Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 10 Ιαν 2020 20:47 #10

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
JMT έγραψε:
Τραπεζικη επιταγή στο όνομά σου αντί μετρητών νομίζω ότι είναι χωρίς προμήθεια.

Για την ΕΤΕ ... ήταν (χωρίς προμήθεια). Ας ελπίσουμε απλά να ξανασκεφτούν την κοντόφθαλμη ηλίθια αρπαχτή.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 13 Μαϊ 2020 23:13 #11

  • Piyi
  • Το Άβαταρ του/της Piyi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0
Επειδή πρόκειται για άκρως καταχρηστική χρέωση έχω κάνει αναφορά στο συνήγορο του καταναλωτή. Προβείτε και εσείς σε αναφορά στο συνήγορο του καταναλωτή. Όσο περισσότεροι, τόσο το καλύτερο. Θα ενημερώσω για την οποιαδήποτε εξέλιξη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361), γιώργης (yorgi)

Χρεώσεις από ΕΤΕ 14 Μαϊ 2020 20:04 #12

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12983
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Όλες οι χρεώσεις της Εθνικής Τράπεζας για διάφορες συναλλαγές:

www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and...83%CE%B9%CF%8E%CE%BD[2]/%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82[1]/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 14 Μαϊ 2020 20:07 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 14 Μαϊ 2020 21:07 #13

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Piyi έγραψε:
Επειδή πρόκειται για άκρως καταχρηστική χρέωση έχω κάνει αναφορά στο συνήγορο του καταναλωτή. Προβείτε και εσείς σε αναφορά στο συνήγορο του καταναλωτή. Όσο περισσότεροι, τόσο το καλύτερο. Θα ενημερώσω για την οποιαδήποτε εξέλιξη

EYΓE !!
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Piyi

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 15 Μαϊ 2020 08:13 #14

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Piyi έγραψε:
Επειδή πρόκειται για άκρως καταχρηστική χρέωση έχω κάνει αναφορά στο συνήγορο του καταναλωτή. Προβείτε και εσείς σε αναφορά στο συνήγορο του καταναλωτή. Όσο περισσότεροι, τόσο το καλύτερο. Θα ενημερώσω για την οποιαδήποτε εξέλιξη

Πολύ καλά έκανες.
Απλά το θέμα της κρίσης περί "καταχρηστικότητας" τραβάει πολύ μακριά και με πολύ αμφίβολα αποτελέσματα.
Αυτό όμως που ... καταλαβαίνουν καλύτερα είναι όταν τους κάνεις να ... πονέσουν (όσο κι αν το παίζουν αδιάφοροι).
Τι;;;; Θέλεις προμήθεια για έκδοση επιταγής;;;
OK Δώσε μετρητά, άντε γεια και αν με ξαναδείς σφύρα μου κλέφτικα.

ΥΓ: Να θυμίσω επίσης ότι η Εθνική ήταν και η μοναδική που είχε (και έχει προφανώς) τριήμερο valuer στην κατάθεση (στην ίδια) τραπεζικών επιταγών.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361), γιώργης (yorgi), Piyi

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 15 Μαϊ 2020 14:57 #15

  • Piyi
  • Το Άβαταρ του/της Piyi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0
Το σκέφτηκα αμέσως να πάρω μετρητά μόλις με ενημέρωσαν για την εν λόγω χρέωση του 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής στο ΟΝΟΜΑ μου αλλά ήταν μεγάλο το ποσό. Δεν εξέδωσα τραπεζική επιταγή τελικώς. Έφυγα από το ταμείο και πήγα σε γραφείο που μου υπέδειξαν και άνοιξα λογαριασμό τρεχούμενο και αιτήθηκα βιβλιάριο επιταγών! Ναι μεν η προμήθεια για μπλοκ επιταγών στην Εθνική είναι 12 ευρώ για τα 10 τεμάχια, αλλά πλέον έχω τη δυνατότητα να προχωρήσω σε ανάληψη όλου του ποσού που διατέθω μόνο με 12 ευρώ που κόστισε το μπλοκάκι επιταγών. Ευγενέστατος ο υπάλληλος με ρώτησε τι θα το χρειαστείτε το μπλοκ επιταγών;
- Για να αφαιρέσω όλα μου τα χρήματα από την τράπεζα σας χωρίς να με σκοτώσουν στο δρόμο φεύγοντας από δω με μετρητά και χωρίς να σας δώσω τεράστια ποσά για μία παράλογη και εξωφρενική χρέωση. Πρέπει να γνωρίζετε οτι η χρέωση αυτή μπήκε από κάποιον ηλίθιο χαρτογιακά-σύμβουλο της τραπέζης μόνο και μόνο για να χάσετε τους καλούς πελάτες σας!

Υ.Γ: Γνωρίζετε οτι η εν λόγω χρέωση στο 0,1% υπήρχε στην Alpha Bank πριν από μερικά χρόνια την οποία όμως την απέσυρε η Alpha κακήν κακώς; Θα επανέλθω...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista, maria (mb361)

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 15 Μαϊ 2020 15:26 #16

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Piyi έγραψε:
Υ.Γ: Γνωρίζετε οτι η εν λόγω χρέωση στο 0,1% υπήρχε στην Alpha Bank πριν από μερικά χρόνια την οποία όμως την απέσυρε η Alpha κακήν κακώς; Θα επανέλθω...

Ναι δίκιο έχεις. Υπήρχε και θυμάμαι ότι μου έτυχε μια φορά και μου ζήτησαν ένα τρελό ποσό σε σχέση με το ύψος της κατάθεσης. Όταν τους είπα όμως να μου τα δώσουν σε μετρητά, μου έδωσαν την επιταγή δωρεάν χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Όσο για το θέμα της επικινδυνότητας της μεταφοράς μεγάλου ποσού μετρητών, υπάρχει σε κάποιες περιπτώσεις μια καλή λύση (εφόσον θέλεις να μεταφέρεις από τράπεζα σε τράπεζα και ειδικά για τα μεγάλα αστικά κέντρα που έχουν πληθώρα καταστημάτων).
Ζητάς να κάνεις την ανάληψη (με ειδοποίηση, αν χρειαστεί λόγω του ποσού) σε κατάστημα που βρίσκεται δίπλα σε κατάστημα της τράπεζας στην οποία θέλεις να κάνεις την κατάθεση. Έτσι ελαχιστοποιείς τον κίνδυνο.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Piyi

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 15 Μαϊ 2020 18:39 #17

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Piyi έγραψε:
Το σκέφτηκα αμέσως να πάρω μετρητά μόλις με ενημέρωσαν για την εν λόγω χρέωση του 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής στο ΟΝΟΜΑ μου αλλά ήταν μεγάλο το ποσό. Δεν εξέδωσα τραπεζική επιταγή τελικώς. Έφυγα από το ταμείο και πήγα σε γραφείο που μου υπέδειξαν και άνοιξα λογαριασμό τρεχούμενο και αιτήθηκα βιβλιάριο επιταγών! Ναι μεν η προμήθεια για μπλοκ επιταγών στην Εθνική είναι 12 ευρώ για τα 10 τεμάχια, αλλά πλέον έχω τη δυνατότητα να προχωρήσω σε ανάληψη όλου του ποσού που διατέθω μόνο με 12 ευρώ που κόστισε το μπλοκάκι επιταγών. Ευγενέστατος ο υπάλληλος με ρώτησε τι θα το χρειαστείτε το μπλοκ επιταγών;
- Για να αφαιρέσω όλα μου τα χρήματα από την τράπεζα σας χωρίς να με σκοτώσουν στο δρόμο φεύγοντας από δω με μετρητά και χωρίς να σας δώσω τεράστια ποσά για μία παράλογη και εξωφρενική χρέωση. Πρέπει να γνωρίζετε οτι η χρέωση αυτή μπήκε από κάποιον ηλίθιο χαρτογιακά-σύμβουλο της τραπέζης μόνο και μόνο για να χάσετε τους καλούς πελάτες σας!

Υ.Γ: Γνωρίζετε οτι η εν λόγω χρέωση στο 0,1% υπήρχε στην Alpha Bank πριν από μερικά χρόνια την οποία όμως την απέσυρε η Alpha κακήν κακώς; Θα επανέλθω...


EYΓΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !


Αστους να ξεμπλεξουν με Συνηγορο του Καταναλωτη πρωτα...

Εχει συμβει σε αλλη περιπτωση/αλλη τραπεζα και με εμενα...

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Piyi

Χρέωση 0,2% για έκδοση τραπεζικής επιταγής από ΕΤΕ 08 Νοε 2020 15:57 #18

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
ΙΣΧΥΕΙ ΆΡΑΓΕ ΑΥΤΉ Η ΧΡΕΩΣΗ?



ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ SITE ALFA BANK ΓΡΑΦΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ:


4 ΕΚΔΟΣΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΕΠΙΤΑΓΩΝ ΣΕ ΕΥΡΩ
4.1 Με χρέωση καταθετικού ή επενδυτικού
λογαριασμού σε διαταγή του ιδίου Ανέξοδα Ανέξοδα
4.2 Με χρέωση καταθετικού ή επενδυτικού
λογαριασμού σε διαταγή τρίτου 0,15% 15

ΤΟ ΞΕΡΩ ΕΣΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΑ Ο/20% ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΟΠΤΙΜΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ 0,10% ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΔΩΡΕΑΝ...
Τελευταία διόρθωση: 08 Νοε 2020 16:17 από GSAKKI.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα