για επιτόκιο 1.4 είναι σήμερα 100.000. Τα επιτόκια του πίνακα τα δίνουν όλες οι τράπεζες σε νέα κεφάλαια η ανανεώσεις. Επιτόκια διαπραγμάτευσης (dealing room) Δεν υπάρχουν πλέον. Στην Αττικής ειδικό επιτόκιο 1.5% δίνεται μόνο για ποσό 1.000.000 και πάνω.

Ο φίλος vlass δεν διευκρινίζει για ποια διάρκεια προθεσμιακής μιλάει, γιατί το επιτόκιο της Attica εξαρτάται και από αυτό.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ATTICA BANK.... 12 Ιουλ 2019 20:14 #33

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 242
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 4
batista έγραψε:
Ο φίλος vlass δεν διευκρινίζει για ποια διάρκεια προθεσμιακής μιλάει, γιατί το επιτόκιο της Attica εξαρτάται και από αυτό.

Τα έχω πολλά χρόνια στην Αττικής επίσης έχω άλλα 50000 που λήγουν 18/7 θα φύγουν για Χανίων πού δίνει 1,2.
Πριν κάνα μήνα ένας ξάδερφος έκλεισε 50000 για 4μηνο με 1,1 αυτό ζήτησα και εγώ.
Με έχουν εκνευρίσει με τη συμπεριφορά τους. Ο υπάλληλος δέν είναι βλάκας τη δουλειά του κάνει για αυτό θα κάνω και εγώ
αυτό που πρέπει.

υ.γ για 3μηνο 6μηνο ζήτησα τελικά τα έκλεισα 3μηνο καί δε πρόκειται να ξανασυμβεί όλα θα πάνε Χανίων.
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιουλ 2019 20:17 από vlass.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, IoannisD (Dia!84)

ATTICA BANK.... 12 Ιουλ 2019 23:03 #34

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
alex (The_Emperor) έγραψε:
η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει και ανταγωνισμός σήμερα για να τους πιέσεις...
Πριν μερικά χρόνια πήγαινες και έλεγες "ο δίπλα μου δίνει 5,8 - ή μου δίνεις τα ίδια ή τα σηκώνω επί τόπου"
τώρα τι να πεις;
ο δίπλα δίνει 1,1;
είναι για...κλάματα η κατάσταση...

κλαυσιγελος.....

παμε να τα φαμε ταιλανδη,μπανγκόκ κλπ...

τι περιμενετε?να τα φατε στον αλλο κοσμο οπως εγινε με τον μακαριτη? λιγα προλαβε να χαρει κ αυτος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ATTICA BANK.... 12 Ιουλ 2019 23:38 #35

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
sonik έγραψε:
κλαυσιγελος.....

παμε να τα φαμε ταιλανδη,μπανγκόκ κλπ...

τι περιμενετε?να τα φατε στον αλλο κοσμο οπως εγινε με τον μακαριτη? λιγα προλαβε να χαρει κ αυτος.

Προφανώς και αλλάζεις οπτική με τις παρούσες συνθήκες. Η ζωή είναι μία και κοιτάζεις να περάσεις όσο καλύτερα μπορείς. Βέβαια, συνήθως τα πιο ουσιώδη δεν απαιτούν ούτως ή άλλως πολλά χρήματα. Ανάλογα με τι αρέσει στον καθένα, η καλή παρέα, μια ωραία βόλτα, μια εκδρομή, ένα μουσικό ταξίδι, μια ταινία, μια θεατρική παράσταση, μια συναυλία, κάθε δημιουργική απασχόληση, ο αθλητισμός, οτιδήποτε σε γεμίζει πραγματικά, μπορεί να είναι μικρές δόσεις ευτυχίας που αλλάζουν την καθημερινότητά σου και δίνουν ομορφιά στη ζωή σου....Φυσικά με την προϋπόθεση ότι έχεις εξασφαλίσει τα βασικά...
Και επειδή πρόσφατα είδα στον κύκλο μου να φεύγουν από... αρρώστιες άνθρωποι που όλοι τους καλοτύχιζαν για τα πλούτη τους...όντως τα λεφτά δεν αρκούν για την ευτυχία...(αν κ η σωστή αξιοποίησή τους βοηθά ;) Χαχα)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, γιώργης (yorgi), IoannisD (Dia!84)

ATTICA BANK.... 13 Ιουλ 2019 02:38 #36

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
alex (The_Emperor) έγραψε:
Προφανώς και αλλάζεις οπτική με τις παρούσες συνθήκες. Η ζωή είναι μία και κοιτάζεις να περάσεις όσο καλύτερα μπορείς. Βέβαια, συνήθως τα πιο ουσιώδη δεν απαιτούν ούτως ή άλλως πολλά χρήματα. Ανάλογα με τι αρέσει στον καθένα, η καλή παρέα, μια ωραία βόλτα, μια εκδρομή, ένα μουσικό ταξίδι, μια ταινία, μια θεατρική παράσταση, μια συναυλία, κάθε δημιουργική απασχόληση, ο αθλητισμός, οτιδήποτε σε γεμίζει πραγματικά, μπορεί να είναι μικρές δόσεις ευτυχίας που αλλάζουν την καθημερινότητά σου και δίνουν ομορφιά στη ζωή σου....Φυσικά με την προϋπόθεση ότι έχεις εξασφαλίσει τα βασικά...
Και επειδή πρόσφατα είδα στον κύκλο μου να φεύγουν από... αρρώστιες άνθρωποι που όλοι τους καλοτύχιζαν για τα πλούτη τους...όντως τα λεφτά δεν αρκούν για την ευτυχία...(αν κ η σωστή αξιοποίησή τους βοηθά ;) Χαχα)

επι της ουσιας.εδω μεσα υπαρχουν διαφορες κατηγοριες πολιτων που ασχολουνται με το σπορ.
η μια θα ελεγα ειναι αυτοι καποιας ηλικιας θα ελεγα ανω των 55 οπου ειναι ανετοι οικονομικα γιατι εχουν κανει καλη καβαντζα απο την σουμα των καλων εποχων και ζουν αξιοπρεπως εστω και απο μικρα ενοικια ή προθεσμιακες και αλλους ειδους μικροεπενδυσεις. απο την στιγμη που εχεις μεγαλο πορτοφολι τα εσοδα σου ειναι και μεγαλα σχετικα οσο μικρα και αν ειναι τα επιτοκια.

η αλλη κατηγορια ειναι ηλικιες 40-55 που μισοπρολαβαν τις παχιες αγελαδες αλλα η καβαντζα τους δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη.αν συνυπολογισουμε οτι ειναι και σε παραγωγικη ηλικια με οικογενειες κλπ τα βγαζουν δυσκολα περα και προσπαθουν να ισορροπησουν λιγο απο τη δουλεια τους και λιγο απο διφραγκα προθεσμιακων.αντε να εχουν και κανα νοικι πισινη.

μια τριτη κατηγορια ημιανεργων μεχρι την ηλικια των 40 ειναι αυτοι που ειτε ειχαν καποια περιουσια απο γονεις και προσπαθουν με νυχια και δοντια να την αξιοποιησουν μπας και επιβιωσουν οι ιδιοι αλλα σε τελικη αναλυση οριακα την βγαζουν.μερικοι δε εξ αυτων προτιμουν την ανεργια εκ πεποιθησεως δεδομενου οτι 12ωρα πληρωνονται με ψιχουλα οποτε προτιμουν να αξιοποιουν το χρονο τους ψαχνοντας εστω κ μικρα επιτοκια προθεσμιακων.

και μια αλλη κατηγορια ειναι οι εντελως ανεργοι που καταφεραν καποτε απο τη δουλεια τους να μαζεψουν ενα μετριο ποσο κ να παιρνουν ψιχουλα απο τοκους και να μισοδουλευουν μαυρα ισα ισα για να επιβιωνουν αντε και κανα επιδομα να τσονταρουν στον οικογενειακο προυπολογισμο τους.


ολοι τους εχουν κοινο παρονομαστη τα ψιχουλα προθεσμιακων.

αυτη ειναι η γενικη εικονα για μενα εδω μεσα.θελω να πω οτι καποιος με εναμιση μυριο ή 3 δεν πιστευω οτι υπαρχει και να μας διαβαζει εδω.και δεν το λεω υποτιμητικα.καμια σχεση.μια γενικη εικονα παρουσιαζω.

ακομη και ο μακαριτης που διατυμπανιζε οτι ειχε πολλα λεφτα εγω τον αμφισβητουσα.λεγοντας πολλα ισως απο 1Μ-1.5Μ και ανω.

ενταξει δεν ειναι και κανα φορουμ του εφοπλισμου εδω μεσα.εναν να ρωτησεις απο δαυτους αμφιβαλλω αν θα εχει ακουσει ποτε του τι εστι η σελιδα εδω.
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιουλ 2019 02:39 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, γιώργης (yorgi), IoannisD (Dia!84)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα