Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: πωληση ακινητου εξ αδιαιρετου

πωληση ακινητου εξ αδιαιρετου 02 Οκτ 2012 21:59 #1

  • Anonymous
  • Το Άβαταρ του/της Anonymous
Καλησπερα. Μια ερωτηση: διαθετω το 50% ακινητου και το αλλο 50% το κατεχει ο πρωην συζυγος μου. Πως μπορω να πουλησω το μεριδιο μου? Ειναι μια απλη διαδικασια η θα χρειαστει να παω δικαστικα?

Ευχαριστω :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πωληση ακινητου εξ αδιαιρετου 02 Οκτ 2012 22:39 #2

  • rebel
  • Το Άβαταρ του/της rebel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 219
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 0 (7)
Anonymous έγραψε:
Καλησπερα. Μια ερωτηση: διαθετω το 50% ακινητου και το αλλο 50% το κατεχει ο πρωην συζυγος μου. Πως μπορω να πουλησω το μεριδιο μου? Ειναι μια απλη διαδικασια η θα χρειαστει να παω δικαστικα?

Ευχαριστω :)

Όταν αγοράζουμε ένα ακίνητο που είναι εξ αδιαιρέτου δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε ποιο μέρος του ακινήτου μας ανήκει, για αυτό πολύ δύσκολα κάποιος θα προβεί σε αγορά ακινήτου που είναι εξ αδιαιρέτου. Εκτός και αν θέλει να πάρει και το υπόλοιπο που σε αυτή την περίπτωση δεν έχουμε πρόβλημα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πωληση ακινητου εξ αδιαιρετου 03 Οκτ 2012 05:32 #3

  • Άγιον Πνεύμα
  • Το Άβαταρ του/της Άγιον Πνεύμα
Anonymous έγραψε:
50% ακινητου
πρωην συζυγος
μπορω να πουλησω το μεριδιο μου?
η θα χρειαστει να παω δικαστικα?
Μπορείς να πουλήσεις το 50% σε οποιονδήποτε, το θέμα είναι ποιος θα δεχτεί να αγοράσει το 50% ενός πράματος που το άλλο 50% το έχει ένας άσχετος (γι' αυτόν).
Δικαστικά θα οδηγήσεις το ακίνητο σε πληστηριασμό, για να μοιραστείτε τα λεφτά που θα πιάσει. Νομίζω μπορείς αν έχεις πάνω από ένα ποσοστό, και το 50% είναι σαφώς πάνω απ' αυτό.
Τέτοια εποχή όμως...... Τι να πουληθεί! Εκτός κι αν μιλάμε για κανα τεράστιο φιλέτο.
Παρά τις τυχόν διαφορές με τον πρώην, είναι ΚΑΛΥΤΕΡΑ από κάθε άποψη να "τα βρήτε" για το ακίνητο, και είτε να το πουλήσετε μαζί και να μοιραστείτε τα λεφτά (χωρίς δικαστήρια, δικηγόρους κλπ έξοδα και χρονοτριβές), είτε να αγοράσει αυτός το δικό σου μερίδιο. Έχει διάθεση?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.051 δευτερόλεπτα