Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Φθηνά ακίνητα πάρε!

Φθηνά ακίνητα πάρε! 30 Αυγ 2018 20:15 #37

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
sosimple έγραψε:
Αυτη τη στιγμη ετοιμάζομαι να παω να βαψω.. :) Να αλλαξω μπριζες γιατι κάποιος τις διελυσε, ασε που τις εβαψε (χωρίς φυσικά να ρωτήσει) στο χρωμα του τοιχου να φτιάξω καζανακια , την πορτα του μπάνιου που δεν κλείνει καλα κλπ.. Αμα στειλεις εργατες για ολα αυτα, αντε γεια.. Δε θα βγάλεις τίποτα..

Kαλα με το μπογιάτισμα, μπριζες πως θα αλλαξεις αν δεν εισαι ηλεκτρολογος? ρισκάρεις να παθεις ηλεκτροπληξια?
Εισαι υποχρεωμενος φτιαχνεις και τις πορτες που χαλασε ο άλλος? Εγω αντίθετα ξερω πως αν ο νοικάρης αφησει βλαβες μπορεις να τις παρεις από την εγγυηση. Όταν ημουν νοικαρης δεν ειχα διανοηθει καν να φωναξω τον ιδιοκτητη να μου φτιαχνει τετοια πραγματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 30 Αυγ 2018 21:31 #38

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Stefan έγραψε:
Kαλα με το μπογιάτισμα, μπριζες πως θα αλλαξεις αν δεν εισαι ηλεκτρολογος? ρισκάρεις να παθεις ηλεκτροπληξια?
Εισαι υποχρεωμενος φτιαχνεις και τις πορτες που χαλασε ο άλλος? Εγω αντίθετα ξερω πως αν ο νοικάρης αφησει βλαβες μπορεις να τις παρεις από την εγγυηση. Όταν ημουν νοικαρης δεν ειχα διανοηθει καν να φωναξω τον ιδιοκτητη να μου φτιαχνει τετοια πραγματα.
Ευτυχώς πιανει το χερι μου στα παντα. Ειδικά ηλεκτρικα πιθανόν ξερω περισσότερα και απο ηλεκτρολόγους δεν έχω τον παραμικρό φοβο.
Και οσα δεν ξερω, youtube, θα βρεις τα παντα.
Τα πάντα τα διαλύουν. Ειδικα οι φοιτητές. Αμα αρχίσω να γράφω ιστορίες θα πιστεψετε οτι τα βγαζω απο το κεφάλι μου. Οταν έχεις νοικιασει σε 300+ ατομα, στατιστικά έχεις νοικιασει σε ατομα με ψυχολογικά προβλήματα, αλητες απατεωνες, ναρκομανεις (ναι έχει ερθει η αστυνομία και έχει σπασει πορτα απο γκαρσ να μπει μεσα).
Η ουσία ειναι οτι κανεις δεν στα πληρώσει αυτα.
Οκ καπιοι είναι μια χαρα άτομα (κατα κανόνα το 30%), με αυτους βγαζεις ακρη.
Αμα δεν το βαψεις δύσκολα να νοικιασεις. Την εγγύηση στην έχουν φάει ηδη το 99%, τι να τον κάνεις, να τον πας στα δικαστήρια πληρώνοντας 1000€ για να παρεις 500 για ζημιές? (που δε θα τα πάρεις καν, η δικαιοσύνη στην Ελλάδα δεν υπάρχει). Απο 11 διαμερίσματα που νοικιαζω αλλος πληρωνει 3 μηνες πισω, αλλος 4, αλλος τον τρεχον μηνα και τα πετρελαία του χειμώνα κλπ. Περιττό να πω οτι πληρωνω ολους τους λογαριασμούς ευδαπ ειδικα απο γκαρς και περιμένω να τα παρω, μιας και σχεδόν κανενας δεν τους πληρώνει διαφορετικα. Η ευδαπ κυνηγάει τον ιδιοκτήτη να τα παρει!
Greek systems. Και μη νομίζετε οτι ειμαι κανας γραφικός. Οποίον ξερω με γκαρσ ειναι καμενος απο τα νερα και όλοι κανουν το ιδιο.
Ξαναλέω οποίος παει για ενοικια μακριά από γκαρς. 2αρια, 3αρια. Εκει έρχονται σοβαρότερα άτομα και κυρίως για χρονια. Δε βαφεις και επισκευάζεις καθε 10 μηνες. (έχω και μεγαλα και βλέπω τη διάφορα απλα τα πολλα ειναι γκαρς). Εγω την πάτησα.. Έδινα βάση στις εφημερίδες και οτι η γκαρς έχει το μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους. Με τα έξοδα και τις ζημίες, τα απλήρωτα απο ατομα με πενιχρα εισοδήματα αυτης της κατηγορίας στην πράξη δεν έχει.
Τελευταία διόρθωση: 30 Αυγ 2018 21:43 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 30 Αυγ 2018 22:40 #39

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Εντάξει οκ σχετικά ειναι. Εγώ έχω νοικιασει γραφεια στο Δημόσιο 1000μ2 σχεδόν. Πανε περίπου 12 χρονια. Με πληρώνουν στην ώρα μου και έχω κάνει απόσβεση του ακινήτου εδω και 3 χρονια. Ειναι πως θα σου κάτσει. Μονο που με πρήζουν για το παραμικρό. Λάμπες δίκτυα AC κλπ όλα δικά μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 31 Αυγ 2018 02:43 #40

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
sosimple έγραψε:
Ευτυχώς πιανει το χερι μου στα παντα. Ειδικά ηλεκτρικα πιθανόν ξερω περισσότερα και απο ηλεκτρολόγους δεν έχω τον παραμικρό φοβο.
Και οσα δεν ξερω, youtube, θα βρεις τα παντα.
Τα πάντα τα διαλύουν. Ειδικα οι φοιτητές. Αμα αρχίσω να γράφω ιστορίες θα πιστεψετε οτι τα βγαζω απο το κεφάλι μου. Οταν έχεις νοικιασει σε 300+ ατομα, στατιστικά έχεις νοικιασει σε ατομα με ψυχολογικά προβλήματα, αλητες απατεωνες, ναρκομανεις (ναι έχει ερθει η αστυνομία και έχει σπασει πορτα απο γκαρσ να μπει μεσα).
Η ουσία ειναι οτι κανεις δεν στα πληρώσει αυτα.

Καλα, άλλο οι ζημιες που θα σου αφησουν όταν φυγουν, μιλαμε όμως για ζημιες που κανουν κατά τη διαρκεια της παραμονης τους και οπως λες σε φωναζουν και πας και τις φτιαχνεις. Εισαι υποχρεωμένος?

sosimple έγραψε:
Αμα δεν το βαψεις δύσκολα να νοικιασεις. Την εγγύηση στην έχουν φάει ηδη το 99%, τι να τον κάνεις, να τον πας στα δικαστήρια πληρώνοντας 1000€ για να παρεις 500 για ζημιές? (που δε θα τα πάρεις καν, η δικαιοσύνη στην Ελλάδα δεν υπάρχει).

Εννοειται ότι πρεπει να ειναι βαμμενο πριν παει καποιος να μεινει. Εσυ θα πας δικαστηριο? Κρατα την εγγυηση και ασε αυτόν να παει.
Τελευταία διόρθωση: 31 Αυγ 2018 02:43 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φθηνά ακίνητα πάρε! 31 Αυγ 2018 09:32 #41

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Stefan έγραψε:
Εννοειται ότι πρεπει να ειναι βαμμενο πριν παει καποιος να μεινει. Εσυ θα πας δικαστηριο? Κρατα την εγγυηση και ασε αυτόν να παει.
Ποια εγγύηση ρε, φίλε.. Δε διαβαζεις παραπάνω οτι κάποιοι πληρώνουν 4 μηνες πισω.. Δεν υπάρχει εγγύηση. Και να του κρατήσεις αυτουνου την εγγύηση σου χρωστά αλλους 3 μηνες ενοικια.
Αν πάμε και στην περίπτωση χαμηλών απιδειξεων, ξεχνάς εγγυήσεις, δικαστήρια κλπ.
Στην περιοχή μου (και σχεδόν παντού) υπάρχει υπέρ προσφορά απο ακίνητα. Σχεδον 700χ ελληνες εχουν φυγει, υπάρχουν ακινητα αδεια απειρα. Αναγκαστικά δεν πετας εξω τον αλλο ευκολα γιατί θα σου μείνει για μήνες ανοικιαστο.
Για τον φίλο παραπανω που εχει νοικιασει στο δημόσιο οκ εκει ειναι αλλη περίπτωση. Η καλύτερη..
Όπως και να νοικιάσεις κατάστημα σε καλη θεση. Γνωστός μου νοικιαζει μια τρυπα για φουρνο και παίρνει 2χ το μηνα ακοπα χωρίς ζημιές, χωρις να τρεχει κλπ. Για ρωτα τον ποσο το πουλαει. Θα σου πει 1 εκατομμύριο, οχι 5χ..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 31 Αυγ 2018 20:39 #42

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
sosimple έγραψε:
Ποια εγγύηση ρε, φίλε.. Δε διαβαζεις παραπάνω οτι κάποιοι πληρώνουν 4 μηνες πισω.. Δεν υπάρχει εγγύηση. Και να του κρατήσεις αυτουνου την εγγύηση σου χρωστά αλλους 3 μηνες ενοικια.

Το διαβασα αλλα δε ξερω τι σημαινει "4 μηνες πισω" ή "χαμηλες αποδειξεις" που ειπες παρακατω.
Αν καταλαβα λες ότι σου καθυστερουν ενοικια 4 μηνων. Αυτό δε πρεπει να το επιτρεπεις. Υπαρχει συμβολαιο, σωστα? Όταν δε σε πληρωνουν κανεις αγωγη εξωσης. Το δικαστηριο στο τελος θα σε δικαιωσει και θα υποχρεωσει τον άλλο να σου δωσει τοκο και τα εξοδα σου. Αλλιως ο καθενας θα το επαιζε καταληψιας.

sosimple έγραψε:
Στην περιοχή μου (και σχεδόν παντού) υπάρχει υπέρ προσφορά απο ακίνητα. Σχεδον 700χ ελληνες εχουν φυγει, υπάρχουν ακινητα αδεια απειρα. Αναγκαστικά δεν πετας εξω τον αλλο ευκολα γιατί θα σου μείνει για μήνες ανοικιαστο.

Άλλο αυτο, αυτό κι εγω το ειπα πρωτος. Αν νομιζεις λοιπον ότι σε συμφερει να εχεις τσαμπατζηδες μεσα (που σου κανουν και ζημιες που τρεχεις να τις επισκευασεις κιολας), συνεχισε ετσι.

Στο μεταξυ μολις ειδα στον Ant1 ρεπορτάζ oτι εξαφανιστηκαν τα ακινητα προς ενοικιαση ή είναι πολυ ακριβα, λογω airbnb, τι είναι η airbnb?
Τελευταία διόρθωση: 31 Αυγ 2018 20:41 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φθηνά ακίνητα πάρε! 31 Αυγ 2018 21:11 #43

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 329
  • Κάρμα: 41
Stefan έγραψε:
Η διαφορά ειναι οτι αν τα εχεις στη τραπεζα δεν κανεις τιποτα, εισαι αραχτος.

Και δεν κλείνεις μάτι, να προσθέσω.
Τελευταία διόρθωση: 31 Αυγ 2018 21:12 από TEV.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 01 Σεπ 2018 06:07 #44

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
TEV έγραψε:
Και δεν κλείνεις μάτι, να προσθέσω.

Ματι δε θα εκλεινα εγω αν τα' χα σπιτι, θα πεταγομουν μες τη νυχτα με τον παραμικρο υποπτο θορυβο.

Ανησυχεις μηπως φαει τα λεφτα του κοσμου η Εθνικη?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φθηνά ακίνητα πάρε! 01 Σεπ 2018 12:11 #45

  • ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 221
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 2
...και εάν δεν έχει καθόλου έσοδα ή περιουσία ο ενοικιαστής στο όνομά του.....θα εισπράξεις...πολλά :)
...άσε έχει ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΙΟ ο @sosimple!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα