Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Φθηνά ακίνητα πάρε!

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 14:22 #55

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Φίλε sosimple,

Αφού το Κράτος δε φροντίζει να δημιουργήσει αρχείο τύπου Τειρεσία για τους κακοπληρωτές πονηρούς ενοικιαστές, για να προστατεύσει τους ιδιοκτήτες ακινήτων, γιατί δε φροντίζεις μόνος σου;
Ζήτα από όλους συστάσεις από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες τους, αν αρνηθούν, είναι ύποπτοι, κι αρνείσαι να συνεργαστείς μαζί τους.
Παιδιά, αυτα που γράφετε ειναι σωστα, αλλα οταν υπάρχει πληθωρα ανοικιαστων πρακτικά δε γίνεται. Μιλάμε για εποχη κρίσης, και ξαναλέω για χαμηλά ενοικια. Ασχέτως τι γράφουν οι εφημερίδες στο 90% της χώρας αυτη ειναι η κατάσταση.
Έχεις ποτε απέναντί σου υποψήφιο ενοικιαστή, του ζητησες συστάσεις και σου εδωσε? Το 99% απλα θα σε θεωρήσει κομπλεξικό και θα νοικιασει σε αλλον που δε θα ζητησει τίποτα.
Αν πραγματικά κάνεις αυτο που λες, πιθανότατα θα βαζεις πάντα καλοπληρωτες, απλα στις 10 γκαρσ οι 5 θα ειναι μόνιμα ανοικιαστες και δε θα βγαλεις φραγκο..
Οταν πεσαν τα capital control, οι υποψήφιοι ενοίκιαστες ήταν απειροελάχιστοι (ξενοικιασαν και αυτοι που ηδη μένανε). Αυτοί που έρχονταν σου ζητάγανε να νοικιάζουν χωρις καν να δωσουν εγγύηση. Επειδή δεν εβρισκα κανενα, το ρισκαρα.. Εβαλα 3 χωρις καν εγγύηση. Δεν εχασα φραγκο. Απλα έχοντας νοικιασει σε 250-300 ατομα βλέπω πλεον μια φατσαζ συζηταω 10 λεπτα και στο 95% πεφτω μεσα.
Αν πηγαινα με το "σωστό", της οδηγίες της πομηδα, και αυτα που γραφετε πολοι εδώ μεσα, θα ειχα παρει τον πουλο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 15:12 #56

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Παραπάνω εγραφα οτι το περιουσιολογιο πάει απο αναβολη σε αναβολη γιατι θα αποσύρουν ολοι τις καταθέσεις τους και θα δηλώσουν απώλεια. Και μολις διαβάζω :
"Τι εξαιρείται
Ωστόσο, στο νέο φόρο περιουσίας δεν θα υπόκεινται οι καταθέσεις στις τράπεζες και ίσως κι άλλες μορφές αποταμιεύσεων και επενδύσεων, όπως οι μετοχές που είναι εισηγμένες στο Χρηματιστήριο, τα μερίδια των αμοιβαίων κεφαλαίων, τα ομόλογα και τα έντοκα γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 15:18 #57

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Stefan έγραψε:
To ειχα διαβασει βεβαια αυτό το θρενετ γιατι είναι από κατω, αλλα δεν εχει πληροφοριες περι τινος προκειται.
Αδερφέ Stefan εντός του θρεντ βρίσκεται & η απάντηση.
Απλά κάνεις τον κόπο & πατάς www.airbnb.gr/host.


Αδερφέ sosimple, σόρρυ αν έχεις ήδη απαντήσει, αλλά αφού έτσι+αλλιώς είσαι στο τρέξιμο για τα σπίτια 24/7, γιατί δεν κάνεις μία δοκιμή & με κάποια πλατφόρμα τύπου airbnb ? Απλά αντί να αλλάζεις (μόνο) πρίζες, θα αλλάζεις (και) σεντόνια.

Έχω φιλαράκι, πρώην τραπεζικό, που τον είχα γνωρίσει μέσω 'couchsurf' (www.couchsurfing.com).
Τα τελευταία χρόνια ασχολείται αποκλειστικά με airbnb. Αυτό που ουσιαστικά κάνει είναι να αγοράζει μικρά & φτηνά ακίνητα στο κέντρο, να τα ψιλοανακαινίζει μόνος του (μαζί με κανα-δυό φίλους που θα τους δώσει λίγο χαρτζιλικάκι) & μετά να τα βάζει στην πλατφόρμα για ενοικίαση. Στην αρχή φιλοξενούσε σπίτι του & στην πορεία, όταν είδε ότι η δουλειά έχει 'ψωμί', άρχισε να νοικιάζει & αλλού. Βέβαια είναι συνέχεια στην τσίτα. Αλλά το γουστάρει. & επειδή είναι & ομορφόπαιδο, έχει & τα 'τυχερά' του με τις ξένες. Έχει όμως κρατήσει τη λογική της παραδοσιακής φιλοξενίας τύπου 'couchsurf'. Δηλ. από τη στιγμή που θα σε βάλω σπίτι μου, θα σου μαγειρέψω, θα σε βγάλω έξω, θα σε περιποιηθώ. Ή τουλάχιστον ό,τι προλάβει (πλέον) από όλα αυτά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 16:32 #58

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Αδερφέ Stefan εντός του θρεντ βρίσκεται & η απάντηση.
Απλά κάνεις τον κόπο & πατάς www.airbnb.gr/host.


Αδερφέ sosimple, σόρρυ αν έχεις ήδη απαντήσει, αλλά αφού έτσι+αλλιώς είσαι στο τρέξιμο για τα σπίτια 24/7, γιατί δεν κάνεις μία δοκιμή & με κάποια πλατφόρμα τύπου airbnb ? Απλά αντί να αλλάζεις (μόνο) πρίζες, θα αλλάζεις (και) σεντόνια.

Έχω φιλαράκι, πρώην τραπεζικό, που τον είχα γνωρίσει μέσω 'couchsurf' (www.couchsurfing.com).
Τα τελευταία χρόνια ασχολείται αποκλειστικά με airbnb. Αυτό που ουσιαστικά κάνει είναι να αγοράζει μικρά & φτηνά ακίνητα στο κέντρο, να τα ψιλοανακαινίζει μόνος του (μαζί με κανα-δυό φίλους που θα τους δώσει λίγο χαρτζιλικάκι) & μετά να τα βάζει στην πλατφόρμα για ενοικίαση. Στην αρχή φιλοξενούσε σπίτι του & στην πορεία, όταν είδε ότι η δουλειά έχει 'ψωμί', άρχισε να νοικιάζει & αλλού. Βέβαια είναι συνέχεια στην τσίτα. Αλλά το γουστάρει. & επειδή είναι & ομορφόπαιδο, έχει & τα 'τυχερά' του με τις ξένες. Έχει όμως κρατήσει τη λογική της παραδοσιακής φιλοξενίας τύπου 'couchsurf'. Δηλ. από τη στιγμή που θα σε βάλω σπίτι μου, θα σου μαγειρέψω, θα σε βγάλω έξω, θα σε περιποιηθώ. Ή τουλάχιστον ό,τι προλάβει (πλέον) από όλα αυτά.
Αμα το κινηγησεις η rbnp μπορεί και να αξιζει.
Αν και τωρα που τα φορολογουν και αυτα παιζεται πλεον. Παντως σε τουριστικές περιοχές σίγουρα αξιζει.
Χαρακτηριστικο παράδειγμα η Κέρκυρα.. Εκει οντως έχουν ανεβει πολυ τα ενοικια λόγω rbnp και δεν βρίσκεις πλεον. Έχουν πρόβλημα φοιτητές κλπ. Ακόμα και γιατροι έχουν φυγει γιατι δεν βρηκαν σπίτι.
Η περιοχή μου όμως δεν είναι τουριστική οποτε πολυ ποιο δύσκολα. Παρόλα αυτα αν το κυνηγησεις μπορεί να βγαλεις περισσότερα.
Προσωπικά δεν το κανω για το λογο που είπες.
Δεν εδώ την παραμικρή ορεξη μετα απο 15 χρόνια + που ασχολούμαι με ενοικιάσεις να ειμαι τοσο στην τσιτα.
Δεν ψάχνω το μεγιστο κερδος με κάθε κόστος.
Αν ειμουν σε τουριστική περιοχή τύπου Κέρκυρας φυσικά θα το εκανα. Γιατί η διαφορά σε κέρδη είναι τεράστια. Εδω πολυ μικρη θα ειναι πιστεύω η διαφορά που για εμενα δεν αξιζει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 19:07 #59

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
sosimple έγραψε:
Παραπάνω εγραφα οτι το περιουσιολογιο πάει απο αναβολη σε αναβολη γιατι θα αποσύρουν ολοι τις καταθέσεις τους και θα δηλώσουν απώλεια. Και μολις διαβάζω :
"Τι εξαιρείται
Ωστόσο, στο νέο φόρο περιουσίας δεν θα υπόκεινται οι καταθέσεις στις τράπεζες και ίσως κι άλλες μορφές αποταμιεύσεων και επενδύσεων, όπως οι μετοχές που είναι εισηγμένες στο Χρηματιστήριο, τα μερίδια των αμοιβαίων κεφαλαίων, τα ομόλογα και τα έντοκα γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου"


η πλειοψηφια των αρθρων απο εγκυρα site αναφερει και για δηλωση καταθεσεων.τωρα αν θα ειναι απο ενα συγκεκριμενο ποσο και επανω ή τι συνδυασμο θα βρουν αυτο ειναι σε σταδιο επεξεργασιας ακομη πιστευω.
προσωπικα απο τα 10 αρθρα που εχω διαβασει τα 9 μιλανε και για καταθεσεις μεσα στο περιουσιολογιο.
μεχρι στιγμης μονο ενα βρηκα που τις εξαιρει.

αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο...

το κρισιμο ερωτημα για μενα ειναι..τους πιστευεις???????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 21:23 #60

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 694
  • Κάρμα: 36
Και βέβαια ΟΧΙ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 21:44 #61

  • ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 221
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 2
@stefan
ευτυχως προσεχω...-εχω μια γκαρσονιερα- ποιον βαζω και συνηθως φοιτητες που ερχονται με τους γονεις τους..ξερω αλλους που ενω ειχαν δουλεια οταν το νοικιασαν ,μετα απολυθηκαν και χρωστανε της μιχαλους τα ενοικια,,φυσικα οι ιδιοκτητες ...κλαινε πικρα...
Τελευταία διόρθωση: 02 Σεπ 2018 21:52 από ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 03 Σεπ 2018 00:32 #62

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Εκτός από την παραδοσιακή (μακροπρόθεσμη) ενοικίαση των ακινήτων και τη βραχυπρόθεσμη ενοικίαση μέσω airbnb, υπάρχει και άλλη λύση: εταιρείες που αναλαμβάνουν την ενοικίαση ενός ακινήτου και δίνουν ένα συγκεκριμένο ποσό κάθε μήνα στον ιδιοκτήτη. Γνωστός μου (80+ χρονών) που έχει αρκετά ακίνητα προς ενοικίαση και παλιότερα τα νοίκιαζε ο ίδιος, μου είπε ότι τα έδωσε σε μια τέτοια εταιρεία ενοικίασης ακινήτων (δε θυμάμαι την εταιρεία, καθώς δε με ενδιέφερε και ιδιαίτερα) και ξένοιασε. Λαμβάνει ένα σταθερό εισόδημα κάθε μήνα και δεν ασχολείται πλέον με τίποτα, καθώς ανακαινίσεις, εύρεση ενοικιαστών, έξωση κακοπληρωτών, κλπ. αναλαμβάνει η εταιρεία.

Δε γνωρίζω αν συμφέρει η συγκεκριμένη λύση (δε ρώτησα πολλές λεπτομέρειες), απλά το αναφέρω μήπως ενδιαφέρει κάποιον να το ψάξει...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φθηνά ακίνητα πάρε! 03 Σεπ 2018 05:43 #63

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
TEV έγραψε:
1. Έγραψα ότι έχω;
Ή ότι είμαι σε (ή από) χωριό;

2. Από τις 29 Ιουνίου 2015 ως τις 20 Ιουλίου 2015, μπορούσες να πας σε κατάστημα της Εθνικής (ή άλλης τράπεζας) και να εξυπηρετηθείς;
Μετά το άνοιγμα των καταστημάτων, μπορούσες να πας και να σηκώσεις τα λεφτά σου;
Ένιωθες ασφάλεια και σιγουριά;

1. Μα δε μιλαμε για σενα ή για μενα, γενικα μιλαμε. Ειπες ουτε στρωμα ουτε τραπεζα οποτε σε ρωτησα, τοτε που? σε κανα χαντακι στο χωριο?
2. Ειχαν κλεισει ολες οι τραπεζες για 3 μηνες? δε θυμαμαι κατι τετοιο. Και τα ΑΤΜs?
Aπο τοτε μεχρι σημερα εχουμε cc. Το κρατος πτωχευσε, δε φταινε οι τράπεζες. Παλι καλα να λες που δε βγηκαμε απ την Ευρωπη γιατι τοτε θα πετάγαμε τα λεφτα μας στους καδους όπως γινεται στη Βενεζουελα.



sosimple έγραψε:
Δεν ειπα οτι μπαίνω μεσα, λεω οτι θα μπεις μέσα αν δεν κάνεις τα παντα μονος σου, όπως επίσης οτι εχω μπει μέσα. Οχι απο τα απλήρωτα αλλα απο τα ανοικιαστα. Απο απληρωτα ενοικια λιγα χάνω αυτη τη στιγμη.

Για την ακριβεια ειπες

Επειδη εχω και τις δουλευω 8 γκαρσ και 3 αλλα διαμερίσματα σε πολικατοικια που ο ιδιος έφτιαξα για εκμετάλλευση προ κρίσης, 15 περιπου χρόνια (έχω κάνει πανω απο 300 συμβολαια) σας λεω οτι δεν συμφέρει με τίποτα..
Αν βαλεις ενφια, ενερ. πιστοποιητικα, εφορια, ζημιες, ΑΠΛΗΡΩΤΑ, εκτακτες εισφορες, εισφορα αλληλεγγύης κλπ οχι απλά κέρδος δεν υπάρχει αλλα μπαίνεις και μεσα. Σε ολα αυτα βαλε και ευδαπ που πρακτικά το μισο χρονο τα πληρωνεις εσυ, να μη αναλυω πολλα,
Δεν αναμενεται να παρω πλεον τα λεφτα μου ουτε σε 100 χρονια.


Προφανως μιλαγες για ενοικιασμένα σπιτια, όχι για ανοικιαστα.

sosimple έγραψε:
Γνωριζω άλλους πολλούς. Όλοι έχουν ενοικιαστές που τους χρωστάνε 3-4 ενοικια σε πληροφορω. Πραγματικο γεγονός και όχι θεωρια. Ο κόσμος ζορίζεται απίστευτα να τα φέρει βολτα. Ειδικά ξαναλεω στα χαμηλα ενοικια. Δεν το συνεχίζω αλλο γιατι ακρη δε βγάζουμε. Εγω μιλαω για πορτοκάλια και εσυ για αχλαδια. .


Μα το ξερω αυτο, δεν το αμφισβητησα. Τωρα με τη κριση πολλοι δε πληρωνουν. Γιαυτο ειπα οτι αναλαμβανεις ρισκο.

sosimple έγραψε:
Μου λες για τον ενοικο πολυκατοικίας που χρωστά κοινοχρηστα και μενει χρονια. Οκ εκει θα βγάλεις ακρη. Με το φοιτητη που δεν εχει περιουσία στοιχεια που θα βγάλεις ακρη? Ουτε η δεη δεν έβγαλε που ανοιξε το ρολοι και εκλεβε ρευμα σε πληροφορώ. Ουτε απο νεαρό που θα έρθει στην πόλη για δουλειά θα βγάλεις ποτε ακρη, ουτε αυτος εχει τίποτα. Αυτο ειναι το πελατολόγιο της κατηγορίας. Αν βρεις τον γιο του βαρδικογιαννη εσυ οκ παω πασο. .


Ειτε χρονια μενεις ειτε μηνες τα κοινοχρηστα βγαινουν καθε μηνα και πρεπει να πληρωνονται. Γιατι λες ότι εκει θα βγαλεις ακρη, ο τσαμπατζης μπορει να μη πληρωνει ουτε το ενοικιο ουτε τα κοινοχρηστα. Περι φοιτητών ειπα προηγουμενως, μπορεις να μη βαζεις μεσα ανεργους και ακτημονες.
Ο κοσμος δε χωριζεται σε φοιτητες και γιους βαρδινογιαννηδων, υπαρχουν και νορμαλ ανθρωποι.
Τελευταία διόρθωση: 03 Σεπ 2018 05:45 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα