Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28 Ιαν 2011 19:43 #10

  • chris
  • Το Άβαταρ του/της chris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-1)
Φίλε Αποστόλη
Η απ´πδοση που αναφέρω είναι μικτή. Οι τιμές στο Λονδίνο αρχίζουν και πέφτουν οπότε περίμενε λιγάκι. Επίσης είναι πολύ σπάνιο να σου κάτσει ανοίκιαστο το ακίνητο για δυο μήνες όπως λές εφόσον είναι σε καλή περιοχή δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι οι εταιρείες που αναλαμβάνουν το after sale service σου πέρνουν το 15% του ενοικίου στο λονδίνο. Για τη γερμανία δεν ξέρω. Όπως δεν γνωρίζω αν στην Γερμανία η απόδοση είναι αυτή που λές. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να μείνεις μακριά από την αγορά εμπορικού ακινήτου γιατί δύσκολα θα το ενοικιάσεις λόγω της κρίσης που υπάρχει και στο εξωτερικό.
Επίσης στην Γερμανία τα ακίνητα είναι παρά πολύ πιο φτηνά απ´οτι στο λανδίνο γι αυτό όταν αποφασίσεις να το πολήσεις θα έχεις λιγότερο κέρδος.
Ενδεικτικά σου λέω πως αν αγοράζεις ένα ακίνητο στην Ελλάδα 400000€ π´οσο θα το ενοικιάσεις το μήνα?
Στο Λονδίνο θα παίρνεις μικτά πάνω 2000€ το μήνα και μετά από 15 χρόνια το πουλάς στη διπλάσια τιμή.
Στη Γερμανια δεν ξέρω αν η υπεραξία του ακινήτου είναι σίγουρα πιο χαμηλή στην 15 ετία.
Εμ πάση περιπτώση νομίζω ότι αξ´ιζει μια τέτοια κίνηση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Apostolis

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29 Ιαν 2011 17:43 #11

  • Apostolis
  • Το Άβαταρ του/της Apostolis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0 (-1)
Chris ευχαριστώ!

Για τα ακίνητα στην Γερμανία έχεις δίκιο. Οι τιμές τους είναι σταθερές γενικά με μια μικρή αυξητική τάση. Μάλιστα στην Γερμανία αν πουλήσεις το ακίνητό σου πριν από την δεκαετία θα φορολογηθείς αρκετά για το κέρδος που θα προκύψει. Βεβαίως παρέχονται σημαντικά φορολογικά κίνητρα αν επανεπενδύσεις το κεφάλαιο σε νέο ακίνητο.

Αν μπορείς ενημέρωνε για τις τιμές στο Λονδίνο. Και πότε είναι καλό να κοιτάξουμε.

effie
Γενικώς με την φορολογία δεν ξέρω τι συμβαίνει. Γνωρίζω για την Γερμανία μόνο που το έψαξα, ότι το εισόδημα από ακίνητο φορολογείται όπως και κάθε εισόδημα στην Γερμανία. Μόνο που για τους μη κατοίκους της Γερμανίας δεν υπάρχει η απαλλαγή τον 8000 ευρώ (το αντίστοιχο 12000 που έχουμε εμείς). Αναγνωρίζονται όμως όλα τα έξοδα που κάνεις για το ακίνητο, οτιδήποτε το αφορά, ακόμα κι ο λογιστής που πληρώνεις και φυσικά υπολογίζονται αποσβέσεις περίπου 2% στην αρχική αξία. Είναι περίπου όπως εδώ τα πράγματα. Φυσικά υπάρχει και το ζήτημα της διπλής φορολογίας. Σημαντικό ρόλο πάντως παίζει αν είσαι έγγαμος ή όχι.

Για παράδειγμα ένα εισόδημα ετήσιο της τάξης των 14000 αφαιρουμένων των λογικών εξόδων θα φορολογηθεί στην Γερμανία για καποιον άγαμο με 3200 περίπου και για έγγαμο 1300.

Νομίζω όμως και στα άλλα κράτη πάνω κάτω το ίδιο σύστημα ισχύει.
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιαν 2011 17:43 από Apostolis.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29 Ιαν 2011 21:21 #12

  • chris
  • Το Άβαταρ του/της chris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-1)
αποστόλη
δεν υπάρχει θέμα διπλής φορολογίας. Τους φόρους του ακινήτου τους πληρώνεις στην χώρα που το αγοράζεις. Στην ελλάδα β'αση νόμου δεν πληρώνεις ο΄θτε σεντς. απλά το δηλώνεις στο Ε1.
το μαιλ μου είναι
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]
αν θεσ να σου στείλω διευθύνσεισ για ακίμητα στο Λονδίνο
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιαν 2011 21:23 από Ο Τσιγκούνης (T$ig). Αιτία: Προστασία email από spam
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 31 Ιαν 2011 01:36 #13

  • Apostolis
  • Το Άβαταρ του/της Apostolis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0 (-1)
Χρήστο,

για το θέμα της διπλής φορολογίας υπάρχει συμφωνία μεταξύ των δύο κρατών (Ελλάδα-Γερμανία πάντα, για Ην.Βασίλειο δεν έχω ψάξει τί ακριβώς παίζει, αν ξέρεις πες μου) που αναφέρει πως μπορεί να γίνει δήλωση των εισοδημάτων στην χώρα όπου υπάρχει το ακίνητο, δηλαδή στην περίπτωσή μας στην Γερμανία.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ αυτό αναφέρεται στην Διακρατική Σύμβαση χωρίς να γίνει περαιτέρω αναφορά, ο ΚΦΕ της Ελλάδας επιβάλλει να δηλώσεις τα εισοδήματα που έχεις από ακίνητα στο εξωτερικό και στο Ε1 και μάλιστα να φορολογηθείς για αυτά. Όχι δηλαδή να τα αναφέρεις απλώς για να καλύψεις τεκμήρια ή για να είναι "νόμιμα" και "καθαρά" αυτά τα εισοδήματά σου. Αν προσέξεις το Ε1 θα δεις ότι τα εισοδήματα αυτά μπαίνουν σε πίνακα που τελικώς προσμετράται στο φορολογητέο εισόδημα.

Η λογική του ελληνικού κράτους (άδικη κατά την γνώμη μου) είναι ότι εφόσον ο φόρος που πληρώνεις στην Γερμανία όπου παράγεται το εισόδημα (και υποχρεωτικά θα φορολογηθείς) είναι μικρότερος από αυτόν που αναλογεί στην Ελλάδα θα πρέπει να καταβάλεις εδώ την διαφορά. Φυσικά σε περίπτωση που είναι μεγαλύτερος δεν έχεις να παίρνεις...

Αύτο γνωρίζω εγώ από καλή είναι η αλήθεια έρευνα που έκανα σε ότι σχετικό. Αν ξέρεις κάτι άλλο πες μου.

Φυσικά δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος να διασταυρωθεί αυτόματα η δήλωσή σου εκεί με την εδώ. Δηλαδή αν "ξεχάσεις" να δηλώσεις εδώ τα εισοδήματά σου μπορούν να σε πιάσουν ή μόνο αν σε καρφώσουν;;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30 Μαρ 2011 04:11 #14

  • GG
  • Το Άβαταρ του/της GG
File Chris,

Egw agorasa spiti sthn Agglia prin apo ena xrono. H diafora bebaia einai oti menw kiolas se ayto to spiti.

Sxetika me ta freehold/leasehold...
freehold = exeis to spiti + ntoubaria + oikopedo sthn idiokthsia sou
leasehold = einai kati san enoikio megalhs diarkeias. Eythynh exeis mono gia oti leei to lease, synhthos mono oti eswkleietai apo tous toixous. Dhladi orofes, ekswterikoi toixoi kai tetoia einai eythynh tou laondlord (aytou pou sou dinei to lease).

Otan to ypoloipo tou lease pesei katw apo 80 xronia tote h "aksia" peftei arketa... alla an exeis to lease gia 3 xronia kai panw tote o landlord einai ypoxreomenos na sou dwsei extension (an tou to zhthseis) me thn analogh timh. Genika tha sou elega na apofhgeis otidhpote exei katw apo 100 xronia ypoloipo. Oi neoteres kataskeyes bebaia erxontai me 999 xronia arxiko lease, sthn opoia periptwsh den exeis tetoita themata.

Sxetika me thn topothesia / xrono...
Oi timies sto londino einai ligo tsimpimenes... logo Olympiakon tha elega... enw genikotera sthn ypoloiph xwra einai psilostatheres me taseis gia ptwsh... opote tha perimena ligo an ginetai. opws epishs tha koitaza kai alles perioxes... 2 kala site einai ta www.rightmove.co.uk kai www.zoopla.co.uk ekei mporeis na deis times agoras kai tis times twn enoikeiwn sthn perioxh.

Sxetika me th forologia...
- Sthn ellada den tha prepei na forologitheis afou to enoikeio tha forologeitai sthn Agglia (yparxei sxetikh symfonia agglias/elladas gia diplh forologia). Bebaia den kserw ti akribws paizei sthn ellada opote tsekare me ena logisth.

- Apo th stigmh pou to spiti enoikoiazetai aytomata theoreitai oti exeis "mpizna" edw sthn Agglia. Opote oti eksoda kaneis gia thn "mpizna" afairountai apo ta eswda ths "mpiznas". Eksoda tetoiou eidous einai aeroporika eisithria gia agglia, afou tha "prepei" na ertheis na tsekareis thn epixeirish, ektaktes "episkeyes" ktlp. Stis episkeyes den symperilambanetai to bapsimo... alliws tha ebafa to spiti kathe mhna! xaxaxa A! se ayta ta "epitrepomena" ekswda bebaia mporeis na baleis kai ton toko pou plhrwneis gia to daneio.

- Opote, an den me apata h mnhmh mou exei ws ekshs...
Prwta ypologizeis to enoikeio apo ola ta spitia (an exeis panw apo ena), apo ekei afaireis ola ta epitrepomena eksoda kai to ypoloipo prepei na to dhlwseis sth "forologikh dhlwsh" pou kaneis edw. Ayto mporei na ginei kai online opote eisai ok (des edw gia leptomereies : www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...alIncome/DG_10013435)
Opota, an p.x. pareis daneio (leme twra) 200000 me toko 3% kai noikiazeis to spiti gia 1500 to mhna kai bazeis 1000 sto daneio to mhna (ypoththemena noumera)... sto telos tou prwtou xronou tha plhrwseis foro gia £18000(enoikio)-5196(tokos daneio) = £12083

To aforologhto edw einai £7475 kai an laboume yp'opshn oti den exeis allo eisodhma sthn agglia o foros pou tha prepei na plhrwseis telika tha einai gia £12083(esoda) - £7475(aforologhto) = £4608. Auto to poso einai sthn klhmaka tou 20% ara telika ton prwto xrono tha plhrwseis £921

Ta parapanw einai poly "aplopoihmena" alla se genikes grammes swsta. Otan tha erthei h wra kalo einai na milhseis kai me enan independent financial advisor edw sthn agglia. Aytos bebaia na mhn einai systhmenos apo ton atzenth pou poulaei to spiti. Autos tha sou brei to katalhlo daneio kai tha mporesei na sou dwsei leptomeries gia to ti na perimeneis apo thn agora ktlp. Aytos epishs (an einai magkas) endexetai na sou brei kai daneio poio eykola, afou exei prosbash se poly perisotera "proionta".

Epishs na gnwrizeis oti gia thn agora spitiou xrieazesai peran ths prokatabolhs... na exeis reysto sthn akrh gia:
3% ths aksias tou spitiou gia foro, gnwsto san stamp duty (an to spiti kanei panw apo £250000 kai einai to prwto sou spiti...)
£500-£1000 gia survey tou spitiou (an to spiti einia ok domika ktlp)
£600-£700 gia to dikhgoro pou tha kanei ta ntaraveria
kai kanena £1000 gia to daneio

Kai kati teleytaio, kalo tha einai, an exeis kanena gnwsto, na tou zhthseis na balei to onoma sou se kapoio utility bill (council tax, nero, reyma, h ygraerio) h kai sto electoral roll wste na arxiseis na fenesai sto Aggliko systhma. Tha bohthisei otan erthei h wra na pareis to daneio, an theliseis na pareis to daneio ws Agglos katoikos.


Tsiou,
GG
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30 Μαρ 2011 17:57 #15

  • chris
  • Το Άβαταρ του/της chris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-1)
Φίλε GG
Εσαι ωραίος . Τα είχα υπόψιν μου όλα αυτά.Αυτό που δεν ήξερα ήταν ότι θα έπρεπε να γραφτώ στο electoral roll ή στους λογαριασμούς κοινής ωφέλειας στην Αγγλία . Αυτό μπορώ να το κάνω από αύριο κια κάνω την αγορά μετα απο εξι μήνες κι ενώ μένω στην Ελλάδα?
Μου έχουν προτείνει σπίτια για αγορά στο Hamersmith και μερικά στο κέντρο Marble arch , Baywaster τα οποία βέβαια είναι και ακριβότερα.
Ποια περιοχή μου προτείνεις εσύ μιας και θα ενοικιάζω το ακίνητο ώστε να ενοικιάζεται ευκολότερα και με τη μέγιστη δυνατή απόδοση?
έχεις να μου συστήσεις άνθρωπο για να πάρω δάνειο?
Ευχαριστώ πολύ
Να σε καλά φίλε μου!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30 Μαρ 2011 20:56 #16

  • GG
  • Το Άβαταρ του/της GG
Kalhspera Chris,

Sto electoral roll den PREPEI na grafteis... apla bohthaei gia to credit check pou tha sou kanei opoios einai na sou dwsei daneio.

Thn agora tou londinou den thn gnwrizw kala... pantos kai oi 3 perioxes pou aneferes einai poly kentrika opote pisteyw oti tha enoikiazontai eykola...

Egw eimai notia, sto Southampton. Ekei ta spitia einai poio oikonomika sxetika me to megethos tous kai analoga to shmeio mporei kapoios aneta na bgalei (gross) £1200-£1500 to mhna enoikio me spiti katw apo 250000.

Gia financial advisor, egw synergastika me mia mikrh local etairia sthn perioxh. Isws na se bolepsei na breis kapoion konta sthn perioxh pou tha agoraseis, pou na se ferei se epafh me solicitor pou na einai kai aytos local... bohthaei kamia fora na kserei o dikhgoros atoma mesa sto council... pane poio grhgora ta pragmata... blepeis kai edw sthn Agglia ginontai rousfetia... apla den akougontai toso :)

Gia na mpei to onoma sou se logariasmo utility prepei na exeis kapoio gnwsto o poios na menei edw arketo kairo.
Malista an aytos o gnwstos den exei oloklhrwsei thn forma ths apografhs tha sou katsei katseii kouti giati an prolabeis grafteis kai ekei tha yparxoun perissotera yxnh sou sth xwra...

ayta
GG
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04 Αυγ 2011 18:01 #17

  • επισκεπτης
  • Το Άβαταρ του/της επισκεπτης
παιδια χαιρεται,
αγορασα πριν δυο χρονια ενα μικρο διαμερισμα στη Γερμανια με 52000€ το ανακαινισα μερικως με 8000€ και το νοικιασα 400€/μηνα μεσα σε 3 μερες απο την δημοσιευση της αγγελιας αφου εγινε χαμος απο τηλεφωνα. Τώρα ετοιμαζομαι να αγοράσω αλλα δυο μαζι με καποιους φιλους-συνεπενδυτές. έχω ομως το προνομιο να κατάγομαι απο την πολή στην οποια έκανα την επένδυση και να γνωρίζω σε ποιες περιοχές πρέπει να κινηθώ εξασφαλίζοντας σιγουρο ενοικιο και μελλοντική υπεραξία των ακινητων μου. Επίσης ετοιμαζουμε και μια εταιρεια με εδρα στη Γερμανια η οποια θα διαχειρίζεται ακινητα και θα συμβουλευει πιθανούς Έλληνες επενδυτες προτεινοντας τους κατάλληλα ακινητα και θα αναλαμβανει ολα τα υπολοιπα σχετικά με την διαχειριση του ακινητου του. Οποιος ενδιαφερεται μπορω να του δωσω σχετικές πληροφορίες και ισως να συνεργαστούμε περεταιρω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19 Αυγ 2011 17:09 #18

  • greekgod
  • Το Άβαταρ του/της greekgod
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
gia sou .

agorasa prin 2 mines ena diamerisma stin germania kai to enikiazo tora
meno monima stin ellada .
ti ginete me tin forologia stin ellada prepi na to diloso kai ta enikia
kai ti prepi na kano stin germania

euxaristo
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα