Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Ακίνητα Vs Επιχείρηση

Ακίνητα Vs Επιχείρηση 28 Μαρ 2016 16:14 #1

  • Red_Arrow
  • Το Άβαταρ του/της Red_Arrow
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Σε ένα σενάριο οπου έχουμε δεδομένο ένα κεφάλαιο 300 χιλιάδων ευρώ, ποιά από τις παρακάτω θα ήταν η επιλογή σας;

Α) Αγορά και ενοικίαση επαγγελματικής στέγης στην επαρχία. Αναφέρομαι σε ισόγειο, 25-50 m2, κατασκευή 1970-1980, σε κεντρικό δρόμο. Μικτή απόσβεση 20 χρόνια (χωρίς να λάβουμε δηλαδή υπόψη φορολογία, απαξίωση, τυχόν νεκρές περιόδους χωρίς ενοικιαστή κλπ). Ενδεικτικά αναφέρω 250 χιλιάδες Ευρώ αγορά, 1000Ε ενοίκιο. Στα συν το οτι δεν έχεις να ασχοληθείς με κάτι παρα μόνο με την εύρεση ενοικιαστή και τη καταβολή των μισθωμάτων (η συντήρηση δηλαδή και οι φθορές καλύπτονται από τον ενοικιαστή), στα μείον η μικρή απόδοση, το ασταθές περιβάλλον και ειδικά το φορολογικό, καθώς και η φθίνουσα πορεία της (όποιας) εμπορικής δραστηριότητας έχει απομείνει πλέον στον ελληνικό χώρο.

Β) Γη για τουριστική εκμετάλλευση σε νησί. Στη περίπτωση αυτή η επένδυση έχει χαρακτήρα επιχείρησης, με ανέγερση καταλυμμάτων στο αγροτεμάχιο και τουριστική εκμετάλλευσή τους. Στα συν το μεγαλύτερο περιθώριο για κέρδος, στα μειον το εξίσου μεγαλύτερο ρίσκο, καθώς και το πολύ περισσότερο τρέξιμο που συνεπάγεται το στήσιμο μιας τέτοιας υποδομής. Υπάρχει εδώ το σενάριο να δίνονται τα καταλύμματα σε ξένα προκτορεία που τα νοικιάζουν για 1 χρόνο, με λιγότερο κόπο αλλά και πολύ μικρότερο κέρδος.

Γ) Αγορά και ενοικίαση ακινήτου (διαμερίσματος) στην Ευρώπη (Γερμανία ή Αγγλία) ή στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Δ) Κάτι άλλο που έχετε να προτείνετε.


Περιμένω τις επενδυτικές σας σκεψεις!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακίνητα Vs Επιχείρηση 28 Μαρ 2016 16:17 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Red_Arrow έγραψε:
Σε ένα σενάριο οπου έχουμε δεδομένο ένα κεφάλαιο 300 χιλιάδων ευρώ, ποιά από τις παρακάτω

Περιμένω τις επενδυτικές σας σκεψεις!
Καμία από τις παρακάτω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακίνητα Vs Επιχείρηση 28 Μαρ 2016 16:24 #3

  • Red_Arrow
  • Το Άβαταρ του/της Red_Arrow
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Σ'ευχαριστώ για την άμεση αλλά ταυτόχρονα ασαφή απάντηση!

Εννοείς κάτι άλλο συγκεκριμένα (χρυσός, ομόλογα ή ο,τιδήποτε) ή πάπλωμα και αναμονή για εξελίξεις;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακίνητα Vs Επιχείρηση 28 Μαρ 2016 16:43 #4

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Red_Arrow έγραψε:
Σ'ευχαριστώ για την άμεση αλλά ταυτόχρονα ασαφή απάντηση!

Εννοείς κάτι άλλο συγκεκριμένα (χρυσός, ομόλογα ή ο,τιδήποτε) ή πάπλωμα και αναμονή για εξελίξεις;

Μπα... καμία ασάφεια.
Αλλά μάλλον είσαι καινούριος, ως εκ τούτου δεν θα έχεις διαβάσει τις κατα καιρούς τοποθετήσεις μου, οπότε δικαιολογείσαι να μην καταλαβαίνεις που το πάω.

Να στο κάνω πιο λιανά λοιπόν:
Επένδυση σε ακίνητα? Are you nuts?
Στην ευρώπη η φούσκα δεν έχει σκάσει ακόμα, και εδώ (GR) δεν έχει ξεφουσκώσει τελείως ακόμα.

Ομόλογα? Χα-χα!

Πάπλωμα: Για μια, δυο, τρεις βδομάδες, άντε ένα δυο μήνες, θα στο συμβούλευα (αντί να τα πας σε τράπεζα). Αλλά όχι για παραπάνω, αρχίζει και σωρεύεται κίνδυνος.

Αν κατάλαβα καλά μιλάς για τοποθέτηση 20 και πλέον ετών.
Buy gold. And put it in a safe.
Μέσα σ' αυτό το διάστημα η τιμή του κάποια στιγμή (σίγουρα) θα ανέβει x2 ή x3 ή και παραπάνω.
Βάλε μόνος σου ένα όριο, και όταν το πιάσει, τον ξαναπουλάς.
Απ' την άλλη (εγώ λέω πως) αποκλείεται να πέσει σημαντικά (στο μισό ή στο 1/3), όπως μπορεί να γίνει με τα ακίνητα.

Έγινα σαφής τώρα?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακίνητα Vs Επιχείρηση 28 Μαρ 2016 17:04 #5

  • Red_Arrow
  • Το Άβαταρ του/της Red_Arrow
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Και πάλι σ'ευχαριστώ.

Ως "ασάφεια" χαρακτήρισα την έλλειψη κάποιας αντιπρότασης, αφού ακύρωσες μεν τις αρχικές μου προτάσεις αλλά χωρίς να προτείνεις κάτι άλλο συγκεκριμένα!
Όλα καλά λοιπόν, και ναι, έγινες σαφής!

Προφανώς έχω κι εγώ τους ίδιους ενδοιασμούς με σένα, οτι τόσο τα ακίνητα όσο και κάποια επιχείρηση (έστω και τουριστική) ενέχει ρίσκο σε μια τόσο ρευστή περίοδο.

Από την άλλη όμως, καταλήγουμε στο μοιρολατρικό "δεν κάνω τίποτα", ή στο "καλύτερα να μην έχεις παρά να έχεις και να μη ξέρεις τι να τα κάνεις"..! Πρέπει δηλαδή, κάπως να επενδυθούν, ωστε να διασφαλισθούν και ει δυνατόν να δουλέψουν.

Ο χρυσός μου είναι άγνωστος σαν επένδυση και για κάποιο λόγο δε μου έχει κάτσει καλά σαν κίνηση. Γι αυτό σκέφτομαι ακίνητα ή τουριστική υποδομή.

Άρα, ένα ελεύθερο κεφάλαιο 300 χιλιάδων θα το επένδυες μόνο σε χρυσό; Ένα τμήμα, ίσως, αλλά όλο; Δεν ξέρω..

Ακίνητο στο εξωτερικό, και συγκεκριμένα στην αραβική χερσόνησο; (μακριά από τον βούρκο της Ευρώπης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακίνητα Vs Επιχείρηση 28 Μαρ 2016 17:39 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Red_Arrow έγραψε:
Και πάλι σ'ευχαριστώ.

κάπως να επενδυθούν, ωστε να διασφαλισθούν και ει δυνατόν να δουλέψουν.

Ο χρυσός μου είναι άγνωστος
Ένα τμήμα, ίσως, αλλά όλο; Δεν ξέρω..

Check your pm's
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακίνητα Vs Επιχείρηση 28 Μαρ 2016 17:45 #7

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Δες και το θέμα του τουρισμού μόνο όμως με ένταξη σε επθδοτουμενο πρόγραμμα και μόνο αν έχεις τις ακρες να μπορέσεις με ελιχθείς στη δαίδαλο του Δημοσιου. Το έχω τρέξει πολλές φορές και αν έχεις υπομονή και άκρη έχει νόημα. Π.χ. Έβαλα ΦΒ κόστους 28000 με τιμολόγιο δλδ επιδότηση 50Κ x 50%=25K. Κόστος 3000 και γλυτώνω ρεύμα 35Μw το χρόνο. Αν έχεις κάποιο πρόσωπο εμπιστοσύνης δεστο. Σημαντικό το σημείο επένδυσης. Σαντορίνη Κρήτη οκ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακίνητα Vs Επιχείρηση 28 Μαρ 2016 19:09 #8

  • Red_Arrow
  • Το Άβαταρ του/της Red_Arrow
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Thanks Gus.
Δυστυχως μιλάμε για Β.Ελλάδα, οπότε Κρήτη, Ρόδος, Μύκονος, Σαντορίνη κλπ δεν παίζουν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακίνητα Vs Επιχείρηση 28 Μαρ 2016 19:31 #9

  • Nozomi
  • Το Άβαταρ του/της Nozomi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 281
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 112
  • Κάρμα: 13
Προσωπικά θα έκανα ένα μέρος του ποσού χρυσό κι θα το έβαζα σε θυρίδα σε κάποια ελβετική τράπεζα ή εναλλακτικώς θα τα πήγαινα σε κάποια ελβετική ή γερμανική Τράπεζα κι τα υπόλοιπα ακίνητο π.χ στην Γερμανία που οι αποδόσεις είναι μικρές αλλά σχετικά εξασφαλισμένες.
Δεν βλέπω πως θα σκάσει φούσκα ακινήτων στην Γερμανία με τόσο επιτακτικές ανάγκες για στέγαση νεομεταναστών κι προσφύγων.

Άφησα τον χώρο του τουρισμού απ΄έξω, γιατί όπως έγραψε κι ο gus θέλει να κατέχεις το άθλημα, να έχεις άκρες κι να βάλεις προσωπική εργασία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα