Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Ακινητα στην Αγγλια

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 14:54 #10

  • Observer
  • Το Άβαταρ του/της Observer
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 304
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 1
Παίδες ας μείνουμε στο θέμα μας και να μην ξεφεύγουμε..

Πίσω στα ακίνητα πάμε..

Χθες που πετούσα με aegean πέτυχα διαφήμιση από www.london-executive.com/ που ειδικεύεται στους ¨Ελληνες

Τώρα σχετικά με το yiel γιατί μου φαίνεται μικρό?

Στη Γερμανία με τα ίδια λεφτά έχεις yield πάνω από 6%...

Κατάλαβα κάτι λάθος?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 25 Απρ 2013 15:45 #11

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
tsiou333 έγραψε:
Αγαπητε tsig ανοιξα αυτο το θεμα για να μοιραστω τις εμπειριες και τις γνωσεις μου πανω στο θεμα με αλλους συμπολιτες μου που ισως θελουν να επενδυσουν καπου τα χρηματα τους για να τα σωσουν απο τους ντοπιους λησταρχους...


Δυστηχως παρατηρω οτι καποιοι κανουν μπαχαλο το θεμα...

Μπορεις να κρατησεις το θεμα ως εχει σε παρακαλω?
Εαν καποιος θελει να μιλησει για αμερικη,γαλλια,ισπανια η καποιοι αλλοι θελουν λυσουν τις διαφορες τους αν το ελληνικο κρατος θελει να ειναι σαν την σουηδια η σαν την σιγκαπουρη μπορει να ανοιξει αλλο ποστ.


Ευχαριστω!!!
Σωστή η παραρήρηση, ξέφυγε εντελώς το θέμα. Νομίζω ότι την παρένθεση με τις ΗΠΑ μπορούμε να την αφήσουμε και τα υπόλοιπα πήγαν σε νέο θέμα με τίτλο "Χώρες πρότυπα"
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 25 Απρ 2013 21:19 #12

  • JIMJFK
  • Το Άβαταρ του/της JIMJFK
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0 (1)
Sorry για το σεντονι

Αν και παλαιοτερα προσπαθησα να βοηθησω για το θεμα ανοιγμα λογαριασμου στην Αγγλια και τα ακουσα απο πανω (χωρις αποδειξεις), με αποτελεσμα να σταματησω να ασχολουμαι (ενω εδωσα αποδειξεις για αυτα που ελεγα), θα προσπαθησω να δωσω καποια tips στο θεμα κατοικια.

Ειμαι κατοχος ακινητου που απεκτησα μετα απο χρονια εργασιας εδω στο εξωτερικο.

Δεν βρισκομαι στο Λονδινο (το οποιο οπως λεμε ειναι αλλη χωρα σε σχεση με την Αγγλια)
Επισης να θυμισω αλλο Αγγλια αλλο Βρετανια ΗΒ (Ουαλια,Σκωτια, Β. Ιρλανδια, Αγγλια) και το λεω αυτο γιατι αλλα ισχυουν για Αγγλια και αλλα πχ Σκωτια κοκ

Ετσι συνοπτικα

ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ?

Οι Αγγλοι εχουν ως βασικο εργαλειο ευρεσης συγκεκριμενο site (δεν ξερω αν μου επιτρεπεται, χωρις να θελω να το διαφημισω - κανενα συμφερον, βαλτε στα Αγγλικα τη "σωστη κινηση")
Βαζω τα κριτηρια μου (post code, rooms, house/flat, price range etc). Για αν ειναι freehold/leasehold θα αναφερθω παρακατω
Εκει οι αγγελιες μπαινουν απο estate agents. Ειναι πολυ σπανιο και ειδικη περιπτωση καποιος να πουλα σπιτι χωρις estate agent. Γιατι? Μα θες να διαφημισεις το σπιτι σου οσο πιο πολυ μπορεις για να παρεις καλυτερη προσφορα (μετα και απο θεωρητικα καποιες χρησιμες συμβουλες του estate agent)

Οι estate agents συνηθως δουλευουν με προμηθεια (εκτος αν το σπιτι εχει μικρο κοστος οποτε οι τιμες ειναι fix). Ο estate agent δουλευει για τον πωλητη (landlord). ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ ΠΟΤΕ.
Ειναι στο ενδιφερον του να πουλησει ακριβοτερα γιατι βγαζει περισσοτερα!

Στο site αυτο βλεπετε καποια πραγματα. Πως φαινεται το ακινητο (φωτο) αν λεει για επισκευες (μην σας πολυτρομαζει, διοτι κοστος επισκευης ειναι σχετικα μικρο σε σχεση με Ελλαδα. Αυτα συνηθως ειναι και ευκαιριες διοτι σημαινει οτι ο landlord ειναι σε αναγκη και δεν εχει λεφτα για επισκευες και δεχεται να κανει εκπτωσεις σε προσφορες).
ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ (Στο ιδιο site αλλα οχι τοσο διαδεδομενο για ενοικιασεις εχει και renting, οποτε βλεπεται τιμες μεσω του search map). AYTO EINAI ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΙΔΙΩΣ ΑΝ ΘΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΤΑΙ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ!!! Ενα κεντρικο σημειο με θεση parking, πανεπιστημιο κοντα και κοντα σε αγορες κ.λπ ειναι συνηθως κελεπουρι (επιβεβαιωση μεσω αγγελιων ενοικιασης στην περιοχη).

Επισης πρεπει να δειτε το target group. Σε ποιον το νοικιαζω. ΚΕΝΤΡΟ συνηθως σημαινει : φοιτητες, single employed person etc. ΜΕΓΑΛΟ ΣΠΙΤΙ, parking, family,houseshare (αν ομως κοντα σε κεντρικο σημειο) etc.
H αστυνομια τι λεει για την περιοχη (statistics) police.co.uk . Ενα αλλο καλο κριτηριο ειναι η ασφαλιση αυτοκινητου ποσο στοιχιζει. Περιοχες safe εχουν χαμηλο ασφαλιστρο ενω dangerous/rough αρκετα υψηλο. Ομως το target group ειναι μικρο για απομακρυσμενες και ακριβες περιοχες. Εσεις κρινετε.


ΤΙ ΚΑΝΩ ΜΟΛΙΣ ΦΤΑΙΞΩ ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΚΙΝΗΤΑ?

Το καλυτερο ειναι εχοντας ολα τα στοιχεια και αφου εχω κανει και καποιες ερωτησεις στους estate agents να το δειτε απο κοντα εσεις. Εδω θελω να πω κατι για το θεμα

FREEHOLD vs LEASEHOLD
Freehold σημαινει οτι: Μου ανηκει το οικημα και το χωραφι που ειναι τοποθετημενο
Leasehold σημαινει οτι μου ανηκει το οικημα αλλα το χωραφι που ειναι αυτο ανηκει σε αλλον στον οποιο εγω πληρωνω rent (leaseholder). Τοτε καλο ειναι να γνωριζετε
α. Ποσο ειναι το annual rent?
β. Για ποσο κρατα το lease? (Αν ειναι κατω των 100 ετων τοτε ο κανονας λεει μακρια- ετσι το βλεπουν οι αλλοι και δεν θελουν να το αγορασουν--λες και θα ζησουν τοσο αλλα τελος παντων--το ιδιο βλεπουν και οιτραπεζες οποτε αν βρειτε αγοραστη καποια στιγμη να του το πουλησετε η τραπεζα που θα του δωσει δανειο θα αρνηθει!). Αν ειναι κοντα (π.χ. 125) τοτε ρωτατε τον conveyor (solicitor for house sale) για τι ποσό και πόσο ευκολο ειναι να κανετε extension κατα τη διαρκεια της συμβολαιογραφικης πραξης οπου νομικα ειναι πιο εφικτο αυτο.
Ομως το lease ενδεχεται να εχει και ενα αλλο κινδυνο πολυ σοβαρο. Π.χ εχεις ενα διαμερισμα (κατα 99.999% ειναι leasehold) και αυτο βρισκεται σε πολυκατοικια που ειναι υπο τη διοικηση ενος housing association. Τι γινεται αν αποφασισουν να κανουν ανακαινηση στην πολυκατοικια αλλα και στα διαμερισματα (π.χ τελος στο gas διοτι ειναι unsafe, θελεις gas certificate every year etc)? Κοινως τον ηπ.ες!!! Το κοστος σε περιπτωση γνωστου ανερχοταν στα 25Κ!!!
Ετσι λοιπον πατε βλεπετε το ακινητο (ραντεβου με τον estate agent) και αρχιζετε να ρωτατε οτι σας ενδιαφερει. Επισημαινετε ολα τα αρνητικα (για να μπορεσετε αργοτερα να κατεβασετε την τιμη) και συζητατε με τον estate agent ποσο πιθανον ειναι ο ιδιοκτητης να δεχθει σε εκεινο το οριο τιμης (η υποθεση official offer under conditions ειναι μετα- υπαρχουν ετοιμες φορμες στο net / τα ποσα ομως μπορει να λλαξουν μετα ενω πχ Σκωτια δεν μπορουν απαξ και κανεις προσφορα).
Αν ο ιδιοκτητης συμφωνησει την προσφορα που του κανατε εσεις (αφου ειδατε μια/δυο φορες το σπιτι - αν και βλεποντας το δυο φορες βαζετε σε υποψια το estate agent οτι σας αρεσει οποτε δε θα δεχθει ευκολα περικοπες στην τιμη- μπορειτε ομως να πατε και σιγουρα πρεπει, να το δειτε αργα το βραδυ κ.λπ απεξω)
Τωρα για εσας που ισως εχετε το χρημα θα συμβουλευα τα εξης:
1. Αγορα με mortgage (μεσω τραπεζας)
H λυση αυτη ειναι κατα εμε η ιδανικη ειδικα οταν εχεις ολο το ποσο σε μετρητα. Μα γιατι? Να πληρωσω fees?

NAI

Γιατι αυτοι ξερουν (η εστω αν το θελετε καθοδηγουν τη στεγαστικη αγορα) και θα κανουν συνηθως καλυτερη εκτιμηση της καταστασης (πραγματικο κοστος, επισκευες κ.λπ) Μην ομως παρετε το service που λεει οτι ο conveyor is included (αν και δε γινεται πλεον αυτο αλλα υπηρχαν περιπτωσεις που ακομη το εχουν). Ο conveyor ειναι ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ (ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ!!!).
Τωρα βεβαιως αρχιζουν τα δυσκολα. Πως παιρνω στεγαστικο αν δεν ειμαι resident? Εδω μεσα καποιοι ισχυριζονται οτι μπορουν να ανοιξουν λογαριασμο κ.λπ. Αυτο βεβαια ειναι αλλο θεμα δεν θα επεκταθω αλλα αν μπορειτε να παρετε στεγαστικο καντε το

ΠΟΙΟ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ?

OFFSET MORTGAGE ιδιως για αυτους που εχουν ολο το ρευστο.

Γιατι? Well δε μπορω να γραψω τα παντα αλλα αν κανετε σεαρψη στο νετ offset mortgage, fully offset τοτε θα καταλαβετε.
2. Αγορα cash
Θελεις conveyor (δικηγορο για σπιτια) και surveyor (μηχανικο). Προσεξτε ο surveyor να ειναι απο την περιοχη κοντα, κατα εμε παλι , επισης RICS SURVEYOR και να μην "TSIGΚΟΥΝΕΥΤΕΙΤΑΙ" οσες φορες χρειαστει να το κανετε αυτο (διοτι μπορει ενα house sale to drop) για οποιοδηποτε λογο οποτε οσες φορες φτασετε σε αγορα να το κανετε αυτο.
Ενα full survey θα σας κοστησει αναλογα της τιμης του ακινητου (πρεπει να πειτε την τιμη προσφορας για να πει ο μηχανικος στο τελος αν συμφωνει με την τιμη αυτη) αλλα αν ειναι γυρω στα 100Κ το σπιτι τοτε η τιμη ειναι καπου στα 500GBP (RICS SURVEYOR διοτι αυτοι δινουν αναφορες και στις τραπεζες--οχι δεν ειμαι μηχανικος--).
Τωρα ο surveyor θα σας δωσει μια αναφορα οπου θα λεει τι ειδε, αν χρειαζεται περισσοτερη εξεταση πχ απο εναν ηλεκτρολογο, υδραυλικο, ξυλουργο, gas engineer etc και θα κανει ενα estimation of repairs (costs, materials etc) και στο τελος θα σας δωσει ενα μικρο market report του τι και ποσο εχει πωληθει στη γυρω περιοχη. Στο τελος θα πει τη δικη του εκτιμηση για την αγορα, κοστος κ.λπ.

Προσεξτε αν η εκτιμηση ειναι χαμηλοτερη της προσφορας σας (οχι γιατι ειναι κακο το σπιτι αλλα πχ επισκευες η κατι αλλλο) και εσας σας αρεσει το σπιτι τοτε εσεις πατε στον estate agent και του λετε. Πες του ιδιοκτητη οτι ο surveyor μου λεει τοσα και να το report του (χωρις ομως να του δωσετε το full report παρα μονο το τελος του που εχει την εκτιμηση). Αν ο estate agent παρει ολο το report μπορει να παει στον ιδιοκτητη να του το δωσει και να του πει φτιαξε αυτα και μετα το ξαναβαζουμε για πωληση και εσεις να μεινετε με το .... στο χερι (+500).

Μολις γινει το agreement στην τιμη τοτε ζητατε του estate agent ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΤΟ MARKET (να σταματησει τη διαφημιση του). Δε θελετε να προχωρησετε τη διαδικασια (δικηγορο κ.λπ) και καποια στιγμη να σας πει Α! εχω και αλλη προσφορα στα τοσα οποτε αν θελεις αυξησε την προσφορα σου!!! (αν φυγεις πληρωνεις εξοδα δικηγορου και μηχανικου και φτου απο την αρχη)

Μετα δινετε τα στοιχεια του δικηγορου σας (τον οποιο εντωμεταξυ βρισκετε αυτη τη στιγμη μετα απο καλη ερευνα αγορας) στον estate agent και τοτε ο δικηγορος θα σας συμουλευσει τι και πως

ΟΥΦ αυτα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακινητα στην Αγγλια 04 Μαϊ 2013 06:54 #13

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
tsiou333 έγραψε:
Η μονη ενσταση που εχω ειναι με το leasehold πανω απο 100 χρονια.Προσωπικα αγορασα σπιτια με lease πανω απο 150 χρονια εως και 250.
Αλλα δεν θα ελεγα οχι και σε ενα με 80 χρονια αν το εβρησκα σε ευκαιρια.Θα το ανανεωνα αργοτερα
Αισιόδοξο σε βρίσκω ως προς το προσδόκιμο σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακινητα στην Αγγλια 30 Οκτ 2013 12:25 #14

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ethan έγραψε:
Απ' την άλλη η ιδέα ναχω μια έκταση στη Utah ή ένα βοσκοτόπι στο Wyoming κοντά στο Yellowstone δε με χάλαγε... :cheer: Κι ας κάθεται. Anyway, μπαίνει στη λίστα των σκέψεων προς διερεύνηση...

Είδα ότι ο Ethan έχει να μπει απ' τον Ιούνιο, οπότε μάλλον δεν θα το δει αυτό.

Αλλά μπορεί να ενδιαφέρεται κάποιος άλλος που θα το δει:

"Ξαναβγαίνουν" σε πλειστηριασμό κρατικές εκτάσεις στην Αμερική.

Όποιος θέλει, το ψάχνει:

www.proxibid.com/asp/Catalog.asp?aid=72188

Πωλείται και μια έκταση ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ ΜΙΛΙ (=2,6 τετρ. χιλιόμετρα, = 2.600 στρέμματα!) στη Νεβάδα. Τιμή (αυτή τη στιγμή) στη δημοπρασία = $800 (κλείνει σε 11 μέρες).

Τριάντα σεντς (του δολλαρίου) το στρέμμα.....
www.proxibid.com/asp/LotDetail.asp?ahid=...ander-County-Nevada#

Το βγάζει στο σφυρί κάποια τράπεζα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα