Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες

Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες 16 Δεκ 2019 18:30 #37

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
gus (gus326) έγραψε:
Ακίνητα που αξίζουν είναι μόνο η γη σε εύφορα εδάφη η κτίρια ενοικιασμένα σε ΔΥ. Από το 2004 που επένδυσα και στα δυο έχω πάρει πάνω από 100% κέρδος.
πως ηξερες οτι θα στεγαστει δ.υ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες 16 Δεκ 2019 18:42 #38

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
pka έγραψε:
πως ηξερες οτι θα στεγαστει δ.υ;
Εκεί είναι το θέμα.. Εγώ για να χτίσω, πούλησα 5 οικόπεδα. Οποιος πήρε οικόπεδο από μενα ως "επενδυση" επειδή έτσι έμαθε από τον πατερα του ότι "η γη δε χάνει ποτέ την αξία της" και αλλά τέτοια στερεότυπα που δημιουργήθηκαν επειδή ισχυαν όντως για παρα πολλά χρονιά, ακόμα τα κλαίει. Οικόπεδα των 100x σήμερα αν πουληθουν πιάνουν γύρω στα 20x, 15+ χρονιά μετά.. Απίθανο αν ξανά φτάσουν ποτέ στην τότε αξια αγοράς. Και εγώ την πάτησα γιατί έπρεπε α) να πουλήσω και τα υπόλοιπα τότε, β) να μη χτίσω.
Τουλάχιστον την πάτησα λιγότερο από αλλους που δεν πουλησαν οικόπεδα και χτισαν με δάνεια γιατί "τη γη ποτέ δεν την πουλας".
Η γη δε χάνει ποτέ την αξία της, μέχρι να τη χάσει.
Ο μονος πολύ κερδισμενος στην ιστορία αυτος που αγόρασε από εμένα, έφτιαξε ένα πολύ φτηνο κατασκευαστικα κτήριο και το νοίκιασε στο δημόσιο. Με το 1/3 του δικού μου κόστους βγάζει τα 2πλασια από ενοίκια χαλαρα και ακοπα.
Θυμάμαι μου έκανε και παζάρια στην πώληση του οικοπέδου, "φτωχοί άνθρωποι είμαστε ριξτο λιγο". Αργότερα που έμαθα καλυτερα πλούσιος βασικά. Αλλά είπαμε, είχε ακρες για να το νοικιάσει στο δημόσιο. Ήξερε τι θα κάνει πριν καν αγοράσει οικόπεδο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες 16 Δεκ 2019 19:31 #39

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
sosimple έγραψε:
Εκεί είναι το θέμα.. Εγώ για να χτίσω, πούλησα 5 οικόπεδα. Οποιος πήρε οικόπεδο από μενα ως "επενδυση" επειδή έτσι έμαθε από τον πατερα του ότι "η γη δε χάνει ποτέ την αξία της" και αλλά τέτοια στερεότυπα που δημιουργήθηκαν επειδή ισχυαν όντως για παρα πολλά χρονιά, ακόμα τα κλαίει. Οικόπεδα των 100x σήμερα αν πουληθουν πιάνουν γύρω στα 20x, 15+ χρονιά μετά.. Απίθανο αν ξανά φτάσουν ποτέ στην τότε αξια αγοράς. Και εγώ την πάτησα γιατί έπρεπε α) να πουλήσω και τα υπόλοιπα τότε, β) να μη χτίσω.
Τουλάχιστον την πάτησα λιγότερο από αλλους που δεν πουλησαν οικόπεδα και χτισαν με δάνεια γιατί "τη γη ποτέ δεν την πουλας".
Η γη δε χάνει ποτέ την αξία της, μέχρι να τη χάσει.
Ο μονος πολύ κερδισμενος στην ιστορία αυτος που αγόρασε από εμένα, έφτιαξε ένα πολύ φτηνο κατασκευαστικα κτήριο και το νοίκιασε στο δημόσιο. Με το 1/3 του δικού μου κόστους βγάζει τα 2πλασια από ενοίκια χαλαρα και ακοπα.
Θυμάμαι μου έκανε και παζάρια στην πώληση του οικοπέδου, "φτωχοί άνθρωποι είμαστε ριξτο λιγο". Αργότερα που έμαθα καλυτερα πλούσιος βασικά. Αλλά είπαμε, είχε ακρες για να το νοικιάσει στο δημόσιο. Ήξερε τι θα κάνει πριν καν αγοράσει οικόπεδο.

οτι εχει μονιμοτητα, την εχει. μεχρι να την χασει... πολλες δ.υ. μετεστεγαζονται, εχω κατα νου 2 περιπτωσεις γνωστων μου υπαλληλων που αλλαξαν κτιριο. το τι εγιναν τα κτιρια μετα δεν το ξερω, μπορει να ενοικιαστηκαν αλλου μπορει και οχι.
επισης, ξερω καλα περιπτωση που στεγαζε υποκαταστημα τραπεζας..αλλα λεφτα με το τσουβαλι εκει!! μεχρι που μαντεξε! τα καταστηματα συμπτυχθηκαν τοτε με τις εξαγορες των τραπεζων. απο τοτε πληρωνει μονο ενφια.

αυτη τη <<μονιμοτητα>> ψαχνει και ο ανθρωπος που ανοιξε το θεμα μεσα στον κυκλο των φοιτητων που θεωρητικα θα υπαρχει παντα..
καταληγουμε οτι ολα εχουν τον κινδυνο τους.
Τελευταία διόρθωση: 16 Δεκ 2019 19:31 από pka.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες 16 Δεκ 2019 23:32 #40

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
pka έγραψε:

αυτη τη <<μονιμοτητα>> ψαχνει και ο ανθρωπος που ανοιξε το θεμα μεσα στον κυκλο των φοιτητων που θεωρητικα θα υπαρχει παντα..
καταληγουμε οτι ολα εχουν τον κινδυνο τους.

Δυστυχώς δεν μπορείς να προβλέψεις τίποτα. Επι 15-18 χρονιά είχα μονίμως κάποιους φοιτητές. Φέτος που υποτίθεται ότι πάει καλυτερα η οικοδομή / ενοικίαση (ισχύει, υπάρχει μεγαλύτερη ζητηση) , δεν εχω ούτε 1 φοιτητή . Βλέπεις πεθανανε οι επιχειρήσεις / γραφεία γενικά, και τα μετατρεψαν σε γκαρς στο κέντρο. Ολόκληρα μικρά ξενοδοχεία γίναν γκαρς. Αποτέλεσμα σχεδόν κανένας φοιτητής δε νοικιάζει προς τα εξω.
Δε μπορείς να προβλέψεις τίποτα, οι ασταθμητοι παράγοντες είναι απειροι.
Το μόνο θετικο στην επένδυση που σκέφτεται ο φίλος, αφού θα πάρει μεταχ και θα τα φτιάξει λίγο, ακόμα και καλά να μη πάει, μπορεί να τα ξανά πουλήσει στη χειρότερη. Πάνω κάτω τα λεφτά του θα τα πάρει παλι πισω. Αν πάει καλά θα έχει κάνει μια καλή επένδυση.
Τελευταία διόρθωση: 16 Δεκ 2019 23:33 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες 17 Δεκ 2019 00:00 #41

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
sosimple έγραψε:
Εκεί είναι το θέμα.. Εγώ για να χτίσω, πούλησα 5 οικόπεδα. Οποιος πήρε οικόπεδο από μενα ως "επενδυση" επειδή έτσι έμαθε από τον πατερα του ότι "η γη δε χάνει ποτέ την αξία της" και αλλά τέτοια στερεότυπα που δημιουργήθηκαν επειδή ισχυαν όντως για παρα πολλά χρονιά, ακόμα τα κλαίει. Οικόπεδα των 100x σήμερα αν πουληθουν πιάνουν γύρω στα 20x, 15+ χρονιά μετά.. Απίθανο αν ξανά φτάσουν ποτέ στην τότε αξια αγοράς. Και εγώ την πάτησα γιατί έπρεπε α) να πουλήσω και τα υπόλοιπα τότε, β) να μη χτίσω.
Τουλάχιστον την πάτησα λιγότερο από αλλους που δεν πουλησαν οικόπεδα και χτισαν με δάνεια γιατί "τη γη ποτέ δεν την πουλας".
Η γη δε χάνει ποτέ την αξία της, μέχρι να τη χάσει.
Ο μονος πολύ κερδισμενος στην ιστορία αυτος που αγόρασε από εμένα, έφτιαξε ένα πολύ φτηνο κατασκευαστικα κτήριο και το νοίκιασε στο δημόσιο. Με το 1/3 του δικού μου κόστους βγάζει τα 2πλασια από ενοίκια χαλαρα και ακοπα.
Θυμάμαι μου έκανε και παζάρια στην πώληση του οικοπέδου, "φτωχοί άνθρωποι είμαστε ριξτο λιγο". Αργότερα που έμαθα καλυτερα πλούσιος βασικά. Αλλά είπαμε, είχε ακρες για να το νοικιάσει στο δημόσιο. Ήξερε τι θα κάνει πριν καν αγοράσει οικόπεδο.

Έτσι ακριβώς....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες 03 Ιαν 2021 14:46 #42

Πλέον δεν αξίζει..Οι φοιτητές σίγουρα για δύο χρόνια ακόμα θα διδάσκονται διαδικτυακά.Ηδη γνωρίζω περιπτώσεις όπου φοιτητές έφυγαν στους γονείς τους αφού δεν είναι υποχρεωτική η φυσική παρουσία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), CV

Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες 05 Ιαν 2021 22:22 #43

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Βαγγέλης (ΒαγγέληςΜ.) έγραψε:
Πλέον δεν αξίζει..Οι φοιτητές σίγουρα για δύο χρόνια ακόμα θα διδάσκονται διαδικτυακά.Ηδη γνωρίζω περιπτώσεις όπου φοιτητές έφυγαν στους γονείς τους αφού δεν είναι υποχρεωτική η φυσική παρουσία.
Εγω γνωρίζω περιπτώσεις φοιτητών που δεν έφυγαν.. :)
Αστειεύομαι και συμφωνώ μαζι σου, απλά τα πράγματα είναι χειρότερα. Ο κανόνας είναι να έχουν φύγει και ελάχιστοι εχουν μεινει..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), CV
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα