Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΚΑΚΟΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ

ΚΑΚΟΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ 11 Αυγ 2015 20:30 #19

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
Πώς να αποφύγετε τις παγίδες στο εισόδημα από ακίνητα.
www.capital.gr/tax/3052083/pos-na-apofug...eisodima-apo-akinita
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΚΟΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ 13 Αυγ 2015 11:53 #20

  • alexandros (alexandros1973)
  • Το Άβαταρ του/της alexandros (alexandros1973)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 180
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 68
  • Κάρμα: 3
εχω κ εγω μπλεξιματα με κακοπληρωτη ενοικιαστη με χρωσταει 4 ενοικια συν 280 ευρω ενφια(τον οποιο αφαιρουσε απο τα ενοικια αλλα δεν το κατεβαλε ποτε) κ μου βεβαιωθηκε στην εφορια το ποσο κ το πληρωνω εγω με δοσεις χθες πηγα την μιλησα οτι θα κινηθω δικαστικα δεν συγκινήθηκε καθολου σημερα εχω ραντεβου με τον δικηγορο μου για να τους στειλω εξωδικο ξερει κανεις ποσο καιρο θα παρει για να βγει εξω?
Τελευταία διόρθωση: 13 Αυγ 2015 11:53 από alexandros (alexandros1973).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΚΟΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ 13 Αυγ 2015 13:18 #21

  • iparout
  • Το Άβαταρ του/της iparout
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
alexandros (alexandros1973) έγραψε:
εχω κ εγω μπλεξιματα με κακοπληρωτη ενοικιαστη με χρωσταει 4 ενοικια συν 280 ευρω ενφια(τον οποιο αφαιρουσε απο τα ενοικια αλλα δεν το κατεβαλε ποτε) κ μου βεβαιωθηκε στην εφορια το ποσο κ το πληρωνω εγω με δοσεις χθες πηγα την μιλησα οτι θα κινηθω δικαστικα δεν συγκινήθηκε καθολου σημερα εχω ραντεβου με τον δικηγορο μου για να τους στειλω εξωδικο ξερει κανεις ποσο καιρο θα παρει για να βγει εξω?

Είναι όλα γραμμένα στο 2ο πόστ της πρώτης σελίδας του θρεντ !!

iparout έγραψε:
Διαταγή απόδοσης μισθίου είναι ο πιο σύντομος δρόμος.

Του κοινοποιείς εξώδικο σχετικά με τις οφειλές του και σε 30 ημέρες, αν δεν εξοφλήσει, ζητάς διαταγή απόδοσης μισθίου από το αρμόδιο δικαστήριο. Εννοείται ότι χρειάζεσαι δικηγόρο για όλα αυτά.

Η διαταγή απόδοσης δεν αναγκάζει τον ενοικιαστή να σου εξοφλήσει τα οφειλόμενα μισθώματα αλλά να σου αδειάσει το ακίνητο. Για τα οφειλόμενα μισθώματα θα πρέπει να κάνεις αγωγή. Έχω την εντύπωση ότι έχει σταματήσεη η δυνατότητα εκχώρησης των απλήρωτων ενοικίων στο δημόσιο. Οι περισσότεροι κακοπληρωτές που δεν θέλουν να χάσουν το ακίνητο, εξοφλούν ή έστω σου ζητούν να γίνει κάποιος διακανονισμός όταν τους κοινοποιηθεί το εξώδικό ή -στην έσχατη περίπτωση- πριν εκδικαστεί στο ακροατήριο η διαταγή απόδοσης μισθίου, μιας και γνωρίζουν ότι με μαθηματική ακρίβεια το δικαστήριο θα τους βγάλει έξω. Μπορεί να σου πάρει 4-5 μήνες μιας και υπάρχουν τρόποι να καθυστερήσει την διαδικασία ο κακόβουλος ενοικιαστής (αναβολές, αναστολές εκτέλεσης κτλ) αλλά είναι σίγουρο ότι ο ιδιοκτήτης θα πάρει το ακίνητό του πίσω.
Τελευταία διόρθωση: 13 Αυγ 2015 13:19 από iparout.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexandros (alexandros1973)

ΚΑΚΟΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ 14 Αυγ 2015 00:43 #22

  • ΚΛΕΟΜΕΝΗΣ (bersekeros)
  • Το Άβαταρ του/της ΚΛΕΟΜΕΝΗΣ (bersekeros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 2
alexandros (alexandros1973) έγραψε:
εχω κ εγω μπλεξιματα με κακοπληρωτη ενοικιαστη με χρωσταει 4 ενοικια συν 280 ευρω ενφια(τον οποιο αφαιρουσε απο τα ενοικια αλλα δεν το κατεβαλε ποτε) κ μου βεβαιωθηκε στην εφορια το ποσο κ το πληρωνω εγω με δοσεις χθες πηγα την μιλησα οτι θα κινηθω δικαστικα δεν συγκινήθηκε καθολου σημερα εχω ραντεβου με τον δικηγορο μου για να τους στειλω εξωδικο ξερει κανεις ποσο καιρο θα παρει για να βγει εξω?

Ο ΕΝΦΙΑ μπαίνει στο taxis στον ιδιοκτήτη.Μάλλον το ΕΕΤΗΔΕ εννοείς που έμπαινε στη ΔΕΗ.
Αν δεν πλήρωσε ΕΕΤΗΔΕ του βεβαιώθηκε στην εφορία.

Εκτός αν είχες τη ΔΕΗ στο όνομά σου και φαινόταν το ΑΦΜ σου.Οπότε πάμε σε περίπτωση «μαυράκι».

Ως ιδιοκτήτης νομίζω ή δεν το νοικιάζεις καθόλου ή τηρείς τα νόμιμα κατά γράμμα, έστω και αν δεν συμφέρει με, έστω και αν ο νόμος σε προστατεύει ελάχιστα.

Το δεν το νοικιάζεις καθόλου γυρνάει στο μυαλό μου από σήμερα με το 3ο μνημόνιο (αυτό της αριστεράς) , όπου όπως κάποιος/α που έχει μοναδικό εισόδημα από ακίνητα , τότε η τροπολογία που κατατέθηκε σήμερα έλεγε (σύμφωνα με τα site):

Για εισοδήματα από ακίνητα από 11% σε 15% η αύξηση.(μέχρι 12.000 ευρώ)
Αλλά εάν είναι κάτω από το τεκμαρτό (π.χ.2500 ευρώ για συζευγμένη) τότε λαμβάνεται το τεκμαρτό και φορολογείτα με 26%.
Επιπλέον 75% προκαταβολή για το 2015 και 100% προκαταβολή για το 2016.

Τι σημαίνει αυτό;
Εάν κάποιος παίρνει η σύζυγός του 100 ευρώ από ένα ακίνητο ενοίκιο , αυτό εάν πληρώνει ο ενοικιαστής είναι 1200 ευρώ το χρόνο.
Έστω ότι η σύζυγος είναι άνεργη και μοναδικό εισόδημα είναι τα 1200 ευρώ.
ΔΕΝ θα φορολογηθεί με 15% αλλά με 26% και μάλιστα για ένα φανταστικό τεκμαρτό εισόδημα 2500 ευρώ επειδή είναι παντρεμένη.
Επίσης θα πρέπει να προκαταβάλει και 75%.

Τι σημαίνουν τα παραπάνω 26% χ 2500 ευρώ = 650 ευρώ + 75% χ 650 = 650 + 487.5 = 1137,5

Δηλαδή έλαβε (άν την πληρώνανε) 1200 ευρώ και θα πληρώσει εφορία 1137,5.
Ενώ αν είχε 0 νομίζω ότι δεν πληρώνει τίποτα.
Οπότε γιατί να νοικιάσει κανείς κάτι αν αυτό που νοικιάζει δεν του καλύπτει το τεκμαρτό;Για να πληρώνει τα κέρατά του;
Αν προσθέσω και τον ΕΝΦΙΑ του ακινήτου καλύτερα να το πουλήσεις (αν μπορέσεις)

Αυτά βέβαια με τη σημερινή τροπολογία, ανάλογο μπέρδεμα έιχε και με τους τόκους του μισό ευρώ φέτος αλλά το διορθώσανε.

Αυτό το σημερινό όμως είναι πολύ εκ του πονηρού.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": miou (ΜΑΝΘΟΣ), alexandros (alexandros1973)

ΚΑΚΟΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ 14 Αυγ 2015 01:43 #23

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
ΚΛΕΟΜΕΝΗΣ (bersekeros) έγραψε:
alexandros (alexandros1973) έγραψε:
εχω κ εγω μπλεξιματα με κακοπληρωτη ενοικιαστη με χρωσταει 4 ενοικια συν 280 ευρω ενφια(τον οποιο αφαιρουσε απο τα ενοικια αλλα δεν το κατεβαλε ποτε) κ μου βεβαιωθηκε στην εφορια το ποσο κ το πληρωνω εγω με δοσεις χθες πηγα την μιλησα οτι θα κινηθω δικαστικα δεν συγκινήθηκε καθολου σημερα εχω ραντεβου με τον δικηγορο μου για να τους στειλω εξωδικο ξερει κανεις ποσο καιρο θα παρει για να βγει εξω?

Ο ΕΝΦΙΑ μπαίνει στο taxis στον ιδιοκτήτη.Μάλλον το ΕΕΤΗΔΕ εννοείς που έμπαινε στη ΔΕΗ.
Αν δεν πλήρωσε ΕΕΤΗΔΕ του βεβαιώθηκε στην εφορία.

Εκτός αν είχες τη ΔΕΗ στο όνομά σου και φαινόταν το ΑΦΜ σου.Οπότε πάμε σε περίπτωση «μαυράκι».

Ως ιδιοκτήτης νομίζω ή δεν το νοικιάζεις καθόλου ή τηρείς τα νόμιμα κατά γράμμα, έστω και αν δεν συμφέρει με, έστω και αν ο νόμος σε προστατεύει ελάχιστα.

Το δεν το νοικιάζεις καθόλου γυρνάει στο μυαλό μου από σήμερα με το 3ο μνημόνιο (αυτό της αριστεράς) , όπου όπως κάποιος/α που έχει μοναδικό εισόδημα από ακίνητα , τότε η τροπολογία που κατατέθηκε σήμερα έλεγε (σύμφωνα με τα site):

Για εισοδήματα από ακίνητα από 11% σε 15% η αύξηση.(μέχρι 12.000 ευρώ)
Αλλά εάν είναι κάτω από το τεκμαρτό (π.χ.2500 ευρώ για συζευγμένη) τότε λαμβάνεται το τεκμαρτό και φορολογείτα με 26%.
Επιπλέον 75% προκαταβολή για το 2015 και 100% προκαταβολή για το 2016.

Τι σημαίνει αυτό;
Εάν κάποιος παίρνει η σύζυγός του 100 ευρώ από ένα ακίνητο ενοίκιο , αυτό εάν πληρώνει ο ενοικιαστής είναι 1200 ευρώ το χρόνο.
Έστω ότι η σύζυγος είναι άνεργη και μοναδικό εισόδημα είναι τα 1200 ευρώ.
ΔΕΝ θα φορολογηθεί με 15% αλλά με 26% και μάλιστα για ένα φανταστικό τεκμαρτό εισόδημα 2500 ευρώ επειδή είναι παντρεμένη.
Επίσης θα πρέπει να προκαταβάλει και 75%.

Τι σημαίνουν τα παραπάνω 26% χ 2500 ευρώ = 650 ευρώ + 75% χ 650 = 650 + 487.5 = 1137,5

Δηλαδή έλαβε (άν την πληρώνανε) 1200 ευρώ και θα πληρώσει εφορία 1137,5.
Ενώ αν είχε 0 νομίζω ότι δεν πληρώνει τίποτα.
Οπότε γιατί να νοικιάσει κανείς κάτι αν αυτό που νοικιάζει δεν του καλύπτει το τεκμαρτό;Για να πληρώνει τα κέρατά του;
Αν προσθέσω και τον ΕΝΦΙΑ του ακινήτου καλύτερα να το πουλήσεις (αν μπορέσεις)

Αυτά βέβαια με τη σημερινή τροπολογία, ανάλογο μπέρδεμα έιχε και με τους τόκους του μισό ευρώ φέτος αλλά το διορθώσανε.

Αυτό το σημερινό όμως είναι πολύ εκ του πονηρού.

Καλησπερα,

Ξαναμπες στον κοπο να το αναλυσεις αναλυτικοτερα γιατι δεν το καταλαβα.

Θερμα ευχαριστω.Μαρια
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΚΟΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ 14 Αυγ 2015 17:27 #24

  • ΚΛΕΟΜΕΝΗΣ (bersekeros)
  • Το Άβαταρ του/της ΚΛΕΟΜΕΝΗΣ (bersekeros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 2
Το θέμα είναι αν εχεις μοναδικό μικρό εισόδημα από ενοίκια ή τόκους αν θα φορολογηθεις με τεκμαρτό ή πραγματικό εισόδημα.
Αν μια γυναίκα είναι παντρεμένη και άνεργη έχει τεκμαρτό 2500 ευρω.
Αν εχει και ενα ενοικιακι 1500 ευρώ το χρόνο που παίρνει, τότε το πραγματικό της ειναι μικροτερο από το τεκμαρτό.
Το θέμα ειναι πώς θα φορολογηθεί, με το πραγματικό ή με το τεκμαρτό , με τι συντελεστές σε κάθε περίπτωση και αν μήπως ήταν καλύτερα να μην εμφανίζεται καθόλου εισοδημα λόγω παραλογισμού των φορολογικών συντελεστών.

Δηλαδή όπως και στα φροντιστήρια θα σπρώξουν κόσμο σε φοροδιαφυγή ή σε παύση ενοικίασης αν δεν συμπληρωνεις το τεκμαρτό με το πραγματικό που θα παίρνεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

ΚΑΚΟΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ 21 Αυγ 2015 05:29 #25

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
iparout έγραψε:

Θα δικαιωθεί ο ιδιοκτήτης, αυτό είπα κι εγώ, αλλά χαμένος (οικινομικά) θα βγει σε κάποιο βαθμό, πολύ λιγότερο βέβαια απ' ότι αν δεν το κηνυγούσε. Αυτό αφορά κυρίως το κομμάτι των δικαστικών εξόδων, όπου το ποσό που θα επιδικάσει το δικαστήριο μπορεί να είναι σημαντικά λιγότερο σε σχέση με αυτό που θα έχεις πληρώσει τον δικηγόρο.

Συνηθως τα δικαστηρια δεν υποχρεωνουν τον κατηγορουμενο να σου πληρωσει το δικηγορο. Γιατι εσυ μπορεις να εχεις βαλει το Κουγια που εχει υψηλο κασε.


ΚΛΕΟΜΕΝΗΣ (bersekeros) έγραψε:
Το θέμα είναι αν εχεις μοναδικό μικρό εισόδημα από ενοίκια ή τόκους αν θα φορολογηθεις με τεκμαρτό ή πραγματικό εισόδημα.
Αν μια γυναίκα είναι παντρεμένη και άνεργη έχει τεκμαρτό 2500 ευρω.
Αν εχει και ενα ενοικιακι 1500 ευρώ το χρόνο που παίρνει, τότε το πραγματικό της ειναι μικροτερο από το τεκμαρτό.
Το θέμα ειναι πώς θα φορολογηθεί, με το πραγματικό ή με το τεκμαρτό , με τι συντελεστές σε κάθε περίπτωση και αν μήπως ήταν καλύτερα να μην εμφανίζεται καθόλου εισοδημα λόγω παραλογισμού των φορολογικών συντελεστών.

Aν εχεις πραγματικο εισοδημα 1500€ και τεκμαρτο περισσοτερο πχ. 6000€, τοτε απλα βαζεις αποδειξεις 1000€ και βγαινει φορος μηδεν (0) ;)
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2015 05:43 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΚΟΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ 31 Αυγ 2015 20:49 #26

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
Περιστασιακή απασχόληση και ανείσπρακτα ενοίκια
www.capital.gr/tax/3057539/peristasiaki-...-aneisprakta-enoikia
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΚΟΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ 05 Οκτ 2015 21:56 #27

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
Διπλή επιβάρυνση για ιδιοκτήτες ακινήτων
www.capital.gr/tax/3069488/dipli-epibaru...-idioktites-akiniton
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα