Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Απόψεις, προβλέψεις και δημοσκοπήσεις για τις εκλογές 2019. Εισάγετε την πρόβλεψή σας εδώ: tsig.gr/contact-us/ekloges2019jul

Δημοσκόπηση: Θα ψηφίσετε στις προσεχείς βουλευτικές εκλογές

Ναι 31 86.1%
Όχι θα απέχω συνειδητά 4 11.1%
Όχι δεν μπορώ 1 2.8%
Δεν έχω αποφασίσει Χωρίς ψήφους 0%
Συνολικός αριθμός των ψηφοφόρων: 36 Δείτε περισσότερα
Μόνο οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτή τη δημοσκόπηση

ΘΕΜΑ: Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 24 Ιουλ 2019 21:36 #280

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
sosimple έγραψε:
Ειναι πολυ νωρίς για να κατακρίνεις έτσι. Δηλαδή εσυ τι περίμενες βαση οσων είπε?
- Ο τσιπρας ελεγε οτι τα χαράτσια ειναι παράνομα και δε βελτιώνεται αυτος ο νομος καταργηται.
Μετα τις εκλογές : Οχι μονο δεν το καταργησε αλλα το αυξησε σε πολλους. Εγώ απο 1700 πληρωνω 2100 με τσιπρα..
- Ο κουλης είπε 30% μειωση σε βαθος 2ετιας. Δεν υποσχέθηκε λαγους με πετραχιλια.
Μετα τις εκλογες : Αμεση μειωση 20-30% ξεπερνοντας και τις προεκλογικες υποσχέσεις.
Επίσης ψηφίζει μειωσεις φορων σιγα σιγα και σε μικρα ποσοστά για να μη πέσει έξω και ο προϋπολογισμός.
Αυτο ειχε υπόσχεθει, αυτο κανει.
Κράτησε τη βουλή καλοκαίριατικα να ψηφίζει νομοσχέδια. Και γενικά σχεδόν ολα οσα κανει είναι συμφωνα με τις προεκλογικες του υπόσχεσεις.
Το μέλλον θα δειξει, μπορεί στο τέλος να μη μπορεί να κλείσει προϋπολογισμό και να αρχισει έκτακτα μέτρα. Θα τον βρίζουμε ολοι μαζι αν συμβεί, αλλα αυτη τη στιγμη πραγματικά δε σε καταλαβαίνω γιατι τον κράζεις. Δε νομιζω οτι περιμένει κανεις κατι παραπανω τοσο σύντομα.


δεν καταλαβες το πνευμα μου προφανως.
και τον τσιπρα-πινοκιο εκραζα με την υπερφορολογηση και το ψευτοδημοψηφισμα.

αυτο που ειπα ειναι οτι διαβαζοντας και μελετωντας τα νομοσχεδια κλπ ειναι τοσο γελοια για μενα που ουσιαστικα ειναι πυροτεχνηματα και χωρις αντικρισμα.

κρατα μικρο καλαθι. ειναι η προσωπικη μου αποψη απο αυτα που μελετησα το λιγο διαστημα που ειναι στην εξουσια.
μακαρι να μην βγω αληθινος αλλα οτι εχει πραξει μεχρι στιγμης μου φαινεται γελοιο.

δεν βλεπω καποια ουσιαστικη βελτιωση της καθημερινοτητας μας κατι το οποιο για μενα ειναι το ζητουμενο.

το να βγαλει εξω στους δρομους 1500 αστυνομικους εμενα δεν μου προσφερει τιποτα παρα μονο θεαμα.

αυτα εχω διαπιστωσει μεχρι στιγμης.δεν εχω προβλημα να αποδωσω ευσημα αν πραξει κατι που θα μας ευνοοησει ουσιαστικα ομως.

μεχρι στιγμης ομως ολα αυτα τα θεωρω αηδιες και καραγκιοζιλικια.

επισης να ξερεις οτι ολες αυτες οι μικροελαφρυνσεις απο καπου αλλου θα στα αρπαξει και χειροτερα.εγω αυτο διαβλεπω.αλλωστε σημερα διαβαζα οτι ερχονται μεγαλες αυξησεις ρευματος της δεη.

θα τολμουσα να πω οτι απο τωρα εχω βγαλει τα συμπερασματα μου για το τι θα γινει μελλοντικα.αλλα οπως ειπα και πριν ειναι προσωπικες μου εκτιμησεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 24 Ιουλ 2019 22:07 #281

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
sonik έγραψε:

δεν καταλαβες το πνευμα μου προφανως.
και τον τσιπρα-πινοκιο εκραζα με την υπερφορολογηση και το ψευτοδημοψηφισμα.

αυτο που ειπα ειναι οτι διαβαζοντας και μελετωντας τα νομοσχεδια κλπ ειναι τοσο γελοια για μενα που ουσιαστικα ειναι πυροτεχνηματα και χωρις αντικρισμα.

κρατα μικρο καλαθι. ειναι η προσωπικη μου αποψη απο αυτα που μελετησα το λιγο διαστημα που ειναι στην εξουσια.
μακαρι να μην βγω αληθινος αλλα οτι εχει πραξει μεχρι στιγμης μου φαινεται γελοιο.

δεν βλεπω καποια ουσιαστικη βελτιωση της καθημερινοτητας μας κατι το οποιο για μενα ειναι το ζητουμενο.

το να βγαλει εξω στους δρομους 1500 αστυνομικους εμενα δεν μου προσφερει τιποτα παρα μονο θεαμα.

αυτα εχω διαπιστωσει μεχρι στιγμης.δεν εχω προβλημα να αποδωσω ευσημα αν πραξει κατι που θα μας ευνοοησει ουσιαστικα ομως.

μεχρι στιγμης ομως ολα αυτα τα θεωρω αηδιες και καραγκιοζιλικια.

επισης να ξερεις οτι ολες αυτες οι μικροελαφρυνσεις απο καπου αλλου θα στα αρπαξει και χειροτερα.εγω αυτο διαβλεπω.αλλωστε σημερα διαβαζα οτι ερχονται μεγαλες αυξησεις ρευματος της δεη.

θα τολμουσα να πω οτι απο τωρα εχω βγαλει τα συμπερασματα μου για το τι θα γινει μελλοντικα.αλλα οπως ειπα και πριν ειναι προσωπικες μου εκτιμησεις.
Δεν ειχε υποσχεθεί περισσότερα. Κανείς δεν περίμενε θαυματα. Για να απογοητεύεις απο καποιον πρέπει να σου έχει υποσχεθει 10 και να κάνει πολυ λιγότερα.
Πχ δε νομιζω να περιμένει κανεις μείωση δημοσίων υπαλλήλων (αν ρωτήσεις εμενα θα έπρεπε και σοβαρή αξιολόγηση να κανει και μείωση σε κάποιους τομείς, αλλα δεν το περίμενω καν αφου εχει πει ότι δε θα μειώσει πλην συμβασιούχων).
Οταν βγαίνεις κυβέρνηση με τις ψηφους των μισων δημοσ υπάλληλων είναι αυτονόητο οτι δε θα βελτιώσει τίποτα ουσιαστικο στο δημόσιο. Δεν θα απογοητευθω γιατί δεν το περιμένω.
Αυτο που προσπαθώ να σου πω, δεν είναι οτι πιστεύω τοσο στην κυβέρνηση Μητσοτάκη, αλλα ότι οι προσδοκίες μου ηταν ετσι και αλλιώς χαμηλες. Εσυ μάλλον ειχες υψηλότερες προσδοκίες, αγνωστο γιατι (με δεδομενη την κατάσταση, μνημόνια, κριση, τι υποσχέθηκε).
Για τους αστυνομικούς ουτε εγω πολυ συμφωνω. Κάποιος ειχε ποσταρει και κάποια συγκριτικα ποσους αστυνομους ανα 100χ κατοικους έχει η ελλαδα. Όπου φαινοταν οτι εχουμε 8πλασιους απο καποιες αλλες χώρες. Το πρόβλημα δεν είναι ο αριθμός αστυνομικών αλλα οργάνωσης τους. Αν δουλεύουν πόσο δουλεύουν, που δουλευουν κλπ. Οτι συμβαίνει και στο υπόλοιπο δημόσιο λιγο πολυ.
Δεν εχω καμια αμφιβάλια ότι η ΝΔ θα κάνει τα δικα της ρουσφέτια κλπ.
Το τελικο συνολικό αποτέλεσμα θα κρίνουμε. Ο τσιπρας ετσι και αλλιως εχει ριξει τον πήχη πολυ χαμηλα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), batista

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 25 Ιουλ 2019 08:22 #282

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
sosimple έγραψε:
Το τελικο συνολικό αποτέλεσμα θα κρίνουμε. Ο τσιπρας ετσι και αλλιως εχει ριξει τον πήχη πολυ χαμηλα.

Οι φράσεις κλειδί.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 25 Ιουλ 2019 14:38 #283

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
sosimple έγραψε:
Δεν ειχε υποσχεθεί περισσότερα. Κανείς δεν περίμενε θαυματα. Για να απογοητεύεις απο καποιον πρέπει να σου έχει υποσχεθει 10 και να κάνει πολυ λιγότερα.
Πχ δε νομιζω να περιμένει κανεις μείωση δημοσίων υπαλλήλων (αν ρωτήσεις εμενα θα έπρεπε και σοβαρή αξιολόγηση να κανει και μείωση σε κάποιους τομείς, αλλα δεν το περίμενω καν αφου εχει πει ότι δε θα μειώσει πλην συμβασιούχων).
Οταν βγαίνεις κυβέρνηση με τις ψηφους των μισων δημοσ υπάλληλων είναι αυτονόητο οτι δε θα βελτιώσει τίποτα ουσιαστικο στο δημόσιο. Δεν θα απογοητευθω γιατί δεν το περιμένω.
Αυτο που προσπαθώ να σου πω, δεν είναι οτι πιστεύω τοσο στην κυβέρνηση Μητσοτάκη, αλλα ότι οι προσδοκίες μου ηταν ετσι και αλλιώς χαμηλες. Εσυ μάλλον ειχες υψηλότερες προσδοκίες, αγνωστο γιατι (με δεδομενη την κατάσταση, μνημόνια, κριση, τι υποσχέθηκε).
Για τους αστυνομικούς ουτε εγω πολυ συμφωνω. Κάποιος ειχε ποσταρει και κάποια συγκριτικα ποσους αστυνομους ανα 100χ κατοικους έχει η ελλαδα. Όπου φαινοταν οτι εχουμε 8πλασιους απο καποιες αλλες χώρες. Το πρόβλημα δεν είναι ο αριθμός αστυνομικών αλλα οργάνωσης τους. Αν δουλεύουν πόσο δουλεύουν, που δουλευουν κλπ. Οτι συμβαίνει και στο υπόλοιπο δημόσιο λιγο πολυ.
Δεν εχω καμια αμφιβάλια ότι η ΝΔ θα κάνει τα δικα της ρουσφέτια κλπ.
Το τελικο συνολικό αποτέλεσμα θα κρίνουμε. Ο τσιπρας ετσι και αλλιως εχει ριξει τον πήχη πολυ χαμηλα.


και απαντω...δεν τον ψηφισα αλλα ειναι σωστα αυτα που λεει. απο το 07:10 και μετα...

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 25 Ιουλ 2019 15:37 #284

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Μέχρι το 7:10 είπε και κανένα δύο σωστά. Μετά το 7:10, η γνωστή ... τρικυμία που κόντεψε να μας στείλει αδιάβαστους το 2015. :sick:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 25 Ιουλ 2019 16:24 #285

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
batista έγραψε:
Μέχρι το 7:10 είπε και κανένα δύο σωστά. Μετά το 7:10, η γνωστή ... τρικυμία που κόντεψε να μας στείλει αδιάβαστους το 2015. :sick:


αυτο θα αποδειχθει το πολυ σε ενα χρονο απο τωρα οπου θα ακολουθει ο κουλης σου κατα γραμμα τις ψευτοαριστερες πολιτικες του συριζα απο την αναποδη αλλα με τα ιδια αποτελεσματα.

τουτεστιν θα σερνομαστε αιωνιως..

τι να κανουμε.δυστυχως υπαρχουν και μερικοι που γουσταρουν και αρεσκονται στο να τους σερνουν με το λουρι.βιτσια ειναι αυτα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 25 Ιουλ 2019 18:11 #286

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Για εμενα 2 πολιτικες υπηρχαν παντα:
1. Εφαρμογή των μνημόνιων οσο ποιο σωστα γίνεται. Μπορεί να εχει δαιμόνοποιηθει στην Ελλάδα λόγω του τεραστιου πόνου που εχει η εφαρμογή του, αλλα οδηγεί κάπου. Ρεαλιστικη εναλλακτικη κανεις δεν εχει προτείνει. Οι υπόλοιπες χωρες που εφαρμοσαν τα μνημόνια καταληξαν καπου. Είναι σε πολυ καλύτερη μοιρα απο πριν

2. Μονη εναλλακτική αυτο που υποστηρίζει ο Βαρουφακης. Στειλωνεις τα πόδια και απαιτείς περικοπή σοβαρη του χρέους, με ότι απαιτηται για να πιέσεις ακομα και αλλαγη νομίσματος (αλλιώς κανεις δε θα σε παρει στα σοβαρα αν δεν απειλήσεις).
Αυτος ο εκβιασμός είναι ή του υψους ή του βάθους. Αν πετύχει θα κανει την οικονομική προσαρμογή (δεν τη γλυτώνεις) πολυ ποιο υποφερτη στον ελληνικό λαο. Αν αποτυχει και σε πετάξουν απ το ευρώ, τον ιπιες. Θα γινει η οικονομική πράγματικοτητα μια φρίκη όπως εχει πει ΚΑΙ ο βαρουφακης κάποιες φορες. Αλλες λεει άλλα βεβαια, οτι θα ειναι καλύτερα και έτσι.
Αν εκτιμάς ότι όντως ειναι καλύτερα και σε περίπτωση που σε πετάξουν απ το ευρώ δικαιολογησαι να τον ψηφιζεις.
Προσωπικά δεν το πιστεύω, αλλα η ουσία ειναι οτι το 3% περίπου συμφωνεί αρκετά μαζι του ωστε να τον ψηφιζει.

Επίσης εκτός από την καταδίκη μερα νυχτα της τρόικας, θα περιμενα απο το βαρουφακη να μιλήσει γιατι φτασαμε σε αυτο το σημείο πριν την τρόικα. Να μιλήσει για το ρολο του δημόσιου τομεα σε αυτο. Σχεδον ποτέ δε λεει τίποτα γιατι είναι εν δυναμη ψηφοφοροι του.

Ο Βαρουφακης επίσης εχει πει οτι οικονομικα δε βγαινει η πολιτική του μνημονιου επειδή τα επιτόκια δανεισμού είναι μεγαλύτερα του ποσοστου ανάπτυξης και οτι αυτο θα εξακολουθησει για 10ετιες. Το οποίο οικονομικα είναι σωστό.
Εχει ηδη διαψευστεί αυτη τη στιγμη όμως, οταν το επιτόκιο 10ετιας είναι <2 και η ανάπτυξη αναμένεται μεγαλύτερη τα επόμενα ετη, ενω το επιτόκιο να πεσει και αλλο.
Αρα αυτο που θεωρούσε οικονομικα αδύνατο ηδη έχει διαψευστεί ουσιαστικά. Δεν το αναφέρει καν πλέον αυτο το επιχείρημα γιατι πολιτικά δεν τον συμφέρει.

Τελος υπάρχει και η πολιτική του συριζα. Χαϊδεύουμε αφτια, διορίζουμε στο δημόσιο δικούς μας για ψηφους, κατα κανονα συμβασιούχους που μετατρέπουνται κατι σαν πρεζόνια, μαζεύουν ψηφους προκειμένου να εξακολουθεί να κυβερνει το κομμα και να έχουμε εμείς δουλεια και ας πεθαίνουν οι υπόλοιποι.
Χωριζουμε την Ελλάδα σε εν δυναμη ψηφοφόρους μας στους οποιους δινουμε αυξησεις αποσπάσεις δωρακια επιδοματα κλπ και στους υπόλοιπους που τους γδυνουμε στην κυριολεξία ητε εχουν εισοδήματα ητε οχι βαφτίζοντας τους πλούσιους κεφάλαιο κλπ.
Οι ευνοημένοι κυρίως οποίος περιμένει πληρωμή απ το κράτος πίνουν νερό στο ονομα του συριζα και συμφωνούν στα πάντα. Όταν ο συριζα ειναι εναντιον του μνημόνιο, φανατικα εναντίον και αυτοι. Μνημόνιο ο συριζα? Φανατικα υπέρ και αυτοι γιατι θα το καναν και οι αλλοι χειρότερα (μαλλον εννοούν οτι με τους αλλους δε θα ειχαν αυτοι δουλειά). Ψηφιστε οχι στο μνημόνιο ο συριζα? Φανατικα οχι αυτοι. Προδότες οι υπόλοιποι. Άγνωηση του οχι απο το συριζα? Μπράβο στο συριζα, το ξανα ψηφίζουμε οι ιδιοι.

Για ενα πράγμα ειμαι σίγουρος. Με το ποσοστό που πηρε ο συριζα ακομα και τωρα που εχασε, μακροχρόνια δεν υπάρχει ελπίδα..
Η υποκρισία και το προσωπικό συμφέρον κυριαρχει.
Σόρυ για το μεγάλο κείμενο, με επιασε τωρα.. :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 25 Ιουλ 2019 18:45 #287

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
sonik έγραψε:

αυτο θα αποδειχθει το πολυ σε ενα χρονο απο τωρα οπου θα ακολουθει ο κουλης σου κατα γραμμα τις ψευτοαριστερες πολιτικες του συριζα απο την αναποδη αλλα με τα ιδια αποτελεσματα.

τουτεστιν θα σερνομαστε αιωνιως..

τι να κανουμε.δυστυχως υπαρχουν και μερικοι που γουσταρουν και αρεσκονται στο να τους σερνουν με το λουρι.βιτσια ειναι αυτα.

Καμία, μα καμία, σχέση δεν έχει το τι θα αποδειχθεί σε ένα χρόνο ή σε δύο χρόνια ή σε τριάντα χρόνια με Κούλη (ή οποιονδήποτε άλλον ΜΗ δραχμιστή, εκ πεποιθήσεως ή εκ της εμπειρίας της ... ζωής) με τις μαλακίες (και τις επιπτώσεις τους) που προτείνει ο Γιά(ν)ης και οι όμοιοί του.

Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχουν κάποιοι που έχουν ... βίτσιο να τους σέρνουν με λουρί. Αυτοί που το ισχυρίζονται μπορεί να έχουν ... προσωπική εμπειρία και να κρίνουν εξ ιδίων.
Αυτό που ξέρω σίγουρα, είναι ότι υπάρχουν (ακόμα) κάποιοι τύποι που έχουν βγάλει τα φράγκα όξω και συνεχίζουν να ποντάρουν ... ρέστα στην άτακτη χρεοκοπία και στην δραχμή.
Δεν τους πέρασε το 15' και δεν θα τους περάσει ποτέ...
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 25 Ιουλ 2019 19:13 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 25 Ιουλ 2019 20:31 #288

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
μερικοι δεν καταλαβαινουν οτι το 4ο υπερμνημονιο που ειναι και το χειροτερο ολων οποια μνημονιακη κυβερνηση και αν ειναι στην εξουσια πρεπει να το εφαρμοσει στην πραξη.

δεν εχει να κανει τοσο με την πολιτικη αχρηστια ειτε του κουλη ειτε του τσιπρα. αν ο τσιπρας ειναι 10 φορες αχρηστος ο κουλης ποσο ειναι? 5? το ιδιο και το αυτο.

τωρα καποιοι αλλοι που βλεπουν σεναρια επιστημονικης φαντασιας περι ευκαιριων σε περιπτωση χρεοκοπιας και οχι των μνημονιακων δεσμευσεων μαλλον η ζεστη της θερινης περιοδου που εχει συσσωρευτει εχει κανει καλα την δουλεια της..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα