Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Διάφορα ακίνητα

Διάφορα ακίνητα 24 Μαρ 2013 18:55 #10

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
κανεις δεν εχασε αγοραζοντας γη και κυριως εκεινοι που την ΠΟΥΛΗΣΑΝ !! :woohoo: :woohoo: :woohoo: !


επενδυση σε οικοπεδο, χωρις να εχει ξεκαθαριστει ακομα ο φορος που το συνοδευει ειναι πεταμενα λεφτα. Επίσης για να εχει αξία , πρεπει να βλεπει κ να ειναι κοντα σε ΘΑΛΑΣΣΑ

επενδυση σε μαγαζι, χωρις να εχεις υπολογισει τον χρονο αποσβεσης του αρχικου κεφαλαιου σου , παλι ειναι πεταμενα λεφτα
εσοδα=ενοικια , εξοδα=συντηρηση+καμια τριανταριά φόροι και εισφορές

Αυτα από εμένα και η καλυτερη λύση είναι αγορά ΜΑΓΑΖΙΟΥ , εντος εμπορικού ΚΕΝΤΡΟΥ, στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ...τωρα το στηνω με τον αδελφο μου αυτο ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Υπήκοος (Υπηκοος)

Διάφορα ακίνητα 24 Μαρ 2013 19:07 #11

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Xρεωμένος καταθέτης! έγραψε:
Έτσι είναι φίλε σε όλους τους οικοδομικούς συνεταιρισμούς από το 1987 και μετά, κλαίνε όλοι οι μεριδιούχοι. Πολλοί δυστυχώς την έχουν πατήσει μαζί με εμάς, αν σε κάνει να νιώθεις κάπως καλύτερα. Το χειρότερο είναι αν μπεις εντός σχεδίου. Εκεί είναι η απόλυτη καταστροφή, να σου ζητούν με έξοδά σου να κάνεις δημόσιους δρόμους πλατείες αποχετεύσεις. Εμάς μας ζήτησαν να κάνουμε και βιολογικό καθαρισμό με τερατώδη έξοδα και ευτυχώς το πρόλαβε ο πρόεδρος του συνεταιρισμού. Τελικά εκεί που νομίζεις ότι να μπεις εντός σχεδίου να το πάρεις επιτέλους στα χέρια σου το όποιο κομμάτι, τελικά μπορεί να γίνει κατάρα. Τελικά δεν έγινε επέκταση του σχεδίου και έτσι είμαστε στη δική σου κατάσταση. Και μάντεψε πάντα η τοπική κοινωνία από πού θα περάσει το περιφερειακό της πόλης. Φυσικά από τα μερίδια σας, όπως προσπαθούν σε εμάς!!!!!
Αγόρι μου, τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλουδάκι σου.
Εσύ δεν έχεις αγοράσει ΟΙΚΟΠΕΔΟ, έχεις αγοράσει ΜΕΡΙΔΙΟ (του συνεταιρισμού). Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Αν αγοράσεις ΟΙΚΟΠΕΔΟ (σαφώς προσδιορισμένο και περιγραμμένο, και με σαφείς τίτλους ιδιοκτησίας) δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά που λες.
Είναι σαφές πράμα, ορίζεται ΣΑΦΩΣ (και γεωγραφικά και νομικά, και πάνω σε σχέδιο, και με τοπογραφικό κλπ - και με τα GPS σήμερα μέχρι αηδίας σαφώς), και δε στο κουνάει κανένας. Ακόμα τουλάχιστον.
Να στο απαλλοτριώσουν? Μπορεί. Αλλά υφίσταται για τα πάντα αυτός ο κίνδυνος. Ακόμα και για κτίριο στην Κολιάτσου.
Το γεγονός ότι κάποιοι έχουν πέσει θύματα διάφορων αετονύχηδων (γιατί δεν ήξεραν τι έπρεπε να κοιτάξουν για να προφυλαχτούν), δεν σημαίνει ότι κάθε αγοραπωλησία σε μέρη που κάποτε ήταν "οικοδομικός συνεταιρισμός" είναι ύποπτη και απευκταία.
Να σου θυμίσω ότι και η "Πολιτεία" στην Κηφισιά "Οικοδομικός συνεταιρισμός" ήταν, και τα "δικαστικά" (πίσω από το Σχοινιά) οικοδομικός συναιτερισμός ήταν, και τόσα άλλα, και τώρα είναι γεμάτα βίλλες που μένει κόσμος.

Μην τρελλαθούμε και τελέιως!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διάφορα ακίνητα 24 Μαρ 2013 19:18 #12

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
waverunner έγραψε:
για να εχει αξία , πρεπει να βλεπει κ να ειναι κοντα σε ΘΑΛΑΣΣΑ
Τώρα περνάμε μια περίοδο που τα πράματα είναι φλου.
Διαφωνώ για τη "θέα στη θάλασσα".
Είναι πολύ υπερτιμημένα (μάλλον ήταν - γιατί δεν ξέρω τι γίνεται τα πελευταία 2-3 χρόνια) αυτά.
Στοιχεία που έχω εγώ:
20 στρέμματα στην Κωπαϊδα: Τιμή (τα πούλησε γνωστός μου) το 1985: 200.000 δρχ (10.000 δρχ/στρ = 322 ευρώ/στρ).
Τιμή (ψάχτηκα εγώ το 2006): 800 Ε/στρ.
Συμπέρασμα: Το 2006 είναι πιο φτηνά από το 1985.
Υποθέτω ότι το 2016 θα είναι ακόμα πιο φτηνά.
Ξέρεις τι σημαίνει 20 στρ? Σημαίνει ότι κάθεσαι στη μια άκρη και την άλλη δεν την βλέπεις.
Την ίδια στιγμή σου πουλάνε 0,5 στρ (500m2) "παραθαλάσσια" με 20 και 30k ευρώ.
Να τη χέσω τη θάλασσα και τη θέα της. Πάω στην παραθαλάσσια καφετέρια, άμα θέλω να δω θάλασσα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διάφορα ακίνητα 24 Μαρ 2013 21:10 #13

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
εγω αμα βλεπω θαλασσα ηρεμώ, τι να την κανω την τραχανοπλαγιά,αν ειχα προβατα, θα σου ελεγα οτι εχεις δικιο,
εισαι πιο τσιγγουνης και απο τον SKROUTZ.GR ρε φιλε
Τελευταία διόρθωση: 24 Μαρ 2013 21:11 από waverunner (gk8719).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ":

Διάφορα ακίνητα 25 Μαρ 2013 03:51 #14

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
waverunner έγραψε:
εισαι πιο τσιγγουνης και απο τον SKROUTZ.GR ρε φιλε

Και 'γω, και 'γω!! (ειμαι τσικουναρος). :laugh:

Γι' αυτο γραφτηκα στο σαιτ αλλωστε.

Οταν λενε τον Σκρουτζ Μακ Ντακ "Γεροτσιγκουνη" αυτος απαντα: "Ε οχι και γέρος..."

Ανευ πλακός τωρα συμφωνω και με τον Χρεωμενο καταθετη οτι συνεταιρισμοι "ΜΑΚΡΥΑ!!!" αλλα και με τον soto51 οτι αν εχεις αρτιο οικοπεδο (αντι για μεριδια) δεν εχει και ιδαιτερη σημασια. Παντως επειδη εχω κακη πειρα απο συνεταιρισμο (και δη "παραθεριστικο") θα ελεγα να το ψαχνει καποιος πολυ καλα πριν δεσμευτει.
Επιπροσθετα δεν βλεπω γιατι θα αγοραζε καποιος οτιδηποτε δεσμευτικο (οπως πχ γη) σε αυτη τη χωρα με τις επικρατουσες συνθηκες. Εκτος αν εχει πολυυυυυ μακρινο οριζοντα και ειναι φυσει αισιοδοξος.
Εγω δεν εχω τιποτα απο τα δυο.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Τελευταία διόρθωση: 25 Μαρ 2013 03:57 από Υπήκοος (Υπηκοος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διάφορα ακίνητα 25 Μαρ 2013 09:15 #15

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
waverunner έγραψε:
εγω αμα βλεπω θαλασσα ηρεμώ, τι να την κανω την τραχανοπλαγιά,αν ειχα προβατα, θα σου ελεγα οτι εχεις δικιο,
εισαι πιο τσιγγουνης και απο τον SKROUTZ.GR ρε φιλε

Κι εγώ ηρεμώ με τη θάλασσα, φίλε.
Δεν είμαι τσιγγούνης, και δεν την στερούμαι. Ξέρεις τι κάνω?
Πάω σε ένα ξενοδοχείο που είναι 15 μέτρα από εκεί που σκάει το κύμα, πληρώνω από 35 έως 80 ευρώ το δωμάτιο (ανάλογα με την περιοχή), και κάθομαι και τη βλέπω από το μπαλκόνι μου.
Το ταβερνάκι είναι μέσα σε αυτά τα 15m.
Το πρωϊ που θα ξυπνήσω ρίχνω κορώνα-γράμματα αν θα μπω στο ντους ή αν θα πάω να πέσω στη θάλασσα. Με την τσίμπλα στο μάτι.
Θες δυο μήνες το χρόνο? Δυο μήνες. 60 μέρες x 50 ευρώ (μέσος όρος) = 3.000 (το χρόνο).
Θες 10 χρόνια? 30.000.
Πόσο θα μου κόστιζε να έχω "εξοχικό" (κεφάλαιο + φόροι, + πάγια, + έξοδα διατήρησης & συντήρησης, + έξοδα διαμονής)?
Συν το ότι η κυρία μου θα είχε να μαζεύει σεντόνια, κουζίνες, καρέκλες, τραπέζια, να μαγειρεύει, να το καθαρίζει κλπ (άρα γκρίνια), συν το ότι δεν μπορώ να πάω κάπου αλλού βρε αδερφέ μια χρονιά, συν τους διάφορους που ξέρουν ότι "είσαι εκεί" άρα "Ήρθαμε και μειιιιις" τα μισά Σ/Κ, συμπέρασμα, ΟΧΙ δεύτερο σπίτι (έστω κι αν το λένε "εξοχικό").

Αντί γι' αυτό πήρα (και με πολύ λιγότερα λεφτά) ένα σκάφος 8m, που με πάει σε μιάμιση ώρα από το Καλαμάκι στην Ύδρα (αν θέλω Ύδρα), στη Τζιά (αν θέλω Τζιά), στην Κύθνο (αν θέλω Κύθνο), και έχω πάει από την Κεφαλλονιά μέχρι τη Χαλκιδική, και μέχρι τη Γαύδο.

Αν αυτά εσύ τα λες "τσιγγουνιά", τι να σου πω. Έχουμε διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων.

Μαθηματικά, είναι ΛΑΘΟΣ η ιδιοκτησία.
Το ένα λάθος δεν μπορούμε να το αποφύγουμε, έχουμε να μεγαλώσουμε παιδιά, να έχουμε τη "γωνιά" μας, μας χρειάζεται ένα σπίτι. Αλλά ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι είναι λάθος.
Το να το κάνουμε και δεύτερη φορά (το ίδιο λάθος, εν γνώσει μας ότι είναι λάθος), ξεφεύγει από την έννοια του λάθους και πάει στη μαλακία.

Θα ξέρεις και την γνωστή ιστορία, σύγκρισης μεταξύ των δυο τύπων. Στη βάζω εδώ:

Συγκριτικός πίνακας

όπου φαίνονται οι διαφορές μεταξύ
Α) αγοραστή διαμερίσματος με στεγαστικό δάνειο (κατωτέρω: «Ιδιοκτήτης») και

Β) ενοικιαστή που νοικιάζει το ακριβώς ολόϊδιο διαμέρισμα, στην ίδια πολυκατοικία και ο οποίος μπήκε την ίδια ημερομηνία με τον αγοραστή στο σπίτι του.

Έτος: 2005
Γεγονός: Αποπεράτωση οικοδομής και εγκατάσταση κατοίκων
Ιδιοκτήτης: Πλήρωσε 3.000 για να βάλει τέντες στις βεράντες και τζάκι στο σαλόνι.
Ενοικιαστής: Απαίτησε από τον ιδιοκτήτη να βάλει τέντες και τζάκι, διαφορετικά δεν θα νοίκιαζε το σπίτι. Ο ιδιοκτήτης δέχθηκε και τα έβαλε. Ο ενοικαστής δεν πλήρωσε δεκάρα.

Έτος: 2005
Γεγονός: Πρώτος μήνας κατοίκησης
Ιδιοκτήτης: Ξεκίνησε να πληρώνει δόση στεγαστικού δανείου, 645Ε.
Ενοικιαστής: Ξεκίνησε να πληρώνει ενοίκιο: 500Ε

Έτος: 2007
Γεγονός: Ήρθε το κτηματολόγιο στην περιοχή.
Ιδιοκτήτης: Πλήρωσε κάποιο ποσό για να δηλώσει το διαμέρισμα, σύμφωνα με το νόμο. Το διαμέρισμα όμως το δήλωσε και η Eurobank και χρέωσε το ποσό σε βάρος του, παρόλο που διαμαρτυρήθηκε ότι ήταν παράνομο
Ενοικιαστής: Δεν πλήρωσε δεκάρα και δεν ασχολήθηκε καθόλου.

Έτος: 2008
Γεγονός: Άνοδος του επιτοκίου της ΕΚΤ. Μαζί με το περιθώριο, 4,5%.
Ιδιοκτήτης: Η δόση έφτασε τα 750Ε μηνιαίως
Ενοικιαστής: Σταθερό ενοίκιο στα 500Ε

Έτος: 2009
Γεγονός: Σημειώθηκε σοβαρή βλάβη στην πολυκατοικία.
Ιδιοκτήτης: Πλήρωσε το κομμάτι που του αναλογούσε.
Ενοικιαστής: Δεν πλήρωσε δεκάρα, γιατί το κόστος επιβάρυνε τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος.

Έτος: 2011
Γεγονός: Χαράτσι, ευρώ 840
Ιδιοκτήτης: Το πλήρωσε. Τι να κανε, να του κοβαν το ρεύμα?
Ενοικιαστής: Δεν πλήρωσε δεκάρα, γιατί το πλήρωσε ο ιδιοκτήτης (αφαίρεση από το νοίκι)

Έτος: 2012
Γεγονός: Χαράτσι, ευρώ 840
Ιδιοκτήτης: Το πλήρωσε.
Ενοικιαστής: Δεν πλήρωσε (αφαίρεση από το νοίκι)

Έτος: 2012
Γεγονός: Μείωση στο επιτόκιο ΕΚΤ - ύφεση στην οικονομία.
Ιδιοκτήτης: Η δόση έπεσε στα 610Ε
Ενοικιαστής: Επαναδιαπραγματεύτηκε το ενοίκιο και το έριξε στα 450 ευρώ. Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να τον χάσει, γιατί πληρώνει πάντα στην ώρα του.

Έτος: 2012
Γεγονός: Θα ψηφιστούν νέα μέτρα, που θα επιβαρύνουν φορολογικά τα ακίνητα περισσότερο.
Ιδιοκτήτης: Θα πληρώσει.
Ενοικιαστής: Στα @@ του.

Έτος: 2012
Γεγονός: Χρωστάνε και οι δύο δανεικά και αγύριστα στις τράπεζες.
Ιδιοκτήτης: Του τηλεφωνούν και τον απειλούν με κατάσχεση του σπιτιού, προκαλώντας του άγχος.
Ενοικιαστής: Στα @@ του. Δεν έχει τίποτα στο όνομά του

Έτος: 2013
Γεγονός: Χαράτσι, ευρώ 840
Ιδιοκτήτης: Το πληρώνει.
Ενοικιαστής: Θα το αφαιρέσει από το νοίκι

Έτος: 2013
Γεγονός: Βαθαίνει η ύφεση.
Ιδιοκτήτης: Μετάνιωσε που πήρε στεγαστικό, γιατί ζορίζεται και δεν μπορώ πλέον να πληρώνει τις δόσεις. Δεν μπορεί να πουλήσει το σπίτι με τίποτα, γιατί κανένας δεν αγοράζει.
Ενοικιαστής: Πιθανόν να μετακομίσει σε άλλο μικρότερο και φθηνότερο, ανάλογα με την τσέπη του.

Έτος: 2035 (λέμε τώρα).
Γεγονός: Ολοκλήρωση αποπληρωμής στεγαστικού δανείου (λέμε τώρα).
Ιδιοκτήτης: Θα είναι υπερήφανος ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος 30 ετών, που θα αρχίσει να ζητάει για επισκευές και ανακαινίσεις. Η εμπορική αξία του θα είναι ανάλογη με την ηλικία του.
Ενοικιαστής: Θα μετακομίσει στην απέναντι πολυκατοικία που θα χτίστηκε τότε, και θα συνεχίσει να ζει σε ένα ολοκαίνουργιο σπίτι, το οποίο σχεδιαστικά και λειτουργικά δεν θα έχει καμιά σχέση με αυτό του 2005, χωρίς να πληρώνει χαράτσια και ότι άλλα κέρατα έχουν βάλει μέχρι τότε.

Αυτά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διάφορα ακίνητα 25 Μαρ 2013 15:28 #16

  • Ψαχνόμενος (ant)
  • Το Άβαταρ του/της Ψαχνόμενος (ant)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 203
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 3 (-3)
Μα αυτό λέω και δεν τα ξέρει ο ανήλικος! Μερίδια πάντα πουλάει ο συνεταιρισμός, αλλιώς δεν είναι συνεταιρισμός.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διάφορα ακίνητα 24 Απρ 2013 09:48 #17

  • mikepaltri
  • Το Άβαταρ του/της mikepaltri
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0 (1)
Επανερχομαι στο θέμα του οικοδομικού συνεταιρισμού...
Μόλις χτες έλαβα γράμμα από το συνεταιρισμό και μου ζητούν να πληρώσω εισφορές από το έτος 2009 μέχρι και φέτος... σύνολο 480€!!!!, ποσό το οποίο γράφουν ότι αποφασίστηκε σε συνέλευση των μελών (δεν είχα παρευρεθεί επειδή βρισκόμουν εκτός Αθηνών) για να καλύψει τα λειτουργικά κόστη του Συνεταιρισμού (ενοίκιο, κοινόχρηστα, λογιστή, μετακινήσεις και τη δημιουργία ταμείου).
Ειχα πληρώσει με την αγορά της μερίδας (τι ήθελα και έμπλεξα???) 500€ σαν εισφορά στο συνεταιρισμό για τη βοήθεια και καλά που παρείχε για την εύρεση της τεράστιας ευκαιρίας όπως την παρουσίαζε...
Η ερώτηση είναι η εξής: έχουν δικαίωμα να συνεχίσουν να ζητούν εισφορές? αν δεν πληρώσω τι γίνεται? υπάρχει περίπτωση να με διαγράψουν και να χάσω τη μερίδα? (όχι ότι την κάνω κάτι, αλλά θα είναι η απόλυτη κοροιδία)...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα