Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Οδηγίες υγιεινής διατροφής

Οδηγίες υγιεινής διατροφής 28 Απρ 2016 04:26 #10

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
soto51 έγραψε:

Ξέρεις cross, αυτές οι συμβουλές των γιατρών περί υγειινής διατροφής συνοψίζονται σε μια πρόταση/προτροπή που τα λέει όλα με 4-5 λέξεις:

"Αν είναι νόστιμο, φτύσ'το".

Σχετικό είμαι αυτό.
Άλλος μπορεί να λατρεύει το λαχανόρυζο κ τις φακές κ άλλος να βρίσκει νοστιμότατη την προβατίνα.
Άλλος, να σιχαίνεται το αρνί, άλλος(όπως ο πεθερός μου), να μην τρώει καθόλου μοσχάρι κ.ο.κ..
Απόλυτα υγιεινή διατροφή δεν υπάρχει..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οδηγίες υγιεινής διατροφής 28 Απρ 2016 05:01 #11

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
soto51 έγραψε:
3) Έχω αλλάξει αρκετές συνήθειες (κακές). Το θέμα (αν δεν το ξέρεις) είναι ότι αν κάποιος αλλάξει τόσα πράματα στη ζωή του που αυτή ανατραπεί εντελώς, δημιουργείται stress που από κάποιο σημείο και πάνω είναι επιβλαβέστερο από τις προϋπάρχουσες κακές συνήθειες. Εκεί πράπει να βρίσκεις τη χρυσή τομή.

Μια λύση είναι να κάνεις καθημερινά υγιεινή διατροφή και γενικότερα να ζεις όσο το δυνατόν πιο φυσικά (όπως ζούσαν οι παππούδες μας) και που και που (πχ. 1 φορά την εβδομάδα) να επιτρέπεις στον εαυτό σου να "γουρουνιάζει". Έτσι, πετυχαίνει κανείς και σχετικά καλή υγεία και συνεπώς ποιότητα ζωής, χωρίς όμως να νιώθει στερημένος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οδηγίες υγιεινής διατροφής 28 Απρ 2016 20:40 #12

  • Sadeness1990
  • Το Άβαταρ του/της Sadeness1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 264
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 130
  • Κάρμα: 19
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
soto51 έγραψε:

Ξέρεις cross, αυτές οι συμβουλές των γιατρών περί υγειινής διατροφής συνοψίζονται σε μια πρόταση/προτροπή που τα λέει όλα με 4-5 λέξεις:

"Αν είναι νόστιμο, φτύσ'το".

Αν και κάπως ισοπεδωτική, η άποψή σου soto έχει μια σχετική βάση αναφορικά με το πρόχειρο και το ultra επεξεργασμένο φαγητό. Όπως λένε και στο χωριό μου: "Junk food tastes so good because it's bad for you".
Κατα τ'άλλα το νόστιμο έχει να κάνει με τους εκπαιδευμένους γευστικούς κάλυκες της γλώσσας, την αξία της ισορροπημένης διατροφής στο κεφάλι του καθενός (το γεμάτο ζάχαρη ή αλάτι νόστιμο φαγητό μπορεί να είναι άκυρη επιλογή για κάποιους και να μην βρίσκουν καμία νοστιμιά στο απαλλαγμένο από διατροφική αξία φαγητό) αλλά και την ψυχική κατάσταση που, ελλείψει ντοπαμίνης, θα σε στείλει σαν junkie σε τροφές που προκαλούν ευεξία και εθισμό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Οδηγίες υγιεινής διατροφής 29 Απρ 2016 06:58 #13

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
Sadeness1990 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
soto51 έγραψε:

Ξέρεις cross, αυτές οι συμβουλές των γιατρών περί υγειινής διατροφής συνοψίζονται σε μια πρόταση/προτροπή που τα λέει όλα με 4-5 λέξεις:

"Αν είναι νόστιμο, φτύσ'το".

Αν και κάπως ισοπεδωτική, η άποψή σου soto έχει μια σχετική βάση αναφορικά με το πρόχειρο και το ultra επεξεργασμένο φαγητό. Όπως λένε και στο χωριό μου: "Junk food tastes so good because it's bad for you".
Κατα τ'άλλα το νόστιμο έχει να κάνει με τους εκπαιδευμένους γευστικούς κάλυκες της γλώσσας, την αξία της ισορροπημένης διατροφής στο κεφάλι του καθενός (το γεμάτο ζάχαρη ή αλάτι νόστιμο φαγητό μπορεί να είναι άκυρη επιλογή για κάποιους και να μην βρίσκουν καμία νοστιμιά στο απαλλαγμένο από διατροφική αξία φαγητό) αλλά και την ψυχική κατάσταση που, ελλείψει ντοπαμίνης, θα σε στείλει σαν junkie σε τροφές που προκαλούν ευεξία και εθισμό.


Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sadeness1990

Οδηγίες υγιεινής διατροφής 29 Απρ 2016 07:44 #14

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Sadeness1990 έγραψε:
Αν και κάπως ισοπεδωτική, η άποψή σου soto έχει μια σχετική βάση αναφορικά με το πρόχειρο και το ultra επεξεργασμένο φαγητό. Όπως λένε και στο χωριό μου: "Junk food tastes so good because it's bad for you".
Σε λάθος νήμα τα γράφουμε αυτά, αν δε βαριέται ο Tsig, ας τα μεταφέρει στα περί φαγητού.

"Junk food" Sadeness δεν θεωρώ την καλοψημένη μπριζόλα σαν αυτή που βλέπεις εδώ

untitled90.jpg


και την πουλάει η ταβέρνα "Αρτζεντίνα"
στο Καλέντζι Μαραθώνα Αττικής.
www.ask4food.gr/estiatoria/193-argentina

Junk food (για μένα) είναι το hamburger (κιμάς αμφιβόλου ποιότητας και πρέλευσης) οι πίτσες (τυριά και ψωμιά απ' την ίδια κατηγορία) και διάφορα άλλα τέτοια. Συνήθως πουλιώνται από αλυσίδες fast food, που δεν είμαι πελάτης

Έτσι που το πάτε θα βγάλετε σκάρτα και τα BBQ που γίνονται στην Αργεντινή:





(Διαφορετικός τρόπος ψησίματος, αλλά παρόμοιος με τη δική μας σούβλα).

Το "Αν είναι νόστιμο, φτύσ'το" ισχύει. Μου το έχει πει καρδιολόγος.
(Που δεν το εφαρμόζει ούτε ο ίδιος, όμως).

Δηλώνω ότι τα έτοιμα του Σκλαβενίτη δεν είναι σ' αυτή την κατηγορία (junk, fast, κλπ). Δεν θα κάτσω να επιχειρηματολογήσω γιατί είναι έτσι, ούτε θα σκανάρω τα συστατικά από τις συσκευασίες για να σας πείσω. Δεν βγάζω προμήθεια. Αλλά μια δοκιμή θα σας πείσει. Τσιγκουνεύεστε τα 3-4 ευρώ που κάνει το φαγητό? (η φασολάδα κάνει 1,90). Δοκιμάστε τα, και διαβάστε τα συστατικά στη συσκευασία!

Αλλά εν πάσει περιπτώσει ρε μπαγάσηδες, εκτός απ' τον παστουρμά (που ναι, ήταν μια αδυναμία μου της στιγμής) τι άλλο ανθυγειινό βρήκατε στο λογαριασμό του Σκλαβενίτη και μου την έχετε πέσει έτσι?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 29 Απρ 2016 07:45 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οδηγίες υγιεινής διατροφής 29 Απρ 2016 12:20 #15

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Τι μου θύμισες.... Αυτός ο τρόπος ψησίματος δεν είναι αργεντίνικος αλλά δικός μας.
Οι σύντεκνοι στην Κρήτη τον εφαρμόζουν εδώ και δεκαετίες, είναι τα λεγόμενα αντικριστά.
Όποιος έχει δοκιμάσει δεν ξανασχολείται με σούβλες....
Μάλιστα, ψάχνοντας να βρω σχετικό link είδα ότι αναφέρεται από την εποχή της Ιλιάδας:

http://geitoniamou.gr/2013/05/36710/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Οδηγίες υγιεινής διατροφής 29 Απρ 2016 14:39 #16

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12983
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Το κάρβουνο απελευθερώνει χιλιάδες τοξικές χημικές ουσίες και καρκινογόνες διοξίνες/φουράνια, κατά την καύση του.
Αυτές είναι όλες λιποδιαλυτές, οπότε απορροφώνται και συγκεντρώνονται σε μεγάλες ποσότητες στα λίπη και λάδια των κρεάτων που σουβλίζονται.


www.ejnet.org/dioxin/
en.wikipedia.org/wiki/Dioxins_and_dioxin-like_compounds

Τρώγοντας τα ψημένα κρέατα, ο καταναλωτής καταπίνει μαζί κι ένα θανατηφόρο κοκτέιλ οργανικών ενώσεων.

www.protothema.gr/world/article/574120/g...-apo-tous-plousious/

Καλύτερα βραστά και μαγειρευτά φαγητά, όχι ψητά.
Όσοι έχετε σκύλους ή ρωτήσατε Κτηνιάτρους θα γνωρίζετε ήδη πως ζουν 50% περισσότερο όσα τρώνε μαγευρευτά ζεστά φαγητά.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 29 Απρ 2016 15:50 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οδηγίες υγιεινής διατροφής 29 Απρ 2016 23:18 #17

  • Sadeness1990
  • Το Άβαταρ του/της Sadeness1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 264
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 130
  • Κάρμα: 19
sonik έγραψε:
Sadeness1990 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
soto51 έγραψε:

Ξέρεις cross, αυτές οι συμβουλές των γιατρών περί υγειινής διατροφής συνοψίζονται σε μια πρόταση/προτροπή που τα λέει όλα με 4-5 λέξεις:

"Αν είναι νόστιμο, φτύσ'το".

Αν και κάπως ισοπεδωτική, η άποψή σου soto έχει μια σχετική βάση αναφορικά με το πρόχειρο και το ultra επεξεργασμένο φαγητό. Όπως λένε και στο χωριό μου: "Junk food tastes so good because it's bad for you".
Κατα τ'άλλα το νόστιμο έχει να κάνει με τους εκπαιδευμένους γευστικούς κάλυκες της γλώσσας, την αξία της ισορροπημένης διατροφής στο κεφάλι του καθενός (το γεμάτο ζάχαρη ή αλάτι νόστιμο φαγητό μπορεί να είναι άκυρη επιλογή για κάποιους και να μην βρίσκουν καμία νοστιμιά στο απαλλαγμένο από διατροφική αξία φαγητό) αλλά και την ψυχική κατάσταση που, ελλείψει ντοπαμίνης, θα σε στείλει σαν junkie σε τροφές που προκαλούν ευεξία και εθισμό.



Sonik ευχαριστώ για την επιβεβαιωση των λεγομένων μου σε αυτό το βίντεο.

Soto, στο τύπου burger πρόχειρο φαγητό αναφέρομαι κι εγώ αν και οι μπριζόλες της συγκεκριμένης φωτογραφίας έχουν υποστεί.....μετάλλαξη από τις ετεροκυκλικές αμίνες του ψησίματος. Ιδιαίτατα, οι καρβουνιασμένες άκρες ισοδυναμούν με κάπνισμα πολλών τσιγάρων.
Τελευταία διόρθωση: 30 Απρ 2016 00:18 από Sadeness1990.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Οδηγίες υγιεινής διατροφής 29 Απρ 2016 23:38 #18

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Ρε παιδιά, υπάρχει τίποτα υγιεινό στην σύγχρονη διατροφή ;;;

Τα λαχανικά/φρούτα δεν μεγαλώνουν χωρίς λιπάσματα, τα κρέατα είναι τίγκα στις τοξίνες, τα ψάρια έχουν βαρέα μέταλλα, τα επεξεργασμένα τρόφιμα είναι φουλ στα τρανς λιπαρά, το νερό έχει χλώριο και πάνω απ'ολα αυτά έχει περάσει κι ένα Τσερνομπίλ και μια Φουκουσίμα.

Άρα δεν τρώμα τίποτα ;;;;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα