Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος?

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 14 Οκτ 2017 13:34 #10

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1400
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 326
  • Κάρμα: 40
soto51 έγραψε:
Όταν ένας πουλάει ένα ακίνητο, έχει 3 δυνατότητες (βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας):
1) Να γράψει στο συμβόλαιο "το αντίτιμο κατεβλήθη με τραπεζική επιταγή / στον τάδε λογαριασμό με έμβασμα" Και οι δυο αυτές περιπτώσεις είναι ανιχνεύσιμες στο τραπεζικό σύστημα.
2) Να γράψει στο συμβόλαιο "κατεβλήθησαν μετρητά (ο συμβολαιογράφος γράφει "εμετρήθησαν εώπιον μου"). Σ' αυτή την περίπτωση, χάνονται τα ίχνη των μετρητών. Τα πήρε ο πωλητής, αλλά δε λέει πουθενά (κι ούτε είναι υποχρεωμένος να πει) τι τα έκανε.
3) Να γράψει στο συμβόλαιο "κατεβλήθησαν στην τάδε τράπεζα του εξωτερικού".

Και οι 3 τρόποι είναι (ακόμα) απολύτως νόμιμοι.

Το '' ακόμα '' που γράφεις κι εσύ, δε νομίζω να συνεχίσει να ισχύει σε λίγο καιρό για το 2 και το 3.
Απορώ, μάλιστα, που το επιτρέπουν ακόμη, μέχρι σήμερα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 14 Οκτ 2017 15:36 #11

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1783
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 693
  • Κάρμα: 36
Σε γενικές γραμμές ισχύει εκτός αν είναι ψοψιο η ειδικών προδιαγραφών. Π.χ. Γειτονικό κλπ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 14 Οκτ 2017 21:53 #12

  • gk (gklept)
  • Το Άβαταρ του/της gk (gklept)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 1
στα χαρτια θα γραψουμε οτι επωληθη 13000 ευρω(θα κατατεθουν στην πωλητρια).τα υπολοιπα,7000 σε μετρητα(δε μπορει αλλα)και τα υπολοιπα 20000 σε δυο αφμ(σε εμενα και στην γυναικα μου).ποιο μπορει να ειναι το χειροτερο σεναριο φορολογικα?
I can calculate the motions of heavenly bodies but not the madness of the people.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 15 Οκτ 2017 00:13 #13

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
gk (gklept) έγραψε:
ποιο μπορει να ειναι το χειροτερο σεναριο φορολογικα?

Να σου έρθει (ή σε σένα, ή στη γυναίκα σου, ή και στους δυο), κάποτε (μπορεί και σε 4,5 χρόνια) μια πρόσκληση από την εφορία για έλεγχο.
Όταν πας να δεις τι θέλουν, θα σου δείξουν την κάτάθεση και θα σου πουν:
-"Τον Οκτώβριο του 2017 σας κατάθεσε στο λογαριασμό σας ο κ. τάδε 10.000 ευρώ. Για το 2017 εσείς δηλώσατε ΑΒΓΔ ευρώ. Τι είναι αυτά τα 10.000 ευρώ?".
Σκέψου από τώρα τι θα πεις.
Αν πεις "είναι από το σπίτι της μάνας μου που πουλήθηκε, να και το συμβόλαιο", θα φας:
-Πρόστιμο γιατί δήλωσες (η μάνα σου) 13.000 αντί για 23.000 (ή 33.000), επομένως απέφυγες μέρος του κανονικού φόρου μεταβίβασης. Εδώ μπερδεύονται και οι αντικειμενικές, αλλά να μην επεκταθώ.
-Πρόστιμο γιατί το σπίτι ήταν της μάνας σου, αλλά τα λεφτά τα πήρες εσύ, επομένως απέφυγες να πληρώσεις τον νόμιμο φόρο δωρεάς.
Απλά πράματα.
gklept, δε σε βλέπω πολύ οργανωμένο για klept.
Αυτές οι δουλειές γίνονται με ΜΕΤΡΗΤΑ.
Γράφεις 13.000, διακινείς 13.000. Τα υπόλοιπα δεν πρέπει να φαίνονται ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 15 Οκτ 2017 13:43 #14

  • lkast
  • Το Άβαταρ του/της lkast
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 206
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 4
soto51 έγραψε:
Όταν ένας πουλάει ένα ακίνητο, έχει 3 δυνατότητες (βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας):
1) Να γράψει στο συμβόλαιο "το αντίτιμο κατεβλήθη με τραπεζική επιταγή / στον τάδε λογαριασμό με έμβασμα" Και οι δυο αυτές περιπτώσεις είναι ανιχνεύσιμες στο τραπεζικό σύστημα.
2) Να γράψει στο συμβόλαιο "κατεβλήθησαν μετρητά (ο συμβολαιογράφος γράφει "εμετρήθησαν εώπιον μου"). Σ' αυτή την περίπτωση, χάνονται τα ίχνη των μετρητών. Τα πήρε ο πωλητής, αλλά δε λέει πουθενά (κι ούτε είναι υποχρεωμένος να πει) τι τα έκανε.
3) Να γράψει στο συμβόλαιο "κατεβλήθησαν στην τάδε τράπεζα του εξωτερικού".

Και οι 3 τρόποι είναι (ακόμα) απολύτως νόμιμοι.

Καλημερα,

Σχετικα με την τριτη επιλογη (καταθεση σε τραπεζα του εξωτερικου), εχω την εξης απορεια :

Εαν η τραπεζα μου στο εξωτερικο δεν εχει ενα alert( που εχουν οι Ελληνικες Τραπεζες) που να σε ενημερωνει σχετικα με την καταθεση, πώς μπορεις να υπογραψεις συμβολαιο με τη συμβολαιογραφο και να εισαι βεβεαιος οτι τα χρηματα θα κατατεθουν ?

Μπορει να φαινεται λιγο ανοητη η απορεια αλλα υπαρχει τροπος να τσεκαρεις την καταθεση πριν υπογραψεις ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 15 Οκτ 2017 20:46 #15

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
lkast έγραψε:
Καλημερα,

Σχετικα με την τριτη επιλογη (καταθεση σε τραπεζα του εξωτερικου), εχω την εξης απορια :

Εαν η τραπεζα μου στο εξωτερικο δεν εχει ενα alert( που εχουν οι Ελληνικες Τραπεζες) που να σε ενημερωνει σχετικα με την καταθεση, πώς μπορεις να υπογραψεις συμβολαιο με τη συμβολαιογραφο και να εισαι βεβεαιος οτι τα χρηματα θα κατατεθουν ?

Μπορει να φαινεται λιγο ανοητη η απορια αλλα υπαρχει τροπος να τσεκαρεις την καταθεση πριν υπογραψεις ?

Γειά σου lkast,

Ναι, υπάρχει.
Δεν το έχω κάνει ποτέ προσωπικά εγώ, ώστε να ξέρω από πρώτο χέρι, και να σου περιγράψω βήμα-βήμα τη διαδικασία, αλλά το έχουν κάνει φίλοι μου, ξέρω ότι γίνεται, ότι είναι ασφαλές, και επειδή είναι και νόμιμο, συμμετέχει και ο συμβολαιογράφος.
Θα πρέπει (αν σε ενδιαφέρει) να βρεις (καλύτερα) ένα συμβολαιογράφο που να το έχει ξανακάνει και να έχει την πείρα. Και να σου περιγράψει από πριν πως γίνεται, και να κάνει τη διαδικασία όπως πρέπει.
Σημείωσε ότι δεν είναι μόνο εσύ που πρέπει να εξασφαλιστείς, είναι και ο αγοραστής. Γιατί υπάρχει περίπτωση (αν είσαι κακόπιστος) να σου καταθέσει τα λεφτά, και μετά να του πεις "πριτς", ή να μην εμφανιστείς στο συμβολαιογράφο.
Ο σωστός συμβολαιογράφος ξέρει πως να κατοχυρώσει και τους δυο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lkast

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 16 Οκτ 2017 12:02 #16

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Πείσε τον αγοραστή να τραβάει μετρητά και να σου τα δίνει, σιγά σιγά, μήνα μήνα, έστω σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και να κάνει καταθέσεις σε ανύποπτο χρόνο, μικρότερα ποσά και αν ειναι δυνατόν όχι απο τον ίδιο λογαριασμό (να μην ειναι ο ίδιος δικαιούχος δηλαδη). Αυτά μπορούν να δικαιολογηθούν σαν πώληση πχ υπολογιστή κλπ. ή απλά να μη τα πάρει κάνεις χαμπάρι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 16 Οκτ 2017 12:04 #17

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
soto51 έγραψε:
Γειά σου lkast,

Ναι, υπάρχει.
Δεν το έχω κάνει ποτέ προσωπικά εγώ, ώστε να ξέρω από πρώτο χέρι, και να σου περιγράψω βήμα-βήμα τη διαδικασία, αλλά το έχουν κάνει φίλοι μου, ξέρω ότι γίνεται, ότι είναι ασφαλές, και επειδή είναι και νόμιμο, συμμετέχει και ο συμβολαιογράφος.
Θα πρέπει (αν σε ενδιαφέρει) να βρεις (καλύτερα) ένα συμβολαιογράφο που να το έχει ξανακάνει και να έχει την πείρα. Και να σου περιγράψει από πριν πως γίνεται, και να κάνει τη διαδικασία όπως πρέπει.
Σημείωσε ότι δεν είναι μόνο εσύ που πρέπει να εξασφαλιστείς, είναι και ο αγοραστής. Γιατί υπάρχει περίπτωση (αν είσαι κακόπιστος) να σου καταθέσει τα λεφτά, και μετά να του πεις "πριτς", ή να μην εμφανιστείς στο συμβολαιογράφο.
Ο σωστός συμβολαιογράφος ξέρει πως να κατοχυρώσει και τους δυο.

Γράφει στο συμβόλαιο οτι η πληρωμή θα γίνει με κατάθεση Χ ποσού εντός 1-2 ημερών, αν δε γίνει το συμβόλαιο είναι άκυρο. Δε γίνονται όλες οι πληρωμές on line και τις βλέπεις αμέσως. Παλαιότερα που είχε και χαρτούρα κάπως έτσι γίνονταν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

μεταφορα χρηματων απο αγοραστη σε πωλητη σε πωληση ακινητου,υπαρχει φορολογικος κινδυνος? 16 Οκτ 2017 18:56 #18

  • some are ass (antwnis)
  • Το Άβαταρ του/της some are ass (antwnis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 1
Η εγω ειμαι πολυ συντηρητικός η το φορουμ ειναι πολυ απελευθερωμενο και εδω εχουν γραφτει ξεκαθαρες συμβουλες ξεπλυματος.Πληρωσε άνθρωπε μου το 10% να εχεις το κεφαλι σου ησυχο γιατι αν σε μαγκωσουν θα τα πληρώσεις στο πολλαπλασιο.Μονο σε λουκουμοσκονη δεν προτεινατε να παρει τα λεφτα..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα