Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε ακίνητα

Επένδυση σε ακίνητα 23 Ιαν 2017 11:48 #55

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
sonik έγραψε:
παρατηρωντας το εκκαθαριστικο συγγενικου μου προσωπου που ειναι εγγαμος και υπερηλικας διαπιστωσα οτι περαν των 5000Κ που βαζουν τεκμηριο διαβιωσης για εγγαμους και στο εκκαθαριστικο τα μοιραζουν σε 2500Κ και 2500Κ η συζυγος του(νοικοκυρα=μηδενικο εισοδημα) εχει στην κατοχη της μια κυρια κατοικια 90τμ που μενουν, ενα ημιτελες στον α΄οροφο διαμερισμα χωρις ρευμα(μονο μπετα,τοιχοι,τουβλα) το οποιο ειναι 100τμ και ενα βοηθητικο χωρο 28τμ. αυτα ειναι στο ονομα της συζυγου δηλωμενα στο Ε2 και περασμενα και με κωδικους στο εκκαθαριστικο στην αριστερη σελιδα πανω πανω.

κανοντας τους υπολογισμους λοιπον και εφοσον ειναι παντρεμενοι και κανουν κοινη φορολογικη δηλωση εχουν σαν τεκμηρια διαβιωσης ο μεν κυριος 2500Κ και η κυρια 7470Κ εκ των οποιων τα 2500Κ λογικα ειναι επειδη ειναι η συζυγος του. τα υπολοιπα 4970Κ της συζυγου πώς υπολογιζονται ρε παιδια γιατι δεν μου βγαινουν τα νουμερα??

ο υπολογισμος των ημιτελων διαμερισματων μη ηλεκτροδοτουμενων πώς υπολογιζεται?αλλαξε κατι?

αν ισχυει η παρακατω περιπτωση γιατι ειναι ιδιοκατοικημενο και μονοκατοικια γιατι δεν βγαινει ο υπολογισμος των 4970Κ?

1) Οι ιδιοκατοικούμενες ή μισθωμένες ή δωρεάν παραχωρηθείσες κύριες και δευτερεύουσες κατοικίες.
Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης για κύρια κατοικία υπολογίζεται κλιμακωτά με βάση την επιφάνειά της, ως ακολούθως:

- μέχρι και 80 τ.μ. κύριοι χώροι, 40 ευρώ ανά τ.μ.

- από 81 τ.μ. μέχρι και 120 τ.μ. κύριοι χώροι, 65 ευρώ ανά τ.μ.

- από 121 τ.μ. μέχρι και 200 τ.μ. κύριοι χώροι, 110 ευρώ ανά τ.μ.

- από 201 τ.μ. μέχρι και 300 τ.μ. κύριοι χώροι, 200 ευρώ ανά τ.μ.

- από 301 τ.μ. και άνω κύριοι χώροι, 400 ευρώ ανά τ.μ.

Για τους βοηθητικούς χώρους της κύριας κατοικίας, ισχύει αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης 40 ευρώ ανά τετραγωνικό μέτρο, ανεξάρτητα από το μέγεθος της επιφάνειας του ακινήτου.



ξερει καποιος να μου απαντησει στο παραπανω που ρωταω?

Για τα 90 τμ της κύριας κατοικίας ισχύει η κλιμακωτή φορολόγηση.Τα πρώτα 80 με 40€ το τμ=3200 + τα 10 με 65€= 650 + τα 28 του βοηθητικού με 40 € =1120.Σύνολο 3200+650+1120=4970 τεκμήριο για την κύρια κατοικία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361), sonik

Επένδυση σε ακίνητα 16 Ιουλ 2017 02:57 #56

Καλησπέρα σε όλους / ες !

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε ένα δίλημμα που έχω τελευταία, το πώς να αγοράσω ένα σπίτι για πρώτη κατοικία μου.

Με δεδομένο ότι έχω ήδη συγκεντρώσει το μισό από το budget που σκέφτομαι να διαθέσω, και με το ασταθές (στην καλύτερη περίπτωση) οικονομικό περιβάλλον, θα ήταν καλή ιδέα να κάνω υπομονή 5/6 χρόνια ώστε να το αγοράσω μετρητοίς ή να το αγοράσω με τραπεζικό δανεισμό ?

Στην πρώτη περίπτωση τα πράγματα είναι μεν πιο απλά, αλλά μήπως είμαι εκτεθειμένος αδειάζοντας έτσι τον λογαριασμό μου ?

Αντίθετα, με τραπεζικό δάνειο μπαίνει η τράπεζα στο κάδρο, αλλά αν πχ οι αξίες πέσουν περισσότερο μήπως θα μπορώ να διώξω από πάνω μου το ακίνητο , κρατώντας τις αποταμιεύσεις μου άθικτες ? Other People`s money δηλαδή.. Πιστεύετε θα άξιζε το επιπλέον κόστος μια τέτοια διαδικασία ?

Γενάται το ερώτημα αν ,εμπειρικά, το επιπλέον κόστος ενός δανείου (τόκοι, και λοιπές διαδικασίες) αξίζει πχ να πάρω δάνειο στο ύψος της αξίας του ακινήτου (ακόμα και αν έχω ήδη το ποσό) ώστε να μπορώ να το δώσω πίσω στην τράπεζα "δεν μου βγαίνει πλέον" ( = "έχει πέσει τόσο η αξία του ακινήτου που δεν αξίζει να σου πληρώσω το υπόλοιπο, πάρτο πίσω").

Σε μια τέτοια περίπτωση, η τράπεζα τι δικαιώματα έχει ? Μπορεί να δεσμεύσει τις οικονομίες σου (ακόμα και αν τις έχεις σε άλλη τράπεζα) με το σκεπτικό ότι "έχεις και δεν θέλεις να την πληρώσεις" ?

Αν δεν κάνω λάθος, κάτι τέτοιο δεν έσπασε την φούσκα στην Αμερική ?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τις σκέψεις σας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε ακίνητα 16 Ιουλ 2017 07:40 #57

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Vassilis (Vassilis M.) έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους / ες !

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε ένα δίλημμα που έχω τελευταία, το πώς να αγοράσω ένα σπίτι για πρώτη κατοικία μου.

Με δεδομένο ότι έχω ήδη συγκεντρώσει το μισό από το budget που σκέφτομαι να διαθέσω, και με το ασταθές (στην καλύτερη περίπτωση) οικονομικό περιβάλλον, θα ήταν καλή ιδέα να κάνω υπομονή 5/6 χρόνια ώστε να το αγοράσω μετρητοίς ή να το αγοράσω με τραπεζικό δανεισμό ?

Στην πρώτη περίπτωση τα πράγματα είναι μεν πιο απλά, αλλά μήπως είμαι εκτεθειμένος αδειάζοντας έτσι τον λογαριασμό μου ?

Αντίθετα, με τραπεζικό δάνειο μπαίνει η τράπεζα στο κάδρο, αλλά αν πχ οι αξίες πέσουν περισσότερο μήπως θα μπορώ να διώξω από πάνω μου το ακίνητο , κρατώντας τις αποταμιεύσεις μου άθικτες ? Other People`s money δηλαδή.. Πιστεύετε θα άξιζε το επιπλέον κόστος μια τέτοια διαδικασία ?

Γενάται το ερώτημα αν ,εμπειρικά, το επιπλέον κόστος ενός δανείου (τόκοι, και λοιπές διαδικασίες) αξίζει πχ να πάρω δάνειο στο ύψος της αξίας του ακινήτου (ακόμα και αν έχω ήδη το ποσό) ώστε να μπορώ να το δώσω πίσω στην τράπεζα "δεν μου βγαίνει πλέον" ( = "έχει πέσει τόσο η αξία του ακινήτου που δεν αξίζει να σου πληρώσω το υπόλοιπο, πάρτο πίσω").

Σε μια τέτοια περίπτωση, η τράπεζα τι δικαιώματα έχει ? Μπορεί να δεσμεύσει τις οικονομίες σου (ακόμα και αν τις έχεις σε άλλη τράπεζα) με το σκεπτικό ότι "έχεις και δεν θέλεις να την πληρώσεις" ?

Αν δεν κάνω λάθος, κάτι τέτοιο δεν έσπασε την φούσκα στην Αμερική ?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τις σκέψεις σας.

Μήπως να ενοικιάσεις ενα σπιτι σύμφωνα με τις ανάγκες σου και με τα χρήματα να κανεις μια σοβαρή επένδυση;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε ακίνητα 16 Ιουλ 2017 08:51 #58

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Vassilis (Vassilis M.) έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους / ες !

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε ένα δίλημμα που έχω τελευταία, το πώς να αγοράσω ένα σπίτι για πρώτη κατοικία μου.

Με δεδομένο ότι έχω ήδη συγκεντρώσει το μισό από το budget που σκέφτομαι να διαθέσω, και με το ασταθές (στην καλύτερη περίπτωση) οικονομικό περιβάλλον, θα ήταν καλή ιδέα να κάνω υπομονή 5/6 χρόνια ώστε να το αγοράσω μετρητοίς ή να το αγοράσω με τραπεζικό δανεισμό ?

Στην πρώτη περίπτωση τα πράγματα είναι μεν πιο απλά, αλλά μήπως είμαι εκτεθειμένος αδειάζοντας έτσι τον λογαριασμό μου ?

Αντίθετα, με τραπεζικό δάνειο μπαίνει η τράπεζα στο κάδρο, αλλά αν πχ οι αξίες πέσουν περισσότερο μήπως θα μπορώ να διώξω από πάνω μου το ακίνητο , κρατώντας τις αποταμιεύσεις μου άθικτες ? Other People`s money δηλαδή.. Πιστεύετε θα άξιζε το επιπλέον κόστος μια τέτοια διαδικασία ?

Γενάται το ερώτημα αν ,εμπειρικά, το επιπλέον κόστος ενός δανείου (τόκοι, και λοιπές διαδικασίες) αξίζει πχ να πάρω δάνειο στο ύψος της αξίας του ακινήτου (ακόμα και αν έχω ήδη το ποσό) ώστε να μπορώ να το δώσω πίσω στην τράπεζα "δεν μου βγαίνει πλέον" ( = "έχει πέσει τόσο η αξία του ακινήτου που δεν αξίζει να σου πληρώσω το υπόλοιπο, πάρτο πίσω").

Σε μια τέτοια περίπτωση, η τράπεζα τι δικαιώματα έχει ? Μπορεί να δεσμεύσει τις οικονομίες σου (ακόμα και αν τις έχεις σε άλλη τράπεζα) με το σκεπτικό ότι "έχεις και δεν θέλεις να την πληρώσεις" ?

Αν δεν κάνω λάθος, κάτι τέτοιο δεν έσπασε την φούσκα στην Αμερική ?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τις σκέψεις σας.

Οι τράπεζες πλέον δίνουν δάνεια μόνο σε δημόσιους υπάλληλους κ μόνον ως 100.000€.

Οι εποχές που έδιναν δάνεια στο ύψος της αξίας του ακινήτου ή κ παραπάνω, έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί.

Παλιότερα η τράπεζα σου ζητούσε ως εγγύηση το ακίνητο για το οποίο σου έδινε δάνειο.
Το σκεπτικό ήταν απλό κ πονηρό..

Ένα ακίνητο πχ, έκανε 220.000€.
Σου έδινε δάνειο όλο το ποσό.
Σε χρέωνε με έξοδα φακέλου, ασφάλεια ακινήτου, αμοιβές μηχανικών, δικηγόρων, τόκων κλπ..

Αν εσύ, μετά από 5 χρόνια δεν μπορούσες να ανταποκριθείς στις δανειακές σου υποχρεώσεις, ναι, η τράπεζα σου έπαιρνε το ακίνητο κ το πουλουσε εύκολα κ γρήγορα, γιατί 5 χρόνια μετά, το σπίτι που αγόρασες 220.000, θα κόστιζε 240.000.
Έτσι η τράπεζα κέρδιζε 20.000 συν αυτά που έδωσες επί 5 χρόνια.

Τώρα συμβαίνει το ανάποδο.
Η αξία των ακινήτων πέφτει με τον χρόνο.
Αυτό που αγόρασες σήμερα με 150.000 σε 5 χρόνια θα έχει 110.000.

Η κακή οικονομική κατάσταση των πολιτών, ο ΕΝΦΙΑ, τα χαράτσια με τα ενεργειακά πιστοποιητικά κλπ έχουν επιβαρύνει πολύ τα ακίνητα, έτσι υπάρχει πτώση των τιμών γιατί πολλοί θέλουν να τα ξεφορτωθούν.

Οι τράπεζες λοιπόν ξέρουν πως αν κάποιος δεν μπορεί να πληρώσει το δάνειο του, δεν συμφέρει να του πάρουν το σπίτι, αφού η αξία του θα έχει πέσει.
Άρα, θα το πουλήσουν σε αρκετά χαμηλότερη τιμή.

Αν λοιπόν δεν είσαι ΔΥ, σίγουρα θα σου ζητήσουν κάποιον εγγυητή που να είναι ΔΥ κ θα προσημειωσουν αλλα ακίνητά σου, αν έχεις.

Δεν ξέρω αν είσαι ΔΥ, πόσα λεφτά μάζεψες κ πόσο κοστίζει το σπίτι που θες να πάρεις.

Αν μάζεψες πχ 100.000, άνετα παίρνεις οποιο σπίτι θέλεις, αφού, με τα παζάρια η τιμή κατεβαίνει ακόμη κ 50%.

Η γνώμη μου είναι να περιμένεις 5-6 χρόνια κ να το πάρεις μετρητοίς.

Εκτός παλι αν θες, με τα λεφτά που έχεις μαζέψει, να κάνεις καμιά franchise στο στύλ πχ, coffe island κλπ..
Σε αυτή την περίπτωση όμως, να υπολογίζεις στα έξοδα κ το ενοίκιο μαγαζιού, συν το ενοίκιο σπιτιού.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Vassilis (Vassilis M.)

Επένδυση σε ακίνητα 16 Ιουλ 2017 09:09 #59

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
gus (gus326) έγραψε:
Μήπως να ενοικιάσεις ενα σπιτι σύμφωνα με τις ανάγκες σου και με τα χρήματα να κανεις μια σοβαρή επένδυση;

Στην Ελλάδα;
Που τον στέλνεις τον άνθρωπο να μπλέξει;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε ακίνητα 16 Ιουλ 2017 09:12 #60

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:

Αν εσύ, μετά από 5 χρόνια δεν μπορούσες να ανταποκριθείς στις δανειακές σου υποχρεώσεις, ναι, η τράπεζα σου έπαιρνε το ακίνητο κ το πουλουσε εύκολα κ γρήγορα, γιατί 5 χρόνια μετά, το σπίτι που αγόρασες 220.000, θα κόστιζε 240.000.
Έτσι η τράπεζα κέρδιζε 20.000 συν αυτά που έδωσες επί 5 χρόνια.

Και γιατί να μην το πουλούσες εσύ (με παρακράτηση) και οι 20.000 να έμεναν σε σένα και όχι στην τράπεζα;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε ακίνητα 16 Ιουλ 2017 09:16 #61

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Οι τράπεζες πλέον δίνουν δάνεια μόνο σε δημόσιους υπάλληλους κ μόνον ως 100.000€.

Αυτό σημαίνει ότι οι τράπεζες θεωρούν ότι οι ΔΥ δεν θα κινδυνεύσουν με μείωση του μισθού τους ή απόλυση, τα επόμενα 20-30 χρόνια που διαρκεί κατά μ.ό. η αποπληρωμή ενός δανείου.
Κι επειδή αυτό δύσκολα θα συμβεί, μάντεψε ποιοι θα πληρώσουν πάλι τη χασούρα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε ακίνητα 16 Ιουλ 2017 12:07 #62

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
Vassilis (Vassilis M.) έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους / ες !
.........

Γενάται το ερώτημα αν ,εμπειρικά, το επιπλέον κόστος ενός δανείου (τόκοι, και λοιπές διαδικασίες) αξίζει πχ να πάρω δάνειο στο ύψος της αξίας του ακινήτου (ακόμα και αν έχω ήδη το ποσό) ώστε να μπορώ να το δώσω πίσω στην τράπεζα "δεν μου βγαίνει πλέον" ( = "έχει πέσει τόσο η αξία του ακινήτου που δεν αξίζει να σου πληρώσω το υπόλοιπο, πάρτο πίσω").

Σε μια τέτοια περίπτωση, η τράπεζα τι δικαιώματα έχει ? Μπορεί να δεσμεύσει τις οικονομίες σου (ακόμα και αν τις έχεις σε άλλη τράπεζα) με το σκεπτικό ότι "έχεις και δεν θέλεις να την πληρώσεις" ?

.......

Βασίλη αυτό που θέλεις να κάνεις δεν γίνεται.
Οι τράπεζα θα βάλει χερι στις καταθέσεις που ειναι στο όνομά σου εαν πας να ρίξεις κανόνι.

Το ακίνητο μπορεί να ειναι καλή επένδυση εαν το αγοράζεις πολύ φτηνά και θεωρείς οτι μπορείς να το πουλήσεις σε υψηλότερη τιμή ή αν θεωρείς οτι υπάρχει κίνδυνος το κεφαλαίο σε χρηματική μορφή να απαξιωθεί .

Διαφορετικά θα εγκλωβίσεις το κεφάλαιο σου σε ενα ακίνητο χωρίς να σου αποδώσει.
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Vassilis (Vassilis M.)

Επένδυση σε ακίνητα 16 Ιουλ 2017 14:57 #63

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
TEV έγραψε:
Και γιατί να μην το πουλούσες εσύ (με παρακράτηση) και οι 20.000 να έμεναν σε σένα και όχι στην τράπεζα;

Εννοείς την καλή εποχή, όταν τα σπίτια ανέβαιναν 10 χιλιάρικα ετησίως;
Ωραία...
Αν αγόραζες σπίτι με 200 χιλ, μετά από 5 χρόνια θα είχες δώσει κάπου 15 Χιλ σε τόκους συν 4 Χιλ την αμοιβή του μεσίτη συν έξοδα φακέλου, δικηγόροι, μηχανικοί, συμβολαιογράφοι κλπ, κλπ.

Για να βγάλεις τα 20 χιλ που λες, έπρεπε να πουλήσεις το σπίτι 240 χιλ..

Και, άντε κ το καταφερνες...
Μετά, θα έμενες στο νοίκι;

TEV, πριν την κρίση όλοι αγόραζαν.
Οι κατασκευαστές πουλούσαν κ ο κόσμος αγόραζε.
Όταν ξέσπασε η κρίση όλοι ήθελαν να πουλήσουν γιατί μειώθηκαν πολύ τα εισοδήματα του κόσμου.
Έτσι έπεσαν οι τιμές κ απαξιώθηκαν τα ακίνητα.
Αγόρασα σπίτι πριν 5 χρόνια χωρίς δάνειο.
Έψαχνα 8 μήνες.
Είδα δεκάδες σπίτια κ άκουσα πολλές ιστορίες κ ξέρω από πρώτο χέρι τι συνέβη.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Vassilis (Vassilis M.)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα