Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, κριτικές. Επιτόκια Βουλγαρίας
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Εμβάσματα στη Βουλγαρία ή αλλού

Εμβάσματα στη Βουλγαρία ή αλλού 07 Απρ 2014 06:20 #1

  • Αντώνης
  • Το Άβαταρ του/της Αντώνης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Οι πελάτες της HSBC έλαβαν ειδοποίηση ότι αλλάζουν οι όροι συναλλαγών για τους νέους πελάτες άμεσα και για τους παληούς σε 2 μήνες. Οι αλλαγές αφορούν την παροχή κάθε προσωπικού δεδομένου σε κάθε εθνική ή ξένη αρχή. Υπάρχουν σχετικές αναρτήσεις στο site της HSBC. Γνωρίζετε αν συμβαίνει κάτι ανάλογο σε άλλες τράπεζες ; Τι νομίζετε ότι σημαίνει αυτό για τα εμβάσματα στη Βουλγαρία ή αλλού ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εμβάσματα στη Βουλγαρία ή αλλού 07 Απρ 2014 15:39 #2

  • Bασίλης (vasilis1976)
  • Το Άβαταρ του/της Bασίλης (vasilis1976)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 163
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 51
  • Κάρμα: 1 (10)
Αντώνης έγραψε:
Οι πελάτες της HSBC έλαβαν ειδοποίηση ότι αλλάζουν οι όροι συναλλαγών για τους νέους πελάτες άμεσα και για τους παληούς σε 2 μήνες. Οι αλλαγές αφορούν την παροχή κάθε προσωπικού δεδομένου σε κάθε εθνική ή ξένη αρχή. Υπάρχουν σχετικές αναρτήσεις στο site της HSBC. Γνωρίζετε αν συμβαίνει κάτι ανάλογο σε άλλες τράπεζες ; Τι νομίζετε ότι σημαίνει αυτό για τα εμβάσματα στη Βουλγαρία ή αλλού ;

Το ΥΠ.ΟΙΚ. και τώρα έχει την δυνατότητα/δικαίωμα να ζητήσει στοιχεία για τα εμβάσματα εξωτερικού
από κάθε τράπεζα που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα και αναδρομικά μάλιστα.

Απλά η Η HSBC ως πολυεθνική τράπεζα που απασχολεί εκατοντάδες δικηγόρους,
θέλει να είναι καλυμμένη από κάθε πιθανή διαμάχη με πελάτη.

Γι'αυτό βάζει τους πελάτες της να υπογράψουν ένα "βιβλίο" 124 σελίδων με όρους!!!
Ο απλός πελάτης θα χρειαστεί μήνες για να κατανοήσει πλήρως το περιεχόμενο του "βιβλίου" που υπογράφει.
Και αν στο μέλλον έχει αντίρρηση θα χρειαστεί τουλάχιστον 10 χρόνια για να βγάλει άκρη (πχ δικαστικώς).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Αντώνης

Εμβάσματα στη Βουλγαρία ή αλλού 08 Απρ 2014 00:18 #3

  • Αντώνης
  • Το Άβαταρ του/της Αντώνης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Μήπως είναι καλύτερο να την αποφύγει κανείς επειδή ίσως θεωρείται πιο στοχευμένη ; Μιλάω για εμβασματα με ebanking μέχρι 12 καφετιά οπως λέγαμε ... τα οποία δικαιολογούνται.

Επειδή είμαι (πρόσφατα) συνταξιούχος και εν μέρει μένω στο εξωτερικό όπου είναι τα παιδιά μου, θέλω να μεταφέρω τα μισά ετήσια εισοδήματα μου στο εξωτερικό. Ποιος είναι κατά τη γνώμη σου ο καλύτερος τρόπος ; Μηνιαίως ένα ποσό ίσως είναι καλύτερο ή κάθε 3-6 μήνες ένα μεγαλύτερο ποσό ; Να προτιμήσω HSBC ή ALPHA, PEIRAIOS (σε μια από τις Ελληνικές έχω τη καταβολή σύνταξης εγώ και στην άλλη η γυναίκα μου) ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εμβάσματα στη Βουλγαρία ή αλλού 08 Απρ 2014 01:29 #4

  • Bασίλης (vasilis1976)
  • Το Άβαταρ του/της Bασίλης (vasilis1976)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 163
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 51
  • Κάρμα: 1 (10)
Αντώνης έγραψε:
Μήπως είναι καλύτερο να την αποφύγει κανείς επειδή ίσως θεωρείται πιο στοχευμένη ; Μιλάω για εμβασματα με ebanking μέχρι 12 καφετιά οπως λέγαμε ... τα οποία δικαιολογούνται.

Επειδή είμαι (πρόσφατα) συνταξιούχος και εν μέρει μένω στο εξωτερικό όπου είναι τα παιδιά μου, θέλω να μεταφέρω τα μισά ετήσια εισοδήματα μου στο εξωτερικό. Ποιος είναι κατά τη γνώμη σου ο καλύτερος τρόπος ; Μηνιαίως ένα ποσό ίσως είναι καλύτερο ή κάθε 3-6 μήνες ένα μεγαλύτερο ποσό ; Να προτιμήσω HSBC ή ALPHA, PEIRAIOS (σε μια από τις Ελληνικές έχω τη καταβολή σύνταξης εγώ και στην άλλη η γυναίκα μου) ;

Πολλά μικρά εμβάσματα (κάτω των 10 χιλ) από την Τράπεζα στην οποία είσαι ήδη πελάτης είναι καλύτερα.

Αν πας σε Τράπεζα που δεν ήσουν πελάτης στο παρελθόν, καταθέσεις Ένα σεβαστό ποσό και σε λίγες μέρες τα στείλεις όλα με την μια έξω έχεις περισσότερες πιθανότητες να ενεργοποιήσεις τους εσωτερικούς ελέγχους της Τράπεζας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Αντώνης

Εμβάσματα στη Βουλγαρία ή αλλού 12 Απρ 2014 04:19 #5

  • Tagaras
  • Το Άβαταρ του/της Tagaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 128
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1 (4)
Φιλε Αντώνη αν το ποσά των εμβασμάτων που θα στειλεις υπερβαινουν αθροιστικά τις 50000 ευρώ και δεν δικαιολογουνται απο τις φορολογικες σου δηλώσεις τοτε πιθανον θα πάρεις πρόσκληση απο την εφορια.Μιλάω εκ πειρας.... εστειλα 3 εμβασματα μεσα σε ενα χρόνο στη Βουλγαρια οπου το αθροισμά τους υπερεβαινε τις 50 χιλ και πήρα ραβασάκι ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εμβάσματα στη Βουλγαρία ή αλλού 12 Απρ 2014 14:24 #6

  • Zis (teris3)
  • Το Άβαταρ του/της Zis (teris3)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 130
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 20
  • Κάρμα: 1 (1)
Αν και όλες μου οι καταθέσεις Βουλγαρία έχουν γίνει με μετρητά στην τσάντα και επί τόπου κατάθεση για να μην έχω αυτά ακριβώς τα θέματα, πες μας σε παρακαλώ για την διαδικασία με την Εφορία.
Σε κάλεσαν επειδή αυτά που έστειλες δεν δικαιολογούνταν από τις δηλώσεις σου;
Τί ισχυρίστηκες εκεί;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εμβάσματα στη Βουλγαρία ή αλλού 14 Απρ 2014 07:33 #7

  • Tagaras
  • Το Άβαταρ του/της Tagaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 128
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1 (4)
ναι δεν δικαιολογουνταν απο τις δηλώσεις,εκει ισχυρίστηκα οτι (παρόλο που το εμβασμα πηγε σε λογαριασμο που ειχε μόνο το ονομά μου) τα χρηματα δεν ηταν μονο δικά μου αλλα και αλλων 3 συγγενικών προσώπων.
Πολύ καλα εκανες την κατάθεση σε μετρητα,το ιδιο θα εκανα και εγω αλλα με απέτρεψε ο κινδυνος που ελοχευει η μεταφορα μετρητών αλλα και το υψος του ποσου το οποιο πιστευα οτι το ελληνικο κράτος θα θεωρούσε ευκαταφρόνητο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα