Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Φθηνά ακίνητα πάρε!

Φθηνά ακίνητα πάρε! 25 Αυγ 2018 09:32 #28

  • vassilis (vasskar)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (vasskar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα σας, η δική μου εμπειρία μετά από 26 χρόνια ενοικίασης 2 σχετικά μεγάλων ακινήτων σε Β Πειραιά είναι θετική.. Βέβαια έχοντας ως στόχο την μακροχρόνια μίσθωση φροντίζω πάντα να εξασφαλίζω (όσο αυτό είναι δυνατό) τρεις προϋποθέσεις. Πρώτα την άριστη κατάσταση των ακινήτων, να λάμπουν από την καθαριότητα μέχρι ψυχαναγκασμού. Δεύτερο ανταγωνιστική τιμή στο μίσθωμα, λαμβάνοντας υπόψη τη σημερινή κατάσταση και τον κόσμο που απευθύνομαι. Τρίτο και κυριότερο την χωρίς καμία βιασύνη επιλογή του ενοικιαστή. Σε όλα αυτά τα χρόνια έχουν μπει 4 ενοικιαστές στο ένα σπίτι και 3 στο άλλο. Όσοι έφυγαν πήγαν σε δικό τους σπίτι και άφησαν τα σπίτια σε πολύ καλή κατάσταση.. Τέλος ως απόδοση το μόνο που έχω να πω είναι ότι έχω πάρει πίσω την εμπορική αξία και των δύο σπιτιών.Ίσως στάθηκα τυχερός.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, Thanasis (atsi)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 25 Αυγ 2018 22:18 #29

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
vassilis (vasskar) έγραψε:
Καλημέρα σας, η δική μου εμπειρία μετά από 26 χρόνια ενοικίασης 2 σχετικά μεγάλων ακινήτων σε Β Πειραιά είναι θετική.. Βέβαια έχοντας ως στόχο την μακροχρόνια μίσθωση φροντίζω πάντα να εξασφαλίζω (όσο αυτό είναι δυνατό) τρεις προϋποθέσεις. Πρώτα την άριστη κατάσταση των ακινήτων, να λάμπουν από την καθαριότητα μέχρι ψυχαναγκασμού. Δεύτερο ανταγωνιστική τιμή στο μίσθωμα, λαμβάνοντας υπόψη τη σημερινή κατάσταση και τον κόσμο που απευθύνομαι. Τρίτο και κυριότερο την χωρίς καμία βιασύνη επιλογή του ενοικιαστή. Σε όλα αυτά τα χρόνια έχουν μπει 4 ενοικιαστές στο ένα σπίτι και 3 στο άλλο. Όσοι έφυγαν πήγαν σε δικό τους σπίτι και άφησαν τα σπίτια σε πολύ καλή κατάσταση.. Τέλος ως απόδοση το μόνο που έχω να πω είναι ότι έχω πάρει πίσω την εμπορική αξία και των δύο σπιτιών.Ίσως στάθηκα τυχερός.
Σε 26 χρόνια λογικοτατο να βγάλεις την αξια των ακινητων. Και εγω σε 8 περίπου αν θυμάμαι καλα, χρόνια έβαλα στην ακρη 200χ, συν ποσα χαλασα γιατι από αυτό ζω. Τα επομενα 8 χρόνια της κρισης όμως στην ακρη εβαλα καμια 15ρια κανοντας και τον μαγκαιβερ.. Αν νοικιαζα οσα χρονια και εσυ κοντα θα ειμασταν..
Η ουσία ειναι οτι μεσα στην κριση με τους επιπλεον φορους εχει συρρικνωθεί το κερδος.
Επίσης μακριά απο μικρά ακίνητα γκαρς κλπ. Σου φεύγουν πολυ συχνα οι ενοικιαστες, πολλα τα έξοδα επισκευης γιατι η συγκεκριμένη κατηγορία ενοικαστων είναι για τον π..
2αρια, 3αρια που βαζεις οικογένειες και μενουν χρονια. Σε αυτα ουτε εγω εχω πρόβλημα.
Και σίγουρα αναλογως την περιοχή ΜΠΟΡΕΙ να υπάρχει οντως ευκαιρία αν βρεις καλη θεση, καλή κατάσταση σε καλη τιμή. Αυτά κατα κανονα είναι ακριβα σπίτια. Αν επενδύσεις σε αυτα των εφημερίδων με 10χ κατα κανονα δε θα βγάλεις τίποτε..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Voukes, Thanasis (atsi)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 28 Αυγ 2018 22:58 #30

  • folion2008
  • Το Άβαταρ του/της folion2008
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0 (-2)
Καλησπέρα. Ερωτηση τεχνικής φύσεως.
Αναφέρεστε αρκετοί σε απόσβεση επένδυσης και λέτε πχ. αγορά 25.000 ,ενοικια ετησια 2.500 μεικτά ,άρα πολλά χρόνια για απόσβεση της επένδυσης.

Αν το δουμε ομως από την πλευρά των εναλλακτικών λύσεων? Γιατι τοτε να μιλάμε για απόσβεση και οχι γΙα απόδοση?.
Σε αυτην την περιπτωση λέμε.
Τι απόδοση εχουμε σημερα με τα 25.000 ευρώ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΔΗ? Στην τράπεζα με τα ζόρια 0,80 %

Με την ενοικίαση ,στο παράδειγμα μας είναι 10% μεικτά. Αρα?

ΣΗΜ=υποθέτουμε οτι με σταθεροτητα τιμων σε κάποια χρόνια μπορούμε να το πουλήσουμε πάλι 25.000 οπότε παίρνουμε το κεφάλαιο μας πίσω.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φθηνά ακίνητα πάρε! 29 Αυγ 2018 08:16 #31

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
Η διαφορά ειναι οτι αν τα εχεις στη τραπεζα δεν κανεις τιποτα, εισαι αραχτος. Το αρχικο κεφαλαιο δε κινδυνευει, αρα δε ψαχνεις για αποσβεση. Αν παρεις σπιτια θα τρεχεις και θα εχεις ρισκα.
folion2008 έγραψε:
ΣΗΜ=υποθέτουμε οτι με σταθεροτητα τιμων σε κάποια χρόνια μπορούμε να το πουλήσουμε πάλι 25.000 οπότε παίρνουμε το κεφάλαιο μας πίσω.

Πολύ αισιοδοξη υποθεση κανεις. Οσοι πηραν σπιτια πριν 10-15 χρονια με 150.000€ σημερα τα βλεπουν να αξιζουν 50,000€.
Τελευταία διόρθωση: 29 Αυγ 2018 08:20 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 29 Αυγ 2018 15:39 #32

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
folion2008 έγραψε:
Καλησπέρα. Ερωτηση τεχνικής φύσεως.
Αναφέρεστε αρκετοί σε απόσβεση επένδυσης και λέτε πχ. αγορά 25.000 ,ενοικια ετησια 2.500 μεικτά ,άρα πολλά χρόνια για απόσβεση της επένδυσης.

Αν το δουμε ομως από την πλευρά των εναλλακτικών λύσεων? Γιατι τοτε να μιλάμε για απόσβεση και οχι γΙα απόδοση?.
Σε αυτην την περιπτωση λέμε.
Τι απόδοση εχουμε σημερα με τα 25.000 ευρώ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΔΗ? Στην τράπεζα με τα ζόρια 0,80 %

Με την ενοικίαση ,στο παράδειγμα μας είναι 10% μεικτά. Αρα?

ΣΗΜ=υποθέτουμε οτι με σταθεροτητα τιμων σε κάποια χρόνια μπορούμε να το πουλήσουμε πάλι 25.000 οπότε παίρνουμε το κεφάλαιο μας πίσω.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑ
Αν βρεις επενδύση σαν το παράδειγμα σου, καντη με 1000.. Ακινήτο τόσο φθηνο, αποκλείεται να πεσει σημαντικα κατω. Σχεδόν αποκλείεται ομως και να σου αποφέρει καθαρα τα λεφτα που γράφεις.. :)
Επίσης σε αυτα τα λεφτα θα ειναι αχουρι διαλυμένο. Και θα πρέπει να το φτιάξεις ολοκληρωτικα. Έχεις κανει ποτε ανακαινηση πλήρη πχ σε 2αρι? Θα σου στοιχίσει περισσότερο η ανακαινηση και μονο. Μπορεί να εχουν πεσει οι τιμές στα μεταχ αλλα τα υλικα για να φτιάξεις καινούργιο / ανακαινίσεις εχουν ανεβει.
Το 1/10 απο οσα γράφεις θα βγάλεις τελικα, ΚΑΘΑΡΑ, και εκει ειναι και το λάθος σου. Πιθανότατα θες ακινητο 100χ για να παρεις τα λεφτά που γραφεις. Αν παρολα αυτα πιστεύεις οτι βρήκες το παράδειγμα που αναφέρεις προχωρα το.
Απο καταθεσεις εγω πάντως αυτη τη στιγμη παιρνω καπου 1.7% μικτο. Όχι οτι αλλάζει κάτι δραστικά στο συλλογισμό σου. Για μεγαλο κεφάλαιο.
Σε αλλά αντικείμενα πιθανόν να υπάρχουν ευκαιρίες σαν και αυτη που περιγράφεις, αλλα ετσι οπως ειναι η κατάσταση στην Ελλάδα που δεν ξέρεις τι φοροι και χαράτσια σου ξημερωνουν αυριο, παιρνεις το ρισκο?
Μου εχουν τυχει θεωρητικα προτάσεις για επένδυση που τις πιστευα, με αποδόσεις αναλογες αυτων που γραφεις, αλλά επενδύοντας μεγάλα ποσά πχ 200χ. Με 25χ δεν κάνεις τίποτα.. Το ρισκάρεις ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ σήμερα? Εγω πάντως δεν το ρισκαρα (και στις περισσότερες περιπτώσεις αποδείχθηκα δυστυχώς σωστός).
(ακομα και τράπεζες προσφέρουν συνδιστικα προϊόντα. Επαρχίακη συνεταιριστικη με αγορά μετοχων σου δίνει θεωρητικά πολύ μεγάλες αποδόσεις ενω και οι κινδυνοι θεωρητικα έχουν ελάχιστοποιηθει. Παρόλα αυτα δεν μπορεί να μαζεψει τα κεφάλαια που θελει γιατι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη).
Τελευταία διόρθωση: 29 Αυγ 2018 15:48 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φοιτητικά ενοίκια στα ύψη! 29 Αυγ 2018 21:57 #33

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13093
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1247
  • Κάρμα: -29 (-1)
Πάντως διαβάζουμε πως σε όλες τις πόλεις της Ελλάδος τα ενοίκια είναι στα ύψη, κυρίως λόγω τουρισμού και airbnb.
Ευκαιρίες ενοικιάσεως υπάρχουν άφθονες, λοιπόν.


www.protothema.gr/greece/article/816436/...stegi-apo-to-airbnb/
www.foititikanea.gr/%CF%86%CE%BF%CE%B9%C...BA%CE%AF%CF%89%CE%BD
www.ert.gr/ert3/eidiseis-ert3/i-exeyresi...-thessaloniki-video/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 29 Αυγ 2018 22:02 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοιτητικά ενοίκια στα ύψη! 30 Αυγ 2018 13:08 #34

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Πάντως διαβάζουμε πως σε όλες τις πόλεις της Ελλάδος τα ενοίκια είναι στα ύψη, κυρίως λόγω τουρισμού και airbnb.
Ευκαιρίες ενοικιάσεως υπάρχουν άφθονες, λοιπόν.


www.protothema.gr/greece/article/816436/...stegi-apo-to-airbnb/
www.foititikanea.gr/%CF%86%CE%BF%CE%B9%C...BA%CE%AF%CF%89%CE%BD
www.ert.gr/ert3/eidiseis-ert3/i-exeyresi...-thessaloniki-video/
Αυτα τα σπίτια που ενδικνυονται για ενοικίαση σε rbnp ομως ποσο κάνουν?
Αποκλειεται να ειναι στα 5-10χ. Αμα δεν πούμε συγκεκριμένο παράδειγμα, συγκεκριμένο κόστος αγοράς, θεση, κατασταση ακινήτου, δεν υπάρχει ευκαιρία. Γιατί αμα θες 20 χρόνια να πάρεις πισω τα λεφτα σου, που είναι η ευκαιρία? Αστα στην τράπεζα καλύτερα θα τα πάρεις στον ίδιο χρονο ακοπα.
Επίσης μη πιστεύεται 100% τι λενε οι εφημερίδες, κάνουν το ασπρο μαυρο. Σου λένε ότι τα ενοίκια στην ταδε φοιτητουπολη ειναι 300€, και σου δείχνουν και αγγελία αγοράς γκαρσ στην ίδια πολη με 7χ.
Ξεχνάνε να σου πουνε οτι η συγκεκριμένη γκαρς δε θα νοικιαστει ποτε λογω θέσης, ενώ η γκαρσ των 300€ που ειναι στο κέντρο δεν πωλείται (γιατί ο ιδιοκτήτης δεν είναι μ@λ@κ@ς να πουλήσει φθηνα κατι που του αποφέρει τετοιο ενοικιο σήμερα). Αν παρόλα αυτα βρεις καποιον να πουλαει τετοια γκαρσ η τιμη θα ειναι 70χ, και όχι 7χ όποτε κάνε τους υπολογισμούς ποτε θα κανεις αποσβεση και ποσο ευκαιρία ειναι.
Στον ίδιο δρόμο που νοικιαζω εγω 140€, νοικιαζει αλλος 250. Η διαφορά μας ειναι οτι εγώ ειμαι 1 χιλ απο σταση και αυτος 400 μετρα.
Και ομως αυτη η μικρή λεπτομέρεια κανει τετοια διαφορά στο ενοίκιο, για να καταλάβετε ποσο πολύπλοκη ειναι η συγκεκριμένη επένδυση. Θα δεις σε εφημερίδα τιμη χ σε αυτη την οδο, και δεν θα λεει απολύτως τίποτα..
Δεν προσπαθώ να αποθαρρύνω κανεναν. Παντα υπάρχουν ευκαιρίες σε καθε τομεα. Απλα ειναι πολυ πολυ λιγες..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Thanasis (atsi)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 30 Αυγ 2018 13:21 #35

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
@sosimple

Αν ήθελες να πουλήσεις αυτή τη γκαρσονιέρα που νοικιάζεις 140 ευρώ ποια θα ήταν η τιμή για την οποία θα έλεγες από εδώ και κάτω δεν πουλάω;
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φθηνά ακίνητα πάρε! 30 Αυγ 2018 15:15 #36

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Thanasis (atsi) έγραψε:
@sosimple

Αν ήθελες να πουλήσεις αυτή τη γκαρσονιέρα που νοικιάζεις 140 ευρώ ποια θα ήταν η τιμή για την οποία θα έλεγες από εδώ και κάτω δεν πουλάω;
25-30χ (Μου στοίχησε περισσότερο, εχω καλα υλικά πολυ καλύτερα των μηχανικών και η οικοδομή ειναι γενικα ποιοτικη στυλ βιλας). Προ κρισης οι μηχανικοί πουλούσαν σε αυτη την περιοχή 4 γκαρς 200χ (με ΠΟΛΥ χειρότερα υλικα, αν και δεν φαίνεται αυτο αν δεν ξερεις). . Με πολυ πρόχειρο υπολογισμό αν καποιος αγορασει σε αυτη την τιμη θέλει καμια 20ετια να κανει απόσβεση, πάνω κάτω οτι λεω εξαρχής δηλαδή..
Επειδη την τιμή που λεω ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να τη βρω αυτη τη στιγμη ακριβώς γι αυτο, και να με ρωτησει καποιος αν πουλαω λεω κατευθείαν οχι. Ξερω που οποιος θελει να αγορασει σήμερα ψαχνει για σούπερ ευκαιρίες αλλιως δεν.. Και οι σουπερ ευκαιρίες μόνο αν καποιος ειναι με το μαχαιρι στο λαιμο..
Που προσωπικά δεν ειμαι. (εχω βαλει στην ακρη 200χ συν), 1000 φορες καλύτερα να συνεχίσω να εισπράττω τα χαμηλα ενοικια που παιρνω παρα να πουλήσω 10-15χ
Την αυλη (ολης της οικοδομής, οικόπεδο πανω απο 800τ, έφτιαξα τελευταία, τοιχοποιια γυρω γυρω, κυβολιθοι κλπ και μου στοιχησε 12χ.. Για εντελώς οικονομική λύση, τίποτα σπουδαίο.
Γίνονται ποτε αποσβεση αυτα?
Αυτη τη στιγμη ετοιμάζομαι να παω να βαψω.. :) Να αλλαξω μπριζες γιατι κάποιος τις διελυσε, ασε που τις εβαψε (χωρίς φυσικά να ρωτήσει) στο χρωμα του τοιχου να φτιάξω καζανακια , την πορτα του μπάνιου που δεν κλείνει καλα κλπ.. Αμα στειλεις εργατες για ολα αυτα, αντε γεια.. Δε θα βγάλεις τίποτα..
Μετά δωσε ραντεβού με καμποσους, παζαρια κλπ στις ώρες πάντα που θελουν αυτοι (ευτυχώς αυτη η εποχη ειναι η καλύτερη για να νοικιάσεις εδω λογω φοιτητων)..
Κατα τα υπολοιπα κάθεσαι και πληρώνεσαι.. :)
Τελευταία διόρθωση: 30 Αυγ 2018 15:36 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Thanasis (atsi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα