Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Εκμετάλευση Εξωχικής Κατοικίας

Εκμετάλευση Εξωχικής Κατοικίας 26 Απρ 2022 14:31 #1

  • Vasilis Lakogianis (Zigouala)
  • Το Άβαταρ του/της Vasilis Lakogianis (Zigouala)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα,
Θελω να ρωτήσω σχετικά με μια εξοχική κατοικία στο νησί της Πάτμου.
Πρόκειται για οίκημα 220τμ (δίπατο) παραδωσιακού τύπου (αρχοντικό) στην Χώρα του νησιού. 8 ώρες ταξίδι απο τον Πειραιά.
Λόγο απόστασης δεν πηγαίνω συχνά, οπότε όπως καταλαβαίνετε το σπίτι μενει πολύ καιρό αφρόντηστο κ ασυντήρητο σε αρκετούς τομείς. Εχουν εμφανιστεί προβλήματα με πολυμερισμένα ξύλινα παράθυρα & πόρτες, μερικός "σάπια" προς αντικατάσταση. Επίσης το μπάνιο χρήζει ανακάινισης. Παρ όλα αυτά το σπίτι ειναι κατοικήσιμο και λειτουργικό.
Έγω εχω οικονομικά βάρη που δεν με αφήνουν να επενδύσω σε αυτό το σπίτι. Απο την άλλη δεν θέλω να το πουλήσω
Το ερώτημα ειναι τι θα μπορούσα να κάνω για να το εκμεταλλευτώ οικονμικά. Εαν μπορώ να το εκμεταλευτώ ετσι όπως είναι..
1) Θα μπορούσε να ενοικιαστεί ενα τέτοιο σπίτι σε αυτή την κατάσταση, και να ρίξω τα χρήματα προς την ανακαίνιση του?
2) Άραγε υπάρχει η δυνατότητα ανακαίνισης και συνδιαχείρισης AIRBNB με κάποιο γραφείο....αναρωτιέμαι
3) Κάποια άλλη ιδεα - πρόταση

ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκμετάλευση Εξοχικής Κατοικίας 26 Απρ 2022 15:33 #2

Όταν πας μια βόλτα στην Πάτμο, ψάξε να βρεις κάποιον ντόπιο που να ασχολείται με την ενοικίαση εξοχικών σε ξένους εκ μέρους των ιδιοκτητών (σίγουρα θα υπάρχει, αρκεί να τον βρεις). Μη μπλέξεις με γραφεία, είναι αεριτζήδες και θα το μετανιώσεις, μόνο με κάποιον ντόπιο.
Όταν τον βρεις, πήγαινέ τον στο σπίτι και άκου τί έχει να απαντήσει στα ερωτήματά σου.
Αν πιστεύει ότι νοικιάζεται έτσι όπως είναι, δωσ'του τα κλειδιά για να το φωτογραφίσει και να το προωθήσει. Και αν με το καλό αρχίσει να βγαίνει κάποιο χρήμα (μετά την προμήθεια του ανθρώπου), ρίχνε όλα τα λεφτά στη σταδιακή ανακαίνιση του σπιτιού. Και σε βάθος χρόνου θα ανεβάζεις το νοίκι.
Αν πιστεύει ότι ΔΕΝ νοικιάζεται έτσι, η μόνη λύση είναι η πώληση, ξανασκέψου το. Αλλιώς απλά θα σου τρώει λεφτά και θα σου δημιουργεί επιπλέον έννοιες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Εκμετάλευση Εξοχικής Κατοικίας 26 Απρ 2022 16:20 #3

  • Vasilis Lakogianis (Zigouala)
  • Το Άβαταρ του/της Vasilis Lakogianis (Zigouala)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Το καλοκαίρι του 2021, πήγε ενας γνωστός στην Πάτμο για πρώτη φορά...του άρεσε τόσο πολύ, που μου πρότεινε να φτιάξει το σπίτι με δικά του έξοδα, και να έχει δωρεάν διαμονή (καλοκαιρινή) για μια 5ετιά-10ετία. Ανάλογα το κόστος τις ανακαίνισεις.
Με έβαλε σε σκέψεις και στο τέλος δεν έκανα τπτ.


Ναι, πιστεύω κι εγω πως το σωστό ειναι να πάω εκει κ να ψαχτώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Εκμετάλευση Εξοχικής Κατοικίας 26 Απρ 2022 19:35 #4

Αν ενδιαφέρεται ακόμα, θα'λεγα να του το δώσεις, αρκεί να πληρώνει φυσικά και ΕΝΦΙΑ και ΔΕΚΟ τού σπιτιού.
Παράλληλα θα μπορούσες να τον ρωτήσεις αν θα τον πείραζε να το ανέβαζες στα AirBnB / Booking τους μήνες που δεν το χρησιμοποιεί.

Γενικά θέλει αποφασιστικότητα. Ξέρεις τί λένε: καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έκανες, παρά για κάτι που δεν έκανες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκμετάλευση Εξοχικής Κατοικίας 26 Απρ 2022 23:24 #5

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Πρώτα απο ολα αμα εχεις παιδιά τα παίρνεις μαζί σου Καλοκαίρι για διακοπές και "εργασία" να μαθουν κιόλας οτι τα σπίτια δεν τα βρήκαν ετοιμα,......
Δεύτερον 2-3 ατομα να εισαστε αναλογα τα οικονομικά σου ξεκίνα απο τα "ευκολα" αν χρειάζεται σπασίματα ξήλωμα δαπέδων ,υδραυλικών εγκαταστάσεων (εκτός απο.....κουζίνα που τρώμε αστην ......τελευταία).
Τρίτον αν ειναι σε ασχημη κατάσταση μην το δωσεις μεσωτριτου στην ΑirBnb τσαμπα τα λεφτά σεσυμφέρει να το ενοικιάζεις ανακαινισμένο οπου τις γενικές οικοδομικές εργασίες καντες και μονος σου με ενοικίαση μικρής μπετονιέρας ηλεκτρική/μηχανική.
Τεταρτον κανε κοστολόγιο αμα χρειάζεται αλλαγή παραθύρων τα εξωτερικά στην αρχή βαλε βαρέως τύπου αλουμίνια με εσωτερική ασφάλεια και αμα ειναι απομακρυσμένο για ασφάλεια ζητησε απο τον αλουμινά να "περάσει" αντι για κενο στα διπλά τζάμια να βάλει αέριο Argon που αμα πάει κανένας να παραβιάσει ανοιγμα παραθύρου .....θα το μετανιώσει....
Το "μπάμ'" που θα κανει αμα παει και σπάσει τζαμι θα τον στείλει στην καρδιολογική........αν δεν μεινει εκεί που ειναι.......συν ειναι τελεια θερμομονωτικά ηθελα να τα βαλω στο τσαντήρι μου με αέριο argon και με περσίδες εσωτερικά στα διπλά τζάμια.

Τελος τα αγαθά κόποις κτώνται .....και μην το πουλήσεις θα το μετανιώσεις σιγά -σιγά ολα γίνονται απλά σκέψου και να το πουλήσεις τα μισα θα πανε σε μεταβιβαστικά + Εφορία.....
Διακοπές και εργασία μην το πουλήσεις η Πάτμος αν και δεν εχω πάει απο ανεκαθεν την θαύμαζα πανεμορφο νησί αλλάοταν πηγαίνεις "αγριεμένος" για "διακοπες" ..........Κω και Ρόδο με μηχανή ......δεν ειναι για Πάτμο αμαρτία ειναι.
Μην την αφήσεις την Πάτμο!
Αμα δεν εχεις χρηματα κατσε στα αυγά σου και μην ανοίγεσαι και μακρια απο δανεια και Τράπεζες εγωστην θεση σου θα ξεκιναγα απο ξηλώματα και μαζεματα μπάζα και πιθανόν αλλαγή μεσοτοιχιών το πρωτο χρόνο.
Που θα εμενα;
Σε σκηνη στο χωράφι μου εδω σε ξενα μερη εξωτερικό εχω μείνει παραλία 4 ημερες και γυρναγα και ξενύχταγα και δεν με πείραξε κανένας στην "εδρα" μου θα φοβηθώ;
Πάρε και βαλε στην εξώπορτα ταμπέλα "προσοχή σκύλος δαγκώνει" και 'καθάρισες" και εν ανάγκη κατεβασε απο το διαδίκτυο γαβγισματα αγριόσκυλων αμα περνάνε "περίεργοι" στην περιοχή και βαλτο σε μαγνητόφωνο στην διαπασών.

Μην αφήσεις την Πάτμο!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Εκμετάλευση Εξοχικής Κατοικίας 27 Απρ 2022 00:07 #6

  • Vasilis Lakogianis (Zigouala)
  • Το Άβαταρ του/της Vasilis Lakogianis (Zigouala)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση και της προτάσεις σας!
Πιστεύω κι εγω πως ειναι σωστό να γινει μια προαπάθεια με λογικά βήματα προς μια κατεύθυνση αξιοποίησης και συντήρησης, και οχι ξεπουλήματος του σπιτιού.
Απλά... με τρώει που είναι ενα σπίτι που κάθεται, χωρίς να αξιοποίητε τους χειμερινούς μήνες και καμιά φορά ούτε και τα καλοκαίρια.
Τα σπίτια στην Χώρα της Πάτμου εχουν τεράστιες ιδιετερότητες. Για όποια παρέμβαση, πρέπει να πάρεις άδεια απο τον δήμο, ακόμα και για να βάλεις ένα παράθυρο αλουμηνίου ή ακόμα και για μια εσωτερική παρέμβαση (του τύπου να αλλάξεις τα πλακάκια τις κουζίνας), κ πέραν τούτου για να κάνεις δουλειά εκεί με έναν ντόπιο ξυλουργό ή κάποια κατασκευή πάει ο κούκος αηδόνι.

Υπάρχουν κάποια δεδομένα που επανεξετάζονται όπως αυτό με τον γνωστό μου που προανέφερα....θα δούμε. Αλλά σίγουρα χρειάζεται δράση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώληση Εξοχικής Κατοικίας 27 Απρ 2022 12:19 #7

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12983
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Μόλις ανέβουν λίγο ακόμη οι τιμές των ακινήτων, πούλα για να γλυτώσεις. Δεν αξίζει η κατοχή ακινήτων στην κλεπτοκρατική μας Μπανανία!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα