Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: μοιρασμα αγρου

μοιρασμα αγρου 12 Οκτ 2011 13:23 #1

  • ΑΓΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΑΓΗΣ
ειμαι συνιδιοκτητης ενος αγρου 10 στρεμματα περιπου με συγγενικο μου προσωπο...θελω να πουλησω το μεριδιο μου 5 στρεμματα αλλα ο αγρος δεν εχει χωρισθει μετα την κληρονομια....τωρα διαφωνουμε καθως θελουμε και οι δυο το δεξιο μερος(το συγγενικο μου προσωπο δεν θελει να πουλησει το δικο του μερος) ...ξερει καποιος πως λυνεται μια τετοια διαφωνια; δικαστικα ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοιρασμα αγρου 12 Οκτ 2011 13:28 #2

  • MESOS
  • Το Άβαταρ του/της MESOS
eDUΑΓΗΣ έγραψε:
ειμαι συνιδιοκτητης ενος αγρου 10 στρεμματα περιπου με συγγενικο μου προσωπο...θελω να πουλησω το μεριδιο μου 5 στρεμματα αλλα ο αγρος δεν εχει χωρισθει μετα την κληρονομια....τωρα διαφωνουμε καθως θελουμε και οι δυο το δεξιο μερος(το συγγενικο μου προσωπο δεν θελει να πουλησει το δικο του μερος) ...ξερει καποιος πως λυνεται μια τετοια διαφωνια; δικαστικα ;
Και γιατι δεν το χωριζεται το δεξιο στην μεση με καθετη γραμμη?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοιρασμα αγρου 12 Οκτ 2011 13:46 #3

  • AΓΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της AΓΗΣ
MESOS έγραψε:
eDUΑΓΗΣ έγραψε:
ειμαι συνιδιοκτητης ενος αγρου 10 στρεμματα περιπου με συγγενικο μου προσωπο...θελω να πουλησω το μεριδιο μου 5 στρεμματα αλλα ο αγρος δεν εχει χωρισθει μετα την κληρονομια....τωρα διαφωνουμε καθως θελουμε και οι δυο το δεξιο μερος(το συγγενικο μου προσωπο δεν θελει να πουλησει το δικο του μερος) ...ξερει καποιος πως λυνεται μια τετοια διαφωνια; δικαστικα ;
Και γιατι δεν το χωριζεται το δεξιο στην μεση με καθετη γραμμη?

το προτεινα αλλα δεν συμφωνει....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοιρασμα αγρου 12 Οκτ 2011 16:32 #4

  • R.
  • Το Άβαταρ του/της R.
Αν το αγροτεμάχιο αποτελεί γεωργικό κλήρο, τότε απαγορεύεται η κατάτμηση. Αυτό μπορείς να το δεις στον τίτλο κτήσης (τέτοια ακίνητα είναι συνήθως κάποια που προέρχονται από αναδασμό με παραχωρητήρια). Διαφορετικά (και εφόσον δε συμφωνεί ο άλλλος σε εξώδικη διανομή), τότε μόνο δικαστικά. Και αν και δε θα έπρεπε να το πω, δε νομίζω πως αξίζει τον κόπο και τα έξοδα, εκτός και αν είναι σε καμία Μύκονο ή Χαλκιδική ;) .
Επίσης, θα μπορούσες να το πουλήσεις στον άλλο συγκύριο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοιρασμα αγρου 12 Οκτ 2011 19:06 #5

  • dimitrispat
  • Το Άβαταρ του/της dimitrispat
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0 (-1)
Οπως σωστα αναφερει ο R. Θα πρεπει πρωτα να δεις αν το αγροτεμαχιο κατατμηται. Μια λυση ειναι να ριξετε κληρο για το θεμα. Μπορεις επισης αν θελεις να πουλησεις το μεριδιο σου, αλλα θα εχουν τα 2 ατομα εξ αδιαιρετου απο 50% τα 10 στρεμματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοιρασμα αγρου 13 Οκτ 2011 14:09 #6

  • mr kouk
  • Το Άβαταρ του/της mr kouk
μπορείτε επίσης να το πουλήσετε ολόκληρο....λέω εγω τώρα........
έτσι δεν θα τσακώνεστε..συγγενείς είστε στο κάτω κάτω βρε αδερφέ!!..τοποθετήστε τα λεφτά που θα πάρετε σε άλλα οικόπεδα της αρεσκείας σας!!! B)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοιρασμα αγρου 13 Οκτ 2011 16:31 #7

  • miou
  • Το Άβαταρ του/της miou
Ο καθενας μπορει να πουλησει το ποσοστο εξ αδιαιρετου που διαθετει χωρις την συγκαταβαση του αλλου. Βεβαιως η τιμη θα ειναι πολυ μικροτερη απο την τιμη αν πουληθει απο κοινου
Η λυση της αγωγης διανομης εφοσον το αγροτεμαχιο δυναται να κατατμηθει με βεβαιωση απο μηχανικο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα