Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, κριτικές. Επιτόκια Βουλγαρίας

ΘΕΜΑ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 02 Νοε 2020 20:04 #3043

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Καταρχας συγχαρητηρια για τη μεταφορα.
Οι τοκοι καταθεσεων, οπου και να πας, ειναι ελαχιστα ποσα τη σημερον ημερα οποτε μικρο το προβλημα. Αλλα για να εισαι νομιμος καλο ειναι να ρωτησεις λογιστη στη Βουλγαρια ή να ενημερωθεις μονος σου (π.χ. μεσω ποντκαστς ή γκουγκλε).

Δεν εχω ιδεα για τη φορολογικη νομοθεσια στη Βουλγαρια. Στα ελληνικα δεδομενα, αν εχεις εισοδηματα στο εξωτερικο, φορολογεισαι ασφαλως εκει και δηλωνεις τα εισοδηματα στην Ελλαδα για να φορολογηθεις και εδω. Τωρα το τι φορο θα πληρωσεις στην Ελλαδα, εαν πληρωσεις, εξαρταται απο τη συμβαση αποφυγης διπλης φορολογιας μεταξυ Ελλαδας και της αλλης χωρας (αν υπαρχει) και τον τροπο που η Ελλαδα φορολογει αυτα τα εισοδηματα.

Ειναι μπερδεμα, καλυτερα μιλα με λογιστη. Αφου θα κανεις δηλωση στη Βουλγαρια, θα τον χρειαστεις ουτως η αλλως.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 01 Ιουν 2021 01:20 #3044

  • vacondios
  • Το Άβαταρ του/της vacondios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 223
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 6 (1)
Η Postbank Bulgaria μου πάγωσε τις καταθέσεις μου καλώντας με να μεταβώ ο ίδιος σε κάποιο κατάστημα για επικαιροποίηση προσωπικών στοιχείων. Τους ενημέρωσα ότι είμαι κάτοικος Ελλάδας και αδυνατώ να ταξιδεύσω στη Βουλγαρία και έλαβα την εξής απάντηση:

Dear Mr Vacondios,
In reference to your inquiry we would like to clarify the following:
In order to verify your personal data which is missing in our Data base, you or duly authorized person needs to visit а branch of Postbank. No remote actions could be accepted.
Please be informed that the Power of Attorney, which are accepted by the Bank, has to be issued only by a Bulgarian embassy or Consulate.
The actions, which must be described at minimum, are update of client’s data and request for unfreezing of the account.
Please bear in mind that a legal check of the PoA will be verified additionally by the Bank within the Bulgarian Ministry for Foreign Affairs, which could take a period up to 30 days and a fee will be applied according to the Tariff
We remain.

Σκέφτομαι να πάω στην Πρεσβεία της Βουλγαρίας, αλλά δεν ξέρω τί να ζητήσω, εάν θα καταλάβουνε τί μου ζητείται και εάν μπορούνε να επιλύσουνε το πρόβλημά μου στην Πρεσβεία
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα κορτάκηδες
μα ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 01 Ιουν 2021 13:04 #3045

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12931
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
vacondios έγραψε:
...επικαιροποίηση προσωπικών στοιχείων.
Με τους νέους Ευρωπαϊκούς Νόμους, πρέπει να κάνετε ταυτοποίηση στοιχείων σε κάθε Τράπεζα. Καλύτερα να πάτε εκεί. Αν δε μπορείτε, οι νομικές και γραφειοκρατικές προμήθειες της Πρεσβείας στην Αθήνα θα σας κοστίσουν πολύ περισσότερο από ένα ταξίδι με το ΚΤΕΛ ή το τρένο.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 02 Ιουν 2021 02:19 #3046

  • vacondios
  • Το Άβαταρ του/της vacondios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 223
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 6 (1)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Με τους νέους Ευρωπαϊκούς Νόμους, πρέπει να κάνετε ταυτοποίηση στοιχείων σε κάθε Τράπεζα. Καλύτερα να πάτε εκεί. Αν δε μπορείτε, οι νομικές και γραφειοκρατικές προμήθειες της Πρεσβείας στην Αθήνα θα σας κοστίσουν πολύ περισσότερο από ένα ταξίδι με το ΚΤΕΛ ή το τρένο.

Αυτό που μου λες για ΚΤΕΛ και τρένα μου θυμίζουν τον Απρίλιο του 2017 που η Ομάδα μπάσκετ του παναθηναϊκού είχε χάσει στην Κωνσταντινούπολη και ο Γιαννακόπουλος τους έβαλε καψόνι να επιστρέψουν οδικώς με λεωφορείο.

Η πτηση της Aegean Αθήνα-Σόφια διαρκεί 1 ώρα και 15 λεπτά.

Το ερώτημα είναι για ποιο λόγο να μας υποβάλλουν σε τέτοια ταλαιπορία τον αιώνα της τεχνολογίας της πληροφορίας
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα κορτάκηδες
μα ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 02 Ιουν 2021 03:38 #3047

  • Χαος (Ελεος)
  • Το Άβαταρ του/της Χαος (Ελεος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 27
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 5
Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα έως τώρα οι λογαριασμοί μου είναι ενεργοι Το θέμα είναι Γιατί λείπουν τα προσωπικά σου στοιχεία?(your personal data which is missing in our Data base)
Εμένα Το μόνο που μου ζήτησαν με το παρακάτω email είναι τα στοιχεία που αναφέρει το email παρακάτω το επισυνάπτω:
το οποίο έστειλαν τον 9/2020

Given our good customer relationship so far and the Bank's commitment to positive future cooperation, I would like to bring to your attention the following.
According to the European legislation applicable to EU Banks, we are obliged to exchange the following information: customers must provide the TIN (tax number), the country and the address in the jurisdictions where they are residents for tax purposes.


In this regard, please send us the following information:


1. What is your tax residence country?

2. What is your Tax Identification Number (TIN), issued by this country?

3. What is your address in this country?


You could provide the information directly to the following address:

Best regards,
PREMIUM BANKING
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 13 Ιαν 2023 15:46 #3048

  • Kostas35
  • Το Άβαταρ του/της Kostas35
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 4
Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά.

Έχω σε μια Βουλγάρικη τράπεζα 2 καταθετικούς λογαριασμούς σε Eur και Lev.

Θέλω να μετατρέψω σε ευρώ, και να μεταφέρω στην Ελλάδα, ενα μικροποσό απο Lev.

(Ευρώ απο Βουλγαρία, μπορώ να μεταφέρω εύκολα, με ενα μικροποσό προμήθειας το οποίο είναι μεγαλύτερο στις Ελληνικές τράπεζες.)

Όσον αφορά τα lev, ποιός είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος στις προμήθειες μεταξύ τραπεζων και εμβασμάτων?

Να κάνω την μετατροπή σε Euros μέσα στην ίδια τράπεζα?
Να μεταφέρω Lev σε Revolut και απο εκεί να κάνω την μετατροπή σε Euros και μετά στην Ελλάδα?
Άλλος τρόπος?

(Μετρητά να τα μεταφέρω σε Ελλάδα δεν παίζει γιατί οι προμήθειες ταμείου είναι ακριβές και η τράπεζα Ελλάδος δεν κάνει μετατροπή απο οτι μου είπαν?)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 13 Ιαν 2023 19:51 #3049

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12931
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Kostas35 έγραψε:
οι προμήθειες ταμείου είναι ακριβές...
Τι εννοείς με "προμήθειες ταμείου";
Ένας Βούλγαρος που τραβάει μετρητά από τον τραπεζικό λογαριασμό του πληρώνει προμήθεια;
Δηλαδή μόνο ATMs δουλεύουν στα διάφορα χωριά της Βουλγαρίας;
Μετρητά δεν κυκλοφορούν;
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιαν 2023 19:52 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 13 Ιαν 2023 20:08 #3050

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Και οι δικές μας Τράπεζες εχουν προμήθειες στο ταμείο (αναλήψεις) παραπάνω απο τα ΑΤΜ

Kostas35
Ανοιξε ηλεκτρονικό λογαριασμό στην Τράπεζα που εισαι και κανε την δουλειά σου αλλά απο ΔΙΚΟ σου δίκτυο (κινητής -σταθερής) απο το site της Τράπεζας.
Μην πας σε εμβάσματα εχουν παραπάνω προμήθειες και εφόσον ειναι μικροποσό (κάτω απο τα €100.000)
Τώρα για Ελλάδα αν εχεις Λογαριασμό μεταφέρεις εσύ ο ιδιος τα χρήματά σου απο την μια Τράπεζα (Λογαριασμό) στον αλλον.

Χάος (Ελεος) εγραψε
Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα έως τώρα οι λογαριασμοί μου είναι ενεργοι Το θέμα είναι Γιατί λείπουν τα προσωπικά σου στοιχεία?(your personal data which is missing in our Data base)
Εμένα Το μόνο που μου ζήτησαν με το παρακάτω email είναι τα στοιχεία που αναφέρει το email παρακάτω το επισυνάπτω:
το οποίο έστειλαν τον 9/2020

Ουτε και εμένα μου τα εχουν ζητήσει αν και ειναι κάτω απο τα €100.000 αλλά και να μου τα ζήταγαν ......."κωστής παλαμάς" εχω κοροϊδοιό λές και "καθάρισες"νοσηλεύομαι "μπαινοβγαίνω" στα hospitals και κάνω"θεραπεία".
Εδω Ελλάδα μου τα εχουν ζητήσει αλλά "κωστής παλαμάς" εχω κοροϊδοιό και εχουν ειδικό menu για ηλεκτρονική ταυτοποίηση αλλά "δεν ξέρω απο τέτοια" τους ειπα και αν αναρρώσω απο τον κοροϊδοιό μετα χαράς (στα παπα....) θα σας τα γνωστοποιήσω.
Η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν τους ειπε να κάνουν αυτα αλλά οταν βλέπουν ασυνήθιστες κινήσεις χρημάτων απο αδιευκρίνιστες πηγές τότε να ζητάνε την ταυτοποίηση στοιχείων πελατών.
Αφου εχεις ΑΜΚΑ -ΑΦΜ Ελλάδα τι να εχεις αλλάξει το ονομά σου η την νονά σου;
Εχω κοροϊδοιό λές και "καθάρισες"νοσηλεύομαι "μπαινοβγαίνω" στα hospitals και κάνω"θεραπεία".

Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Με τους νέους Ευρωπαϊκούς Νόμους, πρέπει να κάνετε ταυτοποίηση στοιχείων σε κάθε Τράπεζα. Καλύτερα να πάτε εκεί. Αν δε μπορείτε, οι νομικές και γραφειοκρατικές προμήθειες της Πρεσβείας στην Αθήνα θα σας κοστίσουν πολύ περισσότερο από ένα ταξίδι με το ΚΤΕΛ ή το τρένο.

Οτι θέλουν να κάνει ο καθένας αλλά ΑΥΤΟ που να ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ειναι να δώσει Διαβατήριο αριθμό σε Τράπεζα να τον βρούνε με το IBAN σε αλλες Τράπεζες.
Αν σας το ζητήσουν να τους ρωτήσετε γιατί θελετε Διαβατήριο θα παμε διακοπές εχετε καμμία προσφορά;
Εμένα Ελλάδα για "ταυτοποίηση" μου ζηταγαν Διαβατήριο σιγά μην τους το δώσω.

Αντε ρε να πανε να ga και εγω "κάτω" με διπλωμα οδήγησης ανοιξα τον δικό μου λογαριασμό και μάλιστα δεν το ειχα κάνει διεθνές και για Asia .....σιγά μην τους πλήρωνα €35 να μου δώσουν ενα Α4 "πιστοποίηση" διεθνές δίπλωμα.
Διαβατήριο και ταυτότητα δίνουμε μονο σε Αστυνομικούς οι αλλοι ολοι να πανε να ga τελεία και παύλα και κινητό νούμερο μια 24 -ωρη γραμμή ΜΟΝΟ στην Τράπεζα για να μην μπλέξετε σε "ρόζ" ιστορίες.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 14 Ιαν 2023 14:27 #3051

  • Kostas35
  • Το Άβαταρ του/της Kostas35
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 4
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Τι εννοείς με "προμήθειες ταμείου";
Ένας Βούλγαρος που τραβάει μετρητά από τον τραπεζικό λογαριασμό του πληρώνει προμήθεια;
Δηλαδή μόνο ATMs δουλεύουν στα διάφορα χωριά της Βουλγαρίας;
Μετρητά δεν κυκλοφορούν;

www.unicreditbulbank.bg/media/filer_publ...ernal-03-01-2023.pdf

Αν δεν κάνω λάθος στην παράγραφο 2 CASH WITHDRAWAL: αναφέρει 0.70%, min.5 euros
Δηλαδή για κάθε ανάληψη χρεώνεσαι 5Eur κατ'ελάχιστον?

Αλλη φορά σε άλλη τράπεζα πήγα να αλλάξω 50Euros σε Leva και μου ζήτησαν προμήθεια 6Euros! What? Ευχαριστώ δεν θα πάρω! Πήρα απο ανταλλακτήριο σε mall!


Τώρα για Ελλάδα αν εχεις Λογαριασμό μεταφέρεις εσύ ο ιδιος τα χρήματά σου απο την μια Τράπεζα (Λογαριασμό) στον αλλον.

Ετσι κάνω τώρα στα Euros! Απλώς θέλω να δώ που με συμφέρει να αλλάξω Leva σε Euros, ώστε να περιορίσω την χασούρα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα