Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Αγορά ακινήτου

Αγορά ακινήτου 28 Νοε 2017 18:52 #1

  • Ikosifinisis
  • Το Άβαταρ του/της Ikosifinisis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα,
Πρόκειται να αγοράσω ένα ακίνητο με χρήματα που έχω μαζέψει τα τελευταία χρόνια από ενοίκια, δηλωμένα και φορολογημένα όποτε με «ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών» δεν θα έχω πρόβλημα πόθεν εσχες.
Ο μεσίτης μου είπε ότι για να ολοκληρωθεί η αγορά θα πρέπει να έχω μια τραπεζική επιταγή με το συμφωνηθέν ποσό. Το πρόβλημα είναι ότι τα χρήματα τα έχω στο «στρώμα» και όχι σε κάποιο καταθετικό λογαριασμό.
Θα υπάρχει κάποιο θέμα αν παω και καταθέτω μεγάλα χρηματικά ποσά;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αγορά ακινήτου 28 Νοε 2017 18:56 #2

  • mixalis (furbygr)
  • Το Άβαταρ του/της mixalis (furbygr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 24
  • Κάρμα: 5
Αν τα βαλεις απ ευθείας στο λογαριασμό του πωλητή, τι προβλημα να υπάρχει?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ikosifinisis

Αγορά ακινήτου 28 Νοε 2017 19:12 #3

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Ikosifinisis έγραψε:
Καλησπέρα,
Πρόκειται να αγοράσω ένα ακίνητο με χρήματα που έχω μαζέψει τα τελευταία χρόνια από ενοίκια, δηλωμένα και φορολογημένα όποτε με «ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών» δεν θα έχω πρόβλημα πόθεν εσχες.
Ο μεσίτης μου είπε ότι για να ολοκληρωθεί η αγορά θα πρέπει να έχω μια τραπεζική επιταγή με το συμφωνηθέν ποσό. Το πρόβλημα είναι ότι τα χρήματα τα έχω στο «στρώμα» και όχι σε κάποιο καταθετικό λογαριασμό.
Θα υπάρχει κάποιο θέμα αν παω και καταθέτω μεγάλα χρηματικά ποσά;

Η αλήθεια είναι ότι κάνουν κρα για μετρητά.
Όμως για τυπικούς λόγους είναι υποχρεωμένοι να σου ζητήσουν τραπεζικά statements που να δικαιολογούν το ποσό. Αν δεν έχουν μπει ποτέ σε τραπεζικό λογαριασμό, φαντάζομαι ότι θα αρκεστούν σε φορολογικές δηλώσεις και κάποια υπεύθυνη δήλωση που να δηλώνει την προέλευση των χρημάτων, αλλά κανένας δεν ξέρει αν η συγκεκριμένη κατάθεση θα μπορούσε να προκαλέσει κάποιον φορολογικό έλεγχο.
Ακόμα και έτσι όμως, αφού είναι νόμιμα και φορολογημένα, θα μπορέσεις (μάλλον) να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ikosifinisis

Αγορά ακινήτου 28 Νοε 2017 20:05 #4

  • tsarkalakos
  • Το Άβαταρ του/της tsarkalakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 700
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 12
Δηλαδη ο θεματοθετης αν θελει να επιστρεψει τα χρηματα του σε καποια τραπεζα,θα του ζητησουν στανταρ απο που προερχονται και αλλα τετοια κουλα?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ikosifinisis

Αγορά ακινήτου 28 Νοε 2017 20:56 #5

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
tsarkalakos έγραψε:
Δηλαδη ο θεματοθετης αν θελει να επιστρεψει τα χρηματα του σε καποια τραπεζα,θα του ζητησουν στανταρ απο που προερχονται και αλλα τετοια κουλα?

Δεν είναι κάτι καινούργιο ή περίεργο (εκτός υπερβολών) και ναι θα σου ζητήσουν.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ikosifinisis

Αγορά ακινήτου 28 Νοε 2017 21:24 #6

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Κανε μια ερώτηση στη τράπεζά σου. Πες τους θα σας φέρω μετρητά να μου τα κάνετε επιταγή. Στη χειρότερη να σου ζητήσουν εκκαθαριστικό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ikosifinisis

Αγορά ακινήτου 28 Νοε 2017 23:59 #7

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Μην μπερδεύετε τα θέματα, και μην μπερδεύετε τον άνθρωπο.
Είναι ΑΛΛΟ θέμα η εμφάνιση μετρητών (οπουδήποτε) και ΑΛΛΟ θέμα ο φορολογικός (πόθεν έσχες) έλεγχος, που θα γίνει (ούτως ή άλλως) όταν αγοράζεις κάτι αξίας (όπως ένα ακίνητο, ή ένα ακριβό αυτοκίνητο).

Ο μεσίτης σου είπε ανοησία, Ikosifinisis, και δεν του πέφτει λόγος πως θα πληρώσεις εσύ το σπίτι που θα αγοράσεις. Αυτό τον έλεγχο τον κάνει ο συμβολαιογράφος, που αν θέλει να είναι και εντελώς τυπικά εντάξει, γράφει στο συμβόλαιο ακόμα και τους αριθμούς των χαρτονομισμάτων που "εμετρήθησαν ενώπιον του".

Να μην μπερδευτείς με τράπεζα (αφού έχεις τα λεφτά μετρητά), να πεις στον πωλητή σου "Εγώ θα στα δώσω μετρητά, και μετά εσύ πήγαινε τα σε όποια τράπεζα θέλεις". Κι αν φοβάται να κυκλοφορεί με μετρητά στην τσάντα, δείξε πρόθυμος να τον συνοδέψεις (ευγενικά, χάριν γνωριμίας) μέχρι την τράπεζα.

Κανείς από όλους αυτούς (πωλητής, συμβολαιογράφος, μεσίτης) δεν έχει δικαίωμα να σε ρωτήσει που βρήκες λεφτά να αγοράσεις σπίτι. Αυτό θα το κάνει η εφορία, αν τα εισοδήματα σου δεν δικαιολογούν το ποσό που διέθεσες. Αλλά δεν θα το κάνει παρά μόνο αφού γίνει το συμβόλαιο, και περάσεις το νέο ακίνητο στα περιουσιακά σου στοιχεία (Ε9). Και αν το κάνει. Πρέπει να είναι σημαντικές οι αποκλίσεις για να ασχοληθούν. Δεν θα ασχοληθούν για 5 και 10 χιλιάρικα.

Τι πράματα είναι αυτά, πως τα μπερδεύετε έτσι τα πράματα?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ikosifinisis

Αγορά ακινήτου 29 Νοε 2017 10:00 #8

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
soto51 έγραψε:
Μην μπερδεύετε τα θέματα, και μην μπερδεύετε τον άνθρωπο.

Τι πράματα είναι αυτά, πως τα μπερδεύετε έτσι τα πράματα?

Για άλλη μια φορά, κατηγορείς άλλους για πράγματα που δεν υπάρχουν.

Η απάντηση βασίστηκε στο ερώτημα που προέκυψε (περί κατάθεσης μετρητών σε τράπεζα) μετά την οδηγία του μεσίτη. Δεν ήταν απάντηση ή σχόλιο στην οδηγία του μεσίτη, κάτι το οποίο έκανες εσύ.
Όμως και σε αυτό, λάθος είσαι παλικάρι μου.
Ο μεσίτης είχε λόγο που του μίλησε για επιταγή.
Πέρα από το θέμα του "σου δίνω π.χ. 200k μετρητά στο χέρι", που θα μπορούσε ο πωλητής να μην το δεχθεί για λόγους ασφαλείας (ασχέτως της ... ευγενικής προσφοράς οποιουδήποτε να τον ... συνοδεύσει στην τράπεζα, ως άλλος ... Σβαρτσενέγκερ ... που εξασφαλίζει την ασφάλεια whatsoever), ο πωλητής είναι απόλυτα λογικό (εφόσον μιλάμε πάντα για νόμιμες συναλλαγές) να θέλει να λάβει το ποσό της πώλησης με τέτοιο τρόπο ώστε και αυτός να έχει μια κάποια εξασφάλιση, ότι το ποσό αυτό είναι καθαρό και δεν προέρχεται από π.χ. παράνομη δραστηριότητα που θα μπορούσε να δημιουργήσει θέματα (νομικής-φορολογικής φύσης) στην δοσοληψία γενικότερα.
Όταν η δοσοληψία γίνει με επιταγή, αυτό, σε ένα μεγάλο ποσοστό, εξασφαλίζεται ή τουλάχιστον δεν μπορεί κανένας να επιρρίψει ευθύνη στον πωλητή για κάτι που μπορεί να προκύψει αργότερα, εφόσον τα χρήματα που εισέπραξε είχαν ήδη περάσει στο τραπεζικό σύστημα.
Και επίσης, κανείς δεν είπε (ούτε καν ο μεσίτης προφανώς) ότι η δοσοληψία ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να γίνει με μετρητά (εκτός κάποιας άγνωστης παραμέτρου). Άλλωστε και ο νόμος περί ορίου μετρητών στις συναλλαγές, εξαιρεί (από ότι θυμάμαι) τις αγοραπωλησίες ακινήτων. Απλά ο μεσίτης τον οδήγησε στην πιο καθαρή-ασφαλή (πάντα για νόμιμες συναλλαγές) μέθοδο της επιταγής σε αντιδιαστολή με αυτή των μετρητών σε ... σακούλα.
Άρα φίλε Ikosifinisis, ρώτησε τον μεσίτη σου (και τον δικηγόρο σου) για τον λόγο που σου προτάθηκε η μέθοδος της επιταγής και μετά κάνε ότι θεωρήσεις πιο σωστό.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 29 Νοε 2017 10:06 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ikosifinisis

Αγορά ακινήτου 29 Νοε 2017 12:33 #9

  • Αφροδίτη
  • Το Άβαταρ του/της Αφροδίτη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 82
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 41
  • Κάρμα: 6 (6)
batista,
παραβλέπεις μια σημαντική παράμετρο (και νομίζω ότι το κάνεις ηθελημένα, γιατί δεν είσαι τόσο βλάκας), και η οποία είναι το ότι 200k εντός τραπέζης και 200k εκτός τραπέζης δεν έχουν (σήμερα) την ίδια αξία.
Αποτέλεσμα αυτής της "παράβλεψης" είναι το να παραπλανάς τον άνθρωπο που ρωτάει (επίσης ηθελημένα?).

Διάφορα περιστατικά, αλλά και πληροφορίες "από την πιάτσα" (την οποία επίτρεψε μου να γνωρίζω) τοποθετούν τη διαφορά μεταξύ των δύο αξιών (200k εντός vs 200k εκτός τραπέζης) στο 8 με 10%, ανάλογα με το πόσο αυτός που τα έχει μέσα θέλει να τα βγάλει έξω. Μάλιστα προ καιρού, είχε και εδώ αναφερθεί περιστατικό πώλησης ακινήτου που ο πωλητής προτίμησε τιμή φτηνότερη για να πάρει "σακούλα", παρά την ακριβότερη, και να τα πάρει εντός τραπέζης. Αν θυμάμαι καλά, η διαφορά ήταν 7-8%.
200k για να βγουν απ' την τράπεζα θέλουν 111 μήνες (9 χρόνια).
10% στα 200k είναι 20.000 ευρώ, όπως ξέρεις.
Εσένα μπορεί να σου περισσεύουν, και να μην τα λαμβάνεις υπ' όψη σου σε μια συναλλαγή, αλλά άλλοι τα λαμβάνουν, και τα θεωρούν μάλιστα και σπουδαίο ποσό.
Αν πρόκειται περί ανοησίας σου, η παρούσα διόρθωση είναι απαραίτητη για την αποφυγή παραπλάνησης.
Αν πρόκειται περί ηθελημένης παραπληροφόρησης, κάθε περαιτέρω σχόλιο περιττεύει.
Πρώτη φορά ποιος?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ikosifinisis
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα