Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Διαμερίσματα στην Αθήνα που πωλούνται φθηνότερα από €10.000

Διαμερίσματα στην Αθήνα που πωλούνται φθηνότερα από €10.000 07 Φεβ 2019 09:24 #136

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1783
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 693
  • Κάρμα: 36
Οι τιμές έχουν ανέβει ειναι αλήθεια. Π.χ. εγώ πούλησα στον Αγ. Νικόλαο (Αχαρνων) 1200€/μ2 γκαρσονιέρα του 67, ανακαινισμένη βέβαια σε όροφο εξωτερική. Στο διάστημα που ασχολήθηκα είδα ότι οι τιμές ανεβαίνουν μηνα μηνα. Ας είναι καλά το AirBnB και οι Κινέζοι. Πάντως διαφωνώ με τα ακίνητα (στην Ελλάδα) όπως και με τις καταθέσεις εδώ. Ηδη είμαι έτοιμος για επόμενη πώληση Εστε ετοιμοι κι ασπόνδυλοι για οσα έρχονται!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Διαμερίσματα στην Αθήνα που πωλούνται φθηνότερα από €10.000 07 Φεβ 2019 14:28 #137

  • John (Tsif)
  • Το Άβαταρ του/της John (Tsif)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 196
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0
Αγαπητέ φίλε
Για όλα τα ζητήματα παίζει ρόλο η γωνία θέασης και η προσωπική διαίσθηση. Γι αυτό υπάρχουν πλούσιοι κ φτωχοί.
Δεν μπορεί όλοι να κερδίζουν και να είναι πλούσιοι.
Τώρα αναφορικά με τις παρατηρήσεις σου επέτρεψε μου να επιχειρηματολογήσω λίγο:
1. Πιστεύω ότι η σημερινή κατάσταση δεν έχει καμιά σχέση με τα πέτρινα χρόνια 2014-2015 και νωρίτερα.
Υπάρχει τεράστια διαφορά. Αν θέλεις να μιλήσουμε μακροοικονομικά η πιο πρόσφατη επιτυχία είναι ότι η Ελλάδα αρχίζει κ δανείζεται πάλι λεφτά, ακριβά μεν, αλλά δανείζεται. Κ θα δανειστεί κ άλλα σύντομα.
Κυκλοφορεί πολύ περισσότερο χρήμα στην αγορά. Μεγάλη κ η βοήθεια του τουρισμού. Βλέπω ότι ο ιδιωτικός τομέας αρχίζει επίσης κ δανείζεται, οι μεγάλες εταιρείες ψάχνουν για ομολογιακά δάνεια κ γενικώς είμαι σίγουρος ότι τα πράγματα θα πάνε καλύτερα. Γιατί πολύ απλά μετά από κάθε κρίση έρχεται η ανάπτυξη, έτσι γίνεται πάντα σε όλες τις καπιταλιστικές χώρες. Δεν μπορείς να σταματήσεις την εξέλιξη του ιδιωτικής ανάπτυξης, πάντα τρέχει πιο γρήγορα. Τέλος πάντων, εγώ είμαι αισιόδοξος και μπορώ να μιλάω γι αυτό πολύ ώρα κ με πολλά παραδείγματα.
Εσύ είσαι απαισιόδοξος, άρα έχουμε άλλη οπτική αντίληψη του ίδιου θέματος.
2. Συμφωνώ όλα στη ζωή είναι σπέκουλα κ σε όλα υπάρχει ρίσκο.
Εσύ αγοράζεις με βάση τη διαίσθησή σου και τις ανάγκες σου.
Απλώς αν πάρεις κάτι καλό θα το πουλήσεις, αν χρειαστεί, ευκολότερα, γιατί θα ενδιαφερθούν πολλοί.
3. Για το ότι υπάρχουν άπειρα λεφτά, απλά δες τι έγινε χθες με το 30 ετές !!! ομόλογο που έβγαλε η Ιταλία. Μάζεψε για πλάκα 40 δις κ το δικό μας πριν καμιά βδομάδα 10!!!, που είμαστε οι τελευταίοι στην ευρωζώνη.
4. Παίζει λοιπόν ρόλο σε τι τιμή θα αγοράσεις. Αυτό αγαπητέ είναι διαίσθηση, γνώση και τύχη. Αλλά μήπως στη ζωή δεν είναι απαραίτητα όλα αυτά?
5.Όσον αφορά το ότι είναι η καλύτερη εποχή για να νοικιάσεις, αυτό που λες ίσχυε πριν 2-3 χρόνια. Αν εσύ βρεις σήμερα να νοικιάσεις σπίτι σε καλή περιοχή πες το μου και μένα. Εκτός αν βρίσκεις σε ακροβολισμένες περιοχές χωρίς υποδομές και τα γούστα σου δεν περιλαμβάνουν καλές περιοχές στον αστικό ιστό.
Βάλε και rbnb και χρυσή βίζα και τα λέμε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Διαμερίσματα στην Αθήνα που πωλούνται φθηνότερα από €10.000 07 Φεβ 2019 15:33 #138

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
John,
η ουσιωδης διαφορα σε αυτο που λεω με αυτα που λες, οπως το αντιλαμβανομαι τουλαχιστον, ειναι οτι για μενα: Το σπιτι δεν ειναι επενδυση - ειναι αναγκαιοτητα. Προφανως διαφωνεις και καλα κανεις.
1. Πιστεύω ότι η σημερινή κατάσταση δεν έχει καμιά σχέση με τα πέτρινα χρόνια 2014-2015 και νωρίτερα.
Υπάρχει τεράστια διαφορά. Αν θέλεις να μιλήσουμε μακροοικονομικά η πιο πρόσφατη επιτυχία είναι ότι η Ελλάδα αρχίζει κ δανείζεται πάλι λεφτά, ακριβά μεν, αλλά δανείζεται. Κ θα δανειστεί κ άλλα σύντομα.
Κυκλοφορεί πολύ περισσότερο χρήμα στην αγορά. Μεγάλη κ η βοήθεια του τουρισμού. Βλέπω ότι ο ιδιωτικός τομέας αρχίζει επίσης κ δανείζεται, οι μεγάλες εταιρείες ψάχνουν για ομολογιακά δάνεια κ γενικώς είμαι σίγουρος ότι τα πράγματα θα πάνε καλύτερα. Γιατί πολύ απλά μετά από κάθε κρίση έρχεται η ανάπτυξη, έτσι γίνεται πάντα σε όλες τις καπιταλιστικές χώρες. Δεν μπορείς να σταματήσεις την εξέλιξη του ιδιωτικής ανάπτυξης, πάντα τρέχει πιο γρήγορα. Τέλος πάντων, εγώ είμαι αισιόδοξος και μπορώ να μιλάω γι αυτό πολύ ώρα κ με πολλά παραδείγματα.
Εσύ είσαι απαισιόδοξος, άρα έχουμε άλλη οπτική αντίληψη του ίδιου θέματος.
Οσο και να το αναλυσουμε αυτο η ουσια ειναι οτι κανεις δεν ξερει τι θα γινει αυριο. Ισως να υπαρχει αναπτυξη, ισως νεα χρεοκοπια. Ειδομεν. (τονισα τη φραση για τις καπιταλιστικες χωρες)

2. Συμφωνώ όλα στη ζωή είναι σπέκουλα κ σε όλα υπάρχει ρίσκο.
Εσύ αγοράζεις με βάση τη διαίσθησή σου και τις ανάγκες σου.
Απλώς αν πάρεις κάτι καλό θα το πουλήσεις, αν χρειαστεί, ευκολότερα, γιατί θα ενδιαφερθούν πολλοί.
Δεν ειπα οτι ολα ειναι σπεκουλα. Σπεκουλα ειναι οταν αγοραζεις κατι που καθεται χωρις να κανει τιποτα για να το πουλησεις ακριβοτερα στον επομενο. Ο επομενος ισως να ερθει - ισως και να αργησει.
Οταν μιλαμε για ρευστα πραγματα, και χαμενος να εισαι, πατας ενα κουμπακι και πουλας. Στα σπιτια, το προβλημα ειναι οτι ειναι πιο πολυπλοκο και μπορει να σου μεινει αμανατι μια δεκαετια να πληρωνεις φορους χωρις εσοδα.

3. Για το ότι υπάρχουν άπειρα λεφτά, απλά δες τι έγινε χθες με το 30 ετές !!! ομόλογο που έβγαλε η Ιταλία. Μάζεψε για πλάκα 40 δις κ το δικό μας πριν καμιά βδομάδα 10!!!, που είμαστε οι τελευταίοι στην ευρωζώνη.
Τα γερμανικα ομολογα (που ξερεις οτι θα παρεις πισω τα λεφτα σου) εχουν σημερα αρνητικες αποδοσεις μεχρι τα 9 χρονια. Το δεκαετες σου δινει 0.163%. Ο κοσμος ρισκαρει. Οπως ρισκαρε και πριν 10 χρονια. Πιστευω οτι η καταληξη ειναι προδιαγεγραμμενη για πολυ κοσμο παλι, αλλα οπως ειπα: ειδομεν

4. Παίζει λοιπόν ρόλο σε τι τιμή θα αγοράσεις. Αυτό αγαπητέ είναι διαίσθηση, γνώση και τύχη. Αλλά μήπως στη ζωή δεν είναι απαραίτητα όλα αυτά?
Eγω το βαζω σε αλλο φρειμουορκ: δυνατοτητα, θεληση, αναγκη να ρισκαρω για να αγορασω κατι. Διαισθηση και τυχη ειναι εκτος. Γνωση, οσον αφορα το μελλον, ομοιως.
5.Όσον αφορά το ότι είναι η καλύτερη εποχή για να νοικιάσεις, αυτό που λες ίσχυε πριν 2-3 χρόνια. Αν εσύ βρεις σήμερα να νοικιάσεις σπίτι σε καλή περιοχή πες το μου και μένα. Εκτός αν βρίσκεις σε ακροβολισμένες περιοχές χωρίς υποδομές και τα γούστα σου δεν περιλαμβάνουν καλές περιοχές στον αστικό ιστό.
Βάλε και rbnb και χρυσή βίζα και τα λέμε.
Δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα τελευταια λογω αδιαφοριας. Παντως θα μου εκανε εντυπωση σε 2-3 χρονια να εχουν ερθει τα πανω κατω. Και το οτι τα funds αγοραζουν στο 30% ειναι γεγονος. Ομοιως για τα NPL. Εκτος αν εχω μεινει πισω. Μπορει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Διαμερίσματα στην Αθήνα που πωλούνται φθηνότερα από €10.000 07 Φεβ 2019 16:18 #139

  • John (Tsif)
  • Το Άβαταρ του/της John (Tsif)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 196
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0
Δεν είπα ότι το σπίτι είναι μόνο επένδυση. Φυσικά είναι αναγκαιότητα, αλλά είναι κ επένδυση. Κ καλό είναι να έχει την αξία του σε κάθε περίπτωση.
Κ για να μην σε ζαλίζω πλέον σήμερα δεν υπάρχουν καλά και φτηνά σπίτια.
Υπάρχουν λίγα μόνο καλά κ πλέον ακριβά. Κ θα ακριβύνουν πιθανότατα κ άλλο, γιατί υπάρχει ζήτηση.
Ούτε για αγορά ούτε για ενοικιοστάσιο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διαμερίσματα στην Αθήνα που πωλούνται φθηνότερα από €10.000 07 Φεβ 2019 19:40 #140

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
John (Tsif) έγραψε:
Δεν είπα ότι το σπίτι είναι μόνο επένδυση. Φυσικά είναι αναγκαιότητα, αλλά είναι κ επένδυση. Κ καλό είναι να έχει την αξία του σε κάθε περίπτωση.
John,
για μένα πάντα, το σπίτι που ζω δεν είναι επένδυση-είναι αναγκαιότητα. Κάπου πρέπει να μένω. Αν έβλεπα τα σπίτια σαν επένδυση θα τα έβλεπα σαν μια κακή επένδυση.
John (Tsif) έγραψε:
Κ για να μην σε ζαλίζω πλέον σήμερα δεν υπάρχουν καλά και φτηνά σπίτια.
Υπάρχουν λίγα μόνο καλά κ πλέον ακριβά. Κ θα ακριβύνουν πιθανότατα κ άλλο, γιατί υπάρχει ζήτηση.
Ούτε για αγορά ούτε για ενοικιοστάσιο.
Μακάρι, τι να πω. Μπορεί να είναι και έτσι. Δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο εκ των έσω.
Πάντως από αυτά που λες, αν η κατάσταση είναι πραγματικά έτσι, εγώ θα πούλαγα σαν τρελός. Ευκαιρία για ξεφορτωμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διαμερίσματα στην Αθήνα που πωλούνται φθηνότερα από €10.000 08 Φεβ 2019 11:29 #141

  • John (Tsif)
  • Το Άβαταρ του/της John (Tsif)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 196
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα
1. Συμφωνώ μαζί σου ότι το σπίτι που μένουμε είναι μια αναγκαιότητα και επειδή περνάμε σ' αυτό τις περισσότερες ώρες μας πρέπει να είναι το καλύτερο που μπορεί ο καθένας μας από κάθε άποψη.
2. Εγώ πάντως αν έβρισκα αυτό που θέλω θα αγόραζα σαν τρελός.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μαζικές αποποιήσεις κληρονομιάς ακινήτων! 21 Μαρ 2019 10:39 #142

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13066
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
«Δεν κληρονομώ» από 3 στους 4 στην Αθήνα!
(Στοιχεία Ειρηνοδικείων για το πρώτο τρίμηνο του έτους 2019)
Το κύμα αποποιήσεων κληρονομιάς συνεχίζει ακάθεκτο, και δημιουργεί χιλιάδες παρατημένα ακίνητα στα αζήτητα.
Όταν βγουν μαζικά στην αγορά προς πώληση, θα πέσουν κι άλλο οι μέσες τιμές πώλησης ακινήτων στην Ελλάδα.


www.protothema.gr/economy/article/875062...ia-to-proto-trimino/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 21 Μαρ 2019 10:44 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Μαζικές αποποιήσεις κληρονομιάς ακινήτων! 21 Μαρ 2019 12:05 #143

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1783
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 693
  • Κάρμα: 36
Μετά τη δικιά μου πώληση φίλος θέλει να πουλήσει μεγάλο ακινητο περίπου 2Μ€. Το κλου της υπόθεσης είναι ότι αν το συμβόλαιο έχει αναγραφόμενη τιμή πχ 3Μ θα έχει έκπτωση 15% στο 1Μ αν το καταβάλλει μετρητά. Δλδ 150Κ στο 1Μ. Να πως βγαίνουν λεφτά άκοπα αν έχεις κομπόδεμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μαζικές αποποιήσεις κληρονομιάς ακινήτων! 05 Απρ 2019 13:15 #144

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
gus (gus326) έγραψε:
Μετά τη δικιά μου πώληση φίλος θέλει να πουλήσει μεγάλο ακινητο περίπου 2Μ€. Το κλου της υπόθεσης είναι ότι αν το συμβόλαιο έχει αναγραφόμενη τιμή πχ 3Μ θα έχει έκπτωση 15% στο 1Μ αν το καταβάλλει μετρητά. Δλδ 150Κ στο 1Μ. Να πως βγαίνουν λεφτά άκοπα αν έχεις κομπόδεμα.

απο που προκυπτει αυτο;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα