Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Οικονομία στο φαγητό

Οικονομία στο φαγητό 13 Μαρ 2016 16:30 #28

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Προφανώς εξετάζεις το ζήτημα βασιζόμενος στην επιπλέον επεξεργασία στην οποία υπόκειται η isolate της concetrate, αλλά αγνοείς την κατά πολύ μεγαλύτερη απορροφητικότητα της isolate, σε συνδυασμό με το ότι κανείς δεν παίρνει την πρωτεΐνη μόνη της αλλά σε κάποιο διάλυμα, συνηθέστερα με γάλα, νερό ή χυμό το οποίο προσδίδει επιπλέον διατροφικά στοιχεία.

Τέλος η isolate είναι ακριβότερη λόγω της επιπλέον επεξεργασίας. Θα πρότεινα στον regal την on gold standard η οποία είναι χρόνια δοκιμασμένη στο άθλημα. Σίγουρα έχουν βγει και καλύτερες φόρμουλες αλλά ο συνδυασμός VFM νομίζω την κάνει αχτύπητη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Regal

Οικονομία στο φαγητό 13 Μαρ 2016 17:09 #29

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Regal έγραψε:
Θα ήθελα την γνώμη του Παναγιώτη και του Sadeness1990 για αυτή την πρωτεϊνη. SAN Platinum Isolate Supreme 5.0



Καθαρή πρωτεΐνη με μέτρια περιεκτικότητα.
Για ποιά χρήση την θέλεις;
Είσαι αθλητής κ σου λείπει η πρωτεΐνη;
Είσαι αδύνατος κ θέλεις φουσκώσεις μυς;
Αν ισχύει το τελευταίο, ίσως σε βοηθούσε μια πρωτεΐνη που περιέχει κ υδατάνθρακες.
Κάποιοι παίρνουν κ κρεατίνη μαζί με χυμό φραγκοστάφυλου, για καλύτερη απορρόφηση.
Καθαρή πρωτεΐνη πάντως, παίρνουν όσοι κάνουν δίαιτακ θέλουν να διαφυλάξουν μυϊκό ιστό απο τον καταβολισμό.

Όπως είπα, δεν είμαι ειδικός, γιατί δεν έχω πάρει ποτέ μου.
Έχω διαβάσει όμως αρκετά βιβλία επι του θέματος κ τόσα χρόνια στα γυμναστήρια έχω μιλήσει με εκατοντάδες ανθρώπους που παίρνουν, απο βιταμίνη C, ως κ τα πιό βαριά αναβολικά.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οικονομία στο φαγητό 13 Μαρ 2016 17:32 #30

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Sadeness1990 έγραψε:

Ας αρχίσω από το τέλος. Θα προσπαθήσω να είμαι συνοπτικός αν και ενέχει πολλή συζήτηση το θέμα. Το λίπος καίγεται τελευταίο διότι οι όπως αποδείχτηκαν λανθασμένες διατροφικές οδηγίες πολλών ετών που συνιστούσαν σημαντικό περιορισμό του λίπους και αρκετούς υδατάνθρακες (ιδέ διατροφική πυραμίδα - στη βάση οι υδατάνθρακες άρα αρκετή ποσότητα και στην κορυφή οι λιπαρές τροφές άρα ελάχιστες) έμαθαν στον οργανισμό να μην χρησιμοποιεί λίπος ως καύσιμο υλικό αλλά τον υδατάνθρακα που θεωρείται άμεσης καύσης. Η ένταξη καλών λιπαρών στην διατροφή και ο περιορισμός των υδατανθρακών είναι η τάση των νέων οδηγιών (που εδώ και χρόνια διδάσκεται από τους προχωρημένους επιστήμονες) αν και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας αργά αλλά σταθερά στρέφεται προς αυτήν. Σκέψου ότι μόλις τελευταία ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας επίσημα ανακοίνωσε ότι τα πάσης φύσεως αλλαντικά και επεξεργασμένα κρέατα είναι ισοδύναμα με το κάπνισμα στην πρόκληση καρκίνου. Το νιτρώδες νάτριο όμως που περιέχουν είναι διαπιστωμένη καρκινογόνος ουσία εδώ και πολύ-πολύ καιρό. Άργησε λίγο, δε νομίζεις;
Τώρα, μην μπερδεύεις το "τρέφει τους μυς" με το "χτίζει τους μυς". Το δομικό συστατικό των μυών είναι η πρωτεΐνη. Οι υδατάνθρακες και οι υπερκατανάλωσή τους είναι η πρώτη και κύρια αιτία παχυσαρκίας και πλήθος νόσων (διαβήτης, μεταβολικό σύνδρομο κτλ) και ΟΧΙ το λίπος στις τροφές. Η ζάχαρη προκαλεί χάος στο σώμα και είναι ίσως το μοναδικό διατροφικό συστατικό που μπορεί να εκλείψει από την διατροφή χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια. Ακόμη και το αλάτι είναι απαραίτητο ηλεκτροβιοχημικά.

Μίλησα για υδατάνθρακες, αλλα δεν ανέφερα το είδος.
Προτιμώ τους σύνθετους κ με αρκετές ίνες.
Φασολάκια, αρακά, μπάμιες, γίγαντες(με το...μαλακό), ψωμί μόνο με προζύμι-σπιτικό, αναποφλοίωτο ρύζι, πληγούρι, μακαρόνια ολικής κλπ..
Έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, προκαλούν μικρότερη κ πιο αργή αύξηση ινσουλίνης, η οποία, ως γνωστόν, παρεμποδίζει την καύση του λίπους.
Απο την άλλη, η έκκριση ινσουλίνης αφήνει ένα " παράθυρο ανοιχτό" να μπουν θρεπτικά συστατικά στους μυς..
Μύλος..
Ο κόσμος τρώει πολλούς απλούς υδατάνθρακες οι οποίοι είναι εύγευστοι, αλλα βλαβεροί..
Μπισκότα, γλυκά, άσπρο ψωμί, κανονικό ρύζι κ μακαρόνια, χυμούς φρούτων, αναψυκτικά...
Αυτά είναι σκουπίδια.
Έχουν υποστεί τέτοια επεξεργασία, που δεν έχουν πιά κανένα διατροφικό στοιχείο.
Προσωπικά, τα αποφεύγω αυτά.
Αν θέλω χυμό πορτοκαλιού, θα στίψω μόνος μου, μόνοτο πρωΐ όμως..

Σχετικά με το λίπος τώρα, έπαιρνα παλαιότερα κάτι ιχθυέλαια κ έλαια MCT αλλα για λίγο καιρό.
Πλέον, περιστασιακά τρώω καρύδια κ αμύγδαλα απο το κτήμα μου.

Sorry, αλλα έχει αρχίσει χιονόπτωση κ τρέχω για καμιά φωτό... B)
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οικονομία στο φαγητό 13 Μαρ 2016 18:47 #31

  • Sadeness1990
  • Το Άβαταρ του/της Sadeness1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 264
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 130
  • Κάρμα: 19
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Sadeness1990 έγραψε:

Ας αρχίσω από το τέλος. Θα προσπαθήσω να είμαι συνοπτικός αν και ενέχει πολλή συζήτηση το θέμα. Το λίπος καίγεται τελευταίο διότι οι όπως αποδείχτηκαν λανθασμένες διατροφικές οδηγίες πολλών ετών που συνιστούσαν σημαντικό περιορισμό του λίπους και αρκετούς υδατάνθρακες (ιδέ διατροφική πυραμίδα - στη βάση οι υδατάνθρακες άρα αρκετή ποσότητα και στην κορυφή οι λιπαρές τροφές άρα ελάχιστες) έμαθαν στον οργανισμό να μην χρησιμοποιεί λίπος ως καύσιμο υλικό αλλά τον υδατάνθρακα που θεωρείται άμεσης καύσης. Η ένταξη καλών λιπαρών στην διατροφή και ο περιορισμός των υδατανθρακών είναι η τάση των νέων οδηγιών (που εδώ και χρόνια διδάσκεται από τους προχωρημένους επιστήμονες) αν και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας αργά αλλά σταθερά στρέφεται προς αυτήν. Σκέψου ότι μόλις τελευταία ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας επίσημα ανακοίνωσε ότι τα πάσης φύσεως αλλαντικά και επεξεργασμένα κρέατα είναι ισοδύναμα με το κάπνισμα στην πρόκληση καρκίνου. Το νιτρώδες νάτριο όμως που περιέχουν είναι διαπιστωμένη καρκινογόνος ουσία εδώ και πολύ-πολύ καιρό. Άργησε λίγο, δε νομίζεις;
Τώρα, μην μπερδεύεις το "τρέφει τους μυς" με το "χτίζει τους μυς". Το δομικό συστατικό των μυών είναι η πρωτεΐνη. Οι υδατάνθρακες και οι υπερκατανάλωσή τους είναι η πρώτη και κύρια αιτία παχυσαρκίας και πλήθος νόσων (διαβήτης, μεταβολικό σύνδρομο κτλ) και ΟΧΙ το λίπος στις τροφές. Η ζάχαρη προκαλεί χάος στο σώμα και είναι ίσως το μοναδικό διατροφικό συστατικό που μπορεί να εκλείψει από την διατροφή χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια. Ακόμη και το αλάτι είναι απαραίτητο ηλεκτροβιοχημικά.

Μίλησα για υδατάνθρακες, αλλα δεν ανέφερα το είδος.
Προτιμώ τους σύνθετους κ με αρκετές ίνες.
Φασολάκια, αρακά, μπάμιες, γίγαντες(με το...μαλακό), ψωμί μόνο με προζύμι-σπιτικό, αναποφλοίωτο ρύζι, πληγούρι, μακαρόνια ολικής κλπ..
Έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, προκαλούν μικρότερη κ πιο αργή αύξηση ινσουλίνης, η οποία, ως γνωστόν, παρεμποδίζει την καύση του λίπους.
Απο την άλλη, η έκκριση ινσουλίνης αφήνει ένα " παράθυρο ανοιχτό" να μπουν θρεπτικά συστατικά στους μυς..
Μύλος..
Ο κόσμος τρώει πολλούς απλούς υδατάνθρακες οι οποίοι είναι εύγευστοι, αλλα βλαβεροί..
Μπισκότα, γλυκά, άσπρο ψωμί, κανονικό ρύζι κ μακαρόνια, χυμούς φρούτων, αναψυκτικά...
Αυτά είναι σκουπίδια.
Έχουν υποστεί τέτοια επεξεργασία, που δεν έχουν πιά κανένα διατροφικό στοιχείο.
Προσωπικά, τα αποφεύγω αυτά.
Αν θέλω χυμό πορτοκαλιού, θα στίψω μόνος μου, μόνοτο πρωΐ όμως..

Σχετικά με το λίπος τώρα, έπαιρνα παλαιότερα κάτι ιχθυέλαια κ έλαια MCT αλλα για λίγο καιρό.
Πλέον, περιστασιακά τρώω καρύδια κ αμύγδαλα απο το κτήμα μου.

Sorry, αλλα έχει αρχίσει χιονόπτωση κ τρέχω για καμιά φωτό... B)

Συμφωνώ σχετικά με τους υδατάνθρακες και τις τροφές που ανέφερες. Αλλά και πάλι η κατανάλωση ψωμιού, μακαρονιών ακόμη και ολικής πρέπει να είναι πιο περιορισμένη σε σχέση με αυτό που προτείνει η διατροφική πυραμίδα. Τα δημητριακά δεν θεωρούνται τόσο αθώα πλέον.
Καλές χιονοφωτογραφίες...!!! ;)
Τελευταία διόρθωση: 13 Μαρ 2016 19:45 από Sadeness1990.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οικονομία στο φαγητό 13 Μαρ 2016 19:03 #32

  • Sadeness1990
  • Το Άβαταρ του/της Sadeness1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 264
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 130
  • Κάρμα: 19
Γιώργος (ANTI) έγραψε:
Προφανώς εξετάζεις το ζήτημα βασιζόμενος στην επιπλέον επεξεργασία στην οποία υπόκειται η isolate της concetrate, αλλά αγνοείς την κατά πολύ μεγαλύτερη απορροφητικότητα της isolate, σε συνδυασμό με το ότι κανείς δεν παίρνει την πρωτεΐνη μόνη της αλλά σε κάποιο διάλυμα, συνηθέστερα με γάλα, νερό ή χυμό το οποίο προσδίδει επιπλέον διατροφικά στοιχεία.

Τέλος η isolate είναι ακριβότερη λόγω της επιπλέον επεξεργασίας. Θα πρότεινα στον regal την on gold standard η οποία είναι χρόνια δοκιμασμένη στο άθλημα. Σίγουρα έχουν βγει και καλύτερες φόρμουλες αλλά ο συνδυασμός VFM νομίζω την κάνει αχτύπητη.

Αν ο στόχος είναι το φούσκωμα με ταυτόχρονη χρήση υποβαθμισμένου σε διατροφική αξία προιόντος τότε δεν έχω αντεπιχείρημα για την επιλογή.
Οι isolate στις φανταχτερές συσκευασίες έχουν πολλή θεωρία - πολύ μπλα-μπλα λόγω της επιπλέον επεξεργασίας και έτσι πείθουν μαρκετιστικα.
Η αλήθεια είναι ότι κατά την επεξεργασία αφαιρούνται τα λιπίδια και μαζί τους συστατικά ανοσολογικής σημασίας, όπως τα φωσφολιπίδια, η φωσφατιδυλοσερίνη και η κορτιζόλη. Επίσης, όλες οι IgG ανοσοσφαιρίνες που είναι εξαιρετικές πηγές γλουταμίνης και κυστεΐνης. Για να μην αναφερθώ στο γάλα, το σύγχρονο δηλητήριο ή στους χυμούς οι οποίοι χωρίς τις ίνες είναι απλά ζαχαρόνερα ή φρουκτοζόνερα.
Συνεπώς, αφαιρώντας όλα αυτά τα πολύτιμα συστατικά, απλά έχεις στα χέρια σου μια λάθος πρωτεΐνη.
Τελευταία διόρθωση: 13 Μαρ 2016 19:15 από Sadeness1990.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οικονομία στο φαγητό 13 Μαρ 2016 22:17 #33

  • Regal
  • Το Άβαταρ του/της Regal
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 1
Για να χάσω κιλά πιο εύκολα ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οικονομία στο φαγητό 13 Μαρ 2016 22:22 #34

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Sadeness1990 έγραψε:
Η αλήθεια είναι ότι κατά την επεξεργασία αφαιρούνται τα λιπίδια και μαζί τους συστατικά ανοσολογικής σημασίας, όπως τα φωσφολιπίδια, η φωσφατιδυλοσερίνη και η κορτιζόλη. Επίσης, όλες οι IgG ανοσοσφαιρίνες που είναι εξαιρετικές πηγές γλουταμίνης και κυστεΐνης. Για να μην αναφερθώ στο γάλα, το σύγχρονο δηλητήριο ή στους χυμούς οι οποίοι χωρίς τις ίνες είναι απλά ζαχαρόνερα ή φρουκτοζόνερα.
Συνεπώς, αφαιρώντας όλα αυτά τα πολύτιμα συστατικά, απλά έχεις στα χέρια σου μια λάθος πρωτεΐνη.

Αν φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο ανάλυσης, τότε να χρησιμοποιούμε σε μεγάλες ποσότητες, ξεχωριστά τα αμινοξέα..
500 mg ταυρίνη, αργινίνη, γλουταμίνη, ορθινίνη, τυροσίνη.....
Δεν είμαστε τόσο "κομμάτια", για να κάνουμε τέτοιου είδους fine tuning..
Ανάφερες πριν το γάλα κ τους χυμούς.
Λοιπόν, παντα ήμουν περίεργος πως φτιάχνουν γάλα 0% σε λιπαρά..
Σκέτο νερό..
Γι'αυτόν τον λόγο προσθέτουν βιταμίνες που, φυσιολογικά βρίσκονται στο λίπος του γάλακτος κ με το 2 κ το 0%, εκλείπουν..
Βιταμίνη D κ Κ..
Το αγελαδινό είναι το ποιό επίφοβο.
Κουβαλάει κ τα αντιβιοτικά, τις αμφιβόλου ποιότητας ζωοτροφές κ τις αρρώστιες που έχει το ζώο..

Θα πρότεινα σε καποιον να πίνει κατσικίσιο γάλα, αν αντέχει τη μυρωδιά.

Έτοιμους χυμούς πίνω 5-6 φορές τον χρόνο..
Το καλύτερο είναι να παίρνεις ότι φρούτα θες, να τα περνάς στον αποχυμωτή κ να τα πίνεις εντός μισάωρου, για να μην διασπαστεί υπερβολικά η βιταμίνη C..

Κάτι άλλο, σημαντικό..
Ο τρόπος μαγειρέματος των φαγητών..
Ψητά, τηγανητά, στον ατμό, ή βραστά;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οικονομία στο φαγητό 13 Μαρ 2016 22:36 #35

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Sadeness1990 έγραψε:
Γιώργος (ANTI) έγραψε:
... γάλα, το σύγχρονο δηλητήριο ...

Θέλεις να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οικονομία στο φαγητό 13 Μαρ 2016 22:46 #36

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Regal έγραψε:
Για να χάσω κιλά πιο εύκολα ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ.

Δεν το έγραφες απο την αρχή; :whistle:
Διατολόγος δεν είμαι..

Εφαρμόζω όμως τα εξής, εδώ κ χρόνια..

Πρωϊνό, ένα τοστ ολικής, με τυρί χαμηλών λιπαρών.
Μια μπανάνα, ή φρεσκοστυμμένο χυμό.
Μια χούφτα αμύγδαλα ή καρύδια.
Εναλλακτικά, μούσλι της Alpen χωρίς ζάχαρη.(την μπλε συσκευασία).
Το ανακατεύεις με γάλα κ μια κουταλιά του γλυκού μελι.

Δεκατιανό, κρίθινα παξιμαδάκια με γραβιέρα ή ένα γιαούρτι στραγγιστό με μικρή κουταλιά μέλι.
Ή, ταχίνι ολικής, πάλι με μέλι..

Μεσημεριανό, φάε ότι γουστάρεις, μικρή ποσότητα όμως, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ...
Οτιδήποτε τηγανητό..
Οτιδήποτε έχει πολύ λαδι
Οτιδήποτε έχει υποστεί επεξεργασία.
Οτιδήποτε είναι προπαναρισμένο, προτηγανησμένο, προμαγειρεμένο, έχει μαγιονέζα, πολλά αυγά κ εννοείται πως δεν θα το συνοδεύσεις με αναψυκτικό.
Μια σόδα ή ανθρακούχο, αρκεί..
Απογευματινό, ένας καφές, με ελάχιστη ή καθόλου ζάχαρη..
Μια φρυγανιά ολικής κ ένα τυράκι, λίγο κατίκι, είναι μια χαρά..
Για βραδυνό, αποφεύγεις πατάτες, ρύζι, μακαρόνια, φρούτα κ γλυκά..
Τρως ψάρι, στον ατμό ή ψητό, σνίτσελ στην γκριλιέρα με ελάχιστο λάδι, κοτόπουλο στο wok, ή κ αυτό στην γκριλιέρα.
Η συνοδεία θα είναι αποκλειστικά, λαχανοσαλάτα, μαρουλοσαλάτα κ λαχανικά στον ατμό..
ΟΧΙ ψωμιά κ βούτες!
ΟΧΙ φρούτα κ όχι γιαούρτια...

Αυτά, για τη διατροφή..

Χωρίς όμως την σωστή κ έντονη γυμναστική, δεν θα έχουν καμιά αξία.
Η γυμναστική είναι άλλο κεφαλαιο.
Δεν ξέρω αν θες να συνεχίσω κ σε αυτό το θέμα..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Thanasis (atsi), Regal
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα